Przesunięty rok obrotowy

Błażej Sarzalski        29 maja 2012        3 komentarze

Rok obrotowy (i powiązany z nim rok podatkowy) jest podstawowym okresem wyznaczającym ramy dla prowadzenia ksiąg rachunkowych spółki oraz rozliczania się z fiskusem. Trwa on 12 miesięcy. To za ten okres wyliczamy sobie zyski (lub straty), za ten okres płacimy podatki.

W większości, ba… pewnie w 95% umów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Niewielu jednak wie, że zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawy o rachunkowości pozwalają na przesunięcie roku obrotowego w stosunku do roku kalendarzowego.

Chodzi więc o taką sytuację, że przyjmujemy poprzez odpowiednią regulację w umowie spółki, że rok obrotowy rozpoczyna się i kończy w innych dniach niż rok kalendarzowy.

Po co robi się taką operację?

Najogólniej mówiąc, chodzi o to, aby ułatwić życie sobie..

Powiedzmy sobie szczerze, że koniec roku obrotowego nie jest zawsze najlepszym momentem na zamykanie ksiąg rachunkowych. Jeżeli korzystasz z księgowości zewnętrznej to w tym momencie najpewniej Twój księgowy ma kilkanaście innych spółek, w których trzeba zamknąć księgi. W dodatku może chciałby się wybrać na jakieś ferie świąteczne?

To jednak pół biedy… zapytajcie księgowych i doradców podatkowych o najgorętszy i najbardziej pracowity okres w roku, z jakichś tajemniczych powodów będzie to z pewnością okres marzec – kwiecień. Wtedy nie tylko rozlicza się większość spółek, ale także wszystkie osoby fizyczne. Zastanów się co by było gdyby końcem roku obrotowego był czerwiec? 🙂 Spodziewasz się, że Twój księgowy miałby tyle samo pracy co w marcu? 🙂

Dlaczego jeszcze warto rozważyć przesunięcie roku obrotowego? Niektórzy mówią, że także po to aby utrudnić życie fiskusowi. Spece od planowania podatkowego widzą w tym narzędzie optymalizacji podatkowej, pozwalające rozplanować na jeden rok obrotowy koszty oraz przychody. Przykład? Wielu przedsiębiorców rzuca się w wir optymalizacji poprzez ponoszenie wysokich kosztów w listopadzie każdego roku, czasami naturalny cykl działalności gospodarczej jest taki, że jakiś miesiąc jest miesiącem inwestycyjnym, dobrze by było aby przypadał on na koniec roku obrotowego.

Przedyskutuj to koniecznie ze swoim księgowym albo doradcą podatkowym 🙂

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata Marek | cyberlaw.pl Czerwiec 1, 2012 o 10:15

Świetny pomysł – bardzo praktyczny.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 1, 2012 o 10:23

Dzięki za komentarz Beato 🙂 Przepisy dotyczące spółki z o.o. są kopalnią takich praktycznych pomysłów, trzeba tylko wiedzieć, które złoża można eksploatować 🙂

Odpowiedz

Anon Październik 20, 2012 o 02:59

Do tego dochodzi optymalizacja podatkowa:
http://www.rp.pl/artykul/769778.html

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: