E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ostatnio modne jest wszystko co elektroniczne.

Elektroniczny sąd (niektórzy sędziowie zwą go „elektrycznym”), elektroniczne nagrywanie rozpraw, w końcu zaś elektroniczna rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Teoretycznie od 1 stycznia 2012 roku będziemy mieć możliwość rejestracji spółki z o.o. przez internet.

Czemu tylko rejestracja spółki z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest najpopularniejszą spółką w Polsce, o czym przekonuje mnie wgląd do Krajowego Rejestru Sądowego, gdzie mamy już dobrze ponad 200 tysięcy spółek z o.o. – dynamika tworzenia kolejnych spółek zachęciła ustawodawcę do stworzenia elektronicznego trybu rejestracji spółki z o.o. Będzie to swego rodzaju projekt pilotażowy.

Świetna idea. Boję się jednak o jej wykonanie.

Gdy czytam przepisy nowelizacji to zastanawiam do jakiej kategorii odbiorców ta nowelizacja jest adresowana. Na pewno  nie dla osób, które chcą wykorzystać spółkę z o.o. np. jako platformę dla start-upu internetowego, albo osób zainteresowanych stworzeniem spółki w oparciu o patenty, z wykorzystaniem nieruchomości, weksli, wierzytelności czy też innych wkładów niepieniężnych.

Oni wszyscy będą musieli i tak udawać się do notariusza, gdyż w ten sposób można będzie zarejestrować spółkę wyłącznie w oparciu o wkłady pieniężne.

Pomysł ministerialnych legislatorów jest taki, że rejestracja będzie odbywała się za pomocą umieszczonego na specjalnej platformie internetowej formularza z użyciem zdefiniowanego dla wszystkich takiego samego wzorca umowy spółki. Wzorzec ten ma być dopiero stworzony, nie mogę więc niczego ciekawego o nim napisać (jak tylko rozporządzenie ze wzorem zostanie opublikowane zajmę się oczywiście tematem na moim blogu).

Możliwości kształtowania i dopasowywania umowy spółki jest jednak wiele, że nawet najlepszy ustawodawca nie stworzy wzoru umowy spółki, który zadowoli każdego. Z pewnością nie będzie w nim wielu kwestii, które mogą być istotne dla wspólników (np. zastrzeżenie obowiązku świadczenia pracy przez wspólnika na rzecz spółki, obowiązku dopłat, czy przyznania szczególnych uprawnień osobistych wspólnikowi).

Boję się, że ta nowelizacja miała zadowolić przede wszystkim polityków, jako kolejny punkt programu „modernizacyjnego” w wymiarze sprawiedliwości. Niestety para z ministerialnego zacięcia idzie chyba w gwizdek…

Więcej na temat szczegółów nowelizacji możecie przeczytać na stronach internetowych mojego byłego pracodawcy w ciekawym artykule Kasi Stabińskiej, a inną, nieco bardziej optymistyczną perspektywę na kwestię e-rejestracji spółki z o.o. możecie poznać na blogu Pawła Sikory.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “E-rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc