Kto może być pełnomocnikiem do złożenia wniosku o rejestrację spółki?

Błażej Sarzalski        14 grudnia 2016        11 komentarzy

Napisał do mnie Pan Robert:

Jako czytelnik Pana bloga zdecydowałem się napisać do Pana z prośbą o pomoc w kwestii treści pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS. Dokumenty do założenia i wpisu do KRS spółki zostały wygenerowane na podstawie wzorca w systemie S24. Umowę spółki, oświadczenia o wniesieniu udziałów, listę wspólników podpisane zostały w systemie przeze mnie (jako wspólnika) oraz drugiego wspólnika. Z racji jak mi się wydawało uproszczenia nieco procesu i ewentualnych kontaktów z sądem – skorzystaliśmy z możliwości złożenia wniosku przeze mnie jako pełnomocnika – system wygenerował stosowne oświadczenie. Po dokonaniu opłaty wniosek trafił do sądu.

Sąd jednak wezwał mnie do przestawienia oryginału pełnomocnictwa, co też uczyniłem. Niestety sąd oddalił wniosek o wpis, twierdząc, że z przedstawionego dokumentu nie wynika,  że spełniam przesłanki do bycia pełnomocnikiem. Czy rozstrzygnięcie było słuszne?

Sąd w tym wypadku zachował się prawidłowo.

Postępowanie rejestrowe jest szczególną formą cywilnego postępowania sądowego, a w postępowaniu takim pełnomocnikami wnioskodawców i uczestników mogą być tylko osoby upoważnione stosownym przepisem ustawy (w tym wypadku, jakby to kogoś interesowało to chodzi tutaj przede wszystkim o art. 87 k.p.c.).

W tym przypadku pełnomocnikiem może być w zasadzie wyłącznie adwokat albo radca prawny, względnie pracownik spółki (rzadko spotykana sytuacja na tym stadium postępowania) bądź prawnik zagraniczny posiadający stosowne uprawnienia w kraju pochodzenia.

{ 11 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

zippolando Grudzień 14, 2016 o 17:45

Moje wątpliwości wzbudza jednak rygor przyjęty przez sąd. Skoro wniosek podpisał nieuprawniony pełnomocnik, to postępowanie w ogóle nie zostało skutecznie zainicjowane (wniosek nie pochodził od zarządu ani prawidłowo umocowanego pełnomocnika). Wobec merytorycznego rozpoznania sąd najprawdopodobniej procedował w warunkach nieważności. Właściwszym wydaje mi się wezwanie na podst. 130 kpc i ewentualny zwrot wniosku. A różnica jest istotna, bo wnioskodawca nie straciłby wpisu od wniosku.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 14, 2016 o 18:23

Było dokładnie tak. Czytelnik użył kolokwialnego zwrotu o oddaleniu ale był zwrot 🙂

Odpowiedz

Fantomas Grudzień 15, 2016 o 21:11

1. A w jaki sposób można uzupełnić wniosek S-24 w trybie 130 kpc ? Składając papierowe formularze – toż to inna opłata obowiązuje. I w ogóle to nie jest postępowanie elektroniczne wtedy.

2. O ile dobrze zrozumiałem to pan Robert jest jednym z 2 członków zarządu (wnoszę po sposobie podpisania listy wspólników). Imho sąd zrobił nieprawidłowo – członek zarządu jest osobą zajmującą się interesami i majątkiem spółki czyli spełnia wymagania z 87 kpc.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 16, 2016 o 10:01

1. Uzupełnia się papierowo, o bycie post. elektronicznego decyduje złożenie w ten sposób wniosku.
2. Oryginalna wykładnia, ale się z nią nie zgadzam – członek zarządu nie może być jednocześnie pełnomocnikiem spółki, dodatkowo jest przepis szczególny wskazujący, że wnioski do KRS podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Odpowiedz

Fantomas Grudzień 20, 2016 o 17:15

Ad.1 Ok, tylko uzupełnienie wniosku polega na złożeniu papierowych formularzy KRS-W, co trochę kłoci się z postępowaniem elektronicznym.
Ad.2 Orzecznictwo SN jest – z tego co pamiętam – rozbieżne co do możliwości bycia pełnomocnikiem przez członka zarządu; a przepis 164 § 1 ksh nie odnosi się do tego kto ma być pełnomocnikiem spółki. Dlatego nie rozumiem dlaczego adwokat może być pełnomocnikiem a członek zarządu już nie chociaż obaj są wymienieni w art. 87 kpc (zakładając oczywiście, że członek zarządu może w ogóle być pełnomocnikiem spółki).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 20, 2016 o 18:05

1. Nie ma innej możliwości – fajnie jakby była, ale nie ma.
2. Może i rozbieżne, ale imho byłoby to obejście wymogu działania zarządu in gremio.

Odpowiedz

Dario Grudzień 21, 2016 o 18:46

Zatem Sąd powinien zastosować art. 165 ksh….:).

Odpowiedz

Patryk Styczeń 5, 2017 o 16:30

Pozostając przy temacie pełnomocników. Czy prokurent może podpisywać w imieniu spółki umowy z firmą, której reprezentantem jest członek zarządu (jedyny w tej spółce)- umowy do których nie wymagane jest pełnomocnictwo szczególne. Czy konieczne jest powołanie pełnomocnika za każdym razem przez Zgromadzenie Wspólników do każdej umowy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 6, 2017 o 21:18

Zupełnie nie ten temat, ale z okazji Trzech Króli odpowiem :)) Prokurent nie może reprezentować spółki wobec czł. zarządu jeżeli nie jest jednocześnie pełnomocnikiem powołanym uchwałą ZW.

Odpowiedz

Michał Luty 14, 2017 o 22:25

witam,

Czy pełnomocnikiem zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zgodnie z art 210 KSH do zawarcia umowy spółki komandytowej przez portal s24 może być wyłącznie radca prawny lub adwokat? Czy może to być osoba trzecia tj nie związana ze spółka z o.o?
(członkowie zarządu komplementariusza, są jednocześnie komandytariuszami)

W jaki sposób można załączyć takie pelnomoctwo? Czy system s24 daje takie mozliwosci? Czy można to złożyć do sądu w wersji papierowej?

Dziekuje

Odpowiedz

Michał Luty 14, 2017 o 22:28

witam,

Czy pełnomocnikiem zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zgodnie z art 210 KSH do zawarcia umowy spółki komandytowej poprzez system elektroniczny może być wyłącznie radca prawny lub adwokat? Czy może to być osoba trzecia tj nie związana ze spółka z o.o?
(członkowie zarządu komplementariusza, są jednocześnie komandytariuszami)

W jaki sposób można załączyć takie pelnomoctwo? Czy system s24 daje takie mozliwosci? Czy można to złożyć do sądu w wersji papierowej?

Dziekuje

Odpowiedz