Spółka komandytowa pozostanie transparentna podatkowo

Błażej Sarzalski        11 października 2013        4 komentarze

Powinienem chyba zostać analitykiem politycznym. We wpisie z 27 lutego dotyczącym podwójnego opodatkowania spółek komandytowych, napisałem:

Wczoraj przeszło mi przez myśl, że Minister Finansów chce na ołtarzu opodatkowania CITem spółki komandytowo-akcyjnej poświęcić spółkę komandytową i stąd nagle podniósł stawkę w tej rozgrywce.

Chyba nie myliłem się bardzo.

Jak wynika z najnowszego sprawozdania w prac legislacyjnych w Sejmie, projekt opodatkowania podatkiem CIT spółek komandytowych odpadł już na etapie podkomisji sejmowej.  Podobno obyło się bez żadnego sprzeciwu ze strony Ministerstwa Finansów.

Wyjątkowo skuteczny lobbing jakichś środowisk, czy też może uzasadnione wątpliwości co do konstytucyjności tego pomysłu? A może ktoś z Państwa dołożył swoją cegiełkę wysyłając pismo do Ministra?

Ja wysłałem 🙂

Co ważne spółka komandytowa w mariażu ze spółką z o.o. pozostanie więc z dużą dozą prawdopodobieństwa skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Październik 11, 2013 o 10:28

Witam, jestem stałym czytelnikiem. Dziękuję za tak przystępny blog. W tym artykule pisze Pan o sp.k. oraz kończy, iż nadal będzie ona skutecznym narzędziem optymalizacji podatkowej. Czy mógłbym prosić o artykuł na temat tej optymalizacji i w jaki sposób jest ona skuteczna dla sp.k.?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 11, 2013 o 10:32

Panie Rafale, proszę szukać w zakładkach po prawej: „Spółka komandytowa”.

Odpowiedz

Agnieszka Cieślak Październik 18, 2013 o 09:37

Co prawda pisma do Ministra nie wysłałam ale cieszę się, że dotychczasowe regulacje w tej kwestii się nie zmienią.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 18, 2013 o 20:59

Trudno się nie cieszyć 🙂 Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: