Jak wyglądała e-rejestracja spółki z o.o.?

Błażej Sarzalski        05 marca 2012        79 komentarzy

Dzisiaj mam w końcu wolną chwilę i mogę napisać parę słów na temat tego jak wyglądała moja pierwsza e-rejestracja spółki z o.o. i podzielę się z Tobą absolutnie niezbędnymi informacjami praktycznymi z punktu widzenia procesu rejestracji elektronicznej.

Nie obyło się niestety bez niepotrzebnych stresów.

Gotowy/a? 🙂

Okej, powszechnie obwieszczany termin jednego dnia przeciągnął się u mnie do 6 dni. Umowa spółki została wprowadzona do systemu 22 lutego 2012 r. – Sąd Rejonowy Kraków – Śródmieście dokonał natomiast wpisu rankiem, dnia 28 lutego 2012 r.  Oczywiście żadnych sankcji z tego wyprowadzać nie można, gdyż przepis o jednodniowej rejestracji ma charakter instrukcyjny – tj. nie niesie za sobą żadnych konsekwencji dla sądu. Tym bardziej, że akurat sąd postępował w sprawie rejestracji niezwykle wnikliwie, szybko i profesjonalnie (rozpoznał sprawę w niecałe 24 godziny od otrzymania wniosku, szacunek!).

Niestety, jak okazało się, gdy dnia 24 lutego dzwoniłem do sądu, sąd nadal nie miał wniosku… co oznacza, że wniosek ugrzęzł w Ministerstwie Sprawiedliwości. Kiedy pisałem o zagubionych wnioskach, nie spodziewałem się, że samemu mnie to spotka.

Szczęśliwie jednak, po interwencji w Ministerstwie, wniosek się odnalazł, a Ministerstwo zrzuciło wszystko na procedurę sprawdzania mojej tożsamości jako osoby dokonującej przelewu opłaty sądowej w systemie elektronicznych opłat… no cóż.

Druga rzecz, niezwykle istotna. System dalej nie generuje prawidłowo wszystkich dokumentów. Za pierwszym razem, wygenerowana przeze mnie umowa spółki była tak sformułowana, że udziały rzeczywiście nie sumowały się do wielkości przeze mnie podanej (było 100 udziałów, wyszło 200). Wszystko przez to, że dokument dwukrotnie wymieniał tych samych wspólników. To miałoby konsekwencje w postaci oddalenia wniosku…

Na szczęście problem dało się obejść poprzez cofnięcie się i wygenerowanie dokumentów ponownie. Dlatego uczulam – dokładnie czytaj to co generujesz w ramach procedury S24.  Ja czytałem wniosek i inne dokumenty trzykrotnie, zanim zdecydowałem się go podpisać i opłacić.

No i jeszcze uwaga dla kolegów prawników. Rejestracja spółki z o.o. w trybie S24 nie wymaga od Was przedstawiania pełnomocnictwa. Zgodnie z  przepisem art. 694 § 3[2] k.p.c. do wniosku złożonego przez pełnomocnika o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego spółki, o której mowa w § 3[1], nie dołącza się pełnomocnictwa, jednak pełnomocnik powinien powołać się na nie, wskazując jego datę, zakres oraz okoliczności wymienione w art. 87 k.p.c.

Dokument spełniający te wymogi generowany jest automatycznie przez system.

[Dodane 7.03.2012] Zapomniałem o jeszcze jednej kwestii, ale już naprawiam swój błąd 🙂

Postanowienie o wpisie do rejestru dostarczane jest poprzez serwis elektroniczny Ministerstwa. Zawiadomienie nie przychodzi na mail (nawet powiadomienie o nim), dlatego co jakiś czas trzeba sprawdzać system. Dokumenty z sądów rejestrowych opatrzone są bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu, a mówiąc „po polsku” – mamy zaszyfrowany plik PDF, który możemy otworzyć aplikacją proCertum SmartSign.

{ 79 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz Marzec 25, 2012 o 15:15

W ostatni piątek, około 19tej podpisałem wniosek o rejestrację S24. Ciekawe, kiedy będzie postanowienie? 6 dni czy szybciej? Normalnie w KRS rejestruję spółkę do tygodnia (ale w moim mieście). Ta spółka będzie w Warszawie, a tam już tak szybko nie jest. Może stanę się fanem S24?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 26, 2012 o 08:39

@Karol: Z prywatnego doświadczenia – jeżeli przez dwa-trzy dni nie będziesz miał potwierdzonego statusu płatności w systemie, to napisz ponaglenie na maila administratora systemu – wygląda na to, że z jakichś dziwnych powodów (przynajmniej u mnie), moje przelewy które dokonuję w imieniu wspólników gubią się gdzieś i trzeba ręcznie przypominać administratorom…

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 26, 2012 o 14:52

Już dostałem 🙂 tempo robi wrażenie, tylko klucz do weryfikacji podpisu musiałem ściągnąć, ale to pikuś.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 6, 2012 o 11:15

Witam, wczoraj ok godziny 11 zarejestrowałem spółkę, od razu otrzymałem 3 komunikaty z eCardu: pierwszy o rozpoczęciu płatności, drugi o przyjęciu płatności, trzeci o zamknięciu transakcji.
Co dalej? Czy mam jechać do Sądu czy czekać na jakiś kontakt?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 6, 2012 o 11:35

@Michał: Trzeba od czasu do czasu logować się w systemie S24 i czekać na dodatkową korespondencję – po jej otrzymaniu ściągnąć trzeba odpowiednie oprogramowanie i odczytać plik pdf z postanowieniem (mam nadzieję) o wpisie.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 6, 2012 o 11:39

@Błażej: Dzięki za szybką odpowiedź. A później rozumiem trzeba założyć konto w banku – wpłacić kapitał oraz złożyć wzory podpisów w Sądzie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 6, 2012 o 12:33

@Michał: Dokładnie tak.

Odpowiedz

Michał Kwiecień 6, 2012 o 13:33

Spółka została zarejestrowana 🙂 Dzięki!

Odpowiedz

Tatiana Kwiecień 20, 2012 o 17:49

Proszę Pana o pomoc! Nie wiem jak dodać stawiającego i w którym mieście. Pana tłumaczenie (wcześniejsze też nie rozumiem do końca).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 23, 2012 o 08:01

@Tatiana: Należy najpierw zarejestrować użytkowników w systemie, a następnie rejestrując już spółkę dodawać ich imiona i nazwiska wraz ze wszystkimi danymi, zgodnie z wcześniejszą rejestracją.

Informuję też, że może być problem z rejestracją cudzoziemców.

Odpowiedz

Robert Kwiecień 30, 2013 o 16:22

Dzięki człowieku
Za nieodpłatne, użyteczne rady….jak dostałem ten plik z MS jakies costam.pdf.xml i nic mi tego nie otwieralo to teraz juz wiem ze Unizeto pomoze 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Maj 2, 2013 o 07:43

@Robert: Miło mi czytać takie komentarze.

Odpowiedz

Mateusz Kwiecień 5, 2016 o 11:22

Dzień dobry,
we wpisie umieścił Pan link do aplikacji proCertum SmartSign, która odczyta nieszczęsne plik *.pdf.xml . Nie stety ta strona jest chyba nieaktualna. Dodatkowo wszystkie odnośniki, do aplikacji otwierających ten format plików, umieszczone na http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/krajowy-rejestr-sadowy/elektroniczny-dostep-do-krajowego-rejestru-sadowego/dodatkowe-informacje-o-elektronicznym-dostepie-do-krs/ też nie działają…

Czy wie Pan gdzie znajdę działającą aplikację do odczytu tych plików ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 5, 2016 o 12:14

Google 🙂 Google…

Odpowiedz

Piotrek Czerwiec 18, 2013 o 22:10

Witam

Piszę może z głupim pytaniem ale nie orientuje się jak to wygląda przy zakładaniu spółki przez S24.
Dnia 13 czerwca br. Składałem wniosek o założenie spółki z o.o. Od wczoraj tj 17/6 widnieje już na stronie krs. Moje pytanie jest od nośnie nipu i regonu. Czy muszę osobiście stawić się w GUS’ie i urzędzie Skarbowym ? Czy te numery zostaną nadane automatycznie ?
Pozdrawiam Piotrek

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 19, 2013 o 09:27

@Piotrek: Trzeba iść osobiście

Odpowiedz

Piotrek Czerwiec 19, 2013 o 09:41

Rozumiem i dziękuje za szybką odpowiedź

Odpowiedz

Aleksander Październik 2, 2013 o 18:28

Panie Mecenasie!
Jestem radcą prawnym z Lublina i otrzymałem zlecenie na pilne (a jakże) zarejestrowanie spółki w systemie S24.
Do tej pory nigdy nie miałem z tym systemem do czynienia.
Bardzo proszę o kilka podpowiedzi:
1) czy nadal występują problemy ze zgłaszaniem cudzoziemców jako wspólników? A jeśli tak, to czy jest to problem funkcjonalności systemu (i np. zostanie wkrótce rozbudowany o tę funkcję), prawidłowości jego działania (czyli raz działa, raz nie), czy po prostu „tak ma być”?
2) czy wszyscy wspólnicy muszą w jakimś momencie spotkać się w jednym miejscu i w jednym czasie, w szczególności u mnie podczas wypełniania dokumentów elektronicznych?
3) Kiedy i jak członkowie zarządu podpisują dokumenty, które zgodnie z KSH muszą być podpisane przez cały skład? Pewnie jest podobnie, jak z podpisaniem umowy spółki przez wspólników.
3) czy zatem konieczne jest zebranie przy jednym komputerze w jednym czasie wszystkich wspólników i wszystkich członków zarządu? A jeśli tak, to jaki właściwie sens ma działanie w tym systemie przez pełnomocnika?
4) czy konto użytkownika, które posiadam na potrzeby e-sądu, jest kontem, dzięki któremu mogę wykonywać jako pełnomocnik czynności w ramach S24, czy też konieczne jest założenie odrębnego konta?
5) czy założenie kont przez osoby, które podpisują dokumenty podczas rejestracji, jest procesem czasochłonnym? Pamiętam, że założenie przeze mnie konta dla e-sądu trwało wiele dni, zapewne jednak ze względu na konieczność weryfikacji uprawnień radcowskich.

Mam nadzieję, że nie nadużywam Pańskiej uprzejmości.
Z góry dziękuję i pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 9, 2013 o 13:11

Obawiam się, że nie pomoge na czas, bo dopiero co wróciłem z urlopu i mam naprawdę dużo korespondencji do odrobienia a i nie wiem, czy temat nadal aktualny..

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 22, 2014 o 23:01

Szanowny Panie,
Przeszedłem całą procedurę S24, mam wygenerowane wszystkie dokumenty, podpisane podpisem elektronicznym. Niestety przy przekierowaniu na stronę eCard nastąpił błąd i mam w korespondencji komunikat: transfer_pending. Jak mogę ponowić płatność i jaki mam czas -umowa spółki jest z 20-go stycznia br.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 23, 2014 o 08:55

@Łukasz: Trzeba napisać do obsługi i podać numer płatności i nazwę spółki.

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 23, 2014 o 09:53

Dziękuję za błyskawiczną pomoc. Czy adres obsługi to serwis.s24@ms.gov.pl ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 23, 2014 o 12:48

@Łukasz: Tak, to jest ten adres.

Odpowiedz

Łukasz Styczeń 23, 2014 o 22:26

Witam,
mam jeszcze jedno, złożone pytanie:
System S24 wygenerował tylko umowę spółki i listę wspólników a co z pozostałymi załącznikami:
Oświadczenie zarządu o wniesieniu kapitału,
Dokument o powołaniu członków organów spółki,
Wzory podpisów,
Nazwiska, imiona i adresy członków zarządu,
Nazwisko, imię albo firmę i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 24, 2014 o 08:40

Panie Łukaszu, na blogu znajdzie Pan z pewnością odpowiedzi. Proszę poszukać też w Kodeksie spółek handlowych – wiele się rozjaśnia 🙂

Odpowiedz

Daniel Styczeń 26, 2014 o 19:39

Witam,
Znajomy prezes polecił mi pańskiego bloga.
Wchodzę i oczom nie wierzę.Pańska kancelaria jest jak piękna wyspa, która piętrzy się ponad morzem chciwców.Naprawdę przywraca Pan wiarę w to, że istnieje bezinteresowność i zmienia Pan stereotyp prawnika-kwiopijcy. 🙂 Skoro spółki które pomógł Pan otworzyć nazywa Pan swoimi córeczkami, to te porady to chyba klinika leczenia bezpłodności. A propos nie znalazłem na Pańskim blogu a regulamin eCard nie mówi tego wprost, więc proszę o odpowiedź z uzasadnieniem czy moja partnerka (nie powiązana z zakładaną spółką) może ze swojego osobistego konta dokonać wpłaty 600zł za rejestrację spółki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 27, 2014 o 08:46

Panie Danielu, generalnie w normalnym postępowaniu wpłaty można dokonać z każdego konta, ale nie wiem czy nie będzie w procedurze elektronicznej problemu z identyfikacją użytkownika na potrzeby wniosku w systemie S24. Identyfikacja następuje bowiem poprzez sprawdzenie danych posiadacza konta.

Proszę się skontaktować z obsługą systemu.

Odpowiedz

Daniel Styczeń 27, 2014 o 15:18

Panie Błażeju, jak się spodziewałem otrzymałem wykrętną odpowiedź:
Uprzejmie informujemy, że z poniższym pytaniem należy zwrócić się do właściwgo wydziału sądu, do którego Państwo chcą złożyć wniosek.
Tylko skoro ma być e-procedura to mam do sądu wysłać maila?

Odpowiedz

Aleksandra Lipiec 17, 2014 o 13:47

Szanowny Panie,
proszę o informację czy muszę zakupić program do odczytu podpisu elektronicznego czy są jakieś wersje bezpłatne tylko na potrzeby S24?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 17, 2014 o 14:12

@Aleksandra: Oprogramowanie weryfikacyjne jest darmowe, trzeba je tylko wygooglować.

Odpowiedz

Aleksandra Lipiec 17, 2014 o 14:18

W korespondencji ze stroną rządową serwis.s24 otrzymałam adres strony na której jest wykaz firm sprzedających programy ale wszystkie są płatne. Stąd moje pytanie jaki program potrzebuję do weryfikacji czy do weryfikacji i podpisu ?

Odpowiedz

Aleksandra Lipiec 17, 2014 o 14:20

Dziękuję za odpowiedź, jestem nerwowa bo chcę sprawę zamknąć w tym tygodniu a system S24 okazuje się nieprzyjazny.

Odpowiedz

Aleksandra Sierpień 28, 2014 o 16:08

Szanowny Panie,
Dzięki Pańskiemu wspaniałemu poradnikowi założyłam spółkę w systemie S24. Spółka posiada już nr KRS, ja mam NIP, REGON i wszystko wydawało się proste. Ale nie dalej jak wczoraj dostałam z sądu pismo (POSTANOWIENIE) o wszczęciu postępowania przymuszającego i wzywające mnie do złożenia oświadczenia wszystkich członków zarządu o wniesieniu wkładów na pokrycie kapitału zakładowego. Zaznaczam, że sama jestem właścicielem i prezesem a oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego wygenerowało się automatycznie i podpisałam je podpisem elektronicznym. Nie wiem co to może znaczyć może potrzebują wyciąg z rachunku bankowego? Spotkał się już Pan z czymś takim?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 29, 2014 o 09:26

@Aleksandra: Niech Pani prześle oświadczenie – nic więcej nie jest potrzebne.

Odpowiedz

Aleksandra Sierpień 29, 2014 o 10:57

Dziękuję za odpowiedź, czyli mimo tego że przesłałam w formie elektronicznej (podpis) mam jeszcze wysłać oświadczenie tradycyjnie, tak? Czy to oznacza, że zawsze tak trzeba czy, że zgubili w sądzie dokument?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 29, 2014 o 10:58

Pani Aleksandro, poświęcę temu za niedługo odrębny wpis.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 1, 2014 o 02:50

A ja chciałbym wrócić do pytań p. Aleksandra z października 2013 roku. Mianowicie, chodzi o pytanie:

3) czy zatem konieczne jest zebranie przy jednym komputerze w jednym czasie wszystkich wspólników i wszystkich członków zarządu? A jeśli tak, to jaki właściwie sens ma działanie w tym systemie przez pełnomocnika?

Jaki jest sens rejestrowania spółki 24 przez pełnomocnika, skoro na końcowym etapie formularza dokumenty muszą najpierw być zatwierdzone (podpisane) przez wspólników i dopiero potem pełnomocnik może zatwierdzić cały wniosek?

Jak zatem postępować, gdy pełnomocnik dostaje zlecenie szybkiego założenia spółki, bez jakiegokolwiek udziału wspólników (w sensie, że wszyscy muszą być obecni przy jednym komputerze). Pewnie najlepiej byłoby uzyskać od wspólników dane dostępowe do kont i zamiast nich, w ich imieniu, pozatwierdzać dokumenty.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 1, 2014 o 08:35

@Krzysztof: Stoję na stanowisku, że można umocować pełnomocnika do złożenia także oświadczeń w imieniu wspólników, czy też w zasadzie do technicznej czynności kliknięcia w odpowiednie pole i wpisania tam danych dostępowych do konta wspólnika.

Odpowiedz

Maurycy Październik 23, 2014 o 07:13

Witam, w dniu 18.10 zarejestrowałem spółkę w S24, płatnosć została odebrana (transfer_accepted), dzisiaj mamy 23.10 a sprawie nie została nadana nawet sygnatura. Co robić? Dzwonić do KRS, czy pisać maila do administratora strony?

I jeszcze jedno pytanie- jeśli można- czy bez wpisu do KRS można dokonać rejestracji REGON lub NIP? Zalezy mi na czasie. Dziękuję.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 23, 2014 o 08:28

@Maurycy: Proszę dzwonić do sądu i wyjaśniać. Obawiam się, że w procedurze S24 będą problemy z uzyskaniem NIP i REGON bez wpisu do KRS.

Odpowiedz

Maurycy Październik 23, 2014 o 11:59

Dziękuję za odpowiedź. Z doświadczenia ile maksymalnie można czekać na wpis do KRS, zakładając, że dokumenty są wypełnione poprawnie?
Spółka jest z kapitałem zagranicznym.

Odpowiedz

Aleksandra Październik 23, 2014 o 12:03

Witam,
Panie Błażeju czy w najbliższym czasie będzie miał Pan czas pochylić się nad tematem podwójnych oświadczeń o o pokryciu kapitału zakładowego (automatycznie i tradycyjnie) ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 24, 2014 o 09:47

@Aleksandra: Postaram się o tym pamiętać.

Odpowiedz

Aleksandra Październik 24, 2014 o 10:50

Będę zobowiązana 🙂

Odpowiedz

Aleksandra Styczeń 4, 2015 o 19:25

Witam, życząc wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, mam dwa pytania. Ponieważ noszę się z zamiarem otworzenia kolejnej spółki przez system S24 bardzo ucieszyła mnie poniższa informacja:

„Art. 8a.1. Nadanie NIP następuje przy użyciu Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników, zwanego dalej „CRP KEP”, po dokonaniu zgłoszenia identyfikacyjnego.
2. Nadanie NIP podmiotom wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego następuje automatycznie, bezpośrednio po zamieszczeniu w CRP KEP za pośrednictwem systemu teleinformatycznego danych przekazanych z Krajowego Rejestru Sądowego, a w przypadku oddziału przedsiębiorcy zagranicznego – po zamieszczeniu w CRP KEP danych uzupełniających potwierdzających status płatnika składek ubezpieczeniowych.

3. Informacja w przedmiocie NIP jest przekazywana automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego przez CRP KEP odpowiednio do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bezpośrednio po jego nadaniu, unieważnieniu, uchyleniu lub przywróceniu.

4. Przekazanie do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o NIP może nastąpić w terminie 3 dni, jeżeli w związku z nadaniem NIP zachodzi konieczność przeprowadzenia przez naczelnika urzędu skarbowego postępowania wyjaśniającego w przedmiocie ustalenia, czy podmiotowi nie został uprzednio nadany NIP – po jego zakończeniu w CRP KEP ustala się lub nadaje NIP.

5. Przekazanie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej informacji o nadaniu NIP następuje nie później niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do naczelnika urzędu skarbowego poprawnego zgłoszenia identyfikacyjnego.”
Czy to oznacza, że nie muszę już odwiedzać Urzędu Skarbowego ? Jest to dla mnie ważne, gdyż siedziba firmy ma być w Warszawie.
Czy taka sama sytuacja dotyczy Urzędów Statystycznych ?

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 10, 2015 o 16:56

Witam, od dwóch dni próbuje założyć spółkę online i niestety zatrzymuje sie na wyborze pkd, niby dokonuje wyboru ale już przy przeważającym przedmiocie działalności jakby nie jest on dodawany i nie mogę przejść do następnego etapu. Może ktoś tez sie spotkał z takim problemem? Jedynym komunikatem jaki sie pojawia to zeby wybrać przedmiot działalności a ja usilnie to robię i nie mogę przejść dalej.
Proszę o podpowiedz. Katarzyna

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 10, 2015 o 23:19

Może chodzi o ten problem: http://rejestracjaspolkizoo.pl/2014/08/29/problemy-z-rozwijaniem-listy-pkd-w-systemie-s24/ ?

Jeżeli nie to proszę podać jak najbardziej dokładne PKD, powinno pozwolić przejść dalej.

Odpowiedz

Aleksandra Styczeń 11, 2015 o 20:32

Wypełniając kody PKD należy w pierwszej kolejności wybrać te, które znajdą się na umowie. Następnie należy
wybrać przeważające PKD, które musi być wybrane z uszczegółowieniem do Sekcji, Działu, Grupy i Klasy. Przeważające PKD powinno się
zawierać wśród wcześniej wybranych kodów, które znajdą się na umowie.
Pozostaje jeszcze do wybrania pozostałe PKD. Maksymalnie można wybrać 9 pozycji. One również powinny znaleźć się na wcześniej wybranych
kodach, które znajdą się na umowie.

Odpowiedz

Chriss Styczeń 10, 2015 o 17:20

Tez miałem z tym problem. Pomógł dokładny wybór każdego z pkd, tzn. przy wyborze są 4 działy, poddziały, klasy itd. i to musi być wypełnione.

Odpowiedz

Katarzyna Styczeń 11, 2015 o 23:24

Bardzo dziękuje za wszelka pomoc ale będę chyba jedyna osobą której sie to nie uda:-( usilnie wybieram przeważające pkd a ono choć wyglada ze sie wpisuje, pózniej sie nie wyświetla i nie mogę przejść dalej, jestem już kompletnie zrezygnowana, co robię źle?

Odpowiedz

Aleksandra Styczeń 12, 2015 o 00:23

Muszą być spełnione dwa warunki:
1. Przeważające PKD (druga belka) musi się zawierać w Wybierz PKD (pierwsza belka)
2. Przeważające PKD musi być uszczegółowione aż do Sekcja/Dział/Grupa/Klasa
Przykład:
Jeżeli WYBIERZ PKD jest : 29.10.C czyli produkcja autobusów
to
PRZEWAŻAJĄCE PKD też musi być 29.10.C czyli produkcja autobusów.
a
POZOSTAŁE PKD może już być jakie się tylko wyśni koleżance.
Mam nadzieję, że pomogłam.

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 12, 2015 o 08:34

Witam,
ja mam taki problem:
Założyłem spółkę w S24 i czekam już tylko na NIP ale przeglądając dokumentacje natknąłem się na coś co mnie zaniepokoiło. W umowie spółki mam aż 27 PKD- natomiast w załączniku jaki otrzymałem od sądu (ten zakodowany) -mam tylko 1 przeważające PKD a reszta gdzieś zniknęła.
Proszę o odpowiedź dlaczego tak się stało – czy to mój błąd? A jeśli tak to jak go mogę naprawić?
Jest to mój pierwszy raz i spółka rodzi się w bólach-Z góry dziękuję za odpowiedź i mam nadzieję, że zaistniały błąd (pomyłkę) da się jakoś naprawić przed publikacją w Monitorze.

Odpowiedz

Wan Styczeń 12, 2015 o 08:38

Panie Mateuszu, a ile zajęło Panu czekanie na wpis?

Zwłaszcza od nadania dygnatury do wpisu w KRS?

Bo ja mam sygnaturę z rana 5.01 a wpisu nadal nie…
Obawiam się tym bardziej, że udziałowcy są z kraju
arabskiego i może kRS wymyśla znów jakieś głupoty
ze sprawdzaniem w polskim KRK osób, które nigdy
w PL ani w UE nawet nie były…

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 12, 2015 o 09:08

od wigilii 24-go do 05-go stycznia 2015r ale była jakaś awaria informatyczna w US.
zawsze można zadzwonić i się dowiedzieć -korespondencja czasami potrafi gdzieś „utknąć” na serwerach.

Odpowiedz

Wan Styczeń 12, 2015 o 09:16

Ach, awaria była też od 1 do 17 grudnia…

Oczywiście, dzwoniłem do Centralnego Systemu, a po nadaniu sygnatury do KRS (codziennie).

Z tym, że – ponieważ nie ma możliwości kontaktu z referendarzem już nic nie mogą powiedzieć.

„Miejmy nadzieję, że…”

„Trzeba uzbroić się w cierpliwośc…”

” Nie traćmy nadziei na wpis…” – to 3 najczęstsze frazy Pań z KRS

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki w Delaware Styczeń 12, 2015 o 10:06

Ach, awarie w S24 to temat rzeka…

Rzeczywiście też KRS ma jakieś wymysły w stosunku do osób, których nie może znaleźć w KRK, trzeba prostować te głupoty…

Odpowiedz

Wan Styczeń 12, 2015 o 10:20

Ponarzekałem, wylałem żale, a tutaj…wpis! Dobry początek tygodnia.
Dobrze , że KRS nie uległ powszechnej islamofobii.

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 12, 2015 o 11:04

Panie Błażeju, czy pochyli się Pan nad moim problemem?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki w Delaware Styczeń 12, 2015 o 11:20

Jeżeli rzeczywiście w postanowieniu jest coś innego niż we wniosku to należy złożyć wniosek o sprostowanie oczywistej omyłki, w 99% procentach sąd sam to poprawi.

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 12, 2015 o 12:50

Panie Błażeju postanowienie jest takie samo jak KRS-WM-S24
natomiast w umowie spółki (wygenerowanej przez S24) są wszystkie PKD.
Jakim wnioskiem mam to skorygować i czy jest jakiś termin którego nie mogę przekroczyć?

Odpowiedz

Wan Styczeń 12, 2015 o 11:08

Panie Mateuszu, mój wspólnik mial chyba podobny problem. Jeśli dowiem sie jak go rozwiązął, dam znać.

Odpowiedz

Mateusz Styczeń 12, 2015 o 12:45

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 12, 2015 o 12:49

Proszę o kontakt prywatny.

Odpowiedz

Paweł Luty 18, 2015 o 17:20

Witam, jakim programem obecnie można odczytać korespodencję z ems?

Odpowiedz

Wan Luty 18, 2015 o 17:25

Paweł- Foxit Reader

Odpowiedz

Kamil Lipiec 2, 2015 o 11:44

Witam Panie Błażeju!
Chciałbym zacząć swoją wypowiedź od podziękowania za Pański wpis. Pomógł on mi zdecydowanie przy rejestracji spółki.
Moj problem polega na tym ze od wczoraj rana nie otrzymałem żadnego innego (nowego) powiadamiania niz ze płatność została przyjęta i nadano sygnaturę. Aczkolwiek gdy wyszukiwałem podmiot to zobaczyłem ze spółka juz istnieje i ma nadany KRS i NIP.
Co mam robić dalej? Czekać na kolejna korespondencje czy moge juz isc do Sadu i złożyć wzory podpisów oraz założyć konto w banku? I jeżeli myśle sie co do kolejnych kroków otwarcia działalności to prosiłbym o poprawienie mnie zebym wiedział co mam robić dalej.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 2, 2015 o 11:55

Cieszę się, że spółkę się udało szybko zarejestrować. Postanowienie powinno przyjść lada chwila. Jeżeli nie przyjdzie w ciągu dwóch-trzech dni – proponuję telefon do sądu.

Wzorów podpisów nie trzeba składać od kilku miesięcy.

Odpowiedz

Kamil Lipiec 2, 2015 o 12:08

Dziękuje za tak szybka i trafna odpowiedz! Na pewno Pana blog bede polecał moim znajomym.
Co do zakładania spółki to rozumiem ze wystarczy abym teraz przeszedł sie do Urzędu Skarbowego aby poinformować o firmowym koncie bankowym i to wszystko, zgadza sie? Czy muszę jeszcze isc do GUS aby otrzymać REGON? Czy dzieje sie to automatycznie przez system S24?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 2, 2015 o 12:19

Zostaje tylko US

Odpowiedz

Łukasz Wrzesień 24, 2015 o 16:29

Witam Panie Błażeju,

Mam pytanie odnośnie dwóch dokumentów w S24
1). Kto może być pełnomocnikiem do: Oświadczenie o udzielonym pełnomocnictwie do złożenia wniosku
2). Dodawanie pełnomocnictwa do zawarcia umowy spółki

Ogólnie to mam następujący problem. Przyszli wspólnicy zlecili mi założenie spółki w systemie S24. Każdy z nich ma podpisy MS i wszystkie dokumenty zostały przez nich podpisane. Zatem, czy jako ich biuro rachunkowe muszę wypełniać oba te dokumenty, czy tylko wystarczy dokument z pkt 1. ?
Chce po prostu za swoich klientów wysłać wniosek i go opłacić. Stąd pytanie czy wystarczy wypełnienie tylko dokumentu z pkt. 1 ? Czy mogę być pełnomocnikiem kiedy jestem księgowym ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 28, 2015 o 10:07

1) Adwokat/radca prawny/prawnik zagraniczny – w zasadzie to tyle.
2) jako biuro rachunkowe nie ma Pan prawa reprezentacji przed sądem.

Odpowiedz

Tomasz Październik 4, 2015 o 06:24

Witam,

mam pytanie czy i jak w chwili obecnej założyć konto na s24 dla spółki z o.o. chcę żeby wspólnikiem w spółce z o.o. była inna spółka proszę o odpowiedź z góry dziękuję

pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 6, 2015 o 08:56

Nigdy nie dało się zakładać konta dla osoby prawnej, można tylko dla osób fizycznych, ale w systemie jest opcja wskazania, że działają one w imieniu osoby prawnej

Odpowiedz

Jarek Październik 28, 2015 o 09:26

Witam
Czy ma jakiś wpływ z jakiego konta został opłacony wniosek?

Odpowiedz

Adam Czerwiec 29, 2016 o 19:47

Można z dowolnego, nawet sąsiada, wszystko idzie przez system szybkich płatności .

Odpowiedz

Dimitrij Luty 23, 2016 o 22:34

Witam,
mam pytanie. Czy Pan wie, czy pracuje opcja „Wczytać XML” w sekcji „Dokumenty w sprawie”? Już wszystkie warianty próbowałem – nie mogę dodać.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 24, 2016 o 09:46

Ta opcja jest podobno funkcjonalnością dla informatyków obsługujących system – jeżeli liczy Pan, że wrzuci Pan do systemu własną treść umowy to jest to oczywiście niemożliwe i niezgodne z obowiązującymi przepisami, które przewidują w procedurze S24 standardowy wzorzec.

Odpowiedz

Dimitrij Luty 24, 2016 o 09:49

Dzięki za szybką odpowiedż.

Odpowiedz

Ruslan Wrzesień 28, 2016 o 19:37

Niemożliwie przejść przez ten krok:
„Komunikat:

Aby poprawnie złożyć podpis elektroniczny wymagane jest zainstalowane i uruchomione oprogramowanie JAVA w wersji 7 lub wyższej.
Sprawdzenie bieżącej wersji JAVA oraz instalacja jest możliwa po kliknięciu w link.”

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: