Problemy z uzyskaniem NIP dla spółek tworzonych w trybie S24

Błażej Sarzalski        12 czerwca 2012        13 komentarzy

Zgodnie z obietnicami z poprzedniego posta wybieram jeden z ciekawszych tematów przedstawionych przez moich czytelników.  Temat praktyczny i interesujący dla każdego, kto rozważa otwarcie spółki przez internet.

Oto co napisał pan Robert:

(…) Urząd Skarbowy do rejestracji podatnika chce ode mnie umowę podpisana przez notariusza. Co powinienem przedstawić jeżeli spółka była rejestrowana przez internet? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Robert (…)

Otóż, mając już pewne doświadczenie z rejestracją spółek przez internet, nie byłem zaskoczony pytaniem 🙂 Kłopoty pojawiają się zresztą nie tylko w przypadku uzyskiwania dla tego typu spółek numeru NIP, ale także numeru REGON i wynikają one po prostu z niewiedzy urzędników na temat nowego trybu e-rejestracji spółki z o.o.

Cieszy mnie jednak, że urzędnicy otwarci są na nowości i za każdym razem, kiedy wyjaśniałem o co chodzi i jak to działa, wszelkie problemy nagle znikały. Przechodząc jednak do odpowiedzi: wysyłając wniosek NIP-2 oraz RG-1 powinniśmy załączyć do niego wydruk postanowienia właściwego sądu rejestrowego o wpisie do rejestru, w przypadku zaś Urzędu Skarbowego (chociaż brak jest wyraźnych podstaw prawnych dla tej praktyki) wiele ułatwić może także dołączenie umowy najmu. Najlepiej dodać także pismo wyjaśniające w czym problem oraz od razu umowę spółki (wydruk z systemu S24).

W przypadku numeru REGON wystarczyło gdy po telefonie z delegatury Urzędu Statystycznego nadałem na e-maila plik pdf z postanowieniem sądu, który w urzędzie sobie samodzielnie wydrukowali.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rejestracja spółek Czerwiec 30, 2012 o 21:38

Warto dodać, że wydrukowaną z systemu S24 umowę spółki wspólnicy powinni podpisać i zaparafować każdą stronę. Przynajmniej w Rybniku w Urzędzie Skarbowym są takie wymagania. 🙂

Odpowiedz

Mirella Lipiec 15, 2013 o 13:46

Witam,
Mam pytanie ze spółką rejestrowaną on-line.
Czy za datę powstania spółki uznaje się datę, która widnieje na umowie spółki czy datę wpisu do KRS?
Mam z 2 urzędów skarbowych 2 interpretacje, ponieważ 9 lipca spółka została zarejestrowana, a 10 wpisana do KRS.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 15, 2013 o 13:48

Datą powstania jest data podpisania umowy w formie elektronicznej.

Odpowiedz

Mirella Lipiec 15, 2013 o 14:24

Bardzo dziękuję za odpowiedź.Urząd Skarbowy zażyczył sobie, aby przedłożyć mu umowę spółki opatrzoną podpisami Zarządu :-
Czyli Urząd ma prawo żądać umowy???

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 16, 2013 o 08:14

Tak.

Odpowiedz

Mirella Lipiec 16, 2013 o 11:00

Dziękuję za informację.

Odpowiedz

Paula Sierpień 27, 2014 o 14:31

Rozumiem że po pozytywnej weryfikacji wniosku w KRS należy drogą pocztową wysłać dokumenty do urzędu skarbowego i statystycznego ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 27, 2014 o 15:19

@Paula: Pocztą lub osobiście.

Odpowiedz

kat Grudzień 8, 2014 o 12:37

Mam pytanie w „starym” trybie, jak założyłam spółkę w trybie S24 mogę jednocześnie wystąpić o REGON i NIP, bo w NIP-2 dwa jest obowiązek wpisania REGON? Czy najpierw muszę uzyskać REGON a dopiero potem złożyć NIP-2

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 8, 2014 o 14:12

Należy wręcz złożyć te wnioski, bo w „starym” trybie S24 nie było tzw. jednego okienka. Zaczynamy od wniosku o REGON, a potem o NIP.

Odpowiedz

Paula Grudzień 8, 2014 o 12:43

Przy rejestracji s24 nie obowiązuje jedno okieno (niestety) w związku z tym należy najpier złożyć wniosek o nadanie regon, a dopiero po jego uzyskaniu o NIP . Na szczęście nadanie regonu to maksymalnie kilka dni 🙂

Odpowiedz

Tomek Styczeń 12, 2015 o 15:29

Panie Błażeju,

Jeśli dobrze rozumiem to co napisano w poniższym artykule nie muszę się osobno starać o NIP i REGON. To sąd powinien przesłać dane do US i GUS, a numery nadawane są automatycznie, z dniem podpisania umowy spółki, czyli z dniem wypełnienia internetowego wniosku w systemie EMS.

Czy dobrze to rozumiem? Pytam, ponieważ z powyższych komentarzy chyba wynika, że nie.

http://www.zakladamyfirme.pl/artykul_narzedziowa,682,682,683,rejestracja-spolki-w-krs.html

Tu fragment:
„Nadanie numeru NIP i REGON dla spółki handlowej następować ma teraz automatycznie, bezpośrednio po zamieszczeniu w CRP KEP bądź rejestrze REGON danych przekazanych z KRS. Po nadaniu NIP i REGON informacja o nich ma być elektronicznie przekazywana z urzędowych rejestrów do KRS i wpisana do niego. Przy czym przekazanie do KRS informacji o NIP/REGON w wyjątkowych przypadkach może następować w terminie 3 dni.”

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 13, 2015 o 10:40

Panie Tomaszu, zachęcam do czytania aktualnych wpisów.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: