Kto może być pełnomocnikiem do złożenia wniosku o rejestrację spółki?

Błażej Sarzalski        14 grudnia 2016        13 komentarzy

Napisał do mnie Pan Robert:

Jako czytelnik Pana bloga zdecydowałem się napisać do Pana z prośbą o pomoc w kwestii treści pełnomocnictwa do złożenia wniosku o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do KRS. Dokumenty do założenia i wpisu do KRS spółki zostały wygenerowane na podstawie wzorca w systemie S24. Umowę spółki, oświadczenia o wniesieniu udziałów, listę wspólników podpisane zostały w systemie przeze mnie (jako wspólnika) oraz drugiego wspólnika. Z racji jak mi się wydawało uproszczenia nieco procesu i ewentualnych kontaktów z sądem – skorzystaliśmy z możliwości złożenia wniosku przeze mnie jako pełnomocnika – system wygenerował stosowne oświadczenie. Po dokonaniu opłaty wniosek trafił do sądu.

Sąd jednak wezwał mnie do przestawienia oryginału pełnomocnictwa, co też uczyniłem. Niestety sąd oddalił wniosek o wpis, twierdząc, że z przedstawionego dokumentu nie wynika,  że spełniam przesłanki do bycia pełnomocnikiem. Czy rozstrzygnięcie było słuszne?

Sąd w tym wypadku zachował się prawidłowo.

Postępowanie rejestrowe jest szczególną formą cywilnego postępowania sądowego, a w postępowaniu takim pełnomocnikami wnioskodawców i uczestników mogą być tylko osoby upoważnione stosownym przepisem ustawy (w tym wypadku, jakby to kogoś interesowało to chodzi tutaj przede wszystkim o art. 87 k.p.c.).

W tym przypadku pełnomocnikiem może być w zasadzie wyłącznie adwokat albo radca prawny, względnie pracownik spółki (rzadko spotykana sytuacja na tym stadium postępowania) bądź prawnik zagraniczny posiadający stosowne uprawnienia w kraju pochodzenia.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

zippolando Grudzień 14, 2016 o 17:45

Moje wątpliwości wzbudza jednak rygor przyjęty przez sąd. Skoro wniosek podpisał nieuprawniony pełnomocnik, to postępowanie w ogóle nie zostało skutecznie zainicjowane (wniosek nie pochodził od zarządu ani prawidłowo umocowanego pełnomocnika). Wobec merytorycznego rozpoznania sąd najprawdopodobniej procedował w warunkach nieważności. Właściwszym wydaje mi się wezwanie na podst. 130 kpc i ewentualny zwrot wniosku. A różnica jest istotna, bo wnioskodawca nie straciłby wpisu od wniosku.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 14, 2016 o 18:23

Było dokładnie tak. Czytelnik użył kolokwialnego zwrotu o oddaleniu ale był zwrot 🙂

Odpowiedz

Fantomas Grudzień 15, 2016 o 21:11

1. A w jaki sposób można uzupełnić wniosek S-24 w trybie 130 kpc ? Składając papierowe formularze – toż to inna opłata obowiązuje. I w ogóle to nie jest postępowanie elektroniczne wtedy.

2. O ile dobrze zrozumiałem to pan Robert jest jednym z 2 członków zarządu (wnoszę po sposobie podpisania listy wspólników). Imho sąd zrobił nieprawidłowo – członek zarządu jest osobą zajmującą się interesami i majątkiem spółki czyli spełnia wymagania z 87 kpc.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 16, 2016 o 10:01

1. Uzupełnia się papierowo, o bycie post. elektronicznego decyduje złożenie w ten sposób wniosku.
2. Oryginalna wykładnia, ale się z nią nie zgadzam – członek zarządu nie może być jednocześnie pełnomocnikiem spółki, dodatkowo jest przepis szczególny wskazujący, że wnioski do KRS podpisują wszyscy członkowie zarządu.

Odpowiedz

Fantomas Grudzień 20, 2016 o 17:15

Ad.1 Ok, tylko uzupełnienie wniosku polega na złożeniu papierowych formularzy KRS-W, co trochę kłoci się z postępowaniem elektronicznym.
Ad.2 Orzecznictwo SN jest – z tego co pamiętam – rozbieżne co do możliwości bycia pełnomocnikiem przez członka zarządu; a przepis 164 § 1 ksh nie odnosi się do tego kto ma być pełnomocnikiem spółki. Dlatego nie rozumiem dlaczego adwokat może być pełnomocnikiem a członek zarządu już nie chociaż obaj są wymienieni w art. 87 kpc (zakładając oczywiście, że członek zarządu może w ogóle być pełnomocnikiem spółki).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 20, 2016 o 18:05

1. Nie ma innej możliwości – fajnie jakby była, ale nie ma.
2. Może i rozbieżne, ale imho byłoby to obejście wymogu działania zarządu in gremio.

Odpowiedz

Dario Grudzień 21, 2016 o 18:46

Zatem Sąd powinien zastosować art. 165 ksh….:).

Odpowiedz

Patryk Styczeń 5, 2017 o 16:30

Pozostając przy temacie pełnomocników. Czy prokurent może podpisywać w imieniu spółki umowy z firmą, której reprezentantem jest członek zarządu (jedyny w tej spółce)- umowy do których nie wymagane jest pełnomocnictwo szczególne. Czy konieczne jest powołanie pełnomocnika za każdym razem przez Zgromadzenie Wspólników do każdej umowy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 6, 2017 o 21:18

Zupełnie nie ten temat, ale z okazji Trzech Króli odpowiem :)) Prokurent nie może reprezentować spółki wobec czł. zarządu jeżeli nie jest jednocześnie pełnomocnikiem powołanym uchwałą ZW.

Odpowiedz

Michał Luty 14, 2017 o 22:25

witam,

Czy pełnomocnikiem zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zgodnie z art 210 KSH do zawarcia umowy spółki komandytowej przez portal s24 może być wyłącznie radca prawny lub adwokat? Czy może to być osoba trzecia tj nie związana ze spółka z o.o?
(członkowie zarządu komplementariusza, są jednocześnie komandytariuszami)

W jaki sposób można załączyć takie pelnomoctwo? Czy system s24 daje takie mozliwosci? Czy można to złożyć do sądu w wersji papierowej?

Dziekuje

Odpowiedz

Michał Luty 14, 2017 o 22:28

witam,

Czy pełnomocnikiem zgromadzenia wspólników spółki z o.o. zgodnie z art 210 KSH do zawarcia umowy spółki komandytowej poprzez system elektroniczny może być wyłącznie radca prawny lub adwokat? Czy może to być osoba trzecia tj nie związana ze spółka z o.o?
(członkowie zarządu komplementariusza, są jednocześnie komandytariuszami)

W jaki sposób można załączyć takie pelnomoctwo? Czy system s24 daje takie mozliwosci? Czy można to złożyć do sądu w wersji papierowej?

Dziekuje

Odpowiedz

Alicja Listopad 14, 2017 o 09:55

Witam uprzejmie. Mam takie pytanie: czy podpis elektroniczny (e-puap lub kwalifikowany) jest obecnie bezwzględnie wymagany od osób zainteresowanych zarejestrowaniem spółki w systemie s24 (kandydatów na wspólników i członków zarządu)? Chodzi mi o możliwość zarejestrowania spółki przez radcę prawnego (który otrzyma od tych osób odpowiednie papierowe pełnomocnictwa). Czy wystarczy, że radca będzie dysponował tylko swoim podpisem, czy też te osoby bezwzględnie muszą wyrobić sobie swoje podpisy, chociażby do złożenia oświadczenia o wniesieniu kapitału? Czy wszystkich czynności może dokonać radca samodzielnie, czy też osoby zainteresowane tak czy siak będa musiały coś elektronicznie podpisywać?

Odpowiedz