Jak zakładasz spółki z o.o.?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej, jak wygląda zakładanie przez Ciebie spółki z o.o.?

Pytanie o podobnej treści dostałem niedawno pocztą elektroniczną. I to chyba dobra okazja, żebym opowiedział Ci jak to u mnie wygląda, krok po kroku.

Zaczynam oczywiście od spotkania ze wspólnikami. Mam przygotowany formularz, który na swoje prywatne potrzeby nazywam „100 pytań do wspólnika” 🙂

Formularz ten pozwala mi na sprawne przeprowadzenie klienta przez proces zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy poznaję oczekiwania wspólników i mam szansę zaproponować im stosowne rozwiązania. Przejście przez formularz to nie tylko proste zaznaczanie różnych pól, ale także kompleksowa porada prawna dotycząca wszystkiego co uznamy za istotne.

Następnie przelewam na papier (chciałem tak poetycko to napisać, ale prawda jest taka, że raczej na twardy dysk 😉 ) oczekiwania klienta, tworząc projekt umowy spółki, który następnie z klientem konsultuję i omawiam.

Gdy mamy już jasność co do wszelkich postanowień zawartych w umowie spółki umawiam notariusza i asystuję klientowi przy zawieraniu aktu notarialnego. Nierzadko klienci mają pytania związane z zawieraniem umowy w formie aktu notarialnego, a w towarzystwie prawnika czują się bezpieczniej. Czasami też notariusz chciałby uzgodnić w ostatniej chwili pewne szczegóły. Po to tam jestem.

Po zawarciu umowy, zapraszam nowo powołany zarząd do Kancelarii, celem sporządzenia i podpisania pełnomocnictwa do reprezentacji w postępowaniu rejestracyjnym oraz konsultacji dalszych kroków w procedurze rejestrowej.

Jeżeli wspólnicy dokonali opłat rejestrowych i złożyli podpisy pod odpowiednimi dokumentami (m.in. listą wspólników, pełnomocnictwem, listą adresową członków zarządu, oświadczeniem o wniesieniu wkładów) jeszcze tego samego dnia wysyłam do sądu rejestrowego przygotowane zawczasu formularze rejestrowe. W przypadkach palących pracownik Kancelarii sam zawozi formularze, aby uniknąć marnotrawienia kilku dni na obieg poczty.

Moja pomoc kończy się w momencie szczęśliwej rejestracji spółki z o.o. w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Jeżeli jesteś zainteresowana/y moją pomocą w rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zapraszam Cię serdecznie do kontaktu poprzez poniższy formularz kontaktowy.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat