Spółka z o.o. a składki ZUS wspólników

Błażej Sarzalski        27 września 2011        234 komentarze

Wpis aktualny także na 2018 rok. Jak wspomniałem, jedną z zalet spółki z o.o. jest możliwość ustanowienia spółki jednoosobowej, w której jednym ze wspólników będzie osoba fizyczna albo prawna.

W przypadku gdy jedynym wspólnikiem spółki z o.o. będzie osoba fizyczna, na potrzeby systemu ubezpieczeń społecznych będzie ona traktowana jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą w związku z czym zaistnieje konieczność zgłoszenia jej do ubezpieczeń emerytalno-rentowych jako płatnika składek.

Możesz jednak łatwo uciec od tego problemu. Doskonale przecież wiem, że możesz chcieć, podobnie jak wielu innych przedsiębiorców, omijać ZUS szerokim łukiem.

Jak rozwiązać tą kwestię? Rozwiązanie jest dosyć oczywiste. Wystarczy, że obok Ciebie w spółce znajdzie się choćby jeden inny udziałowiec.

Nie musi być to udziałowiec większościowy lub posiadający równą ilość udziałów. Wystarczy, że będzie to osoba posiadająca kilkanaście procent udziału w spółce. Zauważyłem, że ZUS w 2018 roku zaczął kwestionować sytuacje, gdy drugi wspólnik ma 1 lub kilka udziałów. Wtedy ani po Twojej stronie, ani po stronie tej osoby nie powstanie obowiązek zarejestrowania się w ZUS jako płatnik składek.

To zresztą tylko jeden z powodów, dla których powinieneś rozważyć czy spółka jednoosobowa to dobry pomysł. O innych powodach z pewnością napiszę.

Oczywiście tracisz wtedy pełną kontrolę nad spółką, nie posiadasz bowiem wszystkich głosów w spółce, co w określonych sytuacjach (np. przy konieczności odbycia zgromadzenia wspólników bez formalnego zwołania) wymaga współpracy Twojego wspólnika. Niemniej można także temu zaradzić stosując takie instytucje prawa cywilnego jak zastaw czy też użytkowanie na udziale Twojego wspólnika oraz odpowiednio redagując umowę spółki.

3.5 (70%) 2 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

{ 234 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna - Temida Jest Kobietą Listopad 9, 2011 o 22:06

Super rozwiązanie dla młodych gniewnych!.
Ale osobom w pewnym wieku, gdzie choroba przytrafia się częściej, a przede wszystkim kobietom prowadzącym biznes w formie sp. z o.o. tego rozwiązania nie polecam ( przynajmniej jeżeli planują dzieci). W zaproponowany przez Błażeja sposób te osoby niejako same pozbawiają się prawa do zasiłków, które w przypadku biznesmenek i biznesmenów mogą być całkiem spore.
Co więcej nie spowoduje to paraliżu spółki.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 10, 2011 o 15:35

Rzeczywiście, to kwestia czasami myślenia długoterminowego, rozwiązanie powinno być przemyślane, jeżeli chcemy je zastosować.

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Listopad 10, 2011 o 19:28

Każde rozsądne planowanie długoterminowe powinno zakładać unikanie ZUSu jak tylko się da. Nieubłagane prawa ekonomii i demografii powodują bowiem, że już tylko lata dzielą nas od bankructwa tej skompromitowanej bismarkowskiej idei. Zresztą już dzisiaj widać przedsmak, kiedy to we wrześniu na wypłaty emerytur korzystaliśmy z “rezerwy”, która miała być wykorzystana dopiero za “naście” lat.

Natomiast jeśli ktoś planuje wykorzystać ubezpieczenie tu-i-teraz (wie, że będzie chorował, planuje urodzić dziecko), wykorzystywanie ubezpieczenia ZUS jest jak najbardziej racjonalne, jak w każdym zakładzie, w którym na skutek “błędu systemu” możemy wpłacić mniej niż otrzymamy z powrotem.

Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Katarzyna - Temida Jest Kobietą Listopad 10, 2011 o 19:34

@ Lech – mnie właśnie chodzi o tu i teraz czyli np. za 90 dni itp 🙂

Odpowiedz

Lech | blog o wekslach Listopad 10, 2011 o 19:46

@Katarzyna: a, takie zakłady (traktuję ZUS jako organizatora hazardu, czym gorsza – pod przymusem) jak najbardziej popieram, jako że przyspieszają bankructwo tegoż złodziejskiego systemu 🙂

Odpowiedz

Kamil Lipiec 30, 2012 o 20:09

Czy mógłbyś wyjaśnić zdanie:
“użytkowanie na udziale Twojego wspólnika oraz odpowiednio redagując umowę spółki.”
Co to jest użytkowanie w udziale oraz na czym polega odpowiednie zredagowanie umowy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Zakazana reklama Lipiec 30, 2012 o 20:11

Niestety, za długo by pisać – odsyłam do Kodeksu cywilnego 🙂

Odpowiedz

Marcin Kot Październik 6, 2012 o 22:16

Witam serdecznie, mam do Pana dwa krótkie pytania:

1. prowadzę pod ponad 2 lat działalność gospodarczą i jestem płatnikiem ZUS. Czy jeżeli założę oprócz tego 2 dodatkowe spółki z o.o. (są mi potrzebne, a nie planuję zamykać dotychczasowej działalności), to będę musiał odprowadzać POTRÓJNE składki zus? czy po prostu jedną, jak dotychczas?

2. I drugie pytanie do Eksperta:) słyszałem że w jednoosobowej spółce z o.o., aby nie było obowiązku płacenia ZUS można, co wszyscy wiedzą, dopuścić wspólnika, ale też można zachować 100% udziałów, a dopuścić tylko członka zarządu – i nawet “jednoosobowa” w sensie udziałów spółka z o.o., z 2 osobowym zarządem nie nakłada obowiązku płacenia ZUS na jedynego wspólnika?

Pozdrawiam i z bardzo dziękuję za każdą, nawet bardzo krótką pomoc, typu odpowiedzi Tak/Nie 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 8, 2012 o 09:37

1. Nie, ale za to potrójne składki zdrowotne.

2. Dopuszczenie członka zarządu niczego tutaj nie zmienia – tylko dopuszczenie wspólnika.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 20, 2012 o 10:53

Witam
Mam następujące pytanie, może krótko opiszę sytuację. Założyłem właśnie jednoosobową Sp. z o. o. w organizacji. mam już Akt notarialny,NIP, Regon, konto bankowe. Czy przed złożeniem dokumentów do KRS:
1. mogę jeszcze dodać wspólnika z 1 udziałem ??
2. Kiedy powinienem zgłosić się do ZUS jako płatnik w przypadku Sp. z o. o. jednoosobowej ?? w ZUS powiedzieli mi, że dopiero po uzyskaniu wpisu do KRS czy to prawda ??

Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 22, 2012 o 07:56

1. Nie, nie można zbywać udziałów przed wpisem do rejestru.
2. Nie, w mojej ocenie jest to termin 7 dni od daty powstania spółki.

Odpowiedz

Krzysztof Październik 22, 2012 o 08:09

bardzo dziękuję za informacje.
Niestety nie zrobiłem tego w ciągu 7 dni (chyba że to są dni robocze więc zdążę jeszcze dzisiaj) z uwagi na uzyskane informacje w ZUS czy grożą za to jakieś kary ??

Pozdrawiam

Odpowiedz

Krzysztof Październik 22, 2012 o 15:48

Sprawa się z ZUS-em wyjaśniła Pani (w tym samym ZUS) poinformowała, że jednak trzeba opłacać a termin jaki obowiązuje to nie zawiązanie Sp. a to kiedy faktyczna działalność jest prowadzona. Więc w 7 dniach się zmieściłem.

Oczywiście chcę przestrzec wszystkich przed zakładaniem Sp. z o. o. w której jest się jedynym udziałowcem i to nie tylko ze względu na ZUS !!!!!

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 23, 2012 o 07:50

Panie Krzysztofie, czy mógłby Pan bliżej podzielić się swoimi spostrzeżeniami z czytelnikami? 🙂 Wartością tego bloga są właśnie takie wpisy jak Pana, przedstawiające punkt widzenia przedsiębiorcy.

Odpowiedz

Piotr Listopad 24, 2012 o 09:34

Witam Panie Błażeju,
pytanie dotyczy powołania jednoosobowej zp. o.o. 100% udziałowiec będzie zarazem prezesem zarządu bez wynagrodzenia (umowy o pracę). Osoba (w której piszę imieniu) jest obecnie na rocznym urlopie zdrowotnym i jest zatrudniona na cały etat. Nie może w tym czasie (urlop zdrowotny) mieć dochodu z innego źródła niż od pracodawcy obecnego. Pracodawca odprowadza za nią pełne składki ZUS. Czy w takiej sytuacji osoba ta będzie zobowiązana płacić składkę zdrowotną i z jakiego tytułu?

Odpowiedz

Michał Listopad 24, 2012 o 18:39

Witam, mnie się wydaje, że tak. Podstawa: ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, art. 8 ust. 6 pkt 4 (wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jest osobą prowadzącą d.g., więc podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz ubezpieczeniom społecznym)

Odpowiedz

Balawejder Grudzień 12, 2012 o 23:07

Odpowiem może w imieniu @Krzysztofa z ZUSu 😉
O ile dobrze pamiętam datę rozpoczęcia prowadzenia działalności, co ma wpływ na termin opłacenia pierwszej składki ZUS określa się we wniosku o wydanie numeru NIP. Jest takie pole w formularzu.

Więc teoretycznie (o ile dobrze pamiętam, zakładałem spółkę 3 lata temu) to równie dobrze można mieć już KRS a zacząć “prowadzenie działalności” z punktu widzenia podatkowego i ZUS.u po pół roku.
Mam nadzieję, że czegoś nie pokręciłem 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Grudzień 13, 2012 o 08:53

@Balawajder: Można próbować przyjmować taką koncepcję, bo przecież nie wszystkie spółki tworzone są od razu do prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast uważam, że jest ona dosyć ryzykowna – wg mnie dzień podpisania umowy spółki jest jednocześnie dniem rozpoczęcia jej działalności.

Odpowiedz

Arek Grudzień 17, 2012 o 18:12

W kwestii powołania do jednoosobowej spółki drugiego mniejszościwego wspólnika… wszystko jasne, typowy tok rozumowania i dość powszechne zjawisko.

A gdyby hipotetycznie odwrócić sytuację?. Spółka na etapie tworzenia ma dwóch wspólników. Jeden (większościowy) zostaje powołany w akcie założycielskim na prezesa zarządu, drugi zostaje pełnomocnikiem w trybie uchwały. Pełnomocnik podpisuje z prezesem umowę o pracę na czas nieokreślony(stanowisko w umowie bez znaczenia – np. dyrektor ds. innych). Z tytułu tej umowy prezes (i większościowy ale jeszcze nie jedyny udziałowiec) płaci ZUS. Po paru miesiącach mniejszościowy udziałowiec “wychodzi” ze spółki. Większościowy staje się tym samym właścicielem jednoosobowej spółki, posiadając jednocześnie wciąż ważną umowę o pracę z tą spółką. Powstaje obowiązek do ZUS z tytułu DG ale on płaci już ZUS z umowy o pracę. I tu zagwozdka 😉 Zbieg tytułów czy nie? Co o tym sądzicie?

Odpowiedz

Krzysztof Grudzień 17, 2012 o 21:22

Przepraszam, że z takim opóźnieniem 🙂
ja za datę powstania zobowiązań z tytułu ZUS przyjąłem czas kiedy faktycznie zaistniały czynności mające związek z działalnością gospodarczą czyli podpisanie np. pierwszej umowy z kontrahentem czy wystawienie faktury etc. Była to też data określona w formularzu NIP-2. Pani w ZUS przy składaniu deklaracji też skłaniała się do tego bym wpisał tę datę.

Wpis do KRS już mam od 21 listopada (były po drodze jeszcze uzupełnienia) – Od momentu sporządzenia umowy spółki aż do wpisu do KRS trwało to nieco ponad miesiąc.

Jedynym mankamentem tego, że była to najpierw spółka w organizacji jest NIP gdzie spółka niestety już cały czas będzie miała taki zapis, mimo tego, że nie jest to już spółka w organizacji.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 18, 2012 o 12:22

Idąc tropem linii orzeczeń SN trzeba by powiedzieć, że doszło do odpadnięcia tytułu w postaci umowy o pracę, bo stosunek prawny stracił cechę podporządkowania pracowniczego…

Odpowiedz

Michał Zimniewicz Styczeń 3, 2013 o 10:36

A co myślicie o takim rozwiązaniu kwestii uniknięcia ZUS przy de facto jednoosobowej “działalności”: powołuję fundację, która nic nie robi poza tym, że jest. Następnie fundacja (reprezentowana przeze mnie) i ja zawiązujemy dwuosobową sp. z o.o. Może być? Nikt (ZUS) się nie przyczepi?
I jeszcze od strony KSH – kompetencje ZW wykonuję ja oraz zarząd fundacji (ja) – zgadza się?

Odpowiedz

Olek Styczeń 14, 2013 o 12:49

Witam,
a w jaki sposób w sp z oo – biurze rachunkowym w której jest dwóch wspólników, jeden z nich, który ma certyfikat księgowego, może wykonywać czynności ksiegowe czyli główną działalność spółki aby nie płacił skladek zus?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Styczeń 15, 2013 o 08:54

@Olek: Zwróciłbym szczególną uwagę na przepisy art. 176 oraz art. 159 k.s.h.

Odpowiedz

Michal Styczeń 28, 2013 o 11:53

Witam mam pytanie?
1 Chcemy założyć na dniach z kolegą sp.zoo udzialy 50% na 50% czy bedziemy musieli opłacać ZUS?

Odpowiedz

Dorota Styczeń 28, 2013 o 12:30

Witam, już od dłuższego czasu wertuję ten temat. Jeżeli otrzymacie wynagrodzenia z umowy powołania ( czyli jako wynagrodzenie dla członka zarządu za sprawowanie funkcji ), to takie wynagrodzenie jest wolne od ZUS. Płaci się tylko podatek dochodowy. Członkowie zarządu mogą mieć również zatrudnienie w spółce na umowę o pracę ( np. na część etatu ) od tej części odprowadza spółka mały ZUS a wtedy udziałowcy-pracownicy mają świadczenia zdrowotne i okres składkowy do emerytury. To tak w skrócie.

Odpowiedz

Justyna Marzec 1, 2013 o 15:04

więc jak rozumiem, gdy mój mąż jest (po przekształceniu) jedynym wspólnikiem spółki z o.o. obowiązany jest płacić ZUS. a czy gdybym to ja (mamy rozdzielność majątkową) została drugim wspólnikiem? Nie ma w tedy w spółce obowiązku zapłaty ZUSu?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 1, 2013 o 15:16

@Justyna: Tak

Odpowiedz

Magda Marzec 25, 2013 o 13:21

Witam,

Mam pytanie dot, preferencyjnych skłądek zus dla sp. z o.o. wraz z moim wspólnikiem (który prowadzi działalnośc gospodarczą)chcemy powołac nową sp. zoo. Oboje bedziemy posiadac po 50% udziałów ja będe w niej zatrudniona na pods. umowy o prace. I tu pytanie czy będą nas obowiązywac preferencyjne składki zus przez 24 miesiące tak jak przy działalności gospodarczej?
Z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 25, 2013 o 13:22

@Magda: Nie, ale jako wspólników w ogóle Państwa nie będą obowiązywać składki.

Odpowiedz

Magda Marzec 25, 2013 o 20:12

Ubezpieczenie będziemy musieli odprowadzać gdyż ja jestem osobą niepracującą a ubezpieczenie mieć muszę…czyli stawki zus normalne…niestety

Odpowiedz

Marian Marzec 26, 2013 o 00:33

Witam!

Jestem na rencie stałej i nigdzie nie pracuję, Zamierzam z przyjacielem (zatrudniony w innej firmie na umowę o pracę) założyć spółkę zoo z udziałami 50:50. Obaj będziemy powołani jako członkowie zarządu, bez wynagrodzenia.

1) Czy będziemy zobowiązani uiszczać opłaty (ZUS, ubezpieczenie zdrowotne, inne…)? W wczesniejszych postó wnioskuję, że nie.

2) Czy zawiązanie spółki zoo nie będzie powodem, dla którego KRUS będzie mógł mi odebrać rentę?
(jeżeli przykładowo spółka wygeneruje zysk?)

Odpowiedz

Blazej Sarzalski Marzec 26, 2013 o 09:41

Witam, co do pierwszego pytania to ma Pan rację, co do drugiego to wymaga głębszej analizy.

Odpowiedz

Jacek Marzec 29, 2013 o 11:52

Witam, czy Sp z o.o. z dwoma wspólnikami-udziałowcami musi cokolwiek składać w ZUSie (nie będą zatrudnieni)? Czy tylko w momencie zatrudnienia pracownika?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 29, 2013 o 12:14

@Jacek: Do sądu rejestrowego kieruje się wtedy oświadczenie, że nie będzie spółka płatnikiem składek w chwili startu.

Odpowiedz

Jacek Marzec 29, 2013 o 12:40

Dziękuję za informację. Czy to dotyczy również rejestracji spółki przez internet?
W S24 nie było takowego oświadczenia. Czyli do ZUS nic nie składam, tylko do Sądu który rejestrował spółkę?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Marzec 29, 2013 o 12:45

Nie, nie dotyczy to S24.

Odpowiedz

Piotr Kwiecień 5, 2013 o 21:11

Witam,
czy udzialowcem mniejszościowym (1%) może być współmałżonka jeżeli nie posiadamy rozdzielonosci majątkowej i czy zwalnia to z zus?

Odpowiedz

Michał Kwiecień 5, 2013 o 21:14

Zwalnia, dopóki sąd nie stwierdzi, że taki układ (udziały 99/1%) został zawarty w celu obejścia prawa (konieczności opłacania składek zus przez jedynego wspólnika). Bezpieczniej dać drugiemu wspólnikowi większy udział.

Odpowiedz

Marta Kwiecień 18, 2013 o 16:04

Witam,
Będę wdzięczna za odpowiedź czy moje rozumowanie jest prawidłowe: 2 osoby chcą założyć sp. z o.o., każdy po 50% udziałów i każdy członkiem Zarządu. Jedna z udziałowców prowadzi DG i opłaca w jej ramach składki ZUS, zaś druga ma umowę o pracę i w jej ramach ma płacone składki ZUS. Jak rozumiem,od pełnienia funkcji członków Zarządu z powołania nie będzie składek ZUS. Spółka będzie działała od projektu do projektu (możliwe okresy bezprzychodowe), świadcząc różne usługi -czy możliwe jest, aby część usług wykonywała osoba z DG i wystawiała FV Sp. z o.o., zaś część usług będzie wykonywał ten wspólnik/członek Zarządu zatrudniony na umowę o pracę w formie umów o dzieło na rzecz Sp. z o.o. Czy nadal nie będzie od tego składek ZUS, a jednocześnie będzie można wykazać FV/działa w KUP Sp. z o.o.? Czy może lepiej aby oboje świadczyli umowy o dzieła na rzecz Sp. z o.o.? Czy art. 210 KSH narzuca obowiązek korzystania z Pełnomocnika przy każdej umowie o dzieło zawieranej z członkiem 2-os. sp. z o.o.? Czy pełnomicnikiem może być 2-gi członek Zarządu, który w tym momencie nie jest stroną umowy o dzielo? Czy lepiej ustanowić 3-ą osobę, pełniącą te funkcję za symboliczną kwotę?
Jedną z rozważanych opcji jest, że wspólnik z DG rozwiąże swoją działalność i zatrudni się go na umowę o pracę w Spółce, ale mam obawy, czy a) ten stosunek pracy nie będzie przez kwestionowany przez Sąd i ZUS jako umowa z właścicielem/brak stosunku pracy? b) nie usztywni to kosztów ZUS i ograniczy możliwość optymalizacji kosztowej (wynagrodzenie stałe, a zlecenia mogą być w różnej wysokości i marży)?
Czy wynagrodzenie ustalone dla członków Zarządu jest składkowane? Czy musi być ono ustalone w umowie Sp. z o.o. czy też moża być co miesiąc zmieniane uchwałą?Czy stanowi ono KUP?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Kwiecień 19, 2013 o 13:46

Z całym szacunkiem Pani Marto, ale chyba nie spodziewa się Pani, że otrzyma Pani odpowiedź na tyle pytań? 🙂

Odpowiedz

dooraa Kwiecień 20, 2013 o 18:37

zastanawiam się nad jednym w pytań Marty: w jaki sposób ustanowić wynagrodzenie funkcyjne dla członka zarządu, uchwałą wspólników ? czy wystarczy jakieś rozporządzenie zarządu. Chodzi o to że kwoty wynagrodzenia mogą być różne w różnych miesiącach a zwołanie zgromadzenia trochę trwa…

Odpowiedz

Blazej Sarzalski Kwiecień 22, 2013 o 10:52

Tak uchwala wspólników jest tutaj adekwatna.

Odpowiedz

Judyta Maj 7, 2013 o 21:36

Witam. Jakie druki do zus-u mam przygotować jeśli to dotyczy jednoosobowej spółki zo.o. i chodzi tylko o składkę zdrowotną (PODSTAWOWA FORMA PRAWNA:OSOBA PRAWNA,FORMA WŁASNOŚCI: WŁASNOSĆ KRAJOWYCH OS.FIZYCZNYCH) ? ZUS ZPA? ZUS ZFA?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Maj 8, 2013 o 07:52

Proszę zadzwonić do ZUS 🙂

Odpowiedz

Asia Czerwiec 11, 2019 o 22:21

Wkrótce chcemy otworzyć z Mężem sp z o.o. po 50% czyli składki ZUS z tego tytułu nas nie obowiązują, ale obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (został jeszcze rok) z tytułu umowy o prace w innej firmie. Bardzo proszę o informację co w takiej sytuacji czy to nie powoduje obowiązku opłacania przeze mnie składek czy może lepiej rozwiązać umowę z pracodawcą u którego jestem na wychowawczym?
Czy z racji wychowawczego będę dalej ubezpieczona z budżetu państwa mimo tego że będę wspólnikiem sp z o.o.?
Co Pan radzi? Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 12, 2019 o 09:00

Status jednego ze wspólników w spółce z o.o. nie wpływa na urlop wychowawczy.

Odpowiedz

Edyta Maj 20, 2013 o 22:09

czy prowadzenie spółki daje jakąkolwiek możliwość obniżenia vatu i podatku dochodowego(z wyłączeniem kosztów)-mamy KPiR?czy w jakiś warunkach mozna np. płacic ryczałt bądz inna niska formę opodatkowania?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Maj 21, 2013 o 08:55

W spółce z o.o. nie prowadzimy kpir tylko księgi rachunkowe. Ryczałt nie wchodzi w grę. Jeżeli chodzi o obniżanie VAT i dochodówki to jest to raczej pytanie do kreatywnych księgowych 🙂

Odpowiedz

Mateusz Czerwiec 7, 2013 o 17:09

Sporo już wiem w tym temacie ale mam pytanie. Jest dwóch wspólników A i B po 50% udziałów w sp. z o.o. Powołują się uchwałą na członków zarządu. Jeden z nich A prowadzi DG i opłaca już ZUS. Drugi tj. B zatrudnia się u niego (w DG A) na 1/16 etatu (chodzi o prawo do opieki zdrowotnej). Obaj otrzymują comiesięcznie wynagrodzenia za posiedzenia zarządu w sp. z o.o. (bardzo wysokie, tak aby ominąć CIT). I teraz pytanie za 100 pkt, czy od tych wynagrodzeń trzeba odprowadzić ZUS???

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 10, 2013 o 09:58

@Mateusz: Nie trzeba, bo stosunek powołania nie jest podstawą do ubezpieczeń społecznych, niemniej uważam, że jakby ZUS ogarnął jakoś tą sytuację to mógłby dopatrzyć się tutaj pozorności zatrudnienia w JDG.

Odpowiedz

Mateusz Czerwiec 10, 2013 o 20:25

Dziękuję za odpowiedź !

Odpowiedz

Marcin Czerwiec 23, 2013 o 00:05

Witam,
niedawno założyłem spółkę z o.o. gdzie posiadam 91 % udziałów a druga osoba posiada 9%. Co za tym idzie nie jest ujawniona w KRS. Dzwoniąc kilka razy na infolinię ZUS od różnych osób otrzymałem zawsze taką samą odpowiedź: ZUS patrzy tylko na KRS i jeśli tam jest wymieniony tylko jeden wspólnik to traktuje go jako jednoosobowa spółka z o.o. i wymaga objęciem ubezpieczeniem ZUS tak jak przy jednoosobowej dz.g. Stoi to w sprzeczności z dobieraniem wspólnika tylko z jednym udziałem aby unikać składek ZUS….

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 25, 2013 o 13:00

ZUS patrzy może i tylko na KRS, ale obok ujawnionych wspólników jest jeszcze oznaczenie, czy ten jedyny ujawniony, jest naprawdę jedynym wspólnikiem.

Interpretacja, że jak nie ma ujawnionych wspólników poniżej 10% to mamy do czynienia ze spółką jednoosobową jest bzdurna i z pewnością nie jest praktykowana w ZUS. Wystarczy przykład: jeden wspólnik 11% udziałów, pozostali a dajmy na to jest ich jeszcze 20, mają poniżej 10% i co, spółka jednoosobowa? 🙂

Odpowiedz

Ernest Czerwiec 25, 2013 o 14:23

Jaką spółkę założyć żeby:
1. Maksymalnie ograniczyć swoją odpowiedzialność.
2. Maksymalnie ograniczyć składki ZUS (powiedzmy niech wynoszą kilkadziesiąt złotych miesięcznie jak np. przy umowie zlecenie na kwotę 100zł, albo na 1/26736736 część etatu 🙂
3. Maksymalnie obronić kapitał – np. nie płacić podwójnego opodatkowania?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Czerwiec 25, 2013 o 20:44

Nie ma formy idealnej, są jednak duże możliwości optymalizacji zarówno ZUSu jak i zobowiązań podatkowych przy sp. z o.o.

Odpowiedz

Robert Lipiec 5, 2013 o 13:56

Witam,
A co w sytuacji kiedy przekształcam jednoosobową działalność gospodarczą w sp.zo.o. i zaraz po tym przekształceniu sprzedaje symbolicznie jeden udział, tworząc spółkę wieloosobową, jestem zwolniony z obowiązku płacenia ZUS czy nie ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 8, 2013 o 08:42

Tak.

Odpowiedz

Piotr Lipiec 9, 2013 o 13:22

Witam,
Mam pytanie czy w przypadku wspólników spółki z o.o. istnieje obowiązek opłacania składki zdrowotnej,

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 9, 2013 o 13:40

Wielu nie, jednego tak 🙂

Odpowiedz

Bogumiła Marzec 28, 2017 o 14:53

Witam, obecnie nie pracuję, mam zapewnioną opiekę medyczną z ubezpieczenia męża, czy zakładając spolkę wieloosobową będę mogła nadal korzystać z ubezpieczenia w ZUS męża. Dziękuję pozdrawiam

Odpowiedz

Piotr Lipiec 9, 2013 o 14:04

Czy może Pan mi wskazać z jakiego to wynika przepipsu, ponieważ wiele osób miało inne zdanie i żebym księgową mogł przekonać,

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 9, 2013 o 14:07

To nie kwestia zdania tylko faktów. Zapraszam do skorzystania z odpłatnej porady prawnej, chętnie odpowiem na pytania Pana księgowej.

Odpowiedz

marcin Lipiec 11, 2013 o 22:02

Witam
chce założyć spółkę z o.o. dwuosobową
prezes i wspólnik – żadne z nas nie będzie zatrudniony, aby nie płacić zusu.

Jak wygląda sprawa wystawiania faktur klientom?
Skoro nie ma pracowników to jak spółka może osiągać dochód?
Czy mogę np. siebie zatrudnić na umowę zlecenie za kwotę 2 zł.
I tym samym wystawiać klientom faktury na 2 tys zł ?
Lub czy mogę zatrudnić kolega na 1/8 etatu z wypłatą 150 zł
a spółka będzie wystawiała faktury na np 10 tys zł?

Czy to nie jest podejrzane że pracownik z wypłatą 150 zł generuje zysk dla spółki w kwocie 10 tys?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 12, 2013 o 08:16

Panie Marcinie, sam Pan stawia pytania i sam Pan sobie odpowiada.

Odpowiedz

marcin Lipiec 12, 2013 o 11:01

Ok ale pytałem czy nie będzie to podejrzane 🙂
że pracownik zarabiając 150 zł generuje duży zysk dla firmy.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 12, 2013 o 11:05

Tak, jest to podejrzane.

Odpowiedz

marcin Lipiec 12, 2013 o 11:10

I co w tym przypadku?
lepiej wystawiać równe umowy zlecenie na 2 tys i tyle samo faktur?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Lipiec 12, 2013 o 11:12

Czy naprawdę Pan oczekuje publicznej porady co ma Pan z tym robić? 🙂 https://rejestracjaspolkizoo.pl/produkty-i-uslugi/

Odpowiedz

fajerwerki szczecin Lipiec 31, 2013 o 13:51

A nie lepiej założyć spółkę w UK o wiele lepiej się opłaca. Poprowadzić równolegle działalność w Polsce nie płacimy zusu. Manewrujemy fakturami z polski do UK i mamy 37 tys nie opodatkowanej kasy :)Bo z taka kwota w uk nie jest opodatkowana.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Sierpień 1, 2013 o 08:04

@Fajerwerki szczecin: Jestem sceptyczny. Takie rozwiązanie może wydawać się dobre, ale fiskus może zacząć blisko przyglądać się rezydencji podatkowej takiej osoby fizycznej oraz miejscu gdzie faktycznie osiąga ona dochód.

Odpowiedz

Michał Sierpień 15, 2013 o 22:17

Witam, mam pytanie dot. sp z.o.o. dwuosobowej (po 50 % udziałów). Z jednej strony – jak wyczytałem powyżej – piszecie Państwo, że “…Jeżeli otrzymacie wynagrodzenia z umowy powołania (czyli jako wynagrodzenie dla członka zarządu za sprawowanie funkcji ), to takie wynagrodzenie jest wolne od ZUS. Płaci się tylko podatek dochodowy. Z drugiej zaś strony czytam dalej, iż: “chce założyć spółkę z o.o. dwuosobową
prezes i wspólnik – żadne z nas nie będzie zatrudniony, aby nie płacić zusu.
Jak wygląda sprawa wystawiania faktur klientom?
Skoro nie ma pracowników to jak spółka może osiągać dochód?” I tu moje pytanie: jak to w końcu jest? Jak 2 wspólników sp z.o.o. może ominąć ZUS, a jednocześnie wystawiać FV dowolnej wysokości i otrzymywać wynagrodzenie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Sierpień 19, 2013 o 08:35

Panie Michale, to jest ta wiedza za którą płaci się prawnikom i księgowym 🙂

Odpowiedz

Michał Sierpień 19, 2013 o 21:12

Domyśliłem się już tego:) Zatem czy Pan jest w stanie odpowiedzieć mi na te i na inne moje pytania prywatnie i nie za darmo? Proszę o kontakt

Odpowiedz

Błażej Sarzalski | Odszkodowania komunikacyjne Sierpień 20, 2013 o 09:33

Panie Michale, kontakt do mnie jest powszechnie dostępny, proszę sformułować pytania i napisać. Wycenimy, zobaczymy jakie ma Pan potrzeby, co da się zrobić 🙂

Odpowiedz

Alicja Wrzesień 10, 2013 o 12:27

W spółce jednoosobowej właścicielka (nieprawidłowo) pobierała wynagrodzenie z tyt. umowy o pracę przez dwa lata. Przejęłam księgowość tej spółki i od początku sierpnia właścicielka założyła odrębną działalność gosp. jako os. fizyczna w celu wystawiania faktur usługowych dla Spółki. Wyrejestrowana została z ZUS jako pracownik, Składki ZUS będzie odprowadzała w ramach odrębnej dział. gosp oraz składkę zdrowotną w Sp. z o.o. Pytanie: co zrobić z poprzednim okresem, kiedy była “pracownikiem” Spółki? Czy wówczas też powinna dodatkowo płacić składkę zdrowotną jako jedyny udziałowiec?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 10, 2013 o 13:44

Pani Alicjo, to jest już dosyć konkretna sprawa, a odpowiedź wiąże się na pewno z odpowiedzialnością za pieniądze klienta więc proszę wybaczyć, ale nie odpowiem Pani w formie komentarza na blogu.

Odpowiedz

Paweł Wrzesień 20, 2013 o 19:49

Czy w spółce Z.o.o możliwe jest wystawianie paragonów(kasa fiskalna) czy tylko FV.
Załóżmy że założę spółkę z.o.o i będę sprzedawał gazety(oczywiście unikając Zus-u).Oczywiste że FV nie będę wręczał klientowi.
Co Pan Panie Błażeju powie na ten temat.

Odpowiedz

Michał Wrzesień 20, 2013 o 19:58

Panie Pawle, pytanie ani nie jest związane ze spółką z o.o. (ponieważ do wszystkich podmiotów stosuje się w tym zakresie to samo prawo) ani z prawem spółek. Pytanie bardziej do księgowej niż do radcy prawnego.
A artykułów o dokumentowaniu sprzedaży (czy to paragonów czy faktur) jest w Internecie co niemiara.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 23, 2013 o 07:53

@Paweł: Potwierdzam to co napisał pan Michał 🙂

Odpowiedz

Julian Październik 14, 2013 o 10:59

Panie Błażeju, czy w sytuacji gdy dokonam zbycia 1% udziałów, w efekcie czego powstanie spółka z oo dwuosobowa, to ZUS może się do tego negatywnie odnieść (jako potencjalne omijanie przepisów)?

Odpowiedz

Michał Październik 14, 2013 o 11:01

A czytał Pan wpisy powyżej Pańskiego?

Odpowiedz

Robert Listopad 17, 2013 o 20:04

Witam, czy spółka dwuosobowa gdzie jednym ze wspólników jest prezes zarządu a sam zarząd składa się tylko z jednej osoby- prezesa rządu również nie uwzględnia ZUSu dla obu wspólników?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 18, 2013 o 08:52

To czy wspólnik jest prezesem zarządu i jedynym członkiem zarządu nie jest istotne.

Odpowiedz

Katarzyna Listopad 21, 2013 o 11:09

Nie do końca się zgodzę. Ustawodawca zostawił przecież Sp z oo 6 miesięczną furtkę, – spółka w organizacji. A spółka w organizacji jest według prawa do momentu zaistnienia pierwszego zdarzenia gospodarczego – a to oznacza pierwszy dokument czy to związany z opłatą KRS, czy deklaracja ZUS, którą należy opłacić.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 21, 2013 o 11:17

@Katarzyna: Ale z czym się Pani nie zgodzi?

Odpowiedz

Beata Listopad 30, 2013 o 10:16

Witam, spółka z o.o.,płatnik VAT, 3 udziałowców, A -60%, B-25%, C-15%.
C- jest psychologiem. Czy C prowadząc psychoterapię w siedzibie spółki (2 h/w tygodniu) płaci ZUS?
Czy na fakturze dla pacjenta stawka podatku VAT jest O?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 30, 2013 o 14:59

Pani Beato: Pytanie trochę na zasadzie: Trzech klientów, A, B i C. C ma fobię. Czy C udając się na terapię psychodynamiczną (1 raz w tygodniu) wyleczy się z fobii? Czy terapeuta może mu pomóc? 🙂

Tak jak nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie czy człowiekowi, któremu wydaje się, że cierpi na fobię, pomoże terapia psychodynamiczna (bo nie mamy innych danych, bo nie wiemy czy nie ma innych zaburzeń, bo wiemy, że są inne, lepsze terapie na te zaburzenia – generalnie mamy mało danych, a posiadane nie mogą nas doprowadzić do wniosków), tak nie mogę Pani odpowiedzieć na pytanie czy powinna Pani płacić ZUS, czy też nie (bo nie wiem czy jest Pani zatrudniona w spółce, na jakiej podstawie, czy prowadzi Pani jednoosobową działalność itp.).

Mam nadzieję, że się rozumiemy 🙂

Odpowiedz

Kera Grudzień 29, 2013 o 20:20

Witam,
Panie Błażeju mój narzeczony prowadzący działalność gospodarczą ( z której nie chce rezygnować ) dostał propozycje zakupu spółki Spółka nie prowadziła działalności powstała tylko dla potrzeb najmu lokalu użytkowego w Warszawie ( lokal wynajmowany od miasta oczywiście docelowo planowany jako wykup na mieszkanie ) umowa zawarta na kolejne trzy lata kompletnie do remontu w starej kamienicy Moje pytanie spółka została wyceniona na sto dziesięć tysięcy
Spółka ma kapitał 50 000 tys i stratę około 18 tys nie wiem jak wyliczyć jej wartość ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 30, 2013 o 12:38

Pani Kero, to ma się niestety nijak do tematu tego posta.

Odpowiedz

Kera Grudzień 30, 2013 o 14:37

przepraszam wiem zagalapowałam sie 🙂

Odpowiedz

bartek Styczeń 11, 2014 o 14:15

czy jeden z 2 wlasicieli sp zoo moze byc prezesem 91% udzialowcem zarejestrowanym jako osoba bezrobota a drugi 9% udzialowcem zatrudnionym na umowe o prace w urzedzie gminy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 13, 2014 o 08:58

Panie Bartku, odpowiedź jest oczywista – może, ale to czy z taką sytuacją związane będą jakieś inne konsekwencje (np. utraty statusu bezrobotnego) to inna bajka, wymagająca spojrzenia w przepisy inne niż prawo handlowe.

Odpowiedz

Maciek.O Styczeń 16, 2014 o 15:39

Dzień dobry,
Chcę otworzyć jednoosobową sp. z o.o. Aby uniknąć płacenia ZUSu wezmę wspólnika. Czy mogę potem zatrudnić się w tej spółce na 1/4 etatu żeby mieć ważne ubezpieczenie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 16, 2014 o 17:41

Spółka dwuosobowa nie jest jednoosobowa 🙂 Natomiast jest generalnie możliwość zatrudnienia w takiej spółce, niemniej bez szczegółowej analizy przypadku trudno oceniać czy może to być umowa o pracę czy coś innego.

Odpowiedz

Maciek.O Styczeń 16, 2014 o 17:50

Jeśli wezmę udziałowca do spółki jednoosobowej staje się ona spółką wieloosobową?

Odpowiedz

Arek Styczeń 23, 2014 o 13:50

Szanowny Panie Mecenasie,
Przyglądam się od jakiegoś czasu temu blogowi, bo i tematyka jakby mi znana z 14 letniej praktyki pracy w zarządzie spółki z o.o. pełniąc funkcję prezesa jej zarządu. Chciałbym przestrzec wszystkie te osoby, które zakładają tzw. spółkę wieloosobową, gdzie spełniają wszystkie formalne wymogi k.s.h. dotyczące utworzenia,działania, reprezentacji itd. ale gdzie jeden ze wspólników ma 1 udział!!! Nie ma przepisu, który by zakładał, że taka sytuacja nie jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym, co jestem przekonany Pan Mecenas potwierdzi, przecież może być wiele udziałów w rękach pojedynczo dzierżących wspólników jeden udział!!! W oczach ZUS taka umowa spółki z o.o. jest POZORNA ( w przypadku spółki 1udział-1wspólnik – reszta udziałów – drugi wspólnik, co wydaje mi się być niezmierzonym absurdem!!! A jednak miała miejsce w moim przypadku, ZUS po 10 latach działalności !!! zażądał ode mnie zapłaty zaległych składek.
Zachęcam w takich sytuacjach do korzystania kogoś kompetentnego – takiego jak p. Mecenas, bo bardzo ciężko jest udowodnić że ZUS nie ma racji. Ja sobie poradziłem, bo przez te kilka lat musiałem zmagać się z wieloma instytucjami państwowymi, które ŁAMAŁY!!! prawo, mam niezbite dowody w postaci różnego rodzaju decyzji i innych dokumentów procesowych, jak w Polsce traktuje się przedsiębiorcę, podatnika. Niestety w myśl zasady IGNORANTIA JURIS NOCET czasem lepiej wydać kilkaset złotych za wysokiej jakości poradę prawną niż kilkanaście tysięcy czy kilkadziesiąt na poczet kar za niesłusznie, wręcz niezgodne z prawem wydane wyroki i decyzje organów naszego państwa.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 23, 2014 o 15:11

Sytuacja, o której Pan pisze jest troszkę inna i dotyczy stosunku pracy wspólnika większościowego. Pisałem też o tym na blogu tutaj: https://rejestracjaspolkizoo.pl/2011/10/29/umowa-o-prace-wiekszosciowego-wspolnika/

Odpowiedz

Arek Styczeń 23, 2014 o 15:55

Nie,p.Mecenasie myślę, że doszło tu do nieporozumienia… ZUS kwestionował “istnienie” drugiego wspólnika ze względu na jego nieujawnienie w KRS a przecież k.r.s.u reguluje tę kwestię w art.38, który mówi w pkt.8c) “W dziale 1 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się następujące dane (..) zgodnie z art. 35, oznaczenie wspólników posiadających samodzielnie lub łącznie z innymi co najmniej 10 % kapitału zakładowego oraz ilość
posiadanych przez tych wspólników udziałów i łączną ich wysokość.”

Pokreślam, co najmniej 10% udziałów. Przyznam, że nie jestem prawnikiem, ale moim zdaniem musi być jakaś logika w interpretowaniu prawa i nie sposób się z tym nie zgodzić, chodzi mi o to, że literalne i czasem bezmyślne stosowanie prawa przez takie organy jak ZUS czy US powoduje olbrzymi spadek zaufania do państwa i władzy państwowej, jak również ogólne poczucie bezpieczeństwa obywatela. W tej konkretnej sytuacji “czepiając” się kwestii tego nieszczęsnego 1 udziału a tym samym egzystencję wspólnika, skoro ZUS i tak powie: przecież zbycie udziału to była czynność pozorna. A przepraszam zakup 1 akcji np. Banku czy innego podmiotu w biurze maklerskim to także czynność pozorna?
W każdym razie przestrzegam, ze względu na nieprzewidywalną politykę tego organu, uzasadnioną olbrzymim deficytem zasobów pieniężnych a wiem to od ludzi będących “funkcjonariuszami” tej znienawidzonej przez część przedsiębiorców instytucji.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 23, 2014 o 16:08

A przepraszam, rzeczywiście nieporozumienie.

ZUS ma widocznie problem ze zrozumieniem jednoosobowości spółki. Nie ma żadnego przepisu, który pozwala ZUS na taką praktykę i trzeba z tym walczyć.

Odpowiedz

Aneta Styczeń 31, 2014 o 21:20

Witam,czy dobrze rozumiem ? – jeśli w jednoosobowej Sp.z o.o. jest tylko jedna osoba i ma 100% udziału a jest osobą niepracującą ( nie ma żadnego źródła dochodu )to powinna odprowadzać składki ZUS za siebie ?

Odpowiedz

Arek Styczeń 31, 2014 o 23:17

Aneto, niestety nie zgadzam się z opinią p. Mecenasa, bo przepisy k.s.h. to jedna a tzw. linia orzecznictwa jest taka, że posiadanie przez drugiego wspólnika jednego udziału traktowane jest przez ZUS jako pozorne i kwestionowane. Trzeba się liczyć z procesem sądowym powołując się na k.s.h.
ZUS uznaje bez żadnych problemów jedynie wpis w KRS gdzie mowa jest o co najmniej 10% udziałów dzierżonych w ręku drugiego wspólnika, bo taka sytuacja powoduje ujawnienie wspólnika w rejestrze KRS o czym mówi Ustawa o KRS. Zgodnie z art. 38 pkt 8 pkt c ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym nie są ujawniani w rejestrze przedsiębiorców wspólnicy, którzy posiadają w kapitale zakładowym mniej niż 10 % udziałów.

Jak więc ustalić pozostałych wspólników? Należy pamiętać, że istnieje obowiązek składania do akt rejestrowych tzw. listy wspólników. Muszą być w niej wskazani wszyscy wspólnicy, również ci, którzy nie są później widoczni w odpisie z Krajowego Rejestru Sądowego, czyli posiadający mniej niż 10 % udziałów.

Dodatkowo w KRS jest rubryka z której jednoznacznie wynika, czy spółka jest jednoosobowa czy nie

Oczywiście w k.s.h. , jak to podnosi Pan Mecenas w swoim artykule, jeden udział w ręku drugiego wspólnikajuż determinuje że spółka jest wieloosobowa, ale niestety brak jest tej spójności w przytoczonych przepisach. Ja na własnej skórze doświadczyłem tej nielogicznej ignorancji ZUS-u wię wiem o czym mówię. Służę dokładnym opisem mojej sytuacji, jeśli mogę jakoś pomóc.

Odpowiedz

Arek Styczeń 31, 2014 o 23:31

Aneto, zapomniałem odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Niestety tak, w sytuacji w której jesteś nie jest istotne, że jesteś bezrobotna. Istotne jest, że jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. jesteś obowiązana zgodnie z art.83 ustawy o systemie ubezpieczen spolecznych do odprowadzania składek ZUS i traktowana jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą. Na Twoim miejscu zawiesiłbym działalność zgodnie z Ustawą o swobodzie gospodarczej oraz przepisami KRS, ale to zarekomendowałbym pomoc Pana Mecenasa, bo trzeba to zrobić zgodnie z aktualnymi przepisami, żeby ZUS tego nie zakwestionował.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 1, 2014 o 08:09

@Arek: Nie zgadza się Pan, po czym pisze Pan, że się Pan zgadza 🙂 Przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych są spójne z ksh, to celowe działania ZUS, który liczy na dodatkowe pieniądze. A to ZUS musi udowodnić pozornosc umowy, a nie odwrotnie.

Nic tu naprawde nie jest ciężkie do pojęcia. Wystarcxy się odwołać od decyzji ZUS i w 99 na 100 przypadkow sądzę, że odwolujacy wygra.

Dodam tylko, że kwestionowanie tego typu umów pojawiło się niedawno. ZUS jest w dramatycznej sytuacji…

Odpowiedz

Arek Luty 1, 2014 o 08:33

Pani Mecenasie, co do ostatniego zdania już teraz definitywnie się zgadzam, jak również z punktu widzenia jakiejś logiki również :), ale skoro ZUS zatrudnia zawodowych prawników i zna prawo to czy taka praktyka to nie świadoma próba wyłudzenia nienależnych świadczeń pieniężnych i czy nie można by ją podciągnąć pod art. art.286 kk?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 2, 2014 o 20:49

Pani Arkadiuszu, nie jestem specjalistą prawa karnego, więc nie chciałbym się na ten temat wypowiadać, ale wydaje mi się, że nie. Raczej szukałbym tutaj jakiegoś przestępstwa urzędniczego, ale wszystko trzeba udowodnić, przypisać indywidualną winę… jeżeli mówimy o odpowiedzialności karnej to zawsze jest ona zindywidualizowana.

Odpowiedz

Arek Luty 2, 2014 o 21:30

Wiem, że przestępstwo jest zindywidualizowane, dlatego tak ciężko udowodnić zaniedbania, czy nawet przestępstwa urzędnikom lub pracownikom takich instytucji jak ZUS czy US. Niepokoją mnie zawsze takie określenia jak linia orzecznictwa w sądownictwie, czy praktyka urzędów. To bardzo często sugeruje kumoterstwo czy nepotyzm. A orzeczenia, postanowienia czy decyzje – spotkałem ich na swojej i nie tylko drodze mnóstwo. Po wielokroć ofiary musiały wydawać mnóstwo pieniędzy i tracić zdrowie na niekończące się dochodzenie do prawdy. Uważam z całą stanowczością, że pod względem respektowania prawa przez instytucje państwowe niewiele odbiegamy od wschodnich totalitaryzmów. Wystarczy przejechać się za wschodnią czy zachodnią granicę i można porównać jak choćby funkcjonuje policja na wschodzie, zachodzie i porównać z naszą rodzimą, nie wspomnę o sądach czy instytucjach takich jak ZUS i US. Moim zdaniem nadzieją dla polskiej demokracji są młodzi nieskażeni starymi nawykami prawnicy i urzędnicy. Na szczęście w wyniku naturalnej kolei rzeczy coraz ich więcej. Pozdrawiam

Odpowiedz

Bernadeta Luty 10, 2014 o 21:52

Chcielibyśmy z mężem założyć spółkę z o.o. Póki firma nie nabierze rozmachu będziemy zatrudnieni w 2 różnych zakładach na umowę o pracę. Co ze składkami ZUS w przypadku powstania spółki z o.o.? Czy też jesteśmy obowiązani je płacić? Czy małżeństwo może mieć spółkę z o.o.? Na co powinniśmy jeszcze zwrócić uwagę przy zakładaniu spółki z o. o.? Samodzielnie nie prowadziliśmy żadnej działalności gospodarczej i stąd te pytania…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 11, 2014 o 08:09

@Bernadeta: W przypadku równoczesnego zatrudnienia na umowę o pracę i osiągania co najmniej pensji minimalnej, dublować się będą tylko składki zdrowotne.

Małżeństwo może mieć spółkę z o.o.

Cały ten blog jest o zwracaniu uwagi na różne rzeczy związane z tworzeniem spółki. Proszę poczytać sobie Kodeks spółek handlowych i bloga 🙂

Odpowiedz

Dominika Marzec 12, 2014 o 11:13

Witam, otwieram właśnie spółkę z o.o. jednoosobowa, jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą, gdzie opłacam wszystkie składki pełne ZUS. Moje pytanie czy w takim razie za spółkę zo.o. powiększam podstawę zdrowotnego i opłacam te 270,40 więcej czy muszę odprowadzić pełne składki??
2. pytanie jak będzie korzystniej pod względem podatkowym, jeżeli będę zatrudniona w spółce na etat czy nie.
3. czy w spółce płacąc podatek 19 % moge nadal być na zasadach ogólnych 18 % w działalności gospodarczej
Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Angelika Kwiecień 2, 2014 o 13:20

Witam, chciałabym zapytac czy jedyny wspólnik spółki z o.o. który zatrudnia inną osobę jako prezesa zarządu jest zobowiązany do płacenia składek Zus (za siebie)?

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Matejko Kwiecień 3, 2014 o 14:55

witam,
może ktoś będzie znał odpowiedź bo ZUS nie potrafi mi wyjaśnić jak to zrobić. Osoba prowadząca działalność gospodarczą przekształca tę działalność w jednoosobową spółkę z o.o. Pracownicy przechodzą, bez żadnego zwalniania itp. Jak prawidłowo należy zgłosić zmiany do ZUS, na jakich formularzach i czy jakieś formularze dla ZUS muszę wysłać do KRS-u???

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 3, 2014 o 17:04

Tak, to jest wielka tajemnica – ja generalnie zgłaszam aktualizację danych osoby fizycznej na osobę prawną na druku ZUS-ZPA.

Odpowiedz

Wiktoria Kwiecień 4, 2014 o 13:07

Właśnie ZUS rozpoczął wprowadzanie tej procedury w życie, tzn. Wspólnik 1%, drugi 4 %, a trzecie resztę i żąda, aby większościowy wspólnik opłacał cały ZUS z tytułu prowadzenia DG….

Odpowiedz

Tomasz Kwiecień 22, 2014 o 13:08

Witam,
czy mogę pobierać wynagrodzenie z tytułu powołania na członka zarządu w spółce z o.o. (2 wspólników po 50% udziałów i 50% głosów wg umowy) i jednocześnie być ubezpieczonym w KRUS ? Z tego co rozumiem takie wynagrodzenie jest zwolnione z konieczność ubezpieczenia w ZUS.
Jakie trzeba poczynić zmiany aby członkowie zarządu otrzymywali wynagrodzenie z tytułu powołania (zmiana umowy spółki ? Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników ? konieczność potwierdzenia notarialnego ? zmiana w KRS ? )

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 22, 2014 o 13:27

Panie Tomaszu, porady prawne są płatne.

Pozdrawiam.

Odpowiedz

Paweł Czerwiec 30, 2014 o 21:04

Witam,

Przeczytałem wszystkie wpisy na blogu i nadal nie znam odpowiedzi na (jak mniemam) trywialne pytanie. Otóż, sytuacja prosta: spółka 2-os. (po 50%). Czy w związku z brakiem obowiązku opłacania składek ZUS istnieje możność opłacania składek zdrowotnych do ZUS ??? Krótko mówiąc chcę się uwolnić od składek emerytalno – rentowych ale nie pozbawić prawa do podstawowej opieki zdrowotnej, podkreślam podstawowej. W związku z tym, ponieważ nikt wcześniej nie poruszył tego wątku, ponawiam pytanie czy wspólnicy sp. z o.o. mogą opłacać sobie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli tak, to czy w jakichś określonych okolicznościach?

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Czerwiec 30, 2014 o 21:26
Sarka Lipiec 2, 2014 o 14:07

Panie Błażeju!
Czy będąc w KRUS mogę być współwłaścicielem innej spółki (kilka procent) bez utraty KRUS? Chodzi o kilka procent w wieloosobowej spółce z o.o. oraz bez zatrudniania się w niej.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 3, 2014 o 12:26

Proszę sprawdzić w przepisach dotyczących KRUS, rzadko mam do czynienia z rolnikami więc szczerze powiem, że nie wiem, a sprawdzenie zajmuje czas 🙂

Odpowiedz

Michał Lipiec 8, 2014 o 15:39

Drodzy Pańtwo,

Jakie są obowiązki wobec ZUS obcokrajowca, który obejmuje 100% udziałów w Jednoosobowej Spółce z o.o.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 8, 2014 o 19:07

@Michał: Co do zasady takie same jak Polaka, chyba że mamy do czynienia z państwami członkowskimi UE, a nasz obcokrajowiec jest objęty ubezpieczeniem w innym państwie członkowskim.

Odpowiedz

prezes-wspólnik sp z o.o. Lipiec 11, 2014 o 13:19

Witam,
w nawiązaniu do wcześniejszych wypowiedzi podzielę się poniższą informacją:
>>Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 sierpnia 2011 r., sygn. akt I UK 8/11, uznał, iż brak jest możliwości zatrudnienia pracowniczego członka zarządu będącego wspólnikiem, gdy udział innego wspólnika w kapitale zakładowym spółki pozostaje iluzoryczny, wskazując na przykładowe proporcje udziałów 99/100 do 1/100.
Niestety w wyroku tym Sąd Najwyższy nie wskazał jasnej interpretacji sformułowanego przez siebie terminu „niemal jedynego wspólnika” oraz „udziałowca (wspólnika) iluzorycznego”, nie podając jednocześnie chociażby ogólnych wskazówek jego interpretacji.<<

Odpowiedz

Paweł Lipiec 16, 2014 o 12:53

Witam serdecznie

Mam jedno pytanie:
Czy osoba, pobierająca obecnie świadczenie chorobowe (po ustaniu zatrudnienia) może zostać wspólnikiem (pasywnym, bo z udziałem 1%) nowo zakładanej spółki z ograniczona odpowiedzialnością, nie tracąc jednocześnie prawa do tamtego świadczenia chorobowego ZUS?
Z góry dziękuję
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 16, 2014 o 13:17

Może.

Odpowiedz

Magdalena Lipiec 28, 2014 o 22:25

Witam serdecznie p. Błażeju zastanawia mnie ostatnio temat odpowiedzialności w sp. z o.o. Wspólnicy spółki nie odpowiadają za zobowiązania spółki. Pytanie 1. Czy również zob.podatkowe? Odpowiedzialność zarządu całym majątkiem, 2. Czy to prawda, że zarząd może być pociągany do odpowiedzialności osobistym majątkiem, czy zawsze czy wyłącznie wtedy gdy zaniedba terminu ogłoszenia upadłości?

p.s. Ostatnio usłyszałam taką ciekawostkę że w sp. z o.o. sp. kom. (komplementariusz-sp.z o.o. nie powinien posiadać 1% udziału gdyż ma to potem swoje negatywne skutki na gruncie podatkowym Czy Pan coś wie na ten temat?)

Odpowiedz

Mariusz Wrzesień 10, 2014 o 09:01

Panie Błażeju czy prezes zarządu z powołania (tj.bez umowy o pracę) – może pobierać wynagrodzenie z racji pełnionej funkcji -bez oplacania składek zusowskich? czy może się to obyć bez tzw.kontraktu managerskiego?a jeżeli musi być kontrakt to czy jeżeli wspólnikiem -nie będącym w zarządzie spółki- będzie wspołmałżonek- ustanowiony jako pełnomocnik- to czy może on bez przeszkod zusowsko -skarbowych 🙂 podpisac taki kontrakt z prezesem współmałżonkiem

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 10, 2014 o 09:37

@Mariusz: Może.

Odpowiedz

Mariusz Październik 2, 2014 o 20:51

Szanowny Panie Błażeju,

właśnie dziś powierzyłem prawnikowi złożenie dokumentów w celu założenia sp. z o.o., jest to jednoosobowa sp, jestem jedynym wspolnikiem, ponadto jest to moja pierwsza dzialanosc gospodarcza, czy w tej sytuacji obowiazuje mnie mnie nizszy ZUS tak jak w przypadku zwyklej dzialalnosci gosp. prowadzonej po raz pierwszy ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 3, 2014 o 08:33

@Mariusz: Nie, niższy ZUS dotyczy wyłącznie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a nie wspólników spółek.

Odpowiedz

Mariusz Październik 3, 2014 o 09:23

Dziękuję, za odp. rozumiem, że pozostaje mi oddać np 5% udziałów i powołać nowego wspólnika, którym może zostać ktoś z rodziny ?

Odpowiedz

Przemek Październik 11, 2014 o 11:35

Witam własnie kończy mi się mały zus a prowadzę działalność i chciałbym otworzyć sp.zoo jednoosobową, jakie składki zus będę musiał odprowadzać jak sie zatrudnię w tej spólce na 1.4 etatu i czy muszę obecną działalność zamknąć i otwierać sp.zoo czy mogę moją obecną firmę przekształcić w sp. zoo. Dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Październik 11, 2014 o 12:07

@Przemek: Sytuacja jest taka, że mając spółkę jednoosobową nie możesz się w niej zatrudnić – zachęcam do przeszukania bloga w tym temacie.

@Mariusz: Proponuję więcej niż 5% (zwykle 10%) tak aby było to w miarę bezpieczne przed idiotycznymi zapędami ZUS.

Odpowiedz

Joanna Grudzień 9, 2014 o 23:29

Witam, właśnie otrzymałam z ZUSU odmowę zasiłku macierzyńskiego i prawa do wszelkich ubezpieczeń, jako powód podali że moja umowa jest nieważna bo nie powstał stosunek pracy Krótka historia: założyłam z koleżanka Sp z.o.o w 07.2012. Zatrudniłyśmy się na pół etatu w niej dopiero w maju 2013 bo wtedy zaczęła generować zyski. Spółka nie ma i nie miała prezesa. We wrześniu 2013 wzięłam ślub a koleżanka sprzedała mi swoje udziały w spółce, te cześć udziałów odstąpiłam mężowi i razem ze mną jest członkiem zarządu. Ponieważ tylko ja zajmuję sie działalnością firmy mąż jest zatrudniony w innej firmie Podpisałam z mężem nową umowę na pełen etat ze zmianą wynagrodzenia. Ta i poprzednia umowa zostały podwazone bo wg ZUS nie mogłam zawrzeć umowy z mężem. Nie rozumiem dlaczego pierwsza umowa rownież została podważona. Zakladalam firmę i pracowałam w niej po kilkanaście godzin dziennie a teraz dowiaduję się że moje umowy to fikcja i próba omijanie Ta firma to moje dziecko. Teraz daje pracę czterem osobom a sama jej nie mam? Jest o co walczyć czy sprawa przegrana?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 10, 2014 o 10:57

Pani Joanno,

uprzejmie proszę o to aby Pani zeskanowała umowy, podała dane spółki i przesłała na mój adres poczty elektronicznej. Wycenię Pani pytanie i dam Pani znać czy jest o co walczyć – to nie jest temat do odpowiedzi w komentarzu.

Odpowiedz

Ania Luty 2, 2015 o 20:49

Panie Błażeju,
czy właściciel jednoosobowej spółki z o.o. który jest jednocześnie zatrudniony na cały etat w innej firmie może płacić tylko składkę zdrowotną tak jak w przypadku właściciela zwykłej działalności gospodarczej?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 4, 2015 o 09:14

Tak

Odpowiedz

Ryszard Luty 4, 2015 o 11:50

Czy to prawda, że przy rejestracji spółki w ZUS istotna jest data rozpoczęcia działalności a nie założenia spółki, nawet jeśli są od siebie odległe. Niedawno tak przeczytałem (tu potwierdzenie http://www.eporady24.pl/rejestracja_spolki_jawnej_w_zus,pytania,9,34,1606.html), ale wydaje mi się to niewłaściwe i szukam odpowiedzi, bo sam zakładam spółkę, ale działalność zaczniemy za ok. pół roku. Więc tyle składek w kieszeni by się przydało 😉

Odpowiedz

Joanna Luty 6, 2015 o 21:44

Witam, prowadzę działalność gospodarczą i jeszcze przez rok przysługuje mi prawo do “małego zus”. Chciałabym otworzyć jednoosobową sp. z o.o. czy od momentu utworzenie spółki utracę prawo do”małego zus”, czy z tyt.udziałów w sp. z o.o. będę płacić tylko podwójną zdrowotną??

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 8, 2015 o 19:17

Nie rozważałem wcześniej tego problemu, musiałbym zerknąć w przepisy aby znaleźć odpowiedź.

Odpowiedz

Joanna Luty 8, 2015 o 19:36

Bardzo proszę, będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 8, 2015 o 19:39

Pani Joanno, proszę najpierw samemu poszukać, podzwonić do ZUSu itp. Nie jestem w stanie odpowiadać nieodpłatnie każdemu, na każde pytanie, bo w ten sposób przeznaczam czas na zadania inne, niż problemy prawne osób, które płacą mi za konsultacje. A to wtedy jest nie fair wobec takich osób 🙂

Odpowiedz

Mirosław Marzec 12, 2015 o 15:03

Ze wspólnikiem z jednym udziałem zalecam ostrożność. Proszę pamiętać o pomyśle Sądu Najwyższego z “niemal jednoosobową” spółką z o.o. (wyrok SN I UK 8/11) – więcej http://prawo.rp.pl/artykul/1113733.html

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 12, 2015 o 20:16

Cóż… 🙂

Jak dla mnie to jakiś absurd ta “niemal jednoosobowa” spółka, na szczęście jednak wyrok SN I UK 8/11 był w trochę innym kontekście (odprowadzania składek z tytułu umowy o pracę).

Odpowiedz

Gosia Marzec 20, 2015 o 10:32

Witam, czy mógłby Pan jedynie odpowiedzieć na pytanie czy spółka która została założona w 2007 roku i zarejestrowana w KRS ale nie mająca nr NIP i REGON (nie prowadziła dotąd działalności) chcąc teraz rozpocząć działalność i mając jedynego współwłaściciela może po uzyskaniu nr NIP i Regon sprzedać część udziałów by było dwóch współwłaścicieli. Albo po pewnym czasie, ponieważ ta osoba w sumie najpierw musi upewnić się czy musi odprowadzać ZUS w Polsce ponieważ mieszka w Izraelu. Czy wtedy po np kilku miesiącach jak sprzeda te udziały i będzie dwóch współwłaścicieli wtedy już nie będzie miała obowiązku opłacać ZUS?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 20, 2015 o 11:08

Obowiązek składkowy mógłby być zniesiony dla obywatela Izraela jeżeli istniałaby stosowna umowa polsko-izraelska, jeżeli nie to wydaje mi się, że o ile osoba ta nie posiada także obywatelstwa/zamieszkania w jednym z krajów EFTA to będzie musiała płacić ZUS za te lata. Inna sprawa to możliwość egzekucji przez ZUS tego obowiązku. Po sprzedaży udziałów znika obowiązek składkowy.

Odpowiedz

Gosia Marzec 20, 2015 o 12:04

Dziękuje za informację 🙂

Odpowiedz

Rafał Marzec 22, 2015 o 22:42

Witam!
Mam zamiar utworzyć spółkę zoo ze wspólnikiem. Chciałby obliczyć koszty prowadzenia działalności.
Działalność to prowadzenie 3 aptek, załóżmy teoretycznie że każda apteka generuje teraz po 20tys zysku brutto (60tys. brutto). Firma zatrudniałaby dodatkowo 4 pracowników na umowę o pracę (poza współwłaścicielami – łącznie 6 osób). Koszty miesięczne to:
– pensja 2,5tys. netto x4 osoby,
– wynajem jednego lokalu 4tys. netto, pozostałe 2 własnościowe.
– pozostałe koszty załóżmy 10 tys brutto
Jeden z współwłaścicieli byłby prezesem, drugi wiceprezesem. Oboje wspólnicy muszą być zatrudnieni jako personel apteki na umowę o prace i teraz moje pytanie, czy lepiej ustawić pensje najniższą, czy normalną (2,5 netto) , jak z zusem w sytuacji gdy współwłaściciel muszą być zatrudnieni?
Jaki wynik finansowy da firma w tej konfiguracji, ile zysku zostanie i jak będzie opodatkowany?
Jak najlepiej wypłacać zysk ze spółki? co miesiąc czy rzadziej?

Odpowiedz

Rafał Marzec 22, 2015 o 22:49

Przepraszam za błąd, jeden z współwłaścicieli jest prezesem zarządu, a drugi wiceprezesem zarządu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 23, 2015 o 09:07

Panie Rafale, chyba nie liczy Pan, że ktoś będzie liczył tutaj za Pana? 🙂 Pozdrawiam ciepło!

Odpowiedz

Rafał Marzec 23, 2015 o 10:14

W sumie to mogę sam policzyć, tylko proszę mnie sprawdzić 🙂
koszty pracowników to 4 x 4216,21zł=16864,84 brutto
lokal 4x 1,23 = 4920 zł brutto
pozostałe koszty ok 10 tys brutto
razem koszty: 31.784,84

Ale mam pytanie o zus współwłaścicieli jak by to wyglądało, jeden jest prezesem zarządu, drugi wiceprezesem zarządu, obie osoby muszą być zatrudnione w aptece na umowę o prace, czyli zus byłby płacony normalnie jak za pracowników? A gdyby nie było tej umowy o pracę to co z zusem?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 23, 2015 o 10:16

Nie znam przepisów dot. aptek, ale czy naprawdę tam musi być umowa o pracę? 🙂 Nie daję wiary.

Rafał Marzec 23, 2015 o 10:47

W aptece personel fachowy musi być zatrudniony na umowę o pracę, kierownik apteki dostaje rękojmie , takie są wymagania Inspektoratu Farmaceutycznego. Umowa musi być, ale czy właściciel sam zgłosi siebie do zusu jako pracownik to już inna sprawa, stad moje pytanie, bo podobno wspólnicy spółki z o.o. nie muszą rejestrować się jako płatnicy składek?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 23, 2015 o 10:49

Nie będę teraz dyskutował, ale wydaje mi się, że można zastąpić ją innym rodzajem umowy.

Pozdrawiam!

Odpowiedz

Rafał Marzec 23, 2015 o 11:43

Dobrze, to załóżmy że jeden pracownik ma umowę o prace, a drugi może mieć inny rodzaj umowy,
1. Jaką umowę wybrać dla współwłaściciela (nie musi być umowa o prace) i jak będzie ozusowana? (najkorzystniejszy wariant)
2. Jakim podatkiem będzie opodatkowany zysk? CIT i PIT ?
3. Jak często musi być wypłacany zysk spółki? lub jak często może ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 23, 2015 o 11:47

Przykro mi, ale nie wypowiem się co do tego na forum publicznym, zapraszam do skorzystania z komercyjnej oferty kancelarii.

Odpowiedz

Rafał Marzec 23, 2015 o 15:22

No trudno, chciałem porozmawiać o sytuacji hipotetycznie, żeby mieć rozeznanie w niedalekiej przyszłości. Tak naprawdę to nie odpowiedział Pan na żadne z moich pytań, pomimo że napisał Pan kilka postów. Niemniej jednak dziękuje za poświęcony czas.

Błażej Sarzalski Marzec 23, 2015 o 17:00

Panie Rafale, proszę mi wybaczyć, ale ja nie jestem tutaj od tego, żeby w sposób publiczny odpowiadać na pytania. Wielokrotnie już o tym pisałem, że pytania to już działalność komercyjna https://rejestracjaspolkizoo.pl/produkty-i-uslugi/

Byłbym nie fair wobec ludzi, którzy mi za to płacą i wobec własnego portfela gdybym się zajmował takimi sprawami charytatywnie 🙂 Pozdrawiam!

Anna Lipiec 12, 2015 o 09:01

Witam
Jak się skończyła sprawa Pani Joanny która wysłała posta z: Grudzień 9, 2014 o 23:29
Pani jest wspólnikiem spółki z o.o. która zawarła umowę o pracę podpisał ją w imieniu spółki inny wspólnik tej spółki (zarazem mąż) i ZUS podniósł nieważność umowy o pracę i podważył jej prawo do zasiłku macierzyńskiego ?

Mogę być lada moment w podobnej sytuacji. Tylko u mnie mąż jest w zarządzie (jako jedyny) i zawarł ze mną (żoną) umowę o pracę (ja jestem wspólnikiem mam 2 udziały nie ma mnie w zarządzie). Pełnomocnika do zawarcia tej umowy zgodnie z art 210 par 1 ksh nie trzeba było powoływać bo nie jestem członkiem zarządu. Nadmienię że jestem w ciąży . Chciałabym się przygotować na ewentualną walką z ZUS w sądzie. Jak się przedstawia orzecznictwo w podobnych sprawach, na korzyść zus czy pracowników?

Odpowiedz

Anna Lipiec 12, 2015 o 09:12

zapomniałam dodać mamy rozdzielność majątkową (ustanowioną w 2013 r.)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 13, 2015 o 12:04

Rozdzielność nie ma znaczenia, znaczenie mają inne okoliczności, najkrócej mówiąc: istotne jest to czy umowa była zawarta dla pozoru czy też nie i czy była sprzeczna z zasadami współżycia społecznego (np. poprzez nadużycie prawa do świadczeń, nieekwiwalentny zarobek w stosunku do pracy itp.).

Odpowiedz

Agata Wrzesień 16, 2015 o 08:51

Dzień dobry,
Mam założoną razem z narzeczonym spółkę z o.o. (narzeczony i ja posiadamy po określony procent udziałów jako wspólnicy) . Od września prowadzę także działalność jednoosobową czy nadal będę kwalifikować się na najniższy ZUS?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 16, 2015 o 10:03

Tak.

Odpowiedz

Janusz Wrzesień 18, 2015 o 23:27

Jako, że sam stoję przed takim wyborem napiszę swoje analityczne wywody.
Patrzę na to z perspektywy finansów. Nikt oczywiście choroby nie planuje.
Przy mojej działalności i osiąganych zyskach stoję na granicy rentowności przy przejściu na wysoki ZUS po dwóch latach. Stąd moje rozterki…
Bez dobrowolnej składki chorobowej ZUS wynosi 1035 zł. Dla osoby takiej jak ja, to jest bardzo dużo.
Przy przychodach brutto rzędu 4000 zł, po opłaceniu ZUS-u 1035 zł, VAT-u i kilku innych drobnych wydatkach (księgowa, telefon, lokal, paliwo) podatek dochodowy wychodzi zerowy.
Pomimo mojego optymistycznego nastawienia do świata i wiecznego zadowolenia z jakiegokolwiek położenia, znalazłem się w miejscu, w którym nie mam dobrego zdania o polskim systemie. Nie jest to przyjazny kraj dla młodych ludzi.
4000 zł to jest sporo pieniędzy, biorąc pod uwagę, że średnie wynagrodzenie wynosi około 2900 zł netto.
Hipotetycznie: w Polsce taki fryzjer,kosmetyczna,informatyk czy też pani czyszcząca dywany; musi się trochę napocić, by nazbierać te 4000 zł. Okazuje się, że niestety nie wystarczy takim osobom na godne życie. Nie mówiąc już o luksusach typu: wyjazdy na urlop czy gadżety.
Nie dziwię się zupełnie ludziom, którzy “kombinują” by mieć godne życie. W wieku 20-30 lat nikt nie myśli o emeryturze.
Płacąc co miesiąc 1035 zł przez 40 lat otrzymujemy kwotę: 596 tysięcy 160 złotych. Przy uwzględnieniu odsetek i kapitalizacji lub też odpowiednio inwestując, możemy spokojnie dorobić się
Jednego Miliona Złotych.
Za ten milion możemy kupić kilka nieruchomości i otrzymywać co miesiąc 8-10 tysięcy.
Nie trzeba być wielkim mózgiem.
A z ZUS-u po 40 latach ile dostaniemy ? Ledwo na leki wystarczy.
Plusów jest dużo więcej niż minusów. Oczywiście najlepiej jest, kiedy jedna osoba prowadzi działalność, a druga pracuje na etacie i zabezpiecza choć w części biznes współmałżonka.
Ryzyko zawsze istnieje, lecz mamy w rękawie dużo asów. W każdej chwili możemy się wycofać, a zebrane oszczędności przeznaczyć na inwestycje.
ZUS nam takich możliwości nie daje.
Obserwuję swoich znajomych jak prowadzą jednoosobowe działalności gospodarcze.
Nie trzeba być spostrzegawczym, by zauważyć jak toczą walkę o przetrwanie w każdym miesiącu.
Ja, jako młody facet, nie zamierzam tak żyć. Nigdzie nie jeździć, nie odpoczywać, myśląc tylko o tym, czy wystarczy mi na zapłacenie ZUS-u. Nigdy nie wiadomo co się może przytrafić.
Na razie to są tylko rozważanie, jednak myślę, że poczytam nieco i założę sp. z o.o.

Odpowiedz

Janusz Wrzesień 18, 2015 o 23:51

Napiszę jeszcze tylko przykład:

Jan Kowalski zarabia 8000 zł w jednoosobowej działalności gospodarczej. Jest VAT-owcem. Chce wystawiać faktury VAT.
Rocznie zarabia na swoich usługach: 96000 zł brutto.
Netto: 78048,78 zł

Przykładowe koszty:
paliwo: 200 zł / mies.
lokal: 1000 zł / mies.
księgowa: 200 zł / mies.
telefon: 50 zł / mies.
ZUS: 1035 zł / mies. (bez dobrowolnej składki chorobowej)
KOSZTY rocznie: 26566,34 (netto)

dochód netto: 51482,44
podatek dochodowy: 2742,3692 (uwzględniono kwotę wolną, kwotę zmniejszającą podatek, oraz odliczenie składki zdrowotnej 7,75%)
ZYSK roczny: 48740,08 zł

Oczywiście nie uwzględniłem w swojej analizie innych kosztów. A jest tego sporo.
Wyszło prawie równo 50%. 48740,08 / 96000 = 50,77%

Tyle Kowalskiemu zostało w rękach z zarobionych pieniędzy.
To tylko przykład, by zobrazować jak wygląda polski system.
Będąc uczciwym i nie mając żadnego posagu, czy też spadku, naprawdę ciężko jest zbudować biznes.
A dzieci również potrzebują jeść i się ubrać…

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 21, 2015 o 08:20

Nie bierzesz jednak pod uwagę kilku zmiennych, np. Kowalski jeździ samochodem, który amortyzuje w firmie i odlicza część kosztów paliwa i częściowo VAT, względnie robi koszty tytułem kilometrówek 🙂

Albo innych kosztów.

Natomiast masz rację w pewnej ogólniejszej tezie, która przebija przez to co piszesz. ZUS nie stanowi obciążenia w sytuacji gdy zaczynamy dobrze zarabiać, bo wtedy jest nie jest on istotnym kosztem działalności.

Odpowiedz

Wiktor Wrzesień 28, 2015 o 14:47

Witam, mam pytanie
Czy z punktu widzenia optymalizacji zus jest jakaś różnica w sytuacji gdy zakładam (przez internet) od razu dwuosobową spółkę i od razu określam podział udziałów 95:5 z sytuacjącw której zakładam jednoosobowa sp. z.o.o i dopiero później odsprzedaję ten 5 % udziałów? Czy to wszystko jedno?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 28, 2015 o 19:22

Jeżeli sprzedaż udziałów nastąpi dostatecznie szybko to wszystko jedno, jeżeli nie to obowiązek płacenia składek powstanie czasowo.

Odpowiedz

Wiktor Wrzesień 28, 2015 o 20:47

Dzięki – tyle, że każdy taki ruch wymaga zmiany w KRS, które kosztują 300-500 PLN – dobrze myślę?

Odpowiedz

krzysztof Styczeń 22, 2016 o 22:45

witam mam następujące pytanie.
prowadzę dzialalność gospodarczą budowlanka zatrudniam 2 osoby moja żona prowadzi działalność gospodarczą salon fryzjerski zatrudnia 2 osoby płacimy każdy z osobna wysoki zus. moje pytanie czy możemy razem z żoną założyć spółkę i płacic jeden zus ?
dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 25, 2016 o 09:26

W zasadzie tak, można zorganizować to nawet tak, że nie będzie Pan płacił ZUSu wcale.

Odpowiedz

krzysztof Styczeń 25, 2016 o 19:40

no to teraz się ucieszyłem jak to jest możliwe?
dziekuje bardzo za informacje

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 26, 2016 o 09:20

To jest możliwe poprzez odpowiednie zredagowanie umowy spółki.

Odpowiedz

krzysztof Styczeń 26, 2016 o 17:43

witam. co taka umowa powinna zawierać i kto może taką umowe napisać czy księgowa będzie wiedziała o co chodzi ?
pozdrawiam

Błażej Sarzalski Styczeń 26, 2016 o 21:48

Księgowa? :)))

Nawet notariusze tego nie wiedzą…

Kluczem jest art. 176 Kodeksu spółek handlowych i odpowiednie opisanie w umowie spółki świadczeń niepieniężnych. W przypadku potrzeby pomocy zapraszam do skorzystania z oferty Kancelarii.

Wiktor Styczeń 25, 2016 o 12:33

Mam jeszcze jedno pytanie:
W sytuacji gdy jestem prezesem spółki, bez obowiązku płacenia ZUS a jednak chcę mieć ubezpieczenie zdrowotne – co najprościej zrobić? Zatrudnić się np w innej firmie na 1/8 etatu?
Pozdrawiam,

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 25, 2016 o 12:40

Mieć żonę i ładnie ją poprosić o objęcie ubezpieczeniem :)))

Odpowiedz

Wiktor Styczeń 25, 2016 o 13:37

hahaha – w sumie tak. A nie mając?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Styczeń 25, 2016 o 14:02

Nie mając to chyba zostaje tylko drobny etat 🙂

Odpowiedz

Agnieszka Luty 1, 2016 o 11:56

Witam,

od listopada 2015 jestem na urlopie macierzyńskim (planowany 1 rok). W firmie gdzie jestem na etacie mam umowę o pracę do 2017 roku.

Chcemy rodzinnie założyć Sp. z o.o.- czy mój urlop macierzyński w tym przeszkadza gdy chcę być jako wspólnik (łącznie dwóch wspólników)- co ewentualnie z Zusem dla osób będących na etacie?
Nie chce uciekać od płacenia składek – jeden wpsólnik (praca na przyszłą emeryturę)
drugi czyli ja ewentualnie druga ciąża w przyszłości).

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 1, 2016 o 15:23

Urlop nie przeszkadza, a składki w sp. dwuosobowej też z automatu nie powstaną.

Odpowiedz

Agnieszka Luty 1, 2016 o 15:43

A kiedy powstaną składki? Gdyby współwłaściciel chciał już odprowadzać tego typu składki aby być w pełni ubezpieczony z tytułu własnej działalności (np wyliczane ze średniej krajowej)? Czy trzeba mieć umowę o pracę we własnej firmie ?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Luty 2, 2016 o 09:12

Musi mieć tytuł do ubezpieczenia – np. um. o pracę, zlecenie.

Odpowiedz

Lidia Marzec 8, 2016 o 23:33

Mam pytanie-pracuje w firmie która jest działalnością jednoosobowa (zatrudniona na umowę o prace ). Szef firmy chce prowadzić druga formę dzialalnosci- sp z o.o. Proponuje abym wniosla 5% udziałów i jeszcze w spółce będzie on i jego córka – ja miałabym być zatrudniona na umowę o pracę w tej spółce. Czy ZUS nie będzie kwestionować składek przy takich poziomie moich udzialow- nie uzna tego za znikome po to by nie odprowadzanie składek za siebie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 9, 2016 o 09:24

Składki Pani płaci (a odprowadza pracodawca) od umowy o pracę, a nie od bycia wspólnikiem.

Odpowiedz

Lidia Marzec 9, 2016 o 14:12

Tak. To wszystko wiem w moim temacie. Tylko pozostaje fakt czy do pozostałych dwóch wspólników ZUS nie zapuka za np. 5 lat po składki , które nie wpłynęły za nich twierdząc np. że udział jednego ze wspólników jest znikomy bo tylko 5% udziałów i nie jest widoczny w KRS i wtedy……

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 10, 2016 o 09:37

Nie widzę podstaw prawnych, ale oczywiście ZUS miewa takie pomysły.

Odpowiedz

Michał Marzec 16, 2016 o 13:02

Mam pytanie. Jestem ubezpieczony w KRUS zamierzam zostać wspólnikiem sp zoo. Nie chcę zawierać żadnych umów ze spółką, przychody będę uzyskiwał na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, czy w takim wypadku te przychody wlicza się do limitów od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej ogłaszanych przez właściwego ministra i będę musiał zrezygnować z ubezpieczenia w KRUSie po przekroczeniu limitu za dany rok?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 16, 2016 o 15:10

To nie są przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, ale nie wiem czy nie wykluczają one z KRUS 🙂

Odpowiedz

Kinga Marzec 22, 2016 o 11:27

Mam pytanie. Jestem zatrudniona na umowę o pracę i jednocześnie jestem członkiem zarządu (wynagrodzenie tylko z tytułu umowy o pracę). Przechodzę na emeryturę i chcę pełnić funkcję tylko członka zarządu za wynagrodzeniem. Wiem, że potrzebny jest akt powołania w takiej sytuacji ale jak już jestem tym członkiem to jak to poprawnie załatwić?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 22, 2016 o 18:50

Uchwałą o przyznaniu wynagrodzenia członkowi zarządu – uchwałę podejmują wspólnicy.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 17, 2016 o 20:37

Dzień dobry. Mam następujące pytanie. Jestem prezesem zarządu i jedynym udziałowcem spółki z o.o. Spółka została założona w 2009r. i nie ma NIPu, nie prowadzi żadnej działalności. Osobiście jestem zatrudniony na pełen etat. Czy ZUS może żądać opłacenia składek od 2009r.? Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 18, 2016 o 09:14

ZUS może żądać opłacenia składek od momentu zatrudnienia, ale tutaj mamy do czynienia z przedawnieniem prawdopodobnie.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 18, 2016 o 09:50

Dziękuję za odpowiedź. Źle się wyraziłem – jestem zatrudniony na pełen etat ale w zupełnie innej firmie. W mojej spółce nie jestem zatrudniony. Czy można rozumować w ten sposób, że jeśli spółka nie ma NIPu i nigdy nie rozpoczęła działalności, to nie jestem zobowiązany płacić składek? Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Sebastian Kwiecień 18, 2016 o 13:37
Michał Lipiec 16, 2016 o 21:49

Witam Panie Błażeju,

Niedawno założyłem z moim wspólnikiem spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością 50/50 przez internet S24. W umowie powołaliśmy się na członków zarządu i prezesa zarządu. W spółce nie planujemy nikogo zatrudniać. Czy mamy obowiązek zgłosić się do ZUSU? Dodam że pracujemy w innych miejscach i odprowadzamy ZUS. Planujemy wystawiać ok 5 sprzedażowych miesięcznie w spółce a niektóre działania przez inne firmy jako podwykonawcy. Z przepisów które przeczytałem, wynika że nia ma obowiązku zgłoszenia do ZUS. Proszę o odpowiedź czy wszystko się zgadza?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Lipiec 18, 2016 o 09:46

Nie ma obowiązku w tym zakresie.

Odpowiedz

Michał Sierpień 19, 2016 o 23:14

Czy jako wspólnik jednoosobowej spółki zoo jeżeli pracuję na etacie w zupełnie innej firmie i tam odprowadzają ZUS to czy będę musiał odprowadzić drugi ZUS jako wspólnik?

Odpowiedz

Michał Sierpień 19, 2016 o 23:16

Bardzo przepraszam nie przeczytałem komentarza wyżej (ale za to przeczytałem ze 40 wpisów)

Odpowiedz

Michał Sierpień 19, 2016 o 23:17

Chociaż tam jest inny przypadek (2 wspólników) więc moje pytanie jednak jest nierozwiązane (przepraszam, ale czas na sen)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 29, 2016 o 08:38

Wtedy tylko składkę zdrowotną.

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 27, 2016 o 16:42

Witam,
mam następujące pytanie:

1. Czy jeżeli 100% udziałowcem w spółce jest osoba prawna ( inna spółka) to jak wówczas sprawa wygląda z ZUS

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 29, 2016 o 08:39

No jak sprawa wygląda z ZUS? 🙂 Czy osoby prawne odkładają na emeryturę? :)))

Odpowiedz

Agnieszka Sierpień 31, 2016 o 21:41

Czyli spolka jednoosobowa gdzie wspolnikiem jest osoba prawna rowniez nie placi ZUS:)

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 1, 2016 o 08:11

Spółka nigdy sama z siebie nie płaci ZUS, bo nie jest ubezpieczona. ZUS płaci co najwyżej wspólnik.

Odpowiedz

Aneta Sierpień 31, 2016 o 22:28

Witam,
A ja mam pytanie jak wygląda kwestia ewentualnego leczenia szpitalnego w momencie gdy prowadzę spółkę z o.o. (z dwoma udziałowcami) i nie opłacam zusu? Co jeśli chcę skorzystać z wizyty u lekarza, czy będę musiała za nią zapłacić?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 1, 2016 o 08:10

Wygląda tak, że: w razie zagrożenia życia szpital leczy, ale w zasadzie tylko wtedy – jak już nie ma bezpośredniego zagrożenia życia to chce pieniądza – proponuję więc doubezpieczyć się.

Odpowiedz

aaa Grudzień 13, 2016 o 12:09

Czy jeśli będę prowadzić dwuosobową spółkę z o.o. to może mnie ubezpieczyć mąż u siebie w pracy?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 13, 2016 o 12:29

Tak

Odpowiedz

Leoś Grudzień 13, 2016 o 13:52

i tyle warta nasza konstytucja w powyższej kwestii :

Art. 68. 1. Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
2. Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne
zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków
publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
3. Władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki
zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w
podeszłym wieku.

jakoś nie ma ustawie zasadniczej nic o doubezpieczaniu 🙂 ….
tylko biurwa wymyśliła EWUŚ itp. by niektórych zmusić do placenia za konstytucyjne prawa.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 13, 2016 o 14:49

Ten przepis Konstytucji jest rozumiany w nast. sposób:
– każdy powinien mieć równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej przez państwo – równy, nie znaczy powszechny i nie znaczy, że darmowy,
– szczególnie uprzywilejowane grupy to dzieci, kobiety ciężarne, osoby niepełnosprawne i osoby w podeszłym wieku – tym osobom przysługuje prawo do opieki zdrowotnej niezależnie od tego czy są ubezpieczone.

Tak więc sorry, ale konstytucyjnym prawem nie jest darmowa opieka zdrowotna 🙂

Odpowiedz

Bogumiła Marzec 28, 2017 o 14:59

Witam, obecnie nie pracuję, mam zapewnioną opiekę medyczną z ubezpieczenia męża, czy zakładając spolkę wieloosobową będę mogła nadal korzystać z ubezpieczenia w ZUS męża. Dziękuję, pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 28, 2017 o 21:42

Tak

Odpowiedz

Katarzyna Maj 14, 2017 o 22:07

Witam, czy wspólnicy dwuosobowej spółki z o.o. mogą dobrowolnie płacić składkę zdrowotną do ZUS?
Jeśli nie, w jaki inny sposób mogą zdobyć ubezpieczenie zdrowotne?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 15, 2017 o 08:51

Można ubezpieczyć się dobrowolnie: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-ubezpieczyc-sie-dobrowolnie/

W inny sposób: od członka rodziny (małżonek, rodzic).

Odpowiedz

Angelika Listopad 17, 2017 o 08:49

Dzień dobry,
Przy okazji dziękuję Panu za ogromną dawkę wiedzy na tej stronie, pomogła mi niejednokrotnie przez ostatnie lata.
Chciałabym Panu zadać pytanie. Czy jako członek zarządu spółki pobierający wynagrodzenie wyłącznie z tytułu uchwał podjętych podczas zgromadzeń zarządu mogę skorzystać z “podłączenia się” do składek zus, które odprowadza mój mąż pracujący na etat w innej firmie?

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 17, 2017 o 10:36

Tak.

Odpowiedz

Ksawery Kwiecień 14, 2018 o 09:14

A co jeśli założę dwie jednoosobowe spółki z o.o. po czym te spółki wymienią się udziałami, powiedzmy pierwsza obejmie 10% udziałów drugiej a druga 10% udziałów pierwszej.
W ten sposób każda będzie mieć strukturę udziałów następującą: 10% udziałów ma osoba fizyczna i 90% podmiot prawny.
Czy w ten sposób uniknie się obowiązku opłacania składek ZUS, jak dla spółek jednoosobowych, mimo że w obu spółkach jest tylko jedna osoba fizyczna?
Na tym forum było podobne pytanie, ale dotyczące fundacji, zakłada się jednoosobową spółkę a następnie fundację, która przejmuje część udziałów jednoosobowej spółki, która w ten sposób przestaje być jednoosobowa, a fundacja nic nie robi, oprócz tego, że formalnie istnieje.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 14, 2018 o 20:13

Niezłe kombinacje

Odpowiedz

Damo Kwiecień 14, 2018 o 11:09

Witam. Nie chcę nikogo straszyć, wiem iż wiele spółek jednoosobowych działa w taki sposób jak jest tutaj to opisane. Przyjmijmy że mam 90% udziałów osobie zaufanej daje 10%. Ok udało się nie płacę zusu. A co z podatkiem dochodowym spólki na rzecz nieodpłatnego wykonywania usług. Wiadome jest że obowiązki prezesa są prawnie ograniczone, wyobrażacie sobie sytuację gdzie prezes w spzoo jest również tynkarzem, hydraulikiem, marketingowcem czy projektantem. Otóż powiemwam że nie może nim być on ma obowiązek bardziej reprezentacyjny. Zeby to obejść trzeba zetrudnić przynajmniej jedną osobę w spółce i płacić za nią zusik lub powieżćinnej firmie wykonywanie usług. Inaczej wasza spółka zapłaci podatek od wzbogacenia się nieodpłatnym wykonywaniem prac za jej rzecz. Jeśli ktoś chce sie zagłębić w temacie zapraszam do google i wyszukanie spraw sądowych gdzie orzekano na korzyś US. Głośna sprawa projektanta placów zabaw naprzykład. Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 14, 2018 o 19:25

W zasadzie się zgadzam, było o tym napisane wielokrotnie na tym blogu.

Na szczęście istnieje coś takiego jak powtarzające się świadczenia niepieniężne, a one, szczęśliwie, nie podlegają ZUS (jeszcze). Także do wyszukania w blogu.

A place zabaw to moja sprawa, przed WSA wygrana, niestety NSA orzekł na korzyść fiskusa (jak w większości przypadków – tyle w temacie rzekomej niezależności sądów od innych władz).

Odpowiedz

Kasia Kwiecień 27, 2018 o 05:28

Bzdury. Zus traktuje wspólników sp. Z o.o. posiadających udziały w wysokości 98-99% za wspólników jednoosobowych. Zus wydaje w tym zakresie decyzje i w konsekwencji musisz opłacać składki od podstawy obowiązującej dla osób prowadzących działalność.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Kwiecień 27, 2018 o 06:39

Zauważ, że wpis ma kilka lat, na tym samym blogu wielokrotnie bylo o sytuacjach, o których piszesz.

Odpowiedz

Magdalena Sierpień 28, 2018 o 11:47

Witam Panie Błażeju,
dzięki Pana podpowiedzią nasza spółka z o.o została założna w trzy dni. Mam tylko dwa pytanka :
1.Przygotowałam pisma o nie byciu cudzozimcami, o pokryciu wkładów i zgodę na powołanie na członk zarządu i adresach, ale nikt tego od nas nie rządza czy być nagroliwym i wysyłać czy nie? 🙂 mamy wpis KRS
2. Jeśli 3 wspólników, każdy jest zatrudniony na umowę o pracę, są członkami zarządu to ich spółka bedzie płatnikiem ZUS, nikogo nie zatrudnia, ale może planować wypłay wynagrodzenia dla cz. zarz. czy tylko zdrowotne?

Dziękuję serdecznie za choćby tak lub nie 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 28, 2018 o 11:49

1. Sugeruję złożyć te pisma.
2. Nie rozumiem do końca pytania 🙂

Odpowiedz

Magdalena Sierpień 28, 2018 o 12:07

Dziękuję, doprecyzuję, że jeśli wspólnicy mają tytuły do ubez. a spółka niekogo nie zatrudnia to nie jest ona płatnikiem ZUS, w takim razie wspólnicy muszą dodatkowo odpowadzać ubezpiecznie zdrowotne? 🙂 teraz chyba w miarę po polskiemu 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Sierpień 28, 2018 o 12:10

Nie, nie muszą odprowadzać zdrowotnego 🙂

Odpowiedz

Piotr Wrzesień 5, 2018 o 17:54

Witam,
W maju 2018 zarejestrowałem ze wspólnikiem sp. z o.o. Zostałem powołany na Prezesa Zarządu z wynagrodzeniem. Spółka odprowadza podatek dochodowy PIT4 od mojego wynagrodzenia, nie opłaca składek ZUS. Sytuacja wymaga abym był ubezpieczony w ZUS – myślałem o pozostaniu Prezesem i rezygnacji z wynagrodzenia, na rzecz otwarcia działalności jednoosobowej na własne nazwisko. Wówczas wystawiałbym fakturę spółce. Nie wiem jednak czy będę traktowany jako nowy przedsiębiorca, który może skorzystać z małego ZUS w okresie 24 miesięcy. Bardzo proszę o informacje zwrotną w związku z opisaną powyżej sytuacją.
Pozdrawiam
Piotr

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 5, 2018 o 22:09

Panie Piotrze, spółka może zawrzeć z Panem umowę zlecenie i działać jako płatnik ZUSu – po co od razu w działalność wchodzić. Rozumiem, że nie chodzi o zabezpieczenie emerytalne, a o prawo do “bezpłatnej” opieki zdrowotnej?

Odpowiedz

Piotr Wrzesień 5, 2018 o 22:41

Dziękuję za szybką odpowiedź. Analizowałem również formę umowy, jednak sytuacja rodzinna wymaga zabezpieczenia opieki zdrowotnej przede wszystkim dla moich dzieci oraz dla mnie. Czy w przypadku otwarcia działalności jednoosobowej (przyjmijmy od X 2018) będę kwalifikował się jako nowy przedsiębiorca, a co za tym idzie podlegał oskładkowaniu tzw. “małym ZUS” (ok. 520 zł)?
Dzięki z góry za info
Piotr

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Wrzesień 6, 2018 o 11:26

@Piotr: Jeżeli potrzebuje Pan ubezpieczenia zdrowotnego dla dzieci to jako ubezpieczony z jakiegokolwiek tytułu może Pan też dzieci wciągnąć do ubezpieczenia. Opcja trzecia to dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.
@Ksawery: Pan Piotr prosił o radę dot. sytuacji, gdy musi się ubezpieczyć. Umowa zlecenie na niską kwotę da mu niższe składki, nawet w stosunku do tych “preferencyjnych”

Odpowiedz

Ksawery Wrzesień 6, 2018 o 11:04

Gdzie tutaj jest korzyść, skoro i tak trzeba opłacać składki ZUS, tyle że nie z działalności gospodarczej a ze spółki z o.o. (z tytułu umowy zlecenia)?
Jak nie kijem go to pałą – mówi stare przysłowie.
Natomiast rejestracja działalności gospodarczej uprawnia początkującego przedsiębiorcę do skorzystania z preferencyjnej (obniżonej) wysokości składek ZUS przez 24 miesiące (200 PLN + 360 składka zdrowotna). Można też skorzystać z obniżki składek ZUS od 2019 roku dla mikroprzedsiębiorców z małymi dochodami – wówczas składka wyniesie około 660 PLN/m-c przez 3 lata, a później przez 2 lata już pełna wysokość.
UWAGA: Z tej drugiej możliwości mogą skorzystać jedynie osoby, które w 2018 roku prowadziły działalność przez co najmniej 60 dni i opłacały składki ZUS – czyli należałoby jeszcze w 2018 np w listopadzie zarejestrować działalność i płacić za 2 miesiące pełny ZUS czyli ok. 1200 PLN/m-c.

Odpowiedz

Michał Listopad 4, 2018 o 19:40

Dzień dobry
Panie Błażeju, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, pragnę założyć sp z o.o., jednocześnie utrzymując jednoosobową działalność, proszę o informację, czy :
1. Ja z tytułu objęcia 85 % udziałów w spółce będę odprowadzać tylko ubezpieczenie zdrowotne / będąc członkiem zarządu/
2. Czy żona mając 15 % udziału w spółce i mając pełen etat w innym podmiocie gospodarczy będzie musiała odprowadzać składki ZUS

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 5, 2018 o 10:02

1. Z tytułu objęcia 85% udziałów nie będzie żadnych należności względem ZUS, także zdrowotnego
2. Jw.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: