Ile trwa rejestracja spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski        15 października 2011        Komentarze (14)

Sobota wieczór…

Oglądał ktoś z Was serial na HBO „Gra o tron” albo czytał świetną sagę George’a R. R. Martina? Polecam! „Winter is coming” jak mawia Eddard Stark :) Ja sam pociągam nosem i piję ciepłą herbatę z imbirem i miodem, wszystko po to by się zupełnie nie rozłożyć.

Długi jesienny wieczór to idealna pora na kilka zdań o tym ile trwa rejestracja spółki z o.o. od momentu złożenia wymaganych dokumentów.

Z chwilą złożenia dokumentów we właściwym sądzie rejestrowym wszystko zostawiamy w rękach referendarzy.

Przepis art. 20a ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowi:

Wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego złożenia. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wezwania do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, wniosek powinien być rozpoznany w ciągu 7 dni od usunięcia przeszkody przez wnioskodawcę, co nie uchybia terminom określonym w przepisach szczególnych. Jeżeli rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, należy rozpoznać go nie później niż w ciągu miesiąca.

W języku angielskim występuje takie piękne wyrażenie – „wishful thinking”, które tłumaczy się na język polski zwrotem „myślenie życzeniowe”.

Zakładany termin 7 dni jest niestety pobożnym życzeniem osoby, która włożyła ww. przepis do ustawy. Przepis zresztą nie ma żadnej sankcji – a przepisy bez sankcji to przepisy martwe. Stąd rejestracja spółki trwa, w zależności od szczęścia i przychylności pracowników sądu rejestrowego od 1 dnia (najszybsza rejestracja jaką udało mi się przeprowadzić) do kilku miesięcy (szczególnie w przypadkach, gdy wnioskodawcy robią błędy w formularzach, bądź sądowi nie podoba się coś w umowie spółki).

Rejestracja spółki z o.o. trwa w Polsce średnio kilka tygodni.

Wraz z wejściem od 1 stycznia 2012 r. procedury elektronicznej rejestracji spółki z o.o. ustawodawca zadekretował, że sprawy rejestracyjne mają być rozpoznawane w terminie jednego dnia. Kolejne pobożne życzenia?

Jakie są Twoje doświadczenia z szybkością rejestracji spółek z o.o.?

Ja idę się kurować…

{ 14 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Sikora Październik 15, 2011 o 22:30

Mi w Krakowie udało się zarejestrować spółkę z o. o. w kilka (mniej niż 7) dni. I to bez proszenia się. Ot, złożyłem wniosek i za chwilę było wpisane. Natomiast wiele zależy od sądu do którego składamy wniosek. Przykładowo taka jedna miejscowość na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej gdzie rozpoznanie jakiegokolwiek wniosku – ponoć z braków kadrowych – trwa około dwóch miesięcy :)

pozdrowienia

Odpowiedz

Pjaj Październik 15, 2011 o 22:59

Z wymową tekstu się oczywiście zgadzam, ale z jednym zdaniem nie mogę :) Naruszenie nakazu rozpoznania wniosku w ciągu 7 dni rodzi bowiem jak najbardziej sankcje.

Po pierwsze upoważnia do złożenia skargi na przewlekłość – skoro ustawodawca przewidział na rozpoznanie wniosku 7 dni, przekroczenie tego terminu należy traktować jak naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, co z kolei skutkuje przyznaniem zadośćuczynienia w kwocie co najmniej 2.000 zł. Oczywiście nikt tego z reguły nie robi – zwłaszcza w swoim mieście – żeby nie zostać znienawidzonym przez sąd, który będzie rozpoznawał nasze przyszłe sprawy, ale podstawy są.

Po drugie naruszenie przepisu określającego termin rozpoznania wniosku czyni takie zachowanie sądu bezprawnym. Skutkuje to odpowiedzialnością odszkodowawczą na podstawie art. 417 k.c. w przypadku, gdyby zbyt późne rozpoznanie wniosku wyrządziło stronie szkodę.

Odpowiedz

dr Dariusz Bucior Październik 16, 2011 o 08:49

Ostatnio w Katedrze Prawa Handlowego KUL przeprowadzono na szeroką skalą – w ramach grantu z Narodowego Centrum Nauki – badania empiryczne dotyczące efektywności systemu rejestracji przedsiębiorców. W artykule S-24: rozwiązanie rzeczywistego problemu czy próba wyważenia otwartych drzwi? dr Paweł Zdanikowski, w oparciu o wyniki tych badań stwierdził:

problemem polskiego systemu rejestracji spółek handlowych w gruncie rzeczy nie jest czas oczekiwania na dokonanie wpisu i sprawność sądów rejestrowych. Okazuje się bowiem, że – po pierwszych latach funkcjonowania KRS, kiedy to liczba postępowań naprawczych była stosunkowo wysoka – w ostatnich latach wpis spółki do rejestru następuje stosunkowo szybko (często jest to od kilku do kilkunastu dni).

Niedługo szczegółowe wyniki tych badań zostaną opublikowane.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 16, 2011 o 09:20

Dzięki za komentarze :)

@Paweł Sikora: chodzi o sąd w Świętym Mieście? :) Jeżeli tak to wymienimy się kiedyś anegdotami na jego temat :)

@Pjaj: no właśnie, piszesz, że sankcja jest, a jakoby jej nie było :) Niemniej naprawdę, nie rozumiem dlaczego korzystanie ze swoich ustawowych uprawnień miałoby powodować „znienawidzeniem” przez sąd :) Ja rozumiem, że sędziowie mogą się zdenerwować gdy jest to wykorzystywane w ramach szantażu procesowego, ale spotkałem się z wieloma podejściami i jednak chyba większość sędziów nie traktuje takiej skargi jako czegoś nadzwyczajnego.

Nie jestem ponadto przekonany, że samo naruszenie terminu 7 dni z automatu miałoby stanowić naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki – sądy interpretują przepisy ustawy o skardze na przewlekłość korzystnie dla siebie, dla przykładu: „Taką zbędną zwłoką nie jest każdy upływ czasu, ale dopiero nadmierne odstępstwo od czasu zwykle koniecznego dla wykonania określonych czynności. Przewlekłość postępowania zachodzi wtedy tylko, gdy zwłoka w czynnościach jest nadmierna (rażąca) i nie znajduje uzasadnienia w obiektywnych okolicznościach sprawy.” (postanowienie SA w Krakowie z dn. 23.11.2010, sygn. akt II S 28/10).

@Dariusz Bucior: czekam z niecierpliwością na wyniki tych badań. Umieścicie je na blogu?

Odpowiedz

Darek Październik 16, 2011 o 13:16

Fajny pomysł na bloga jeśli chodzi o tematykę.

Pozdrawiam,
Darek

Odpowiedz

Pjaj Październik 16, 2011 o 16:28

Po takich informacjach jak ta – http://www.kancelaria.lex.pl/czytaj/-/artykul/sn-upomnienie-za-6-lat-przewleklosci – rzeczywiście można wątpić, że są jakiekolwiek sankcje za przewlekłość. Niepojęte.

Odpowiedz

Paweł Zdanikowski Październik 16, 2011 o 18:41

Witam!
Rzeczywiście w tym roku przeprowadzono badania na próbie 1600 spółek z czterech ośrodków rejestrowych. Badano m.in. sprawność postępowania. Wyniki potwierdziły przytoczoną powyżej hipotezę. Jeżeli ktoś jest zainteresowany mogę zamieścić kilka danych.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 17, 2011 o 14:08

@Paweł Zdanikowski:

W jakich sądach robiono badania i jaki jest średni czas oczekiwania na postanowienie o rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym?

Odpowiedz

Paweł Zdanikowski Październik 18, 2011 o 22:37

Badania przeprowadzono w Lublinie, Warszawie, Katowicach i Poznaniu.
Średni czas oczekiwania na wpis zależy od „stopnia skomplikowania” sprawy. W grupie spraw, w których wpis nastąpił od razu , tzn. bez dodatkowych wezwań (prawie 46%)średnia to 14 dni, mediana 10, dominanta 6, min. 1 max. 136.W przypadku wzywania do uzupełnienia braków te wartości to odpowiednio: 39/30/25 i 28/5/208; w przypadku wpisu po wezwaniu do usunięcia przeszkody: 45/36/28/2/299.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 20, 2011 o 13:08

Dziękuję :) To jeden z tych przykładów jak wzbogacająca dla czytelnika bloga może być dyskusja pod postami.

Odpowiedz

Piotr Pniewski Marzec 22, 2014 o 12:02

Dziękuję Panom za cenne informacje

Odpowiedz

Agnieszka Czerwiec 22, 2014 o 17:01

Tekst z 2013r:
„W spółkach kapitałowych sposobem na szybsze uzyskanie NIP i REGON jest złożenie stosownych wniosków po zawarciu umowy spółki, tj. przez spółkę z o.o. w organizacji. Zaś dopiero po uzyskaniu tych numerów spółka składa wniosek o wpis do KRS już w ramach procedury jednego okienka, ze stosownym wnioskiem/zgłoszeniem aktualizującym dane w urzędzie statystycznym i skarbowym.”
Ponieważ nie jestem zupełnie zorientowana w temacie, proszę o podpowiedź: gdzie mam złożyć wniosek o NIP i REGON, tam gdzie zazwyczaj- w urzędzie skarbowym? I co to znaczy „spółka w organizacji”- czy jest już po podpisaniu umowy/ aktu notarialnego?
Źródło tekstu http://biznes.pl/firma/prawo/szykuje-sie-rewolucyjna-zmiana-rejestracji-spolek-,5598900,news-detal.html

Odpowiedz

Piotr Listopad 20, 2015 o 01:55

Witam Pana!
Niestety ta rozpietosc w terminach oczekiwania jest ogromna – chociaz 1 dzien to faktycznie nigdy bym sie nie spodziewal ze w Polsce mozna zarejestrowac spolke z o.o. Mam na mysli tutaj inne kraje Unii jak np Wielka Brytania gdzie rejestracja odbywa sie online i trwa 24 godziny – koszt zlozenia aplikacji to 15 funtow czyli wg kurs obecnego okolo 90 pln. Niezle prawda? Ponadto w formularzu (jedynym jaki trzeba wypelnic) mozna zaznaczyc opcje wyboru standardowych warunkow umowy spolki ktore pasuja do typowych i najczestszych przedsiewziec, a jesli ktos zapomni zaznaczyc to Urzad nie wzywa wniskodawcy tylko domyslnie wybiera wlasnie opcje standardowych warunkow umowy. Pozdrawiam

Odpowiedz

Konrad Lipiec 13, 2016 o 14:22

No przyznam, że to jest tragedia tego Państwa. Papiery spółki złożone ponad miesiąc temu i do tej pory nic! Oni się dziwią, że ktoś rejestruje spółki za granicą jak tutaj coś zrobić to ruski miesiąc…
Czekasz na nip, firma zewnętrzna tworzy ci coś co kosztuje setki tys. zł, a ty nipu się nie możesz doprosić.
W chinach problem zapewne szybko by się rozwiązał…
Załamany jestem opier… się tych wszystkich biurokratów.

Odpowiedz