PODCAST Fakty i mity o spółce z o.o. S01E01 – Brak odpowiedzialności za długi spółki

Błażej Sarzalski        07 czerwca 2017        15 komentarzy

Dzisiaj startujemy z nową serią na blogu, zainspirowany niedawnymi sukcesami na tym polu moich szacownych kolegów Mikołaja Lecha, zajmującego się prawną ochroną znaków towarowych oraz Roberta Solgi, który doradza ludziom jak chronić tajemnicę przedsiębiorstwa, postanowiłem także do Was trochę pomówić.

Kiedyś chciałem napisać krótkiego ebooka na temat najczęstszych faktów i mitów związanych ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, skończyło się na notatkach. Notatki postanowiłem wykorzystać w cyklu Fakty i mity na temat spółki z o.o. i poopowiadać Ci o tym trochę w podcaście.

Przy okazji masz wgląd w mój aktualny image 🙂

Na pierwszy rzut idzie mit dotyczący braku odpowiedzialności za zobowiązania spółki z o.o.

Miłego słuchania!

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Mikołaj Lech | Znaki Towarowe Blog Czerwiec 7, 2017 o 22:25

Błażeju cieszę się, że ruszyłeś ze swoim podcastem. Miło przeczytać, że razem z Robertem Cię zainspirowaliśmy. Ja nie mam za bardzo czasu czytać nawet interesujących blogów, ale nałogowo odsłuchuję w samochodzie różnych nagrań. Dzięki temu dałeś mi możliwość aktywnego śledzenia Twojej twórczości.

Co do samego nagrania to bardzo dobrze się Ciebie słucha. Mówisz płynnie i w dobrym tempie. Sam temat na pierwszy odcinek idealny. Myślę, że podcast jeszcze bardziej skróci dystans do czytelników.

Życzę Ci w takim razie systematyczności.
Narzędzia i tematy do tego masz 🙂

Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 8, 2017 o 09:56

Będę dużo pytań miał do Ciebie 🙂 Stay tuned…

Odpowiedz

Jacek Czerwiec 8, 2017 o 09:30

Czy możesz wrzucić podcast na stitchera?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 8, 2017 o 10:00

Nie wiem co to Stitcher, uczę się na razie, ale planuję wdrożyć możliwość ściągania podcastów.

Odpowiedz

Jacek Czerwiec 8, 2017 o 10:02

Aplikacja do odsłuchu podcastów na androida. Łatwiej się słucha w telefonach niż na stronie.
Pewnie warto też opublikować podcast w itunes.

Odpowiedz

Rafał Bieleniewicz Czerwiec 9, 2017 o 19:52

Trafiłem tu z FB. Dodaję Twój podcast do playlisty bo temat Sp. z o. o. jak najbardziej mnie interesuje. Muszę zgłębić wiedzę na jej temat i w tym roku zapadnie jeszcze decyzja o jej otwarciu. Podcast jest dla mnie zdecydowanie lepszą formą odbioru treści niż wpisy na blogu.

Zastanawiam się tylko dlaczego wybrałeś SoundCloud. Ogólnie nie jest to dobra platforma do podcastów. Jeżeli masz jeszcze możliwość to polecam Spreaker, Libsyn lub Blubrry 🙂

Odpowiedz

Jacek Czerwiec 12, 2017 o 20:35
Błażej Sarzalski Czerwiec 13, 2017 o 08:04

Temat raczej na blogi http://www.rejestracjaspolkiwdelaware.pl oraz http://www.prawodoprywatnosci.pl – wielokrotnie zresztą o tym pisałem – to nie jest nic nowego, teraz po prostu Ministerstwo wprost ostrzega… pytanie tylko czy to nie jest na zasadzie „ostrzegam, bo nie mogę wiele z tym zrobić”.

Odpowiedz

Fantomas Czerwiec 20, 2017 o 21:11

Może jakiś tekst o nowym art. 19c ustawy o KRS (szczególnie w kontekście S-24) ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 21, 2017 o 09:42

🙂 Nasz klient, nasz Pan

Odpowiedz

Dariusz Czerwiec 22, 2017 o 15:46

Co w świetle tego podcastu sądzi Pan o ubezpieczeniach oferowanych członkom zarządu
np. „ubezpieczenie odpowiedzialności władz spółek kapitałowych (D&O)” oferowane przez AIG

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 23, 2017 o 10:44

Nie wiem jak to konkretne, ale żadne nie chroni przed odpowiedzialnością z art. 299 ksh, one są ubezpieczeniami spółki i to spółka jest ewentualnym beneficjentem odszkodowania, jak znam życie to jeszcze potem zakładowi ubezpieczeń przysługuje regres do członków zarządu , przynajmniej w niektórych przypadkach 🙂

Odpowiedz

Lech Lipiec 12, 2017 o 13:12

Nie wiem, co masz na myśli, pisząc o „beneficjentach odszkodowania” (odszkodowanie z D&O może być wypłacone spółce, jak i podmiotom trzecim), ale osobami ubezpieczonymi mogą być jak najbardziej członkowie zarządu, menedżerowie, wspólnicy itp. (https://serwis.allianz.pl/files/ogolne_warunki_ubezpieczenie_oc_zarzad_rada_nadzorcza.pdf) – trudno wówczas twierdzić, że wobec osoby ubezpieczonej ubezpieczyciel miałby regres. Polecam pod rozwagę, na podstawie zalinkowanych OWU, czy ubezpieczenie obejmuje roszczenia z art. 299 ksh. (możliwe, że obejmuje to co najmniej koszty obrony w takim postępowaniu).

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 12, 2017 o 13:47

Bottom line jest takie, że art. 299 ksh nie obejmuje żadne ubezpieczenie.

Odpowiedz