Żyjemy w kraju bezprawia?

Błażej Sarzalski        11 września 2013        5 komentarzy

Dnia 7 sierpnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi potwierdził w wyroku w sprawie o sygnaturze I SA/Łd 436/13 to o czym wielu prawników wie od dawna:

Ustawą z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97) dokonano m.in. zmiany ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Wprowadzone zmiany (w tym uchylenie art. 5 ust. 4b) miały na celu uporządkowanie i uproszczenie zasad ewidencjonowania przedsiębiorców. Podmioty ubiegające się o nadanie NIP nie musza już przedkładać poza wnioskiem żadnych dodatkowych dokumentów, takich jak umowa spółki czy umowa potwierdzająca prawo do lokalu.

Pisałem zresztą o kwestii dołączania umowy najmu do wniosku rejestrowego w moim blogu.

Niestety sądy swoje, a organy skarbowe swoje. Znam tylko jeden przypadek, gdy udało mi się uzyskać numer NIP bez umowy najmu lokalu. Problem mają też wszelkie wirtualne biura i osoby zakładające spółkę w mieszkaniach.

Zastanów się chwilę. Jeżeli w tak błahej kwestii jak ewidencja podatkowa, urząd skarbowy nadużywa i to permanentnie swojej władzy wobec podatnika, to co się dzieje w sprawach naprawdę poważnych, gdzie w grę wchodzą grube miliony?

Naszemu pięknemu krajowi nad Wisłą jeszcze wiele brakuje do praworządności z prawdziwego zdarzenia. Dobrze, że chociaż sądy odbijają się władzy wykonawczej czkawką…

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Wrzesień 10, 2013 o 09:07

Smutna prawda.

Odpowiedz

a1 Wrzesień 11, 2013 o 01:25

Mi też urzędnik nakazał przedstawienie umowy najmu. Podstawy prawnej nie znał (ustawa się przecież zmieniła), ale obiecał że przygotuje na dzień następny i słowa dotrzymał – jest przepis mówiący, że US może żądać wszelakich dowodów by rozwiać ewentualne wątpliwości i rozstrzygnąć sprawę.
Żeby było weselej po kilku miesiącach zaszedłem z NIP-2, gdzie wpisane było dodatkowe miejsce prowadzenia działalności i wtedy również poproszono mnie o dostarczenie umowy najmu.
Dla świętego spokoju dostarczam im czego chcą, ale moim znajomym się nie chce, dlatego otwierają spółki za granicą (głównie w Anglii).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 11, 2013 o 06:27

Problem w tym, że nie ma takiego przepisu, który pozwala prowadzić tutaj czynności sprawdzające.

Odpowiedz

Małgorzata Luty 18, 2014 o 10:41

W US w Legnicy nie jest wymagana umowa najmu lokalu, aby uzyskać NIP. Problem jest jednak inny: KRS zwraca wniosek bez dołączenia umowy najmu lokalu w oryginale uzasadniając, że jest on niezbędny dla US.

Odpowiedz

Galina Styczeń 16, 2015 o 15:24

Witam, dzisiaj rozmawialismy przez telefon, mówił pan że poleci mi adwokata z Wrocławia. Prosze przesłać mi przesłac jego nr telefonu, pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: