Spółka z o.o. – made in Germany

Błażej Sarzalski        02 listopada 2011        2 komentarze

Ostatnio mam wrażenie, że wiele naprawdę przydatnych rzeczy zawdzięczamy Niemcom…

Wystarczy wejść na dowolne forum motoryzacyjne by przeczytać, że: „jak samochód to najlepiej z Niemiec”, wystarczy iść na dowolny targ w Polsce by znaleźć chociaż jeden stragan, gdzie handluje się „najlepszymi środkami piorącymi z Niemiec”, nie mówiąc już o tym, że w dawnym zaborze niemieckim są najmniejsze problemy z księgami wieczystymi, z uwagi na to, że aby przenieść własność nieruchomości wymagany był tam jeszcze pod koniec XIX w. wpis w księdze wieczystej.

Abstrahując oczywiście od wszelkich uwarunkowań trudnej historii polsko – niemieckiej, nie można pomijać dorobku niemieckiej kultury i nauki.

Niemcom zawdzięczamy także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rzec by można, że nasza polska spółka z o.o. to zakamuflowana niemiecka Gesellschaft mit beschränkter Haftung.

Pierwsze przepisy dotyczące tego typu spółki zostały wdrożone w Niemczech w 1892 r. (później w Austrii w 1906 r.). Koncepcja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zainspirowała także polskiego ustawodawcę, który uregulował ten typ spółki w 1919 r.

Do tej pory niemieckie ustawodawstwo inspiruje Polaków. Przykładem jest choćby niemiecka koncepcja bezkapitałowej spółki z o.o., która jest szeroko dyskutowana wśród polskich prawników i ma szansę na wcielenie jej w życie.

Tak sobie myślę, że wielka szkoda, że polski ustawodawca nie zainspirował się jednak niemiecką szybkością, o czym pisałem w poście dotyczącym tego ile trwają procedury rejestrowe.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

dr Dariusz Bucior | Prawo dystrybucji Listopad 2, 2011 o 19:58

Panie Błażeju, a dysponuje Pan może jakimiś danymi dotyczącymi szybkości postępowania rejestrowego w Niemczech? Nie ukrywam, przydałyby mi się… 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 2, 2011 o 20:41

Niestety, statystyki nie mam – wiem tylko od znajomych niemieckich prawników, że trwa to zwykle kilka dni od dnia złożenia dokumentów.

Ale postaram się czegoś tutaj dowiedzieć więcej i dam znać.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: