Spółka z o.o. – made in Germany

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ostatnio mam wrażenie, że wiele naprawdę przydatnych rzeczy zawdzięczamy Niemcom…

Wystarczy wejść na dowolne forum motoryzacyjne by przeczytać, że: „jak samochód to najlepiej z Niemiec”, wystarczy iść na dowolny targ w Polsce by znaleźć chociaż jeden stragan, gdzie handluje się „najlepszymi środkami piorącymi z Niemiec”, nie mówiąc już o tym, że w dawnym zaborze niemieckim są najmniejsze problemy z księgami wieczystymi, z uwagi na to, że aby przenieść własność nieruchomości wymagany był tam jeszcze pod koniec XIX w. wpis w księdze wieczystej.

Abstrahując oczywiście od wszelkich uwarunkowań trudnej historii polsko – niemieckiej, nie można pomijać dorobku niemieckiej kultury i nauki.

Niemcom zawdzięczamy także spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Rzec by można, że nasza polska spółka z o.o. to zakamuflowana niemiecka Gesellschaft mit beschränkter Haftung.

Pierwsze przepisy dotyczące tego typu spółki zostały wdrożone w Niemczech w 1892 r. (później w Austrii w 1906 r.). Koncepcja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zainspirowała także polskiego ustawodawcę, który uregulował ten typ spółki w 1919 r.

Do tej pory niemieckie ustawodawstwo inspiruje Polaków. Przykładem jest choćby niemiecka koncepcja bezkapitałowej spółki z o.o., która jest szeroko dyskutowana wśród polskich prawników i ma szansę na wcielenie jej w życie.

Tak sobie myślę, że wielka szkoda, że polski ustawodawca nie zainspirował się jednak niemiecką szybkością, o czym pisałem w poście dotyczącym tego ile trwają procedury rejestrowe.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Spółka z o.o. – made in Germany”

  1. Niestety, statystyki nie mam – wiem tylko od znajomych niemieckich prawników, że trwa to zwykle kilka dni od dnia złożenia dokumentów.

   Ale postaram się czegoś tutaj dowiedzieć więcej i dam znać.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc