Kiedyś prowadząc szkolenie dla księgowych jedna ze szkolonych Pań zwróciła mi uwagę na absolutnie nieintuicyjne formularze KRS, które wiecznie stanowiły dla niej problem.
Rzeczywiście, wadliwe wypełnienie formularza rejestracyjnego, a właściwie całego zespołu formularzy, ponieważ niestety nie jest tak dobrze, żeby wszystko zawrzeć na jednym formularzu, powoduje zwrot wniosku o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego bez wzywania do uzupełnienia braków. Najczęściej błędy mają charakter prostych pomyłek i polegają na tym, że wnioskodawcy zapominają wykreślić którejś niepotrzebnej rubryki.
Zanim więc zaczniesz wypełniać formularze rejestrowe proponuję byś zapoznał(a) się z podstawowymi zasadami wypełniania formularzy rejestrowych, które ułatwią Ci prawidłowe zgłoszenie spółki do rejestru.
Wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składasz na formularzu oznaczonym symbolem KRS – W3. Rozpoczynając czytanie formularza znajdziesz podstawowe zasady jego wypełniania:
- pola formularza (pola białe), powinny być wypełniane wielkimi, drukowanymi literami, w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie;
- szare pola są polami niewypełnianymi – tego nie ruszasz;
- pola, które nie są wypełniane, należy wyraźnie przekreślić;
- w polach, w których jest kilka opcji wyboru, kwadrat odpowiadający żądanej informacji oznaczasz znakiem „X”;
- nie powinno się poprawiać wypełnionych pól ani zamalowywać ich korektorem, należy zacząć wypełniać wniosek od początku – stąd polecam wypełnianie na komputerze wniosku w formacie RTF udostępnionego na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości,
- do wniosku należy dołączyć wszelkie wymagane w danej sytuacji załączniki, zarówno te składane na formularzach, jak i w formie zwykłych dokumentów (więcej o tym, co musisz załączyć do wniosku dowiesz się w kolejnych wpisach);
- wniosek musi być odpowiednio opłacony – nie ma lekko :);
- wniosek powinien być złożony do sądu rejestrowego właściwego miejscowo ze względu na siedzibę spółki (listę sądów rejestrowych aktualną na dzień pisania tego posta znajdziesz tutaj).
4 comments on “Te okropne formularze!”
Swoją drogą to ciekawe ale zdecydowana większość formularzy wypełnianych na komputerze jest wypełniana błędnie – literami zwykłymi a nie wielkimi. Tym razem sądy jednak opierają się pokusie i stawiają na zdrowy rozsądek, a wnioski przechodzą.
Ja zawsze wypełniam „wielkimi”, to jest rzeczywiście może głupie, jednak nie chcę wodzić sądów na pokuszenie 🙂
Witam Panie Błażeju,
Mam pytanie o wypełnienie formularza KRS-Z3 oraz ich załączników np. KRS-ZE. Spółka. z o.o. zmieniła nazwę spółki z X Sp. z o.o. na Y Sp. z o.o. oraz jednocześnie został dodany nowy wspólnik
Czy wypełniając formularze KRS-Z3 oraz KRS-ZE (w miejscu dane podmiotu/nazwy firmy) podawać starą nazwę czy już nową.
Będę wdzięczny za odpowiedź i pomoc.
Imho starą, ale nowa pewnie też przejdzie.