Powrót do „normalności” – praktyczny koniec S24

Błażej Sarzalski        18 lipca 2017        16 komentarzy

O ile za wcześnie chyba na wyciąganie wniosków ze statystyk to moja zawodowa intuicja podpowiada mi, że sądy właśnie zostały odciążone z dużej ilości spraw, które musiały rozpoznawać z pominięciem innego wpływu. Skąd takie przemyślenie?

Od 13 lipca 2017 r. obowiązuje konieczność posługiwania się w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem ePUAP – co w praktyce powoduje, że obniżeniu (jak dużemu przekonamy się za kilka miesięcy) uległa liczba spraw rozpoznawanych w wyniku złożenia wniosku w trybie elektronicznym.

Wracamy więc do „normalności” – sądy znowu będą rozpoznawały wnioski wpisowe po kilka tygodni. Tak jak to było chyba zawsze do czasu wprowadzenia systemu S24. Pytanie, czy komuś jest to na rękę?

P.S. Uprzedzam, że zdaję sobie sprawę z faktu, że załatwienie podpisu ePUAP jest dziecinnie proste, ale wymaga „ruszenia pupy” do urzędu, co niestety mija się z celem elektronicznego postępowania rejestrowego.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Krzyś Lipiec 18, 2017 o 11:13

Kilka tygodni? Art. 20a ust. 1 ustawy o KRS zniknął przy którejś, modnej ostatnio, nocnej nowelizacji?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 18, 2017 o 11:19

Art. 20a ust. 1 nie przeszedł nigdy próby życia 🙂

Odpowiedz

Krzyś Lipiec 18, 2017 o 13:12

Co prawda nie rejestruję hurtowo spółek ale w czterech przypadkach na cztery, cztery różne sądy, zmieściły się w tym terminie, choć wszystkie ostatniego dnia 🙂

Odpowiedz

Bartlomiej Lipiec 18, 2017 o 14:11

ePUAP można założyć korzystając z uwierzytelnienia kontem bankowym (co prawda nie wszystkie banki to obsługują) – w dalszym ciągu nie trzeba więc nigdzie ruszać pupy 😉

Odpowiedz

Dominika Lipiec 19, 2017 o 09:11

Dla cudzoziemców założenie profilu epuap lub podpisu kwalifikowanego bez posiadania nr PESEL jest utrudnione a w praktyce niemożliwe. Przynajmniej takie mam doświadczenia.

Odpowiedz

Dymitr Wrzesień 13, 2017 o 13:57

Tak jest – dla cudzoziemców z poza UE, tym bardziej którzy nie mieszkają w RP rejestracja sp. z o.o. wróciła do notariusza. Przed tym praktycznie mogli rejestrować z zagranicy. Zajmuję się rejestracją podmiotów dla tej kategorii klientów.

Odpowiedz

Przemysław Lipiec 20, 2017 o 21:09

Tak jak ktoś wyżej pisał wystarczy konto w banku. Większość osób które otwierają spółki posiada konto bankowe a zwykle nawet kilka.

Odpowiedz

Krzyś Sierpień 11, 2017 o 10:57

Nie wystarczy mieć profilu zaufanego ePUAP, członkowie zarządu muszą mieć podpis kwalifikowany żeby podpisać oświadczenie z art. 19c ustawy o KRS. Jeśli nie mają- muszą wysyłać oświadczenie papierowe a to przedłuża proces rejestracji o co najmniej tydzień.

Odpowiedz

Luke Sierpień 10, 2017 o 14:01

Genialnie – teraz musimy sciągnąć obcokrajowca do polski nadać mu pesel, zrobić mu konto w ePUAP i dopiero będzie mógł założyć spółkę przez internet :/

Odpowiedz

Dymitr Wrzesień 13, 2017 o 14:06

Tak jak napisano wyżej – nadanie PESELu dla obcokrajowca, który nie ma stałego bobytu lub karty polaka jest bardzo ciężkie, ponieważ przy złożeniu wniosku o nadanie wymaga podania podstawy prawnej – a mianowicie konkretnego przepisu… W sumie, ja akurat kilka lat temu wymyśliłem taką podstawę, którą teraz często używają dla otrzymania tego numeru – to była akurat potrzeba posiadania nr PESEL dla celu rejestracja profilu e-PUAP. jakiś artykuł w ustawie o cyfryzacji…

Odpowiedz

Iza Wrzesień 26, 2017 o 19:06

Panie Błażeju,
w sytuacji, gdy reprezentujemy obcokrajowca/ców (wspólnik i członek zarządu), którzy praktycznie nie mają możliwości założenia konta e-PUAP co Pan myśli o następujacym rozwiązaniu:
– dokumenty typu: oświadczenie o wniesieniu kapitału zakł., lista wspólników, pełnomocnictwo do zawarcia umowy spółki, oświadczenie, że spółka jest cudzoziemcem podpisane przez ww. załączamy w systemie jako dokument zewnętrzny w formie pdf (te dokumenty mogą obcokrajowcy podpisać za granicą i przesłać nam emailem a potem oryginały pocztą) i wysyłamy je w terminie 7 dni w wersji papierowej do sądu?
Nie wiem tylko czy system „domknie” wniosek / zezwoli na jego podpisanie i opłacenie bez wygenerowania ww. dokumentów wg. wzorca z systemu..I tak pełnomocnictwo w formie papierowej trzeba mieć a zaoszczędziłoby się na wizycie u notariusza. Ciekawa jestem Pańskiej opinii. Z góry dziękuję za krótki komentarz.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 27, 2017 o 10:24

To nie przejdzie 🙂

Odpowiedz

Iza Wrzesień 27, 2017 o 12:39

Nawet jeżeli podpisy na dokumentach będą poświadczone przez „obcego” notariusza? Odebrał mi Pan całą nadzieję.. .-)

Odpowiedz

Rafał Listopad 7, 2017 o 14:41

Odwołanie Członka Zarządu w Spółce zoo..

Witam, czy uchwała o odwołaniu, zmianie składu, Członka Zarządu w ekrs (s24) wiąże się ze składaniem KRS-Z3 i KRS-ZK ?

Czy podlega też opłacie 350 zł ?

Czy taki dokument jest wiarygodny w Banku?

Pani w Banku twierdzi że akceptują tylko notarialnie potwierdzoną uchwałę zmiany zarządu ( moim zdaniem totalna bzdura, przecież nie ingerujemy w zapisy umowy spółki, tylko zmieniamy zarząd wiec notariusz zbędny) oraz wymaga potwierdzenie złożenia KRS-Z3 i KRS-ZK.

Co Pan Panie Błażeju na to ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 7, 2017 o 15:19

Wiąże się ze składaniem rzeczonych formularzy i zmianą w rejestrze, bank powinien zaakceptować wersję pisemną bez notariusza, ale praktyka jest różna – wiele zależy od procedur banku.

Odpowiedz

Rafał Listopad 7, 2017 o 15:28

Witam, na 5 notariuszy aż „pięciu” z nich poinformowało mnie, że absolutnie nie jest to zmiana zapisów w umowie i nie jest wymagany akt notarialny do w/w uchwały…

Więc ten temat mamy z głowy, zostaje kwestia samej uchwały, czy w/w wnioski trzeba złożyć w wersji tradycyjnej, czy też to „lecą” one przez s24, wraz ze złożeniem wniosku o zmianie w składzie zarządu?

A co wtedy z opłatą ?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: