Sukces internetowej rejestracji spółki z o.o.

Błażej Sarzalski        28 sierpnia 2012        19 komentarzy

Podobno aż 13% wszystkich spółek z o.o. zarejestrowanych w tym roku w Polsce to spółki założone za pomocą internetu w procedurze S24. Jak donosi Forbes:

Fenomen opisuje „Puls Biznesu”. To spora niespodzianka; trudno było oczekiwać aż takiego zainteresowania – nie kryje ekspert BCC Michał Jaskólski, który jednak uważa, że nie jest to atrakcyjna forma rejestracji spółki. Jak bowiem wylicza, trzeba mieć kwalifikowany podpis elektroniczny, który kosztuje niemało, a ponadto i tak trzeba dostarczyć dokumenty w formie papierowej, które trafiają do ZUS i skarbówki.

Szczerze mówiąc ręce mi opadły jak przeczytałem ten tekst.

Otóż właśnie sukces procedury S24 polega na tym, że nie ma konieczności używania kwalifikowanego podpisu elektronicznego i sama rejestracja w systemie Ministerstwa Sprawiedliwości nie kosztuje absolutnie nic, odpadają też koszty aktu notarialnego. Natomiast zawiezienie dokumentów do ZUSu, Urzędu Skarbowego i Urzędu Statystycznego to dla obrotnych osób parę godzin roboty.

Kolejny ekspert nie wie o czym mówi?

{ 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Sikora Sierpień 28, 2012 o 12:53

Widziałem tę publikację oraz masaż z nią związany i szczerze mówią aż mi się nie chciało tego komentować 😉

Odpowiedz

Tomek Sierpień 28, 2012 o 19:23

Ostatnio Gazeta Prawna pisała o tym że niedługo deklarację VAT-7 i kilka innych będzie można składać elektronicznie bez podpisu kwalifikowanego, a w artykule zacytowali Pana Doradcę Podatkowego który stwierdził że to pic na wodę gdyż i tak deklaracje do ZUSu trzeba składać przy użyciu podpisu elektronicznego.

Pan Doradca Podatkowy przeoczył wprowadzenie e-Płatnika (w PUE ZUS) który umożliwia podpisywanie deklaracja profilem ePUAP.

Właściwie nie wiem po co są tego gazety i magazyny skoro i tak trzeba się samemu znać na rzeczy żeby wiedzieć czy artykuł ma ręce i nogi czy nie 🙂

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/642351,ministerstwo_uprosci_wysylanie_e_deklaracji_vat_tylko_po_co.html

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Zakazana reklama Sierpień 29, 2012 o 07:32

@Tomek: Z moich doświadczeń kontaktu z dziennikarzami wynika, że często osoby piszące w danych tematach nie znają się wcale na prawie i bezrefleksyjnie przyjmują to co mówią osoby zapraszane jako „eksperci”, chociaż akurat z panią redaktor z Gazety Prawnej miałem bardzo dobry kontakt.

Odpowiedz

Łukasz Październik 18, 2012 o 02:40

Witam, przede wszystkim gratuluje bloga, sporo się z niego dowiedziałem. Mam pytanie bo szukam tego wszędzie i nigdzie nie ma jednej jasnej odpowiedzi. W procedurze s24 jako podpis elektroniczny jest mowa o loginie i haśle które mam w systemie s24 przy zakładaniu konta? czy jest tu mowa o jakimś zewnętrznym podpisie elektronicznym który muszę sobie gdzieś założyć?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 18, 2012 o 08:26

@Łukasz: Odpowiedź jest w artykule – nie ma konieczności posiadania żadnego zewnętrznego podpisu.

Odpowiedz

Mariusz Listopad 13, 2012 o 21:59

Czyli do wydruku postanowienia o wpisie również nie jest potrzebny podpis kwalifikowany ? Ostatnio w jednej z gazet czytałem, że spółkę można założyć ale nie da się wydrukować postanowienia i trzeba czekać aż zostanie przesłane pocztą ….

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 14, 2012 o 09:15

Ciekawa rzecz, ale to też kaczka dziennikarska – nie potrzebny jest podpis kwalifikowany, ale program, którym można otworzyć ten plik. Pisałem o tym szczegółowo tutaj: http://rejestracjaspolkizoo.pl/2012/05/23/niejednolite-standardy-podpisywania-postanowien-w-s24/

Odpowiedz

Łukasz Listopad 22, 2012 o 15:42

Dzięki, pozdrawiam serdecznie. Trzeba będzie przetestować ten system 🙂

Odpowiedz

Dorota Styczeń 28, 2013 o 23:06

fajny blog, pomocy w pierwszych korokach z s24 🙂 rejestrowałam ostatnio parę spółek online, miały siedziby we wszystkich wiekszych miastach i prawie każda oddziały w pzostałych, wszystko szło gładko do czasu az nie dostałam postanowienia z SR Łódź Sródmieście o odmowie wpisu „wskazać należy, iż wnioskodawca załączył do wniosku załączniki KRS WA dotyczące wpisu oddziałów spółki do rejestru, jednakże wogóle nie zalączono do wniosku uchwał o powołaniu oddziałów wskazanych we wnioku, a dokument taki jest niezbędny dla wpisania oddziału spółki w KRS. Żadnego zapisu w tym zakresie nie przewiduje również wzorzec umowy spółki” serio takie jest uzasadnienie. czy referendarze naprawdę nie widzą jak wyglda ten system s24, gdzie ja miałam dołączyć te uchwały, albo dopisać to do umowy spółki…. co za ludzie, a tak dobrze szło to s24 🙂

Odpowiedz

Olaf Marzec 8, 2013 o 22:36

Łódzki KRS najwyraźniej lubi się czasem czepiać. Kilka dni temu rejestrowałem tam 2 spółki (identyczne, pod tym samym adresem) przez S24. Jedna przeszła bez problemu. Natomiast przy drugiej dostałem wezwanie do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu. Po pierwsze do złożenia tytułu prawnego do lokalu wobec wpisania identycznego adresu pierwszej spółki założonej przez te same osoby i z tym samym przedmiotem działalności. A po drugie do złożenia oświadczenia Prezesa Zarządu o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralności za przestępstwa określone w art. 18 ksh oraz o niepodleganiu ograniczeniom wynikającym z ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne:)

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 17, 2013 o 22:41

Jak to jest z tym internetowym wnioskiem S24. Czy po wysłaniu go do odpowiedniego sądu i otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi, Spółka jest jeszcze w organizacji? czy jednak już nie? Czy potrzebny jest pełnomocnik do podpisania umowy najmu? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 18, 2013 o 08:01

@Marcin: Spółka traci status spółki „w organizacji” w przypadku gdy jest wpisana do KRS.

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 18, 2013 o 12:17

Czyli jednak muszę mieć tego pełnomocnika, chociażby na tydzień, by załatwił za mnie umowę najmu, dobrze rozumiem? Czy te ogólne pełnomocnictwo może być beż żadnej umowy?(bez wynagrodzenia) Skoro pełnomocnikiem byłby znajomy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 19, 2013 o 12:41

Pełnomocnik jest potrzebny tylko dla spółek jednoosobowych.

Odpowiedz

Robert Styczeń 1, 2014 o 17:37

a ja mam pytanie odnosnie kolejnego etapu w formalnosciach przy spolce zoo. Juz mam regon, nip, teraz niby musze do zusu sie udac, ale po co? jaki druczek mam znow wypelnic? nie zatrudniam nikogo, zarząd spolki jest jednoosobowy a włascicieli dwóch.
Pozdrowienia!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 1, 2014 o 21:28

Jeżeli spółka będzie płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne/zdrowotne to trzeba się zarejestrować. Proszę zerknąć na poradnik na stronie http://www.zus.pl

Odpowiedz

Marian Styczeń 3, 2014 o 14:50

Mam pytanie nawiązujące do tytułu powyższego wpisu – otóż rejestrowałem spółkę w s24 i przed samym końcem tj. przed weryfikacją dokumentów oraz uregulowaniem opłaty musiałem wyjść. Wylogowałem się. „Rejestracja spółki z o.o. zakończona sukcesem”? czy też nie, bo – po ponownym zalogowaniu się – nie widzę nigdzie zakładki, po której kliknięciu wracam do „praktycznie” zakończonej procedury?
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 3, 2014 o 14:52

@Marian: Nie, rejestracja nie została zakończona, nie ma takiej zakładki, trzeba zaczynać od początku.

Odpowiedz