Te okropne formularze!

Błażej Sarzalski        18 września 2011        Komentarze (4)

Kiedyś prowadząc szkolenie dla księgowych jedna ze szkolonych Pań zwróciła mi uwagę na absolutnie nieintuicyjne formularze KRS, które wiecznie stanowiły dla niej problem.

Rzeczywiście, wadliwe wypełnienie formularza rejestracyjnego, a właściwie całego zespołu formularzy, ponieważ niestety nie jest tak dobrze, żeby wszystko zawrzeć na jednym formularzu, powoduje zwrot wniosku o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego bez wzywania do uzupełnienia braków. Najczęściej błędy mają charakter prostych pomyłek i polegają na tym, że wnioskodawcy zapominają wykreślić którejś niepotrzebnej rubryki.

Zanim więc zaczniesz wypełniać formularze rejestrowe proponuję byś zapoznał(a) się z podstawowymi zasadami wypełniania formularzy rejestrowych, które ułatwią Ci prawidłowe zgłoszenie spółki do rejestru.

Wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składasz na formularzu oznaczonym symbolem KRS – W3. Rozpoczynając czytanie formularza znajdziesz podstawowe zasady jego wypełniania:

  • pola formularza (pola białe), powinny być wypełniane wielkimi, drukowanymi literami, w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie;
  • szare pola są polami niewypełnianymi – tego nie ruszasz;
  • pola, które nie są wypełniane, należy wyraźnie przekreślić;
  • w polach, w których jest kilka opcji wyboru, kwadrat odpowiadający żądanej informacji oznaczasz znakiem „X”;
  • nie powinno się poprawiać wypełnionych pól ani zamalowywać ich korektorem, należy zacząć wypełniać wniosek od początku – stąd polecam wypełnianie na komputerze wniosku w formacie RTF udostępnionego na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości,
  • do wniosku należy dołączyć wszelkie wymagane w danej sytuacji załączniki, zarówno te składane na formularzach, jak i w formie zwykłych dokumentów (więcej o tym, co musisz załączyć do wniosku dowiesz się w kolejnych wpisach);
  • wniosek musi być odpowiednio opłacony – nie ma lekko :);
  • wniosek powinien być złożony do sądu rejestrowego właściwego miejscowo ze względu na siedzibę spółki (listę sądów rejestrowych aktualną na dzień pisania tego posta znajdziesz tutaj).

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Pjaj Wrzesień 27, 2011 o 00:15

Swoją drogą to ciekawe ale zdecydowana większość formularzy wypełnianych na komputerze jest wypełniana błędnie – literami zwykłymi a nie wielkimi. Tym razem sądy jednak opierają się pokusie i stawiają na zdrowy rozsądek, a wnioski przechodzą.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 27, 2011 o 08:54

Ja zawsze wypełniam „wielkimi”, to jest rzeczywiście może głupie, jednak nie chcę wodzić sądów na pokuszenie :)

Odpowiedz

Waldemar Październik 4, 2016 o 09:48

Witam Panie Błażeju,
Mam pytanie o wypełnienie formularza KRS-Z3 oraz ich załączników np. KRS-ZE. Spółka. z o.o. zmieniła nazwę spółki z X Sp. z o.o. na Y Sp. z o.o. oraz jednocześnie został dodany nowy wspólnik
Czy wypełniając formularze KRS-Z3 oraz KRS-ZE (w miejscu dane podmiotu/nazwy firmy) podawać starą nazwę czy już nową.
Będę wdzięczny za odpowiedź i pomoc.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 4, 2016 o 10:37

Imho starą, ale nowa pewnie też przejdzie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: