Obowiązki wspólnika spółki z o.o.

Błażej Sarzalski        25 września 2017        Komentarze (0)

Do zredagowania dzisiejszego wpisu o obowiązkach wspólnika sp. z o.o. natchnęło mnie zapytanie, jakie dostałem w ten weekend na skrzynkę od jednego z czytelników:

Wiem, że sposobem na uniknięcie ZUSu jest spółka wieloosobowa. Wystarczy obdarzyć kogokolwiek jednym udziałem. Załóżmy natomiast, że kapitał zakładowy (5000zł) właściciel pokrył w 75% natomiast drugi udziałowiec w 25%. Udziałowiec chce mieć jak najmniej styczności ze spółką, a jednak musi spełniać obowiązki takie jak: obowiązek wniesienia wkładu, obowiązek wyrównania brakującej wartości aportu, obowiązek dokonywania dopłat oraz obowiązek dostarczania spółce powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Pytanie: jaką usługę mógłby świadczyć wspólnik w ramach świadczeń niepieniężnych, ażeby mu nie ciążyła w codziennym życiu.

Jak wynika z treści pytania czytelnik wie, że dzwony dzwonią, ale w którym kościele to już nie do końca, a że nie pisałem jeszcze o obowiązkach wspólnika sp. z o.o. to chyba czas najwyższy.

Dlaczego czytelnik wie, że dzwony dzwonią?

Ponieważ zdaje sobie sprawę z tego jakimi obowiązkami może być obciążony wspólnik spółki i wymienia je.

Dlaczego nie wie, w którym kościele?

Bo nie wszystkie obowiązki są bezwzględne. Większość z nich ma charakter opcjonalny.

Jedynym bezwzględnym i występującym w każdej spółce obowiązkiem wspólnika jest wniesienie umówionego wkładu do spółki. I na tym jego styczność ze spółką może, ale nie musi się zakończyć. Jeżeli jednak wspólnicy w umowie spółki umówią się na inne obowiązki (ale przecież nie muszą się na nie umawiać, w umowie zawieranej elektronicznie nawet nie ma takiej możliwości!) to wtedy mamy do czynienia z tymi obowiązkami opcjonalnymi, a zaliczamy do nich te najważniejsze:

Każdy z nich omówiłem na blogu, jeżeli jednak masz jakieś pytania, zawsze możesz skorzystać z zakładki kontakt.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: