Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Czy sp. z o.o. ma jakieś wady?

Błażej Sarzalski13 września 20114 komentarze

Chociaż spółka z o.o. jest jedną z najbardziej elastycznych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce to oprócz zalet ma ona swoje wady. W jednym z wcześniejszych postów pisałem o tym, że główną zaletą spółki z o.o. jest wyłączenie odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Brak odpowiedzialności majątkiem wspólnika za zobowiązania spółki jest mocnym argumentem “za” spółką z o.o.

Niemniej ta sama konstrukcja, która powoduje, że wspólnik wyłączony jest od odpowiedzialności za zobowiązania spółki, ma też swoją wadę w postaci podwójnego opodatkowania dochodów z działalności spółki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż w odróżnieniu od indywidualnej działalności gospodarczej, czy prowadzenia działalności w formie spółek osobowych, zysk spółki jest opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych. Spółka sama jest podatnikiem podatku dochodowego. W sytuacji, gdy spółka osiąga zysk i nie chce przeznaczyć go na cele inwestycyjne, a zamiast tego wypłacić go wspólnikom, pojawia się konieczność opodatkowania tego zysku przez każdego ze wspólników kolejnym podatkiem dochodowym (gdy wspólnik jest osobą fizyczną, jest to PIT, gdy osobą prawną CIT).

W ten sposób, nie dość, że wspólnicy dzielą się zyskiem już opodatkowanym, to sami muszą zapłacić fiskusowi kolejne procenty. Do wspólników trafia mniej więcej 2/3 zysku spółki z o.o. Można jednak uniknąć podwójnego opodatkowania. Jak to zrobić?

Odpowiedź jest prosta w teorii, nieco trudniejsza w przeprowadzeniu. Chodzi o założenie dwóch spółek – spółki z o.o. oraz spółki komandytowej, której wspólnikami będą spółka z o.o. oraz wspólnicy spółki z o.o. W takiej strukturze możliwe będzie uniknięcie podwójnego opodatkowania zysku z prowadzonej działalności, przy jednoczesnym zachowaniu największej zalety spółki z o.o. – wyłączenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Więcej o takim rozwiązaniu, jego wadach i zaletach oraz do kogo jest ono realnie adresowane – już wkrótce.

Proszę, oceń ten wpis!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Damian Czerwiec 15, 2013 o 11:21

Cześć,

Czy takie łączenie spółki z o.o. i wspólników w spółce komandytowej nie jest postrzegane przez US i UKS jako konstrukcja do unikania opodatkowania?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 17, 2013 o 08:22

Co do zasady nie, stąd właśnie nowe pomysły Ministra Finansów, o których niedawno pisałem – tj. opodatkowanie sp. komandytowych CITem.

Odpowiedz

Grzegorz Sierpień 28, 2013 o 16:59

Witam!

Czy jeśli dwuosobowa (mój wspolnik i ja) spółka cywilna zatrudniająca 14 pracowników na umowę o pracę przekształci się w spółkę z o.o. to jak wtedy są zatrudnieni pracownicy, tak jak w poprzedńiej spółce na umowę o prace czy mają udziały w spółce z o.o. oraz jak wygląda składka na ZUS jeśli chodzi o mnie i mojego wspólnika, jeśli nie muszę go płacić to jak wyliczane pózniej są składki emerytalne??

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Sierpień 29, 2013 o 07:42

Panie Grzegorzu, pytanie chyba nie dotyczy jednak treści wpisu. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: