Nowe S24 – pierwsze wrażenia i zaobserwowane błędy

Błażej Sarzalski        27 września 2015        26 komentarzy

Jakiś czas temu podpięto rejestrację spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pod system eKRS, w którym można było do tej pory ufundować sobie spółkę komandytową i spółkę jawną (dysponując oczywiście bezpiecznym podpisem elektronicznym z ważnym certyfikatem albo profilem ePUAP).  Obiecałem (z gorącą głową), że opiszę moje wrażenia dosyć szybko, jednak po jakimś czasie pozwoliłem sobie dać trochę przestrzeni do przemyśleń i testów.

Przede wszystkim, uwaga ogólna. Jest dobrze, nawet bardzo dobrze.  Największą moją radość budzą możliwość zapisywania stanu pracy nad spółką oraz rozwijana lista PKD, które tylko wybieramy (choć optymalne byłoby „ptaszkowanie”), a nie, jak w starym systemie, mozolnie, odszukujemy jedno po drugim. W porównaniu ze starym systemem spółkę tworzy się wręcz rewelacyjnie. Co istotne też zachowana została możliwość podpisywania się tzw. profilem MS czyli osoby bez bezpiecznego podpisu bądź profilu ePUAP mogą zakładać spółki.

Czy są błędy? Tak. Przede wszystkim ostrzegam radców prawnych i adwokatów, którzy rejestrują spółki oświadczając, że są pełnomocnikami spółki i wywodząc swoje pełnomocnictwo od zarządu. Złożenie takiego oświadczenia, w przypadku gdy wspólnicy nie są jednocześnie członkami zarządu jest niemożliwe, gdyż system automatycznie pobiera do tego oświadczenia nie dane zarządu, ale dane wspólników.

Podobno sądy zaczęły zwracać takie wnioski – co dowodzi przede wszystkim tego, że koledzy nie czytali tego, co oświadczali. Ja przeczytałem i skontaktowałem się z infolinią. Problem był już im znany.

Jeszcze jedna uwaga – o pracownikach infolinii. Otóż na początku miałem wrażenie, że panie mnie nie słuchają albo nie rozumieją tego co chcę im przekazać. Prosiłbym Szanowne Ministerstwo więc o przeszkolenie personelu z przepisów dotyczących rejestrowania spółki z o.o. oraz z podstaw komunikacji (nie wcinamy się rozmówcy, tylko dajemy mu wytłumaczyć, to naprawdę ułatwia komunikację). Po chwili spokojnego tłumaczenia okazało się, że problem funkcjonuje od początku wdrożenia i został zgłoszony wykonawcy, który go naprawia… kiedy naprawi? Nie mam pojęcia.

{ 26 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Piotr Wrzesień 27, 2015 o 21:41

A jest możliwość zmieniania członków zarządu spółki online?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 28, 2015 o 10:07

Nie.

Odpowiedz

Zenon Wrzesień 28, 2015 o 20:44

Ufam że z czasem i do tego dojdziemy

Odpowiedz

Monika Wrzesień 28, 2015 o 13:15

Witam!
Chciałam zarejestrować spółkę z o.o. w systemie S24 i na stronie https://ems.ms.gov.pl/ nie ma możliwości zarejestrowania użytkownika, jest tylko możliwość „zaloguj”i „pomoc”. Czy robię coś nie tak? Będę wdzięczna za pomoc!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 28, 2015 o 14:23
Monika Wrzesień 28, 2015 o 15:24

Dziękuję bardzo!

Odpowiedz

Maria Wrzesień 30, 2015 o 16:34

Witam,

a propos pełnomocnika – czy jest możliwość aby za jego pomocą założyć S24 gdzie wspólnikami są zagraniczne spółki, bez fizycznej obecności wspólników czy członków zarządu przy rejestracji spółki? czyli całość procedury przeprowadza samodzielnie pełnomocnik?

Pozdrawiam,
Maria

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 1, 2015 o 13:14

I tak, i nie… to trochę skomplikowane. Obce spółki muszą mieć swoje konta w systemie i podpisy elektroniczne.

Odpowiedz

Joanna Październik 2, 2015 o 12:18

Witam, a ja mam takie małe pytanko. Złożyłam wniosek o rejestracje Spółki w KRS. W wyszukiwarce KRS widzę już firmę (wpisana 24 września br.), ale nie otrzymałam jeszcze żadnej korespondencji zwrotnej, abym mogła udać się do ZUS itp. Czy w ogóle takową otrzymam??? Czy udać się już do ZUS i US z tym wydrukiem elektronicznym?

Odpowiedz

Fantomas Październik 5, 2015 o 15:43

Czy system s24 przewiduje udzielenie elektronicznie zgody prokurenta na powołanie ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 6, 2015 o 08:55

Nie widzę tej opcji 🙂

Odpowiedz

Fantomas Październik 6, 2015 o 09:07

?
Sądy się czepiają czy rejestrują ?

Odpowiedz

Dominika Październik 6, 2015 o 12:02

Pewnie czepiają… tak mi się wydaje

Odpowiedz

Robert Październik 6, 2015 o 20:26

Rejestrowałem na początku września, z prokurentem i przeszło bez problemu. Może dlatego, że prokurent równocześnie jest wspólnikiem, zatem przy rejestracji jest domniemanie, że się zgodził na powołanie, skoro formularz powołania prokurenta jest w pakiecie dokumentów rejestracyjnych. W każdym razie po jakichś 30 godzinach był wpis w KRS z Regonem a po jeszcze kilku z NIP. W sumie to trwało niecałe 48 godzin i było wszystko. Postanowienie z sądu o wpisie przyszło po kilku godzinach drogą elektroniczną na skrzynkę odbiorczą na konto rejestrującego spółkę, a po prawie 2 tygodniach na adres korespondencyjny spółki przyszło pismo z postanowieniem o wpisie NIP do KRS. Trochę śmiesznie, ale te pisma nie są do niczego potrzebne jeśli mamy widoczny pełny wpis w KRS.

Odpowiedz

Paweł Listopad 5, 2015 o 12:03

Witam,

A czy obecnie po rejestracji spółki z o. o. przez system s24 trzeba jeszcze dosyłać jakieś dokumenty papierowe do sądu? Z tego co wyczytałem pozostaje tylko zgłoszenie do ZUS i NIP-8.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 19, 2015 o 15:27

To zależy czy się wybierze opcję ze złożonym oświadczeniem o wniesieniu kapitału czy bez niego…

Odpowiedz

Marzena Listopad 18, 2015 o 17:12

Witam,

Miałam tę przyjemność rejestrowania spółki z o. o. w nowym systemie. Wszystko szło dobrze. Jednak mam uwagę do podpowiedzi w niektórych rekordach. Jeśli wpisuje jakieś dane – system podpowiada co to ma być i po wybraniu myszką często się te informacje nie załączały. Tym sposobem okazało się, że we wniosku E1 nie pojawiła się nazwa ulicy siedziby spółki. Ostatecznie sąd wezwał do uzupełnienia wniosku o nazwę ulicy. Teraz pojawia się pytanie – w jaki sposób to uczynić, gdyż w piśmie nie jest powiedziane jak to zrobić. Czy mam złożyć ponownie wniosek E1? W3 czy Z3 a może wystarczy podać dane adresowe spółki w piśmie?

Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 19, 2015 o 15:28

Należy to zrobić fizycznie.

Odpowiedz

Wojtek Listopad 26, 2015 o 15:01

Założyłem spółkę w trybie S24 i zauważyłem błąd we wpisie KRS w polu dotyczącym firmowego adresu e-mail (nazwa została przekręcona). Sprawdziłem wniosek i we wniosku był podany poprawny e-mail. Nie wiem na ile jest to istotne i ewentualnie jak można taki błąd sądu skorygować ?

Odpowiedz

Wojtek Listopad 27, 2015 o 10:48

Ok , wystarczył telefon i e-mail do sądu z prośbą o sprostowanie.

Odpowiedz

Frania Grudzień 29, 2015 o 19:18

Witam
Wypełniłam wszystkie wnioski i podpisałam jako pełnomocnik: umowę spółki oraz oświadczenie o udzielonym pełnomocnictwie do złożenia wniosku natomiast nie mogę podpisać pozostałych dokumentów.
pokazuje mi do podpisu jednego ze wspólników i co ciekawe wspólników na liście jest dwóch a do podpisu pokazuje jednego oraz oświadczeniu o wniesieniu kapitału też tylko jednego.
Ten którego pokazuje jest prezesem zarządu może tu tkwi przyczyna…
co można z tym zrobić ? mam też podpis elektroniczny ale nie mogę nim podpisać 🙁 nie widać w momencie podpiywania co mogę zrobić ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 30, 2015 o 09:36

Nie wiem Franiu, czy jesteś adwokatem/radcą prawnym (bo tylko taka osoba może składać wniosek w imieniu spółki jako pełnomocnik)… nie mówiąc już o tym, że obowiązek podpisania listy wspólników i oświadczenia o wniesieniu kapitału dotyczy zarządu i nie można tego zrobić przez pełnomocnika…

Odpowiedz

Andrzej Styczeń 2, 2016 o 11:16

Chciałbym zarejestrować sp. z o.o. w systemie S24. W spółce będzie dwóch udziałowców; pierwszy udziałowiec 90 udziałów, drugi 10. Czy do rejestracji spółki wymagane będą podpisy elektroniczne dwóch udziałowców czy tylko głównego ? Będzie zarząd jednoosobowy, a prezesem będzie udziałowiec główny ? Drugi udziałowiec będzie ewentualnie prokurentem. Pytam, bo nie wiem czy jest konieczność wykupu podpisu elektronicznego dla drugiego udziałowca.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 4, 2016 o 09:37

Zawsze wymagane są podpisy każdej osoby występującej w spółce (zarząd, wspólnicy).

Odpowiedz

Monika Maj 3, 2016 o 17:21

Dzień dobry, zakładam Sp. z o.o. Przeszłam wszystkie kroki Umowy spółki. Mam pilne pytanie dotyczące weryfikacji profilem MS podpisu. Przy każdej próbie aktywacji otrzymuję komunikat: Błąd aktywacji podpisu profilem MS – dane niezgodne. Wszystko sprawdzałam i wpisywałam po kilka razy, z tym samym efektem. Z czym mają być zgodne dane? Skąd może wynikać ten błąd?

Z góry dziękuję za pilną odpowiedź i pozdrawiam
Monika

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 9, 2016 o 09:09

Pewnie odpowiedź nie na czasie, ale niezgodność danych wynika z tym, że nie zgadzają się dane w systemie i systemie PESEL, są dwie wersje tego dlaczego tak się dzieje: 1) baza PESEL chwilowo nie zaczytuje się w systemie S24, 2) dane w dowodzie osobistym są inne niż w systemie PESEL (zdarzyło się tak kilkakrotnie moim klientom, np. brak drugiego imienia albo przekręcone nazwisko).

Odpowiedz