Przekształcenie spółki osobowej w spółkę z o.o.

Błażej Sarzalski        10 października 2012        Komentarze (5)

Prowadzisz spółkę osobową i wchodzisz w ryzykowny biznes?

Czas najwyższy się przekształcić w spółkę z o.o. (a jeszcze lepiej w spółkę z o.o. spółkę komandytową)

Wiele osób myśli o takim przekształceniu, ale odstrasza skomplikowana procedura i koszty większe niż zarejestrowanie nowej spółki z o.o. Często więc robią to tak, że zakładają nową spółkę z o.o. i krok po kroku, wszelkie kontrakty handlowe cedują na nowo powstają spółkę. Niby dobre, bo ogranicza koszty, ale w takim rozwiązaniu brak jest ciągłości prawnej między spółką osobową a spółką z o.o. co powoduje, że spółce z o.o. trudno jest korzystać przykładowo z referencji, doświadczenia, czy historii kredytowej dotychczasowej spółki osobowej.

Trudno też o ciągłość w zakresie takich tematów jak zezwolenia, koncesje czy licencje. Nie każdą decyzję administracyjną można przenieść bezproblemowo na nowo utworzoną spółkę z o.o. – często wiąże się to z koniecznością „pracy u podstaw” i mozolnego zdobywania tego, co już zdobyło się na rzecz spółki osobowej. Pojawiają się też inne problemy prawne. Często następuje rozwiązanie umów o pracę z wszystkimi pracownikami spółki osobowej i zatrudniani są oni w spółce z o.o. – bez zachowania jednak procedury związanej z przejściem zakładu pracy na nowego pracodawcę.

Pojawiają się problemy prawne (często podatkowe) związane z korzystaniem z potencjału i środków spółki jawnej, przysługujących jej nieruchomości, materiałów biurowych, samochodów – wykorzystanie ich nieodpłatnie przez spółkę z o.o. powoduje, że mamy do czynienia z przychodem z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Uwzględniając istniejące ryzyka i problemy operacyjne, a także czas jaki należy poświęcić na cedowanie kontraktów, przekonywanie do tego swoich kontrahentów, przenoszenie majątku i pracowników między spółkami i finalnie koszty likwidacji spółki osobowej, wydaje mi się, że opcja przekształcenia w spółkę z o.o. jest często rozwiązaniem tańszym, mniej pracochłonnym i zwyczajnie korzystniejszym.

Jeżeli masz co do tego wątpliwości to zapraszam do kontaktu :)

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ania Grudzień 6, 2012 o 22:38

Właśnie zajmuję się tematem takiego przekształcenia. Chodzi o procedurę uproszczoną sp.j w sp.zo.o. i zastanawiam się czy muszę zwracać się do KRS o wybór biegłego do badania wyceny aktywów i pasywów. Zdania są podzielone. Ciekawa jestem Pana opinii na ten temat.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Rejestracja spółki z o.o. Grudzień 6, 2012 o 23:00

Moja opinia pokrywa się ze zdaniem większości komentatorów, chociaż szanuję profesora Witosza to akurat tutaj się z nim nie zgadzam 😉

Odpowiedz

Bartek Kwiecień 22, 2013 o 09:06

Wszystkie zmiany formy działalności bywają skomplikowane pod względem formalnym, dlatego przy ich przeprowadzaniu warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą nam przygotować wszystkie potrzebne dokumenty i przejść przez etap administracyjny.

Odpowiedz

Marcin Lipiec 11, 2013 o 19:01

Czy w trybie uproszczonym projekty uchwały o przekształceniu i umowy spółki powinny być sporządzone w formie aktu notarialnego?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 12, 2013 o 08:31

Projekty uchwał nie wymagają formy aktu notarialnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: