Te okropne formularze!

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Kiedyś prowadząc szkolenie dla księgowych jedna ze szkolonych Pań zwróciła mi uwagę na absolutnie nieintuicyjne formularze KRS, które wiecznie stanowiły dla niej problem.

Rzeczywiście, wadliwe wypełnienie formularza rejestracyjnego, a właściwie całego zespołu formularzy, ponieważ niestety nie jest tak dobrze, żeby wszystko zawrzeć na jednym formularzu, powoduje zwrot wniosku o wpis spółki do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego bez wzywania do uzupełnienia braków. Najczęściej błędy mają charakter prostych pomyłek i polegają na tym, że wnioskodawcy zapominają wykreślić którejś niepotrzebnej rubryki.

Zanim więc zaczniesz wypełniać formularze rejestrowe proponuję byś zapoznał(a) się z podstawowymi zasadami wypełniania formularzy rejestrowych, które ułatwią Ci prawidłowe zgłoszenie spółki do rejestru.

Wniosek o wpis spółki z ograniczoną odpowiedzialnością składasz na formularzu oznaczonym symbolem KRS – W3. Rozpoczynając czytanie formularza znajdziesz podstawowe zasady jego wypełniania:

 • pola formularza (pola białe), powinny być wypełniane wielkimi, drukowanymi literami, w języku polskim, czytelnie, na maszynie, komputerowo lub ręcznie;
 • szare pola są polami niewypełnianymi – tego nie ruszasz;
 • pola, które nie są wypełniane, należy wyraźnie przekreślić;
 • w polach, w których jest kilka opcji wyboru, kwadrat odpowiadający żądanej informacji oznaczasz znakiem „X”;
 • nie powinno się poprawiać wypełnionych pól ani zamalowywać ich korektorem, należy zacząć wypełniać wniosek od początku – stąd polecam wypełnianie na komputerze wniosku w formacie RTF udostępnionego na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości,
 • do wniosku należy dołączyć wszelkie wymagane w danej sytuacji załączniki, zarówno te składane na formularzach, jak i w formie zwykłych dokumentów (więcej o tym, co musisz załączyć do wniosku dowiesz się w kolejnych wpisach);
 • wniosek musi być odpowiednio opłacony – nie ma lekko :);
 • wniosek powinien być złożony do sądu rejestrowego właściwego miejscowo ze względu na siedzibę spółki (listę sądów rejestrowych aktualną na dzień pisania tego posta znajdziesz tutaj).

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  4 comments on “Te okropne formularze!”

  1. Swoją drogą to ciekawe ale zdecydowana większość formularzy wypełnianych na komputerze jest wypełniana błędnie – literami zwykłymi a nie wielkimi. Tym razem sądy jednak opierają się pokusie i stawiają na zdrowy rozsądek, a wnioski przechodzą.

  2. Witam Panie Błażeju,
   Mam pytanie o wypełnienie formularza KRS-Z3 oraz ich załączników np. KRS-ZE. Spółka. z o.o. zmieniła nazwę spółki z X Sp. z o.o. na Y Sp. z o.o. oraz jednocześnie został dodany nowy wspólnik
   Czy wypełniając formularze KRS-Z3 oraz KRS-ZE (w miejscu dane podmiotu/nazwy firmy) podawać starą nazwę czy już nową.
   Będę wdzięczny za odpowiedź i pomoc.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.