Opodatkowanie aportu w spółce z o.o.

Błażej Sarzalski        28 października 2011        9 komentarzy

Podobno na świecie pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki.

Śmierć jest tematem obecnym w kulturze i dotykanym w różnych aspektach. W sztuce, ale także w szerzej pojętej kulturze człowiek wiele robi żeby oswoić się z myślą o śmierci i patrząc na sympatyczny obyczaj Helloween mam wrażenie, że idzie mu z tym lepiej niż z oswojeniem się z myślą o podatkach.

(A nawiasem mówiąc, Helloween już niedługo)

Krótko więc Ci powiem, tak żebyś został chwilę z tą myślą, że w sytuacji gdy pokrywasz wkłady w spółce wkładem niepieniężnym (tzw. aportem) będziesz musiał liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.

W przypadku wniesienia do spółki kapitałowej wkładu w postaci aportu innego niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, np. środka trwałego, weksla, czy praw autorskich powstaje u Ciebie dochód do opodatkowania podatkiem dochodowym. Dochodem tym jest nominalna wartość udziałów w spółce mającej osobowość prawną objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Podatek wynosi 19% a dochód należy wykazać w zeznaniu rocznym PIT-38 składanym do 30 kwietnia każdego roku, w tym samym terminie musisz zapłacić podatek.

Przykład: wartość nominalna udziałów wynosi 1000, płacisz 190 zł.

Oczywiście w niektórych przypadkach można próbować obniżać dochód o koszty uzyskania przychodu, czasem może być to jednak trudne (np. przy wnoszeniu praw autorskich).

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kalina Październik 29, 2011 o 12:54

A będzie o podatku od towarów i usług? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 29, 2011 o 13:04

Może przy okazji Andrzejek 😉

Odpowiedz

Piotrek Marzec 2, 2013 o 15:57

A ja mam pytanie w jakim dniu następuje przychód od którego należy zapłacić podatek? Czy jest to dzień podpisania umowy spółki, czy może dzień rejestracji spółki? Problem występuje kiedy umowa spółki została podpisana w grudniu, a sama spółka zarejestrowana już w styczniu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 4, 2013 o 10:24

Objęcie udziałów następuje z dniem podpisania umowy spółki.

Odpowiedz

Piotrek Marzec 4, 2013 o 12:11

Objęcie udziałów niby tak, ale czy przychód następuje w tym samym czasie? Jakie jest uzasadnienie, że faktycznie jest to dzień podpisania umowy spółki?

Przykładowo tutaj: http://www.e-pity.pl/faq_podatkowy/pit_38/ (na dole strony) i w wielu innych miejscach podaje się, że jest to dzień rejestracji spółki.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 4, 2013 o 14:51

Panie Piotrze, przepraszam za być może wprowadzenie w błąd, chociaż objęcie następuje z dniem podpisania umowy, to przychód powstaje w dniu rejestracji, wynika to wprost z przepisu art. 17 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – faktycznie moment objęcia udziałów nie pokrywa się z momentem powstania przychodu.

Odpowiedz

Piotrek Marzec 4, 2013 o 15:09

Faktycznie ustawa wszystko wyjaśnia. Dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Grzesiek Lipiec 2, 2014 o 07:44

A czy jak wnoszę aport w postaci nieruchomości jako wkład przy rejestracji spółki (na kapitał zakładowy) to też osiągam jako osoba fizyczna dochód i mam od tego zapłacić podatek?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 2, 2014 o 09:07

Tak 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: