Ile pieniędzy odzyskasz z nieudanej rejestracji w S24?

Błażej Sarzalski        26 marca 2014        Komentarze (20)

Czy da się odzyskać całość wpłaconej opłaty sądowej i za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym w procedurze S24, w przypadku odmowy rejestracji spółki z o.o. w tym trybie?

To pytanie pojawiało się w wielu Waszych komentarzach, zdecydowałem się więc napisać trochę o tym.

W sytuacji gdy nieprawidłowa rejestracja jest z Twojej winy (tj. błędne wypełnienie formularzy, błędy w umowie spółki w zakresie PKD) zostaniesz obciążony opłatą w wysokości 500 złotych, odzyskasz natomiast 100 złotych z tytułu niedokonanego ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jaka jest podstawa prawna dla takiego rozstrzygnięcia?

Podstawą jest art. 52 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, który stanowi, że opłatę sądową pobiera się od złożonego wniosku o rejestrację – chodzi więc o opłatę niezależną od rozstrzygnięcia. Można natomiast próbować odzyskać opłatę w całości jeżeli zorientujemy się po wysłaniu formularzy, ale przed skierowaniem sprawy na posiedzenie celem rejestracji, że popełniliśmy błąd.

Wtedy musimy szybko cofnąć wniosek – możemy zrobić to tylko fizycznie, system S24 nie przewiduje niestety takiej opcji (jeden z wielu braków tego systemu), jeżeli wniosek zostanie cofnięty terminowo zostanie zwrócona nam cała opłata.

Ostatnio przydarzyła mi się właśnie taka historia, gdy zorientowałem się, że przesłałem w procedurze S24 wniosek do niewłaściwego sądu – cofnąłem go fizycznie tego samego dnia, mimo to sąd postanowił przekazać sprawę do sądu właściwego i dopiero ten właściwy sąd zarządził zwrot pieniędzy za rejestracje.

Jak się więc okazuje, jest coś w powiedzeniu „czas to pieniądz”

{ 20 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

zakładanie spółki z o.o. Maj 2, 2014 o 23:05

Bardzo ciekawy blog, powoli czytam większość wpisów… trzeba przyznać, że wszystko jest fachowo ujęte!

Odpowiedz

Krzysztof Maj 7, 2014 o 23:39

Przepraszam, że piszę pod tym tematem, ale skoro jest mowa o opłacie za ogłoszenie w MSiG, to chciałbym zadać pytanie właśnie o ogłaszanie w MSiG. Mam wątpliwość, co na tle art. 5 KSH i art. 13 KRS należy ogłaszać w MSiG przy zmianach w spółce z o.o. (chodzi też o zaoszczędzenie pieniędzy):
1. Czy składając w KRSie sprawozdanie finansowe za rok obrotowy, należy to także ogłaszać w MSiG? Przyznam, że gdy ja sporządzałem formularze do KRSu, to taką opłatę wnosiłem. W tym roku, tymi sprawami zajęła się księgowa i dokonała opłaty 290 zł (40 zł za przyjęcie i 250 zł za wpisanie zmiany w rejestrze, nie opłaciła ogłoszenia).
2. Czy zbycie udziałów na rzecz nowych wspólników (czyli wspólnik A i B, zbywa udziały na rzecz nowych wspólników C i D), powinno być ogłoszone w MSiG?
3. Czy zbycie udziałów w obrębie dotychczasowych wspólników (jest dwóch wspólników A i B, A ma 100 udziałów, B ma 50 udziałów; B sprzedaje 25 swoich udziałów A i w wyniku transakcji, A będzie miał 125 udziałów, a B już tylko 25 udziałów), powinno być ogłoszone w MSiG?
4. Zmiana w umowie spółki siedziby spółki, czy powinna być ogłoszona w MSiG?

Przy dzisiejszych możliwościach sprawdzania KRSu w Internecie, mam wątpliwości co do konieczności zgłaszania wszystkiego do MSiG.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 8, 2014 o 12:56

1. Księgowa zrobiła prawidłowo.
2. Tak.
3. Tak.
4. Tak.

Odpowiedz

Jacek Maj 25, 2014 o 15:59

Znalazłem w maju 2014 w necie (forum prawne) że komuś ZAREJESTROWALI spółkę S24 mimo skierowania do niewłaściwego sądu. Nie da się ukryć, baza/rejestr jest centralna i na zdrowy rozsądek tak powinno być.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 26, 2014 o 07:44

Po coś jednak właściwość miejscową się wprowadza – inaczej byłaby totalna wolna amerykanka :)

Odpowiedz

Aleksandra Maj 26, 2015 o 10:08

Dzień dobry,
muszę wycofać złożony wniosek o rejestrację, bo mam błędną umowę spółki, czy jest do tego jakiś druk? Sama – nie znalazłam, postanowiłam napisać pismo o wycofanie wniosku z nr sygnatury, ale wolę dopytać profesjonalisty! Dziękuję za mega pomocny blog!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 26, 2015 o 10:13

Nie ma druku, trzeba napisać pismo.

Odpowiedz

Michał Lipiec 1, 2015 o 22:50

Dzień dobry,

czy może Pan napisać, co powinno zawierać takie pismo, czy trzeba specjalnie argumentować chęć wycofania wniosku, czy ma to być wniosek o wycofanie wniosku? Co w przypadku gdy jeszcze nie została nadana sygnatura czy wystarczy jeśli opiszę o jaką spółkę chodzi. Podpowiem, że muszę wycofać wniosek z sądu w Opolu. Będę wdzięczny zza Pana pomoc :)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 2, 2015 o 08:11

Wymogi formalne dla pisma procesowego zawiera przepis art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego. Powinno zawierać krótkie uzasadnienie.

Odpowiedz

Radosław Lipiec 2, 2015 o 09:43

Mam pytanie. Czy w trybie S24 jest w ogóle wezwanie do uzupełnienia braków? Jeśli tak, to w jaki sposób można te uzupełnienia przeprowadzić? Chodzi mi o sytuację, że jest nieprawidłowa firma spółki – wtedy trzeba zmienić umowę spółki, ale jak to zrobić, skoro była zawarta na formularzu?

Odpowiedz

Anna Marzec 18, 2016 o 17:17

Proszę o pomoc – w dniu dzisiejszym wysłałam wniosek w systemie S24 do sądu i dzisiaj otrzymałam korespondencję o odrzuceniu wniosku z powodu niewpisania nazwy ulicy w adresie siedziby – a propos dokładnego czytania ;). Czy mogę wysłać ponownie poprawiony wniosek pod tą samą sygnaturą i opłatą, tyle że w formie papierowej, czy przepadło i muszę rejestrować spółkę od nowa? I co z opłatą 350 zł?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 21, 2016 o 09:31

Nie ma możliwości ponownego wysłania wniosku pod tą samą sygnaturą w S24, natomiast można to (uważam) zrobić w sposób papierowy w terminie tygodniowym… opłata nie powinna przepaść.

Odpowiedz

Jerzy Sierpień 11, 2016 o 14:18

Mam podobny problem, nie wpisałem ulicy. Co Pan rozumie przez sposób papierowy? To znaczy w zwyczajnym piśmie, czy też muszę wypełnić KRS W3?

Odpowiedz

Mateusz Maj 30, 2016 o 14:58

Witam, mój wniosek został oddalony z głupiego powodu. „Zawiązanie spółki zostało zgłoszone
po upływie 7 dni od dnia zawarcia umowy spółki” czyli opłaciłem wniosek po upływie 7 dni od zawarcia umowy. Czy jest możliwość zwrotu kosztów w tym przypadku ? czy zostanę obciążony kwotą 500 zł ?

Odpowiedz

Mateusz Maj 30, 2016 o 19:24

Przepraszam, wpis pod wpisem ale nie ma możliwości edycji.
Chciałem dopisać, że zostało wydane postanowienie przez referendarza o odmowie wpisu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 31, 2016 o 07:49

Niestety, nie ma możliwości zwrotu kosztów w tym przypadku poza kwotą 100 zł.

Odpowiedz

Mateusz Maj 31, 2016 o 09:29

Dziękuję za odpowiedź. Rozumiem, że muszę wystąpić do sądu z osobnym pismem o zwrot 100 zł ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 31, 2016 o 09:59

Tak

Robert Styczeń 5, 2017 o 14:47

W jakim terminie Sąd zobowiązany jest do zwrotu opłat.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 5, 2017 o 14:53

Nie znam żadnego przepisu w temacie – niezwłocznie po tym jak zarządzony zostanie zwrot :)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: