Najszybsza rejestracja spółki z o.o.

Błażej Sarzalski        30 sierpnia 2013        18 komentarzy

Nie wiem czy to odosobniony przypadek, czy też Gliwice brylują w szybkości, ale muszę pochwalić gliwicki sąd rejestrowy za szybkość działania. Wczoraj około godziny 13.00 złożyłem wniosek o rejestrację spółki dla klienta w systemie S24, dzisiaj o godzinie 8.10 był wpis, a jak wynika z treści postanowienia sprawa została rozpoznana jeszcze wczoraj.

To absolutnie najszybsza rejestracja spółki z o.o. w systemie S24 z jaką miałem do tej pory do czynienia.

Najdłuższa trwała 5 dni. Dla porównania, najszybsza rejestracja spółki w tradycyjny sposób zajęła mi około 7 dni, a najdłuższa 3 miesiące. Jaki z tego wniosek płynie dla Ciebie?

Jeżeli szukasz gotowej spółki „na gwałt” to nie kupuj kota w worku, a załóż od podstaw korzystając z internetu, a potem na spokojnie dostosuj do swoich potrzeb.

{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

AC Adwokat Sierpień 30, 2013 o 12:34

Rzeczywiście rzadko kiedy można się spotkać z tak szybką rejestracją spółki przez sąd rejestrowy. Zazwyczaj czas oczekiwania drogą tradycyjną to od 5 do 7 dni i to też zależy od miasta. Choć zdarzają się i przypadki, w których sąd rejestrowy działa z bardzo dużym opóźnieniem i to nie przez braki formalne…

Odpowiedz

Sławek Sierpień 30, 2013 o 22:40

Witam,

Ostatnio w Warszawie dostałem wpis po trzech godzinach od zakończenia wypełniania formularza…

Szkoda, ze i tak pizniej człowiek musi biegać z papierami po urzędach…

Odpowiedz

Księgowy Rybnik Wrzesień 5, 2013 o 13:26

Nasza najszybsza spółka została wyklikana o 23 w niedziele a o 14 w poniedziałek już była pozytywna decyzja Sądu. Też w Gliwicach, przypadek? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 5, 2013 o 13:28

Chyba nie, po prostu są szybcy 🙂

Odpowiedz

Magda Wrzesień 18, 2013 o 11:25

Bardzo się cieszę, że formalne rzeczy można załatwić raz, przez internet, dwa coraz szybciej 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Wrzesień 19, 2013 o 07:53

@Magda: Do pełnej informatyzacji niestety nadal wiele brakuje, ale akurat to jest dobry prognostyk na przyszłość.

Odpowiedz

paweł Listopad 30, 2013 o 09:12

Ciekawa sprawa. Piszę z pozycji osoby nie mającej doświadczenia rejestracji spółki w trybie s24. W procesie rejestracji s24 opcjonalnie można podać nr rachunku bankowego.Dokonanie płatności za pomocą zewnętrznego operatora płatności (prowizja) warunkuje złożenie wniosku. Samej rejestracji dokonuje zarząd albo pełnomocnik (nie widzę w formularzu opcji dla wspólnika). Jednocześnie zgodnie z info systemowym wszyscy wspólnicy powinni mieć konta założone w systemie i co więcej w trakcie procesu rejestracji znajdować się przed tym samym komputerem. Tego przyznam nie rozumiem (skoro zarząd dokonuje rejestracji i zakłada również konto). Inna sprawa, czy możemy mówić o zarządzie w sytuacji braku aktu założycielskiego spółki (on jest jak rozumiem generowany w trakcie procesu rejestracji) i braku spółki w organizacji jako takiej… Niemniej interesująca jest również kwestia rachunku bankowego. Z oczywistych względów nie może to być rachunek spółki – bo takiego nie ma możliwości założyć (nie ma go zresztą formalnie kto założyć). Wynika z tego, że zupełnie zbędnie należy wprowadzić do systemu rachunek bankowy, który nigdy nie będzie zapewne służył do dokonywania jakichkolwiek płatności do KRS, a tym bardzie nie będzie spełniał wymogu weryfikacji… Dodatkowo kwestia faktury od operatora płatności – zgodnie z regulaminem można o nią wystąpić w terminie 7 dni – skoro spółka i tak nie jest jak rozumiem jeszcze podatnikiem Vat (nie ma nr NIP) to i tak nie spożytkuje tej faktury, zasadniczo nikt jej nie spożytkuje poza wystawcą…. Zupełnie końcowo uwaga techniczna – system s24 często podlega konserwacji i nie jest aktywny.. pytanie co się dzieje w momencie zerwania połączenia/awarii systemu w trakcie procedury… co z opłatą, wnioskiem itd.. No i s24 pomiędzy piątkiem g. 16 a poniedziałkiem 8 rano. to już chyba s72? bo zgodnie z info na stronie wnioski są rozpoznawane w godzinach pracy sądu stacjonarnego jak rozumiem…..

Odpowiedz

Księgowy Rybnik Listopad 30, 2013 o 09:51

@paweł minimalnie wypełniasz pola z gwiazdką, rachunek bankowy nie jest wymagany. Z całości wypowiedzi wywnioskowałem, że jesteś tropicielem absurdów 🙂 Faktycznie sporo jest nazewnictwa niezgodnego ze stanem faktycznym, moim zdaniem adresatem twojego postu powinno być ministerstwo a nie prawnik. 🙂

A tak jeszcze a propos awarii systemu po dokonaniu płatności: dzwonisz do Ministerstwa Sprawiedliwości, podają ci adres e-mail na który przesyłasz potwierdzenia zapłaty i ręcznie aktywują twój wniosek i przesyłają do właściwego sądu.

Odpowiedz

paweł Listopad 30, 2013 o 11:19

W sobotę nie zadzwonię 🙂 Nie tyle idzie o absurdy ile o precyzję, zwłaszcza, że opłata za zgłoszenie do KRS nie podlega zwrotowi. Dalej nie jest dla mnie jasne ile osób bierze udział w procedurze, po co wspólnik ma mieć konto np. mniejszościowy poniżej 10 % kapitału. Przy okazji, zakładając konto system wymusza podanie 3 adresów: zamieszkania, zameldowania, korespondencji…..Ciekawi mnie co się dzieje z tymi danymi dalej, mam daleko idące obawy, że trafiają w obieg niekoniecznie pożądany, jak to z wszelkimi rejestrami.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 30, 2013 o 14:50

@Paweł: Proponuję trochę praktyki i lektury przepisów zarówno co do rejestracji standardowej, jak i elektronicznej – może się okazać, że wiele „absurdów” przestanie być tak absurdalnymi. No, a jeżeli nie przepisów to chociaż mojego bloga 🙂

Na szybko podam tylko, że nie ma wymogu wprowadzania do systemu rachunku bankowego (opcjonalny), weryfikacja rachunku następuje w inny sposób – bezpośrednio przy każdej płatności. W przypadkach przerwania procedury z powodu usterki wiele zależy od momentu przerwania – generalnie należy pisać do pomocy technicznej lub dzwonić do MS.

A wspólnik musi mieć konto bo umowa spółki podpisywana jest elektronicznie 🙂

@Księgowy Rybnik: Dzięki za wartościowy komentarz!

Odpowiedz

Marek Lipiec 10, 2014 o 13:21

Mam pytanie czy przy wypełnianiu wniosku trzeba podac email nie mowie o mailu wspólników, moje pytanie jak przesyłany jest KRS

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 10, 2014 o 13:57

Nie podaje się adresu e-mail przy wypełnianiu wniosku, postanowienie o wpisie przechodzi przez system S24.

Odpowiedz

Marek Lipiec 10, 2014 o 13:59

i KRS przychodzi na maila czy zwykłą pocztą, czy sam odbieram w sądzie?

Odpowiedz

Księgowy Rybnik Lipiec 11, 2014 o 21:58

@Marek może się czepiam słownictwa, nic osobistego, ale warto w tym miejscu podsumować wiedzę. 🙂 KRS to Krajowy Rejestr Sądowy (za Wikipedią: rodzaj rejestru publicznego prowadzony przez wybrane sądy rejonowe i Ministerstwo Sprawiedliwości). Nie ma więc szans, aby Ci „KRS przyszedł na maila” 😉 Standardowo podczas rejestracji spółek z o.o. w trybie S24 nie występuje korespondencja poprzez e-mail.

Tak jak napisał Błażej postanowienie o wpisie do KRS odczytujesz w systemie S24. Sąd Rejonowy w Gliwicach wysyła to postanowienie w wersji papierowej na adres korespondencyjny siedziby spółki.

Można odebrać (bardziej właściwe słowo to zakupić:)) w sądzie odpis aktualny lub pełny z Rejestru Przedsiębiorców, ale już z konkretnym numerem KRS Twojej spółki. To oczywiście wersja dla wielbiciela pieczątek sądowych, bo odpowiednik odpisu aktualnego dostępny jest także w wersji elektronicznej bez opłat.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 14, 2014 o 12:24

@Księgowy Rybnik: Pieczątkom mówię stanowcze: „Nie”!

Odpowiedz

Alicja Lipiec 24, 2015 o 11:50

Witam,
Lipiec – 2015 – Sąd Rejestrowy w Gliwicach – czas załatwienia rejestracji zmian – prostych bo dotyczących zmiany udziałowców spółki to 2 miesiące. nadal nie mamy wpisu. To chyba rekord.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 24, 2015 o 12:31

Nie dziwi mnie to akurat… ten Sąd to klasyk rozpoznawania spraw w nierozsądnych terminach.

Odpowiedz

Krzysztof Wrzesień 6, 2017 o 14:58

Trochę odkopywane ale tak informacyjnie.
S24 Poznań VIII wydział ponad tydzień od złożenia wniosku a on nadal rozpatrywany

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: