Kworum na zgromadzeniu wspólników

Błażej Sarzalski        17 maja 2016        24 komentarze

Projektując umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i zastanawiając się nad tym jak ona będzie funkcjonować w przyszłości trzeba myśleć o rzeczach drobnych. Okej, może dbasz o swoją przewagę, masz więcej głosów w spółce od innych wspólników, ale czy zadbałeś/aś o wszystkie szczegóły?

No to wyobraź sobie taką historię.

Przed Tobą długo wyczekiwany urlop, 3 tygodnie w Azji, bez telefonów, e-maili, zapomnisz o całym świecie.

Twoi wspólnicy jednak nie zapomnieli. Tak się składa, że dwaj pozostali członkowie zarządu, prawie machając do Ciebie wsiadającego/ej do samolotu wysłał właśnie listem poleconym na Twój adres zawiadomienie o zgromadzeniu wspólników, które odbędzie się za dwa tygodnie, dokładnie w momencie, gdy Ciebie nie ma, gdy odpoczywasz, gdy jest spokojnie.

Po miesiącu laby wracasz do rzeczywistości, lądujecie, w Polsce jak zwykle trochę zimniej, ale lubisz wracać do Polski, wszystko przez chwile wydaje Ci się takie nowe, odkrywasz na nowo rzeczywistość…. Odkrywasz też, że ktoś odwołał Cię ze składu zarządu spółki i uchwalił jednocześnie obowiązek dopłat w wysokości 4 milionów złotych, ojej… nie masz takich pieniędzy? Przykro mi, będzie windykacja, być może spółka zajmie Twoje udziały i sprzeda je… pozostałym wspólnikom.

W ten sposób jesteś ofiarą wrogiego przejęcia.

A wystarczyło wpisać w umowie spółki jedno proste zdanie:

Zgromadzenie Wspólników uznaje się za ważne, jeżeli reprezentowane na nim jest co najmniej 50% kapitału zakładowego spółki.

Wymóg kworum na Zgromadzeniu Wspólników powoduje, że bez Ciebie nie zapadną istotne decyzje w Spółce. Dlatego dobrze jest myśleć o drobnostkach.

{ 24 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lech Maj 17, 2016 o 13:12

A jutro wpis o tym, jak to kworum uniemożliwia przeprowadzenie rzeczywiście potrzebnych zmian, bo jeden ze wspólników olał wszystko i wyjechał w wycieczkę dookoła świata na 2 lata 😉

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 17, 2016 o 14:17

Cóż, kworum musi być odpowiednie 😉

Odpowiedz

Lech Maj 17, 2016 o 13:16

Natomiast prawda jest taka, że co do zasady nie można sobie robić urlopów dłuższych jak 2 tygodnie, bo nic nie zagwarantuje tego, że pierwszego dnia 3-tygodniowego urlopu listonosz nie wrzuci do skrzynki pozwu z jakiegoś spornego roszczenia. Tak więc nawet przy zadbaniu o kworum to, o co najbardziej trzeba dbać, to o terminowe odbieranie listów 😉

Odpowiedz

Adam Maj 17, 2016 o 18:01

Decyzja o zwołaniu NZW powinna zapaść w formie uchwały zarządu, więc bez niej zwołanie będzie nieważne. Więc powództwo o stwierdzenie nieważności.
Żeby mogli mnie zwindykować z dopłat – sami musieliby najpierw je wpłacić.
I kto kupi udziały na których ciąży obowiązek wniesienia dopłaty 4 mln zł ?
A co do samej uchwały o dopłatach – powództwo o uchylenie uchwały jako mającej na celu pokrzywdzenie mnie jako wspólnika.

Ale generalnie faktycznie kworum to dobry pomysł, pod warunkiem że – jak napisano wyżej – nie doprowadzi z drugiej strony do paraliżu

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 17, 2016 o 18:26

Trzech członków zarządu 🙂 Uchwała zapadła…

Aby windykować dopłaty nie trzeba samemu wpłacać, to jest ze sobą niezwiązane.

To o czym piszę to samo życie 😉

Odpowiedz

Adam Maj 18, 2016 o 18:37

No ale żeby mogła zapaść uchwała zarządu większośćią głosów 2/3 najpierw każdy członek zarzadu musi byc prawidłowo zawiadomiony o posiedzeniu zarzadu

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 18, 2016 o 19:30

Taak 🙂 Tyle teorii, a praktyka sobie… w spółce z o.o. gdzie nie ma obowiązku nawet protokołowania uchwał zarządu generalnie sytuacja jest na zasadzie „słowo przeciwko słowu”.

Odpowiedz

Krzyś Maj 21, 2016 o 19:36

Dlaczego 50% a nie 99%? Zadbajmy o mniejszościowych wspólników, wszak nie każda spółka ma 5k PLN kapitału zakładowego…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 23, 2016 o 09:57

Dlaczego 50%?

Po pierwsze, to przykład. Po drugie, wymóg 100% kworum to wręcz paraliż decyzyjny 🙂

Odpowiedz

Przemysław Michalak Maj 22, 2016 o 22:41

Czy jeśli chodzi o dopłaty to nie ma tutaj żadnych ograniczeń?

Jak mam np, 10 % udziałów w spółce to pozostali udziałowcy mogą przegłosować dowolne dopłaty jeśli nie ma nic o tym w umowie spółki?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 23, 2016 o 09:58

Maksymalna kwota dopłat musi wynikać z umowy spółki.

Odpowiedz

Michał Osowski Maj 26, 2016 o 16:21

Nie do końca rozumiem. Czyli ktoś kto posiada powiedzmy 5% firmy może ją w tak pokrętny sposób przejąć?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 26, 2016 o 16:39

Jeżeli ma także jakiś wpływ na zarząd to może zrobić to nawet w 100 % legalnie 🙂

Odpowiedz

Michał Osowski Maj 26, 2016 o 16:47

czy uchwała spółki może regulować „ważność zwoływania zgromadzenia wspólników” i regulować jaka część musi być na spotkaniu czy to jest tylko możliwe przez umowę spółki?

Odpowiedz

Michał Osowski Maj 26, 2016 o 16:48

haha normalne to to nie jest…

Odpowiedz

Michał Osowski Maj 26, 2016 o 17:08

przepraszam, właściwie głupie pytanie bo
„Art. 245. Uchwały zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy niniejszego działu lub umowa spółki nie stanowią inaczej.”

inaczej mówiąc można to regulować tylko umową spółki ale trzeba przyznać, że to jest naprawdę dziwny zapis ale dziękuję za informację może mi się kiedyś przyda.

Odpowiedz

Michał Osowski Maj 26, 2016 o 17:12
bpw Czerwiec 1, 2016 o 00:53

„Takie rozwiązanie jest alternatywą dla tradycyjnego, papierowego awiza, z wyjątkiem przesyłek poleconych świadczonych na zasadach specjalnych (np. postępowania administracyjne). Przy takich przesyłkach Poczta dostarczy swoim klientom awizo w wersji i papierowej, i elektronicznej. ”

Przydałoby się, żeby można było otrzymać awizo ORAZ e-mail/sms domyślnie. Rozumiem, że jeśli zamówię usługę eawizo, to listonosz nie wrzuci papierka do skrzynki (chyba że będzie to przesyłka na zasadach specjalnych)? Tak to działa?

Co jeśli z danego adresu korzysta kilka osób fizycznych i/lub prawnych? Wszystkie e-awiza będzie otrzymywała jedna osoba?

Gdyby działało to jak wyżej, to jeśli wspólnik wyjeżdża na urlop i zostawi pełnomocnikowi klucz do skrzynki, to można wtedy włączyć usługę eawizo urlopowanemu wspólnikowi przez Internet. Wówczas listonosz nie wrzuci druku awizo do skrzynki, pełnomocnik nie stawi się na zgromadzeniu i zanim się ktokolwiek zorientuje, to zniknie majątek spółki wyprzedany przez nowego prezesa spod budki z piwem.

Odpowiedz

Michał Osowski Czerwiec 10, 2016 o 19:18

czyli co lepiej założyć wcześniej samemu prawda?

Odpowiedz

Aplikujący Czerwiec 23, 2016 o 13:34

Ważna jest też świadomość z kim jesteśmy w spółce – to jest dość ekstremalny przypadek, ale chyba każdy potrafi określić swoją pozycję w firmie czy jest pewna czy nie i ma się czego obawiać.

Odpowiedz

. Lipiec 29, 2016 o 20:58

Czy w podanym przypadku nieobecny wspólnik – jako członek zarządu – nie mógłby bronić się powództwem o uchylenie uchwały, jako że 1) byłaby ona sprzeczna z dobrymi obyczajami lub 2) miałaby na celu pokrzywdzenie wspólnika?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 1, 2016 o 08:43

Mógłby, ale realny czas rozpoznania takiej sprawy to rok, półtora.

Odpowiedz

. Sierpień 2, 2016 o 15:18

Czy Pana zdaniem próba windykacji dopłat w przedmiotowej sytuacji mogłoby zostać uznana przez sąd za nadużycie prawa w myśl art. 5 KC?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 3, 2016 o 08:21

Uważam, że tylko w przypadku wcześniejszego uznania, że uchwała jest nieważna/podlega uchyleniu. Dążyłbym do zawieszenia postępowania o zapłatę dopłat do czasu rozpoznania sprawy o uchylenie/stwierdzenie nieważności uchwały 🙂

Czyli kimkolwiek jesteś Drogi Gościu to dobrze kombinujesz 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: