Zakładanie jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Błażej Sarzalski        27 września 2012        77 komentarzy

Spółka jednoosobowa ma kilka wad, o których wspominałem przy okazji wpisu o spółce jednoosobowej.

Jak dowodzą jednak rozmowy, z niektórymi moimi klientami, taka forma spółki daje im poczucie, że naprawdę mają kontrolę nad wszystkim. Dla osób, które  tak stawiają sprawę, jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może być dobrym wyborem, jeżeli nie boją się opłacania ZUSu i kosztów notarialnych związanych z zawieraniem umów na linii spółka – wspólnik, będący jedynym członkiem zarządu (choć można tego uniknąć, tworząc zarząd).

Zakładanie spółki jednoosobowej nie różni się w znaczący sposób od tradycyjnej procedury rejestrowej, w spółce, która ma większą liczbę wspólników. W praktyce pamiętać jednak należy o kilku niezwykle istotnych kwestiach:

  1. do wniosku o wpis do rejestru należy dołączyć dane jedynego wspólnika oraz oświadczenie, że posiada on wszystkie udziały w spółce,
  2. jedyny wspólnik, nie może reprezentować spółki w organizacji ani jako członek zarządu, ani jako pełnomocnik, czy prokurent (nie dotyczy to zgłoszenia do rejestru), dlatego przedstawiając tytuł prawny do lokalu w postaci np. umowy najmu, należy zadbać, aby spółka w organizacji była należycie reprezentowana (w praktyce przez pełnomocnika powołanego przez wspólnika albo członków zarządu innych niż wspólnik), oznacza to też, że wspólnik takiej spółki nie może zawierać w jej imieniu jakichkolwiek umów do czasu rejestracji, nawet jeżeli został wybrany do zarządu,
  3. jeżeli stroną umowy najmu jest wspólnik (tj. wynajmuje lokal własnej spółce) i jednocześnie jest on członkiem zarządu to spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany przez tego wspólnika (nie znajduje tutaj zastosowania przepis nakazujący aby taka umowa zawierana była w formie aktu notarialnego), natomiast każdy aneks do tej umowy, wprowadzony już po dacie rejestracji spółki będzie wymagał formy aktu notarialnego o ile wspólnik jest jedynym członkiem zarządu, a spółkę reprezentować będzie wspólnik i będzie występował on… wobec samego siebie 🙂

Niektórzy piszą, że „dla higieny” warto wprowadzać do spółki drugiego wspólnika. Jakie jest Twoje zdanie?

{ 77 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek Wrzesień 27, 2012 o 20:57

Witam,
A czy nie „prościej” byłoby założyć 2 spółki z o.o., w których wspólnikami jest osoba fizyczna + „druga” spółka?
Plusy:
-„pełna kontrola właściciela”,
-brak ZUS,
-brak „wad” jednoosobowej sp. z o.o. o których mowa powyżej,
Wady:
– „kolejne” opodatkowanie części zysku przypadające proporcjonalnie do udziału sp. z o.o.(które jeśli mnie logika nie myli wróci w pewnej już opodatkowanej części do spółki)

Jednak w sytuacji gdy jedna ze spółek byłaby komplementariuszem spółki komandytowej ww. wada traci nieco gdyż zysk w takich strukturach, przypadający na sp. jest raczej z „definicji ustalany na możliwie-minimalny”.

Oczywiście wszystko to przy założeniu, że taka struktura os. fizycznej i 2 spółek może powstać. Osobiście nie widzę przeszkód powstania takiej „hybrydy” ale może umknął mi jakiś niuansik ? :))

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 28, 2012 o 08:25

Czyli, że spółki z o.o. będą wzajemnie posiadały swoje udziały – będąc wzajemnie zależne i wzajemnie dominujące? 🙂

Polecam lekturę art. 200 par. 1 Kodeksu spółek handlowych 🙂

Odpowiedz

jeżyk Wrzesień 28, 2012 o 15:15

Jezuniu. Od jakiegoś czasu myślę o swojej firemce (byłaby to właśnie jednoosobowa działalność gospodarcza), ale jak widzę te wszystkie obostrzenia, to zaczyna mi się odechciewać…

Odpowiedz

Tomek Wrzesień 28, 2012 o 19:00

Ciężko to nazwać niuansem, ale właśnie o taki „szczegół” mi chodziło:D
Niestety dla osób nie studiujących ksh, a do takowych się zaliczam, taka kreatywność w tworzeniu struktur może zapędzić w ślepy zaułek.

Nie mniej jednak znalazłem informację iż przepisy k.s.h. nie zakazują samego posiadania udziałów spółki dominującej przez spółkę zależną, lecz jedynie ich nabywania.
Czyli istnieje sytuacja w której nabycie udziałów nastąpiło w momencie, w którym stosunek zależności-dominacji jeszcze nie istniał, a powstał dopiero w późniejszym okresie…

A może wprowadzimy do gry 3. gracza – sp. komandytową? 🙂
Os. fizyczna jako komandytariusz, 1 sp. z o.o. jako komplementariusz sp. komandytowej.
Sp. komandytowa + os. fizyczna są udziałowcami 2 sp. z o.o.
Os. fizyczna + 2 sp. z o.o. są udziałowcami 1 sp. z o.o.
Oczywiście taka struktura miała by sens jeśli os. fizyczna chce mieć „wszystko pod kontrolą” oraz prowadzić działalność poprzez sp. komandytową.

Co tym razem mi umknęło ? 🙂

Odpowiedz

Monika Październik 5, 2012 o 09:22

Super strona, pogratulować autorowi, który w jasny i zrozumiały sposób wyjaśnia różne zagadnienia. Ja jako biuro rachunkowe będę właśnie zakładać po raz pierwszy sp.zo.o., albo sp.k…Nie jestem prawnikiem, ale od księgowych wymaga się obecnie wiedzy sędziów SN( a i ta jest różna) . Znalazłam wiele ciekawych rzeczy – bo przecież na temat należy spojrzeć szeroko : ZUS, odpowiedzialność, reprezentowanie sp., koszty…
Dziękuję

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 5, 2012 o 10:32

Dziękuję Pani Moniko za miłe słowa 🙂

Odpowiedz

Marcin Kot Październik 6, 2012 o 23:26

Witam serdecznie.

Zadałem w komentarzach to pytanie przed chwilą, jednak zaćmiło mnie i nie spojrzałem na datę posta – był sprzed ponad roku:) mam nadzieję że tutaj będzie właściwe miejsce do zadania Panu dwóch krótkich pytań, a propos tematyki tego posta:

1. prowadzę pod ponad 2 lat działalność gospodarczą i jestem płatnikiem ZUS. Czy jeżeli założę oprócz tego 2 dodatkowe spółki z o.o. (są mi potrzebne, a nie planuję zamykać dotychczasowej działalności), to będę musiał odprowadzać POTRÓJNE składki zus? czy po prostu jedną, jak dotychczas?

2. I drugie pytanie do Eksperta:) słyszałem że w jednoosobowej spółce z o.o., aby nie było obowiązku płacenia ZUS można, co wszyscy wiedzą, dopuścić wspólnika, ale też można zachować 100% udziałów, a dopuścić tylko członka zarządu – i nawet „jednoosobowa” w sensie udziałów spółka z o.o., z 2 osobowym zarządem nie nakłada obowiązku płacenia ZUS na jedynego wspólnika?

Pozdrawiam i z bardzo dziękuję za każdą, nawet bardzo krótką pomoc, typu odpowiedzi Tak/Nie 🙂

Odpowiedz

Lech Październik 7, 2012 o 23:00

Marcinie, to że post sprzed roku, nie oznacza, że jest zapomniany (i przez internautów, i przez Autora bloga:)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 8, 2012 o 09:38

@Lech, Marcin: Otóż to, odpowiedzi już się znalazły tam gdzie trzeba 🙂

Odpowiedz

Aneta Październik 12, 2012 o 10:05

Witam
mam jedno pytanko:
– w dniu wczorajszym założyłam jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w formie aktu notarialnego.W dniu dzisiejszym wypełniam dokumenty do KRS i już mam problem. W załącznikach jest pozycja „akt notarialny obejmujący umowę spółki oraz powołanie organów” w moim akcie notarialnym nie ma słowa „umowa spółki” tylko akt założycielski. Moje pytanie czy jednoosobowa spółka powinna posiadać umowę spółki? czy jest to przeoczenie notariusza?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedz

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 12, 2012 o 12:07

Akt założycielski pełni funkcję umowy spółki 🙂

Odpowiedz

Łukasz Październik 14, 2012 o 12:22

Planuję otwarcie właśnie jednoosobowej DG, będę pośrednikiem finansowym. Rzeczywiście składki prawie 1 000 zł na ZUS mnie z lekka przerażają. Czy korzystniej będzie właśnie otworzyć spzoo czy normalnie prowadzić 1-osobową DG ? Która forma będzie mniej kosztowna? zakładając, że lokal siedziby firmy i księgowość mam za zero. Proszę o podpowiedź, dziękuję

Odpowiedz

Aneta Październik 15, 2012 o 12:57

Dziękuje bardzo za odpowiedz. Mam nadzieję że nie będzie problemu z rejestracją spółki.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 15, 2012 o 13:01

@Łukasz: Panie Łukaszu, proszę sobie samemu to wyliczyć 🙂

Odpowiedz

Joanna Listopad 21, 2012 o 16:43

Witam serdecznie,

jestem w trakcie rejestrowania spółki z o.o. i mam już cały pokaźny plik dokumentów. W międzyczasie załatwiłam dla sp. z o.o. w organizacji NIP i REGON, żeby nie iść drogą naiwnego jednego okienka. Teraz zmuszona jestem składać te same wnioski ponownie do KRS-u. Trochę jest to bez sensu. Jak traktować te formularze do KRSu – wciąż jako identyfikacyjne i załączyć w formie jak do US/GUS czy aktualizacyjne i uzupełnić o uzyskane już dane?
Ile mniej więcej czeka się na postanowienie sądu w Krakowie i czy po uzyskaniu takowego zmuszona będę składać trzeci raz NIP-2/RG-1 ponownie do US/GUS?
Będę wdzięczna za szybką odpowiedź – jeśli to możliwe, pozdrawiam serdecznie i gratuluję świetnego bloga:)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 22, 2012 o 09:47

@Joanna: To będą wnioski aktualizacyjne – ze spółki w organizacji na sp. z o.o.o.

Nie rozumiem z jakiego powodu trzeba byłoby składać po raz trzeci te formularze – do sądu składamy je po to, aby poszły do właściwych urzędów.

Odpowiedz

Joanna Listopad 22, 2012 o 10:29

Dziękuję za szybką odp.
W kwestii pytania – ponieważ formularze NIP2 i RG1 składam jako sp. z o.o. w organizacji. Nie wiem czy KRS przesyła urzędom postanowienie o wpisie sp. z o.o. a one w swoim zakresie zmieniają sp. z o.o. w organizacji na sp. z o.o.
Ponadto zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, która zdaje się być nielogiczna. W RG-1 mam do wyboru podanie w rubryce 01.Rodzaj wpisu, że jest albo wpis osoby prawnej albo zmiana informacji. Skoro mam już REGON, a nie było żadnej zmiany w ciągu tych kilku dni, to przecież nie jest to ani wpis ani zmiana. A jeśli nawet zmiana, to dalej każą wpisać datę owej zmiany – jaką? Staram się być w tym logiczna, ale powoli się poddaję…
Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na Pańskie uwagi.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 22, 2012 o 15:55

W obydwu przypadkach jest zmiana firmy z sp. z o.o. w organizacji na sp. z o.o. –> sąd przesyła postanowienie o wpisie, ale razem z formularzami, które muszą aktualizować sprawę właśnie o te dane, tj. o firmę.

Odpowiedz

Joanna Listopad 23, 2012 o 10:47

Oczywiście ,jednakże będę trochę czepialska, ponieważ nie do końca o to mi chodziło. W momencie składania -dosłownie- wypełniania formularzy mamy do czynienia ze spółką z o.o. w organizacji, jak więc mogę wpisać w danych podmiotu firmę bez dodatku „w organizacji” skoro na moment wypełniania i składania do KRS spółka jest w organizacji? A jeśli np. w druku RG-1 wpiszę takową zmianę, to dalej trzeba wpisać datę tej zmiany, a przecież nie wiem kiedy sąd wyda postanowienie. Stąd jest to dla mnie jakieś nielogiczne. Pozdrawiam.

Odpowiedz

aneta Listopad 28, 2012 o 22:26

Witam serdecznie,

Na prośbę mojego dobrego znajomego założyłam sp zo.o w której znajomy mój pełni funkje prezesa.
Dowiedziałam się że prezes mojej sółki podpisuje umowy lecz sie z nich nie wywiązuje.
Moje ptytanie brzmi:
Czy ja jako jedyny udziałowiec odpowiada prawnie lub finansowo za błędy prezesa.

Mam jeszcze jedno pytanie:
czy należą mi sie zyski z działalności jakj on prowadzi

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 29, 2012 o 08:53

Pani Aneto to nie jest temat na odpowiedź na blogu, proszę poszukać w blogu na temat odpowiedzialności wspólników, proszę też poszukać sobie w sieci informacji na temat przestępstwa firmanctwa – a najlepiej udać się do prawnika.

Odpowiedz

Lech Listopad 29, 2012 o 08:58

Podrążę temat teoretycznie – czy naprawdę doszukiwałbyś się tutaj firmanctwa? Z faktu, że właściciel spółki „nie zajmuje się” prowadzeniem firmy, a nawet może niewiele o tym wie? Osobiście nie potrafiłbym czynić zarzutu firmanctwa z faktu, że właściciel się firmą nie interesuje, a firmą kieruje prezes.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 29, 2012 o 09:06

@Lech: Prowadzenie własnej działalności pod cudzą firmą jest firmanctwem. Nie wiem jak byłoby w tym przypadku, bo nie analizowałem tego, nie znam orzecznictwa, ale potencjalnie rozważałbym taką odpowiedzialność.

Odpowiedz

aneta Listopad 29, 2012 o 18:47

Bardzo dziękuje za odpowiedz na moje pytanie.

Odpowiedz

Kastom Grudzień 27, 2012 o 23:29

Fajnie opisane, krok po kroku co i jak, zaoszczędzi to czasu nie jednej osobie.
Dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Grudzień 28, 2012 o 09:43

@Kastom: Dziękuję za komentarz

Odpowiedz

GRAŻYNA Luty 15, 2013 o 16:52

Zakładam spółkę z o.o zupełnie „zielona”.Od tygodnia czytam wszelkie informacje na ten temat.I hurra,wreszcie mądre,kompetentne i zrozumiałe porady.Dziękuję Panu i gratuluję.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Luty 17, 2013 o 22:16

Miło mi to czytać Pani Grażyno 🙂 Dziękuję za komentarz!

Odpowiedz

Kuba Czerwiec 12, 2013 o 20:02

Witam, zakładam sp. z o.o. w trybie S24, która będzie miała póki co siedzibę w miejscu prowadzenia mojej jednoosobowej działalności gospodarczej. Czyli podnajem. Oczywiści DG musi mieć zgodę na podnajem. Rozumiem sprawę pełnomocnictwa i nawet znalazłem całkiem dobry wzór, nie wiem tylko jednego…
W formularzy S24 podaję adres siedziby spółki, skoro tak, to ta siedziba już musi formalnie być dla sp. z o.o. dostępna. Tj. już musi być umowa. Jak w takim razie zatytułowac pismo o pełnomocnictwo – kto je daje. „Prezes XYZ Sp. z o.o.”, czy „XYZ Sp. z o.o.”, czy może w ogóle „XYZ Sp. z o.o. w organizacji”? I czy w piśmie/nagłówku pełnomocnictwa podawać jej adres (na który dopiero umowa zostanie za chwile podpisana) czy bez adresu ? Dziwnie takie pismo bez adresu, ale z drugiej strony jeszcze go nie ma…
Wieć krótko mówiąc: KTO daje pełnomocnictwo w przypadku trybu S24, prezes, spółka, czy spółka w organizacji. I co z adresem w nagłówku, skoro go jeszcze nie ma ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 13, 2013 o 08:53

@Kuba: Jeżeli chodzi o adres to rejestrując spółkę tego typu zgłaszamy adres, który będzie adresem działalności, niemniej jako, że spółki nie ma to nie ma możliwości też zawarcia tego typu umowy. Umowę najmu zawieramy dopiero PO rejestracji spółki.

Odpowiedz

Kuba Czerwiec 13, 2013 o 09:37

Ok, czyli rozumiem ze procedura jest taka:
1. data: 1.1.2013: wysylam do S24 dane, np. siedziba: Warszawa, ul.Warszawska 1
2. data 3.1.2013: dostaje potwierdzenie rejestracji spółki z S24
3. data 3.1.2013: Ja, prezes spolki zoo, z siedzibą w Warszawie (CZY Z SIEDZIBĄ W WARSZAWIE UL.WARSZAWSKA 1? najmu jeszcze nie ma…) wystawiam pełnomocnictwo na reprezentowanie spółki w celu podpisania umowy najmu dla pana Kowalskiego (PEŁNOMOCNICTWO Z DATĄ 3.1.2013 czy 1.1.2013?).
4. Pan Kowalski podpisuje umowe najmu z dniem 3.1.2013 (CZY Z DNIEM 1.1.2013?)

Drukowanymi literami pytania. Z gory dziekuje za pomoc 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 13, 2013 o 09:57

Za mało danych, aby potwierdzić, czy w ogóle wchodzi w grę pełnomocnictwo, czy może akt notarialny.

Odpowiedz

Kuba Czerwiec 13, 2013 o 10:19

Hm… staralem sie opisac sytuacje bardzo szczegółowo, dodatkowo z Pańskiego powyższego artykułu wynika, że akt notarialny w takim przypadku wymagany nie jest. Chociaż „boję się” troche KSH Art. 210 par.2… To może inaczej? Co musi być spełnione, żeby to co Pan opisuje w punkcie 3 mogło miec miejsce (tzn tylko pełnomocnik) ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 13, 2013 o 12:43

No chyba właśnie jest wymagany panie Kubo, proszę uważnie poczytać.

Odpowiedz

Kuba Czerwiec 13, 2013 o 13:11

No nic, dziekuje w takim razie, chociaz w moim rozumieniu, to jest zaprzeczenei informacji zawartej w punkcie 3 tekstu, pod ktorym sa te komentarze.. 🙁 pozdrawiam.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 13, 2013 o 13:13

Nie zaprzeczenie, są po prostu spory co do tego, czy istnieje spółka w organizacji w procedurze S24…. 🙂

Odpowiedz

Kuba Czerwiec 13, 2013 o 14:04

Rozumiem. Ale to zeby pozostawic cos uzytecznego dla przyszlych czytaczy; ja to zrobilem tak, ze w tym samym dniu dalem pelnomocnictwo do podpisania umowy najmu, podpisalem umowe najmu, i zlozylem wniosek o rejestracje s24.
W moim rozumieniu KSH, spolka w organizacji istnieje w czasie pomiedzy podpisaniem umowy spolki (czyli w przypadku s24 w momencie zlozenia wniosku s24), a wpisem do KRS. A to nigdy nie jest w tej samej sekundzie… W tym czasie moje spolka w organizacji zajela sie umowa najmu, BEZ notariusza, poniewaz w przypadku spolek ktore same ze soba cos chca zrobic art 210 KSH „uchyla” tylko paragraf dotyczacy spolke zoo, a nie spolek zoo w organizacji.
W prokuraturze tak sie bede bronil jakbyco ;D

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 13, 2013 o 14:06

Haha 🙂 Ja podzielam pogląd o tym, że w s24 też jest spółka w organizacji, więc powinno się to „wybronić” bo nie ma żadnego przepisu, który uchylałby spółkę w organizacji.

Odpowiedz

Emilia Czerwiec 17, 2013 o 13:01

Bardzo pouczajacy wpis. Ale mam watpliwoci. Rozumiem, ze bedac jedynym wspolnikiem i jedyna osoba w zarzadzie nie mogeominac ‚jednego okienka’ w sensie, ze majac juzc spolke w organizacji nie moge sama zlozyc wnioskow do GUS, ZUS, US i zalozc rachunek bankowy ale to wszystko moze zrobic za mnie pelnomocnik? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 17, 2013 o 13:03

Tak.

Odpowiedz

Tomasz Lipiec 10, 2013 o 14:57

Panie Błażeju, mam wątpliwości co do Pana słów:

„jeżeli stroną umowy najmu jest wspólnik (tj. wynajmuje lokal własnej spółce) i jednocześnie jest on członkiem zarządu to spółkę reprezentuje pełnomocnik powołany przez tego wspólnika (nie znajduje tutaj zastosowania przepis nakazujący aby taka umowa zawierana była w formie aktu notarialnego)”
otóż moim zdaniem w przypadku, gdy ten wspólnik jest JEDYNYM członkiem zarządu, konieczna jest forma aktu notarialnego – art. 210 § 2.

Natomiast i tak umowa najmu musi być wtedy zawarta przez pełnomocnika, na mocy art. 161 § 2 w zw. z art. 162.

A więc w przypadku jednoosobowej sp. z o.o. w organizacji, gdzie jedyny wspólnik jest jedynym członkiem zarządu, umowa najmu lokalu w sytuacji gdy wspólnik jest wynajmującym, musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a spółkę reprezentuje pełnomocnik. Przedziwna konstrukcja!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 11, 2013 o 08:07

Panie Tomaszu,

wątpliwości oczywiście mogą być uzasadnione stopniem skomplikowania tej kwestii i nie wykluczone, że można mieć inne zdanie niż ja 🙂

W mojej osobistej ocenie, w spółce w organizacji, jeżeli mamy do czynienia ze wspólnikiem będącym członkiem zarządu, to nie ma wymogu stosowania formy aktu notarialnego, a przepis art. 210 par. 2 ksh jest wyłączony z mocy przepisu szczególnego, art. 162 ksh.

Wynika to z tego, że w spółce jednoosobowej w organizacji jedyny wspólnik w ogóle nie ma prawa reprezentowania spółki (nawet będąc jedynym członkiem zarządu – art. 162 ksh). Przepis art. 210 par. 2 ksh normuje natomiast sytuację, w której jedyny wspólnik jest jedynym członkiem zarządu i w mojej ocenie wymóg formy odnosi się wyłącznie do sytuacji gdy mamy spełniony warunek w postaci wspólnika reprezentującego spółkę jako jedyny członek zarządu. W innym przypadku rzeczywiście mielibyśmy taką przedziwną konstrukcję.

Proszę zwrócić uwagę, że przy umowie najmu spółkę reprezentuje pełnomocnik, a art. 210 par. 2 ksh mówi w zdaniu drugim: „Czynność prawna między tym wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego”, tutaj mamy czynność prawną między wspólnikiem a spółką, która nie jest jednak przez niego reprezentowana.

Ale Pana zdanie nie jest odosobnione, bo w komentarzu Bieniaka z tego co pamiętam jest przyjęte, że co prawda art. 162 ksh wyłącza pierwsze zdanie z art. 210 par. 2 ksh, ale jeżeli chodzi o formę to już nie, bo forma aktu notarialnego będzie wymagana na podstawie art. 11 par. 2 w zw. z art. 210 par 2 zd. drugie ksh – niestety prof. Bieniak bliżej nie uzasadnił swojej koncepcji.

Odpowiedz

Tomasz Lipiec 13, 2013 o 12:15

Witam,
słusznie zauważył Pan coś, na co nie zwróciłem uwagi, mianowicie że art. 210 § 2 zd. II mówi: „Czynność prawna między tym wspólnikiem a REPREZENTOWANĄ przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego” – czynność nie między „spółką”, a „reprezentowaną przez niego spółką”.
Tylko że zaraz pojawiły się w mojej głowie wątpliwości – bo czyż w takim razie nie wystarczy, że jedyny wspólnik będący jedynym członkiem zarządu do każdej czynności między sobą a spółką powoła pełnomocnika (bo wtedy spółka będzie REPREZENTOWANA nie przez niego, a przez pełnomocnika) i nie będzie wtedy musiał nigdy dokonywać czynności w formie aktu notarialnego? Czy taka czynność nie będzie czasem nieważna ze względu na obejście prawa z art. 58 KC?

Odpowiedz

Tomasz Lipiec 13, 2013 o 13:08

Mam po prostu wątpliwości czy sformułowanie „reprezentowaną przez niego spółką” należy rozpatrywać w znaczeniu „reprezentowaną przez niego w przy tej czynności spółką”, czy może „reprezentowaną przez niego jako zarząd spółką”, a więc nie przy konkretnej czynności, ale zawsze. Wydaje mi się, że jednak ustawodawcy chodziło o drugą z wymienionych opcji.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 15, 2013 o 09:57

@Tomasz: Ale z mocy art. 162 k.s.h. spółki w organizacji nie może reprezentować jedyny wspólnik, poza zgłoszeniem do rejestru, czyli nawet jakby patrzeć na to „konkretna czynność”/”zawsze” – to przy tym „zawsze” (a raczej „nigdy”) także taka osoba nie reprezentuje spółki.

Odpowiedz

Tomasz Lipiec 15, 2013 o 11:43

Jasne, temat sp. z o.o. w organizacji jest dla mnie już jasny, chodzi mi w tym momencie o dojrzałą spółkę jednoosobową – czy słowa „reprezentowaną przez niego jako zarząd spółką” należy rozumieć jako reprezentowaną „przy danej czynności” czy jednak „zawsze”, wszak to właśnie zarząd reprezentuje spółkę? Czy czasem ustanawianie za każdym razem pełnomocnika nie będzie obejściem prawa w celu uniknięcia dokonywania czynności w formie aktu notarialnego?

To tak na marginesie, ciekaw jestem Pana opinii bo spotkałem się już z różnymi.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 15, 2013 o 11:51

Myślę, że będzie to obejście prawa.

Odpowiedz

Aga Lipiec 24, 2013 o 20:53

Panie Błażeju. Mam pytanie. A co w sytuacji jeśli jedyny wspólnik, będący prezesem zarządu spółki z o.o. w organizacji chce zawrzeć umowę najmu wymaganą do KRS?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 25, 2013 o 07:10

Pani Ago, powyższe komentarze i wpis tego dotyczą 🙂

Odpowiedz

Aga Lipiec 25, 2013 o 19:37

No właśnie. Tylko teraz mam pytanie jak to wygląda od strony praktycznej? Czy oświadczenie wspólnika o wniesieniu wkładu także powinno być podpisane przez pełnomocnika? I czy do KRS można przedłożyć umowę najmu z osobą fizyczną będącą wspólnikiem, w którym znajdzie się klauzula, iż z chwilą wpisu do rejestru sporządzi się aneks na sp. z o.o. ? Nie możemy bowiem popadać w skrajności. Moje pytanie brzmi zatem: Czy sąd rejestrowy odrzuci wniosek z powodu, iż oświadczenie o wniesieniu wkładów podpisał wspólnik, a umowa najmu lokalu byłą podpisana przez wspólnika jako osobą fizyczną z klauzulą, iż zostanie ona aneksowana na spółkę gdy zostanie ona wpisana do rejestru? No i jeszcze jedno pytanie: czy pełnomocnictwo winno być udzielone notarialnie, a zgromadzenia wspólników i uchwały w takiej spółce również wymagają takiej formy? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Aga Lipiec 25, 2013 o 19:43

Bo niestety z powyższej analizy można dojść do wniosku, iż jedyny wspólnik będący prezesem zarządu nie ma prawa podpisać umowy najmu lokalu, ani nawet powołać pełnomocnika ( sic!) do zawarcia takiej umowy, która to umowa z kolei jest podstawą do wpisu spółki do KRS.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 29, 2013 o 10:13

@Aga: Oświadczenie o wniesieniu wkładu podpisuje zarząd, gdyż ograniczenie dot. reprezentacji nie obejmują możliwości zgłoszenia spółki do rejestru.

Nie ma konieczności aneksowania umów zawieranych na spółkę w organizacji.

Co do wymogu formy notarialnej – odsyłam do mojej dyskusji z panem Tomaszem.

I finalnie, nie wiem gdzie Pani dopatrzyła się swoich ostatnich wniosków.

Odpowiedz

Aga Lipiec 30, 2013 o 19:32

Nie ma konieczności aneksowania umów zawieranych na spółkę w organizacji.

Ale tu chodzi o to, ze umowę najmu podpisze osoba fizyczna – jedyny wspólnik, w której to umowie jest klauzula, iż z chwilą wpisu spółki do rejestru umowa zostanie aneksowana na spółkę. Czy taką umowę sąd odrzuci?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 31, 2013 o 07:51

@Aga:

A skąd w ogóle taki pomysł, żeby robić to w taki sposób? Takie umowy są stosowane, ale do spółek osobowych, gdy nie ma czegoś takiego jak spółka w organizacji, natomiast spółka z o.o. w organizacji powinna podpisać umowę najmu na siebie.

Nie wiem jak to sąd potraktuje, tak naprawdę zależy od referendarza, jeden nawet nie spojrzy, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że to nie jest dokument wymagany przez KRS, a przez urząd skarbowy, inny wezwie do uzupełnienia braków.

Odpowiedz

Aga Lipiec 31, 2013 o 11:14

Taki pomysł wziął się stąd, iż wynajmujący nie chciał podpisać umowy najmu z jednoosobową spółką z o.o. w organizacji. Co do pełnomocnika – wspólnik nie chce udzielić takowego pełnomocnictwa nikomu. Ale nasunęło mi się jeszcze jedno pytanie: czy po wpisie sp. z o.o. do rejestru uchwała wspólnika w sprawie rezygnacji z funkcji prezesa oraz powołanie innej osoby w to miejsce wymaga formy aktu notarialnego, czy wystarczy do tego zwykłą forma pisemna? Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 31, 2013 o 11:29

O tym jakiej formy to wymaga także było na blogu, proszę poszukać uważniej.

Odpowiedz

Natalia Kwiecień 29, 2014 o 09:39

Witam,
Mam problem przy zakładaniu jednoosobowej spółki z o. o. Do KRS wymagany jest dokument o najem lokalu. Z racji tego, że nie wiedziałam, że będą potrzebować tego dokumentu wynajęłam lokal na swoją firmę (zwykła działalność) i podałam wszędzie ten adres. I teraz mam problem, bo nie mam dokumentu, że ten lokal wynajmuje spółka z o.o. Nadmienie, że w umowie notarialnej mam zapis że jest już zarząd jednoosobowy. Zastanawiałam się po prostu na przepisaniu na spółkę umowy najmu, ale chyba nie mogę jako prezes gdy spółka jest w organizacji. Nie wiem, jak wybrnąć z tej sytuacji.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 5, 2014 o 07:42

Proponuję rozwiązać umowę za porozumieniem stron i zawrzeć nową umowę na spółkę.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 5, 2014 o 10:09

Dzień dobry. Na wstępie bardzo dziękuję, że prowadzi Pan tego bloga dzięki któremu nawet laicy są w stanie (lub wydaje im się, że są 🙂 zrozumieć całą tą skomplikowaną sprawę funkcjonowania spółki z o.o. Ja mam pytanie dotyczące umowy najmu jednoosobowej spółki z o.o. Bo z Pana bloga wynika, że ja jako jedyny wspólnik powołany do zarządu nie mogę reprezentować spółki podpisując umowę najmu. W takiej sytuacji – zgodnie z wpisem – powinienem powołać pełnomocnika. Ale w innym artykule (nie Pana – znalezionym w Internecie) zostało napisane, że jak jest powołany zarząd to już nie można powołać pełnomocnika. Czy to prawda? A jak tam to kto ma podpisać tą umowę, bo wychodzi z tego że stoję w miejscu, z którego nie mogę się ruszyć.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 5, 2014 o 10:18

Proszę Pana – Pana sytuacja to opcja nr 3 🙂

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 5, 2014 o 10:30

Dziękuję za szybką odpowiedź. I dlatego właśnie warto czytać Pana bloga bo w innych jakieś banialuki piszą 🙂
Pozdrawiam!

Odpowiedz

Agnieszka J. Wrzesień 16, 2014 o 19:10

Dzień dobry, proszę powiedzieć, czy umowa najmu zawarta przez pełnomocnika lub członka zarządu w jednoosobowej sp z o.o., może być zawarta na imię i nazwisko tego pełnomocnika lub członka zarządu? Jeśli, nie to czy istnieje konstrukcja prawna, która pozwoli zawrzeć umowę najmu lokalu na osobę fizyczną? będę wdzięczna za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 16, 2014 o 21:33

Najemcą musi być przecież spółka, a nie osoba fizyczna.

Odpowiedz

Agnieszka J. Wrzesień 18, 2014 o 08:08

tak, dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Jola Maj 5, 2015 o 20:55

Witam , mam problem ze zmianą prezesa w jednoosobowej spółce z o.o. Dotychczasowy udziałowiec i jednocześnie prezes sprzedal wszystkie udziały innej osobie oraz zrezygnował z funkcji prezesa. Pojawił się problem w KRS ponieważ do dokumentów o zmianę w KRS należy dołaczyć cytuję: ” dokument stanowiący podstawę wykreślenia z KRS danych Prezesa zarządu oraz dokument stanowiący podstawę wpisu do KRS danych nowego prezesa w osobie xxxx” Buszuję od kilku dni po internecie i ksh i nie wiem jaki to ma być dokument. Dołaczyłam do dokumentów umowę sprzedaży udziałów i wiem, że KRS ma rację domagając się dodatkowych dokumentów, ale czy może to być oświadczenie rezygnującego członka zarządu z dnia sprzedaży udziałów o rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu ? Jaki dokument „powołuje” nowego Prezesa , uchwała zgromadzenia wspólników? Bardzo proszę o pomoc .

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 6, 2015 o 07:56

Najbezpieczniejsze wyjście to odwołanie / przyjęcie rezygnacji prezesa w drodze uchwały wspólników, a następnie powołanie tą samą drogą nowego prezesa.

Odpowiedz

Jolanta Maj 6, 2015 o 12:25

Czyli rozbimy zgromadzenie wspólników, na którym prezes składa oświadczenie, że rezygnuje ze swojej funkcji i powołuj na tę funkcję nową osobę, wszystko w drodze uchwały. Rozumiem, że najlepiej by było aby te uchwały miały daę nie późniejszą niż umowa sprzeży udziałów przez dotychczasowego prezesa a zarazem jedynego udziałowca.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 6, 2015 o 14:27

Tak mniej więcej 🙂

Odpowiedz

Klaudia Wrzesień 14, 2015 o 16:46

Witam,

W jakiej formie następuje powołanie członków zarządu w jednoosobowej sp.z o.o. (wspólnik nie wchodzi w skład zarządu)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 14, 2015 o 20:27

W formie uchwały jedynego wspólnika.

Odpowiedz

Klaudia Wrzesień 14, 2015 o 20:32

Zgodnie z przepisami w każdej spółce zgromadzenie wspólników jest organem obligatoryjnym, czy w związku z tym powołanie członka zarządu nie powinno mieć formy uchwały podjętej na nadzwyczajnym zgromadzeniu wspólnikówspółki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 14, 2015 o 20:34

W spółce jednoosobowej jedyny wspólnik wykonuje wszelkie uprawnienia zgromadzenia wspólników (por. art 156 ksh)

Odpowiedz

Klaudia Wrzesień 14, 2015 o 20:38

Dziękuję za odpowiedź 🙂

Weronika Grudzień 22, 2015 o 14:31

Witam!

Jak wygląda sytuacja, kiedy spółka jednoosobowa chce nabyć nieruchomość od osoby fizycznej, a jedyny wspólnik spółki i osoba fizyczna to ta sama osoba? Dochodzi wówczas do zawarcia umowy danej osoby (jakby nie było) z samym sobą?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 23, 2015 o 09:23

Było już na blogu – nie ma żadnego problemu z taką transakcją.

Odpowiedz

Weronika Grudzień 23, 2015 o 09:57

Niestety nie mogłam znaleźć, dlatego też pozwoliłam sobie zadać to pytanie. Wobec tego rozumiem, że wówczas umowa ta powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, do którego staje jedna osoba w dwóch charakterach?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 23, 2015 o 09:59

Tak 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: