Wysyłając wniosek w procedurze S24 kieruj sprawę do sądu właściwego

Błażej Sarzalski        08 stycznia 2014        4 komentarze

Jeżeli zastanawiasz się, co może się stać, gdy w procedurze elektronicznej rejestracji spółki z o.o. wyślesz wniosek do sądu niewłaściwego to ten wpis jest właśnie dla Ciebie. Ja niestety miałem przyjemność przetestować to na sobie, nie życzę nikomu, chociaż katastrofy nie było, było tylko opóźnienie.

Skutkiem wniesienia wniosku o wpis spółki do sądu niewłaściwego, zarówno w procedurze tradycyjnej, jak i procedurze elektronicznej jest wydanie przez sąd postanowienia o stwierdzeniu swojej niewłaściwości i przekazania sprawy według tej właściwości właśnie. Efektywnie wydłuża to proces rejestracyjny, który z jednego-dwóch dni, może nam się rozciągnąć nawet do dwóch tygodni.

Dlaczego tak się dzieje?

Ano sąd rozpozna Twój wniosek w terminie 1-2 dni i wyda postanowienie o stwierdzeniu swojej niewłaściwości. Na postanowienie to służy w 99% procentach przypadków skarga na orzeczenie referendarza, stąd sprawa jest „przetrzymywana” w sądzie, do którego wniosłeś wniosek przez tydzień i dopiero po tym terminie Twoje elektroniczne dokumenty przesyłane są do sądu właściwego (drogą elektroniczną na szczęście), co zajmuje kolejne kilka dni. Dopiero więc po około dwóch tygodniach możesz cieszyć się swoją spółką.

Ta procedura zresztą i tak jest ekspresowa w porównaniu do procedury tradycyjnej, która może być wydłużona przez wniesienie sprawy tam gdzie nie trzeba o jakiś miesiąc-półtorej.

Co zrobić aby przyspieszyć sprawę? Należy jak najszybciej po wykryciu błędu cofnąć wniosek rejestrowy – robimy to tradycyjnie (tutaj przydałoby się rozbudować funkcjonalności systemu S24 o możliwość podglądu złożonych dokumentów, sprawdzania statusu sprawy i możliwości cofnięcia wniosku). Wraz z cofnięciem wniosku należy złożyć wniosek o zwrot całości uiszczonych opłat, jest szansa na stuprocentowy zwrot jeżeli zrobimy to szybko.

Jednocześnie zaś z cofnięciem wniosku składamy szybko wniosek do właściwego sądu o zarejestrowanie nowej spółki.

Należy pamiętać o tym, że konieczne jest zlikwidowanie niezarejestrowanej spółki w organizacji, ale o tym innym razem, podobnie jak o tym jak można by jeszcze usprawnić procedurę S24.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Patryk Jaworski Styczeń 9, 2014 o 09:59

Zgadzam się w kwestii zwrotu całości uiszczonej kwoty, ale proces ten trwa bardzo długo (ja czekałem na to ok dwóch miesięcy).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 9, 2014 o 10:24

Panie Patryku, dziękuję za komentarz – fakt, zwrot nie trwa szybko, ale cóż.

Odpowiedz

Joanna Luty 16, 2014 o 21:57

Panie Meceniasie w przypadku S24 sąd rejestrowy (ani referendarz sądowy) nie wydaje postanowienia o stwierdzeniu swej niewłaściwości tylko elektronicznie przekazuje do sądu właściwego. Trwa to góra 24 godziny

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 17, 2014 o 08:44

@Joanna: Myli się Pani, mogę służyć takim postanowieniem Sądu Rejonowego Katowice-Wschód 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: