Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Prosta umowa spółki z o.o.

Błażej Sarzalski18 października 2011Komentarze (0)

Pamiętasz jeszcze mój wpis o wzorach umowy spółki z o.o., które możesz znaleźć w internecie?

Jak pamiętasz, analizowane przeze mnie wzory, które znalazłem w internecie, nie były najlepsze. Jak wynika jednak ze zgromadzonych statystyk mojego bloga, są osoby które poszukują prostej umowy spółki z o.o.

Modelowa, najprostsza umowa spółki powinna zawierać tak naprawdę niewiele elementów. Wystarczy, że będzie normowała:

  1. nazwę i siedzibę spółki,
  2. przedmiot działalności spółki z o.o.,
  3. wysokość kapitału zakładowego,
  4. czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział,
  5. liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników,
  6. czas trwania spółki, jeśli jest oznaczony.

Taką elementarną, prostą umowę spółki z o.o. możesz pobrać klikając w poniższy odnośnik:

Prosta umowa spółki z o.o.

Zastanawiasz się może po co komu taki wzór? Otóż czasami, gdy wspólnikom bardzo zależy na czasie i nie chcą niepotrzebnie przedłużać procedury rejestrowej, taka prosta umowa spółki może im pomóc rozpocząć działalność, personalizacja takiej umowy, jej dostosowanie, nastąpić może na etapie późniejszym. Jak wskazuje dr Paweł Zdanikowski w ciekawym wpisie na blogu Lawblog:

Największe opóźnienia postępowania rejestrowego generuje wezwanie sądu do usunięcia przeszkody wpisu. Przeszkodą taką najczęściej jest umowa spółki, uznawana w jakiejś części za sprzeczną z prawem. O ile spółka dostosuje umowę do stanowiska sądu rejestrowego wówczas wpis, podobnie jak w przypadku braków formalnych, następuje zwykle w ciągu kilkudziesięciu dni od wpływu. Tak też postępuje większość spółek wzywanych do zmiany umowy. Jeżeli jednak wnioskodawca nie zgadza się z sądem rejestrowym i domaga się wpisu spółki twierdząc, że umowa jest ważna w całości, musi liczyć się z koniecznością oczekiwania na wpis liczoną już w setkach dni (warto dodać, że w większości przypadków, sąd rozpoznający skargę na orzeczenie referendarza sądowego bądź apelację, przyznaje rację skarżącemu).

W przypadkach bardzo kontrowersyjnych postanowień w umowie spółki warto więc czasem rozpocząć działalność, a dopiero później przekonywać sąd rejestrowy, że zawarte w niej postanowienie jest ważne i skuteczne.

Ja jednak mimo wszystko polecam tworzyć od razu projekty skrojone na miarę wspólników. Dobrze sporządzona umowa sp. z o.o. zawsze się obroni, a i kultura stosowania prawa w sądach rejestrowych jest coraz lepsza.

Jeżeli potrzebujesz pełniejszego wzoru, serdecznie zapraszam do kontaktu.

5 (100%) 1 vote[s]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: