Od czego zacząć tworzenie spółki?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Od czego zacząć tworzenie spółki z o.o.?

Ponieważ ten blog jest o tym jak sprawnie i mądrze założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, pozwolę sobie zwrócić Twoją uwagę na parę spraw, o których koniecznie musisz pomyśleć zanim zdecydujesz się stworzyć spółkę. Nie chodzi mi oczywiście o kwestie pomysłu na biznes 🙂 Wierzę, że pomysł masz i będziesz go realizować. To o czym napiszę dotyczy oczywiście tego, co powinieneś albo powinnaś zrobić, pod kątem organizacyjnym, aby sprawnie przeprowadzić procedurę rejestracji spółki.

Na początku jest idea. Potem ideę trzeba jakoś ubrać, naga idea nigdy nie wygląda tak dobrze, jak idea ubrana 🙂 Istotne więc jest przede wszystkim jaki masz pomysł na działalność. Czy ma to być firma rodzinna? Działasz sam(a), czy masz wspólników? Czy poszukujesz rozwiązania, które umożliwi Ci w łatwy sposób sprzedaż swojego biznesu inwestorowi? Czy może dysponujesz dużymi pieniędzmi i chcesz rozwijać firmę ogólnopolską, a do pracy zatrudniać specjalistów, którzy będą dbali o rozwój Twojego interesu?

Podstawą jest umowa spółki

Jak wspomniałem w moim poprzednim wpisie, w którym pisałem o zaletach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, umowa spółki może być sformułowana na tyle elastycznie, aby odpowiadać każdemu rodzajowi działalności, potrzebujesz jednak wiedzy jak taką umowę skonstruować.

Dam Ci kilka dobrych przykładów

W przypadku gdy chcesz prowadzić firmę z członkami swojej rodziny albo z zaufanymi wspólnikami i nie wyobrażasz sobie tego, że w tej spółce może dojść do zmiany w gronie wspólników, musisz pamiętać, że obowiązuje zasada swobody obrotu udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Jednakże odpowiednie postanowienia umowy spółki mogą zapobiec dostaniu się udziału w niepowołane ręce. Inaczej będziesz postępować w sytuacji, gdy celem Twojej działalności będzie sprzedaż spółki (np. biznesu internetowego), wtedy rozwiązania w umowie spółki powinny jak najbardziej ułatwiać wejście nowego wspólnika. Możesz jednak w takim wypadku chcieć oddać tylko część udziałów w spółce, a głos decydujący zachować dla siebie – wtedy możesz rozważać wprowadzenie w umowie postanowień dotyczących szczególnych uprawnień dla Ciebie jako wspólnika założyciela, możesz rozważać uprzywilejowanie swoich udziałów… opcji jest wiele. Nieprzypadkowo spółka z o.o. jest jedną z najbardziej elastycznych  form prowadzenia działalności gospodarczej.

Jakie pytania sobie zadać przed tworzeniem spółki?

Proponuję Ci więc, żebyś, przed pójściem do prawnika, który ubierze w słowa Twoją ideę, zadał(a) sobie następujące pytania:

 1. Jaki rodzaj biznesu chcę prowadzić?
 2. Gdzie chcę prowadzić swój biznes?
 3. Ilu w spółce będzie wspólników?
 4. Co poszczególni wspólnicy chcą wnieść do spółki?
 5. Kto powinien mieć większość głosów w spółce?
 6. Jakiego realnie kapitału potrzebuję aby założyć i rozwinąć działalność spółki?
 7. Czy dopuszczam możliwość, że do spółki wejdzie osoba trzecia (inwestor), czy może wolę mieć kontrolę nad tym kto nabywa udziały w spółce?
 8. Czy planuję bądź rozważam podwyższanie kapitału zakładowego w spółce w ciągu najbliższych kilku lat?
 9. Czy potrzebuję elastycznej możliwości dofinansowania spółki swoimi pieniędzmi, z możliwością zwrotu?
 10. Czy chcę sprzedać część spółki, lecz chcę zachować wpływ na jej funkcjonowanie?

Gdy odpowiesz sobie na te pytania zyskasz więcej świadomości swoich potrzeb. Z pewnością ułatwi to także pracę prawnikowi, który Ci pomaga.

Jeżeli potrzebujesz gotowego wzoru umowy spółki z o.o., który możesz elastycznie dopasowywać do swoich potrzeb to zapraszam Cię do mojego sklepu.

Możesz też zainteresować się pełnym zestawem startowym dla spółki z o.o., czyli nie tylko wzorem umowy spółki, ale także projektami innych dokumentów, które będą niezbędne lub przydatne w prowadzeniu przez Ciebie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Od czego zacząć tworzenie spółki?”

  1. Witam, mam taki nie lada problem.
   Właśnie w tej chwili u notariusza tworzy się moja umowa sp. z o.o., którą jutro podpisujemy. Podałam tam adres siedziby, ale nie mam na tę siedzibę jeszcze umowy, obecnie zajmuje ten adres mój partner ze swoją DG, dodam, że będzie on prokurentem mojej spółki.
   Pani prezes spółdzielni raczej umowę ze mną podpisze, ale taki PRL-owski zarząd, że nikt nic nie wie i ciężko się współpracuje.
   Problem mój polega na tym, że zastanawiam się co będzie, jak w umowie notarialnej będzie miejscowość gdzie planuję siedzibę, a Pani prezes jednak nie podpisze ze mną umowy?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą