Problem z listą stawających w procedurze S24 w pytaniach czytelnika bloga

Błażej Sarzalski        20 marca 2012        10 komentarzy

Cieszę się, że czytacie mojego bloga, pobudza to moją kreatywność, cieszę też z każdej interakcji z czytelnikami, niestety niekiedy nie potrafię pomóc, bo sprawy, z którymi piszecie, wykraczają poza moje możliwości.

Czasami jednak mogę Was poinformować o mojej aktualnej wiedzy w pewnych tematach.

Napisał do mnie niedawno pan Krzysztof, który zadał mi następujące pytania:

Witam serdecznie. Po szczegółowym zapoznaniu się z Pana blogiem postanowiłem zwrócić się do Pana z prośbą o pomoc. Po założeniu konta w systemie i rozpoczęciu procesu wypełniania wniosku (na etapie uzupełniania listy stawających) cały czas wyskakuje informacja: „Użytkownik nie posiada aktywnego konta w systemie” (pomimo, iż uzupełniam pozycję swoimi danymi zgodnymi z założonym przeze mnie kontem). Czy spotkał się już Pan z takim błędem? Osoby z Minsterstwa od 3 tygodni nie są w stanie go zdiagnozować… ;/

Otóż tak, spotkałem się z nim w trakcie rejestracji jednej ze spółek. Najczęstszym powodem pojawiania się tego błędu w systemie S24 jest to, że konto użytkownika nie jest należycie wypełnione wszystkimi danymi, w niektórych przypadkach też osoby omyłkowo rejestrowały się jako osoby prawne, co powoduje, że nie mogą być stawającymi we własnym imieniu.

Niestety, problemem może być równie dobrze… nie wiadomo co. Miałem podobny problem z jednym ze wspólników, którym zakładałem ostatnio spółkę i trzeba było pana chwilowo „wykluczyć” ze spółki.

Problem jest tym większy, że w chwili obecnej, zgodnie z informacjami od anonimowego pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości, aktualnie system nie pozwala na rejestrację drugiego konta z tym samym numerem PESEL (a numer PESEL trzeba też podać przy rejestracji osoby prawnej w systemie).

Przy okazji moich przygód z jedną z rejestracji okazało się, że system ma także dwie inne wady – nie przewiduje możliwości dwuosobowej reprezentacji osoby prawnej, a tym bardziej możliwej sytuacji, w której osoba prawna musi działać przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników (umowa spółki między spółką a członkiem zarządu spółki).

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Darek Marzec 20, 2012 o 11:54

W niektórych przypadkach (nie wiem czy akurat tym) problemem może być zbyt długie wypełnianie formularzy co powoduje wygaśnięcie sesji.

Pozdrawiam,
Darek

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 20, 2012 o 13:12

Oj, nie w tym 🙂 Sesja może trwać bardzo długo – wypełnianie formularzy trwa co najmniej pół godziny – nigdy mi się jeszcze nie zdarzyło, żeby zerwało sesję.

Odpowiedz

Michał Marzec 25, 2012 o 18:46

W moim przypadku komunikat „Użytkownik nie posiada aktywnego konta w systemie” pojawił się w następujących okolicznościach: wspólnik był zarejestrowany w systemie s24 jako Justyna Anna M., natomiast podczas wpisywania wspólnika do spółki wpisaliśmy tylko Justyna M. (brakowało drugiego imienia). Wychodzi na to, że trzeba uzupełnić dokładnie te pola podczas rejestracji spółki i dodawaniu wspólników, które zostały wypełnione w ustawieniach konta systemu s24.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 26, 2012 o 08:30

@Michał: Rzeczywiście, ten problem też wtedy się pojawia, niemniej w opisywanych przeze mnie przypadkach wszystkie dane były wpisywane zgodnie z danymi konta 🙂

Odpowiedz

Mariusz Listopad 25, 2012 o 20:17

Mnie natomiast zastanawiam, że wśród generowanych dokumentów brakuje „oświadczenia o adresach członków zarządu”, czy nie jest ono wymagane przy wnioskach online ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 26, 2012 o 09:21

Jest, natomiast funkcję oświadczenia dot. imion, nazwisk i adresów członków zarządu pełni sama umowa spółki.

Odpowiedz

Mariusz Listopad 26, 2012 o 20:00

No tak, a jeszcze ostatnie pytanie, czy przelew może być zrealizowany tylko przez członka zarządu czy może również przez wspólnika (który nie zasiada w zarządzie) ? Na zasadzie analogii wydaje się, że skoro to zarząd zgłasza to zarząd powinien mieć wyłączone prawo „finalizacji” postępowania jakim jest przelew, jednak czy tak jest ? Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 27, 2012 o 09:08

Przelew może iść z dowolnego konta, byle byłoby to konto powiązane w systemie z danym wnioskodawcą.

Odpowiedz

Piotr Marzec 26, 2015 o 18:42

Witam. Mam pytanie. Rejestruję spółkę jako pełnomocnik w S 24. Czy w miejscu LISTA STAWIAJĄCYCH SIĘ wpisuje tylko wspólników np. 3 czy też siebie czyli 4 osoby?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 27, 2015 o 10:38

Tylko wspólników

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: