Powrót do „normalności” – praktyczny koniec S24

Błażej Sarzalski        18 lipca 2017        8 komentarzy

O ile za wcześnie chyba na wyciąganie wniosków ze statystyk to moja zawodowa intuicja podpowiada mi, że sądy właśnie zostały odciążone z dużej ilości spraw, które musiały rozpoznawać z pominięciem innego wpływu. Skąd takie przemyślenie?

Od 13 lipca 2017 r. obowiązuje konieczność posługiwania się w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem ePUAP – co w praktyce powoduje, że obniżeniu (jak dużemu przekonamy się za kilka miesięcy) uległa liczba spraw rozpoznawanych w wyniku złożenia wniosku w trybie elektronicznym.

Wracamy więc do „normalności” – sądy znowu będą rozpoznawały wnioski wpisowe po kilka tygodni. Tak jak to było chyba zawsze do czasu wprowadzenia systemu S24. Pytanie, czy komuś jest to na rękę?

P.S. Uprzedzam, że zdaję sobie sprawę z faktu, że załatwienie podpisu ePUAP jest dziecinnie proste, ale wymaga „ruszenia pupy” do urzędu, co niestety mija się z celem elektronicznego postępowania rejestrowego.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzyś Lipiec 18, 2017 o 11:13

Kilka tygodni? Art. 20a ust. 1 ustawy o KRS zniknął przy którejś, modnej ostatnio, nocnej nowelizacji?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 18, 2017 o 11:19

Art. 20a ust. 1 nie przeszedł nigdy próby życia 🙂

Odpowiedz

Krzyś Lipiec 18, 2017 o 13:12

Co prawda nie rejestruję hurtowo spółek ale w czterech przypadkach na cztery, cztery różne sądy, zmieściły się w tym terminie, choć wszystkie ostatniego dnia 🙂

Odpowiedz

Bartlomiej Lipiec 18, 2017 o 14:11

ePUAP można założyć korzystając z uwierzytelnienia kontem bankowym (co prawda nie wszystkie banki to obsługują) – w dalszym ciągu nie trzeba więc nigdzie ruszać pupy 😉

Odpowiedz

Dominika Lipiec 19, 2017 o 09:11

Dla cudzoziemców założenie profilu epuap lub podpisu kwalifikowanego bez posiadania nr PESEL jest utrudnione a w praktyce niemożliwe. Przynajmniej takie mam doświadczenia.

Odpowiedz

Przemysław Lipiec 20, 2017 o 21:09

Tak jak ktoś wyżej pisał wystarczy konto w banku. Większość osób które otwierają spółki posiada konto bankowe a zwykle nawet kilka.

Odpowiedz

Krzyś Sierpień 11, 2017 o 10:57

Nie wystarczy mieć profilu zaufanego ePUAP, członkowie zarządu muszą mieć podpis kwalifikowany żeby podpisać oświadczenie z art. 19c ustawy o KRS. Jeśli nie mają- muszą wysyłać oświadczenie papierowe a to przedłuża proces rejestracji o co najmniej tydzień.

Odpowiedz

Luke Sierpień 10, 2017 o 14:01

Genialnie – teraz musimy sciągnąć obcokrajowca do polski nadać mu pesel, zrobić mu konto w ePUAP i dopiero będzie mógł założyć spółkę przez internet :/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis: