Kiedy wymagamy zgody członka zarządu na objęcie funkcji przy wpisie do KRS?

Błażej Sarzalski        08 grudnia 2015        5 komentarzy

W dniu wczorajszym dostałem zarządzenie referendarza sądowego Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach o treści następującej:

RSR zarządza: wezwać wnioskodawcę w trybie art. 130 kpc do uzupełnienia braków formalnych wniosku o wpis zmian do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego z dn. 9.11.2015 r. poprzez przedłożenie: – oświadczeń: X oraz Y o wyrażeniu zgody na powołanie na członków zarządu spółki – art. 19a ustawy z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nie będę się pastwił nad interpunkcją, ani innymi walorami artystycznymi wezwania, bo to nie poezja a proza życia. Gorzej, że byłem przekonany, iż wezwaniu owemu zadośćuczyniłem poprzez to, że rzeczone panie X oraz Y podpisały pełnomocnictwo, które złożyłem wraz z wnioskiem o zmianę wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Swój pogląd opierałem na przepisie art. 19a ust. 5 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym:

5. Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Niestety, gdy przeczytałem ten przepis jeszcze raz i kolejny raz i jeszcze jeden raz, doszedłem do wniosku, że nasi prawodawcy nie przyłożyli się, delikatnie mówiąc, do prac legislacyjnych. Stosując bowiem wykładnię językową można dojść w zasadzie tylko do jednego wniosku, a mianowicie takiego, że nie trzeba zgody danej osoby, jeżeli ona sama się podpisała pod wnioskiem o wpis, albo udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, ale jednocześnie też sama go podpisała, albo która wyraziła zgodę w protokole powołania lub w umowie spółki.

Wskazuje na to niefortunna redakcja tego przepisu, który odczytywany wprost mówi: „Wymogu (dołączenia zgody osoby na jej powołanie), nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która (…) udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis.” Problem w tym, że nie o to ustawodawcy chodziło i raczej jednolita praktyka sądów rejestrowych jest taka, że samo podpisanie pełnomocnictwa do złożenia danego wniosku powoduje brak konieczności składania zgody, sądy kierują się bowiem wykładnią celowościową, uwzględniając funkcję jaką w założeniu (p)osłów miał pełnić ten przepis.

Tutaj referendarz się wyłamał z tej powszechnej praktyki, nie wiem czy przez nieuwagę, czy przez swoje przekonanie co do trafności wykładni językowej rzeczonej normy. Chwilowo złożyłem pismo z prośbą o reasumpcję i czekam na decyzję. Inna sprawa, że za niechlujstwo ustawodawcy płacą moi klienci, którzy muszą czekać na rejestrację zmian w KRS.

Wniosek dla ustawodawcy:

Ustawodawco! Znowelizuj ten przepis, aby brzmiał następująco:

5. Do wniosku o wpis osób reprezentujących podmiot wpisany do Rejestru, likwidatorów i prokurentów należy dołączyć zgodę tych osób na ich powołanie. Wymogu tego nie stosuje się, jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo jeżeli dotyczy osoby, która udzieliła pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis, albo której zgoda jest wyrażona w protokole z posiedzenia organu powołującego daną osobę lub w umowie spółki.

Ciekawostka: przepis ten w pierwotnej wersji (w projekcie ustawy) był bardziej czytelny, posługiwał się on zwrotem: „Wymogu tego nie stosuje się jeżeli wniosek o wpis jest podpisany przez osobę, która podlega wpisowi albo udzieliła ona pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis(…)”. Zmiany do tego przepisu, skutkujące jego ułomnością wprowadziła komisja sejmowa na zalecenie językoznawców sejmowych

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Przemysław Michalak Grudzień 8, 2015 o 16:49

Trzeba zrozumieć referendarza. To chyba najnudniejsza praca związana z prawem,mało możliwości do wykazania się,zaistnienia w mediach a tak o jego oryginalnej interpretacji (nie ważne czy poprawnej czy nie) dowie się całkiem sporo osób.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 19, 2016 o 11:05

Wyłamał się, acz przyznał w efekcie do błędu, rejestrując spółkę 🙂

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | umowanajmu.info Grudzień 9, 2015 o 13:01

Mam wrażenie, że ten przepis się w wielu miejscach „nie przyjął”. W wielu sądach wpisują członków zarządu bez żadnego oświadczenia.

Odpowiedz

Krzyś Grudzień 14, 2015 o 23:08

Myślę, że wpisują bez oświadczenia wówczas, gdy członkowie zarządu są z grona wspólników i powołali się na tę funkcję sami, co zaprotokołował notariusz.

Odpowiedz

GFP Grudzień 14, 2015 o 11:46

Bardzo fajnie opisane.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: