Czy przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę z o.o. jest neutralne podatkowo?

Błażej Sarzalski        07 marca 2012        Komentarze (11)

Dobre pytanie :)

Wracam dziś do tematu przekształcenia jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę z o.o. i jego konsekwencji prawnych.

O ile na gruncie prawa cywilnego i administracyjnego co do zasady istnieje pełna sukcesja praw i obowiązków – co oznacza, że wszelkie umowy, decyzje, zezwolenia, koncesje itp. przechodzą na nowo powstałą spółkę, o tyle na gruncie prawa podatkowego jest zupełnie inaczej.

Niedociągnięcie ustawodawcy? Nie – rozmyślne działanie.

O ile w uzasadnieniu do zmian Kodeksu spółek handlowych w zakresie przekształcenia możemy przeczytać o sukcesji praw i obowiązków cywilnoprawnych, z powołaniem się na to, że przecież procedura ta powstała na wzór procedur przekształcania spółek, o tyle w tym samym uzasadnieniu, kilkanaście kart dalej, czytamy, że ponieważ osoba fizyczna nie traci bytu prawnego to tak naprawdę nie ma przekształcenia, w związku z czym ustawodawca nie mógł zdecydować się na sukcesję prawnopodatkową… no i się nie zdecydował :)

Stąd właśnie przepis art. 93a ordynacji podatkowej, który reguluje kwestie przekształceń milczy o przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę, jednocześnie jednak ustawodawca zmyślnie postanowił, że jednoosobowa spółka z o.o. powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czyli mamy sytuacje względnie czystą – nie masz zaległości podatkowych, spółka jest czysta, bo za zobowiązania podatkowe jako takie, nie odpowiada – odpowiada dopiero za już powstałe zaległości.

No okej, ale… co z innymi pytaniami dotyczącymi konsekwencji podatkowych takiego przekształcenia?

Postaram się, krótko i hasłowo odpowiedzieć na najczęstsze:

1. Czy spółka powstała w wyniku przekształcenia „dziedziczy” numer NIP przedsiębiorcy?

Nie, trzeba (dla zachowania ciągłości sprzedaży) jak najszybciej uzyskać numer NIP oraz złożyć zgłoszenie podatnika vat-czynnego (VAT-R)

2. Czy po stronie osoby fizycznej wnoszącej przedsiębiorstwo pojawia się przychód do opodatkowania z tytułu objęcia udziałów w spółce z o.o.?

Jedno z bardziej skomplikowanych pytań. Odpowiedzi mogą być niejednoznaczne, niemniej dotychczasowe stanowisko organów podatkowych pozwala przyjąć, że nie mamy do czynienia z powstaniem przychodu po stronie osoby fizycznej.

3. Czy trzeba będzie zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych związany z powstaniem spółki (0,5% wartości kapitału zakładowego)?

Tak, nie ma tutaj zwolnienia.

4. Czy kapitał zakładowy musi odpowiadać wartości majątku przedsiębiorcy przekształcanego?

Nie, może być niższy, pozostała część majątku przedsiębiorcy może być wniesiona na kapitał zapasowy.

5. Czy przekształcenie przedsiębiorcy rodzi obowiązek zapłaty podatku VAT?

Nie, gdyż nie jest to  odpłatna dostawa towarów, ani świadczenie usług.

6. Czy są jeszcze jakieś implikacje wynikające z przepisów prawa podatkowego, związane z procedurą przekształceniową?

Tak, kilka :) Przeczytasz o nich np. na stronie internetowej Izby Skarbowej w Zielonej Górze.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karol Sienkiewicz Marzec 22, 2012 o 17:44

Wg mnie to przekształcenie to bubel prawny. Bardzo mało korzystne i nie do wykonania u przedsiębiorców prowadzących sprzedaż ciągłą. Brak sukcesji podatkowej jest wadą oczywistą. Przynajmniej dla mnie (bo przecież nikt swojego NIPu nie odda). Ale nie dla Ministerstwa Finansów: „Sukcesję praw na gruncie prawa podatkowego można wywodzić z treści normy prawnej wyrażonej w art. 5842 Kodeksu spółek handlowych, na co wskazuje wyłączenie w tym przepisie jedynie ulg wynikających z prawa podatkowego”. Reszta tych idiotyzmów tutaj:
http://www.podatki.biz/artykuly/14_16994.htm?idDzialu=14&idArtykulu=16994

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 22, 2012 o 20:23

@Karol: Tutaj tekst powszechnie dostępny, bo ten z podatków jest zamknięty dla niesubskrybentów: http://orka.sejm.gov.pl/izo7.nsf/www1/i01628o0/$File/i01628o0.pdf

Generalnie osoba odpowiadająca na ten temat, chyba nie wie co mówi, każdy rodzaj wykładni jaki byśmy przykładali do tych przepisów, a przede wszystkim wykładnia systemowa przeczy tezie pana podsekretarza :)

Nie ma niczego takiego jak sukcesja prawnopodatkowa w przypadku przekształcenia. Zresztą, przerabiam teraz jeden taki temat i jak skończymy już procedurę to dam znać jakie mam wrażenia. Na razie dostrzegłem dosyć prozaiczny problem – ustawodawca nie przewidział odpowiednich druków do KRSu – stąd nie wiem czy stosować standardowe druki rejestracyjne, czy te dot. przekształcania spółek… ale pewnie jakoś to się przeskoczy :)

Odpowiedz

Karol Sienkiewicz Marzec 22, 2012 o 20:26

Ja stosowałem normalne druki do wpisu. I zadziałało.

Odpowiedz

Darek Kwiecień 17, 2012 o 12:34

Witam,
W związku z brakiem sukcesji podatkowej i towarzyszącym temu procesowi problemom, czy nie jest rozsądniejsze założenie sp. z o.o. i wniesienie przedsiębiorstwa poprzez aport?

Odpowiedz

Krzysiek Kwiecień 7, 2013 o 15:53

Ja właśnie przeszedłem kwestię przekształcenia, ale… stwierdziłem, że bezpieczniej i łatwiej będzie założyć nową spółkę i wnieść aportem zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Oczywiście nie ma tu mowy o sukcesji praw i obowiązków podatkowych, ale dało mi to możliwość kontynuowania działalności pod starym szyldem przez czas rejestracji spółki i uzyskiwania numerów KRS, NIP, Regon. Jedyne wątpliwości, jakie miałem, to kwestia wykorzystywania maszyn i narzędzi, które przecież zostały wniesione aportem do spółki. Ale i to da się obejść, bo przecież spółka może już (po rejestracji VAT-R) wystawić fakturę za udostępnienie mi tych urządzeń.
Generalnie: Temat przejścia z fazy działalności gospodarczej jako osoba fizyczna w spółkę prawa handlowego, to droga przez mękę. Nie mówiąc już o kwestiach podatkowych (np. panie w US nie mają pojęcia, jak wykazać aport w obu firmach, czy jak zawiadomić US o kwartalnym rozliczeniu zaliczki na CIT…) :)

Odpowiedz

Blazej Sarzalski Kwiecień 7, 2013 o 19:12

Trudno powiedzieć która opcją jest lepszą, dla niektórych bedzie to przekształcenie. Jak dotąd w dzialalnosciach klientów ‚dróg przez mękę’ nie odnotowalem. Co nie znaczy, że nie było problemów…

Odpowiedz

Robert Grudzień 30, 2013 o 19:58

Witam, czy spółka z o.o. musi być płatnikiem VAT?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 30, 2013 o 20:17

Tak, tzn tak jak kazdy z nas, jeżeli spółka bedzie końcowym odbiorcą towaru lub uslugi to na niej bedzie spoczywal faktyczny ciezar opodatkowania. Rozumiem jednak, ze pytanie dotyczy nie płatnika vat, a podatnika VAT czynnego. Tutaj zależnie od obrotu, rodzaju dzialalnosci i zwolnien spolka może, ale nie musi byc takim podatnikiem.

Odpowiedz

Robert Grudzień 30, 2013 o 22:10

tak chodzilo bardziej o podatnika :) Dziekuje za odpowiedz!

Odpowiedz

Miłosz Listopad 10, 2016 o 16:42

Czy te same reguły, a zwłaszcza pkt 3 i 4 dotyczą spółki jawnej przy przejściu w spółkę z o.o.?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 14, 2016 o 09:29

Tak, przekształcenie spółki jawnej w sp. z o.o. odbywa się według podobnego schematu, przy czym akurat nie obowiązuje pkt 1 – sp. z o.o. „dziedziczy” NIP spółki jawnej

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: