Przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Chyba wszystkie dotychczasowe wpisy dotyczyły tzw. pierwotnego sposobu powstania spółki z o.o., a więc takiej sytuacji kiedy wspólnik/wspólnicy idą do notariusza, zawierają umowę spółki i ją rejestrują.

Niechcący ominąłem sposoby pochodne.

Już jednak nadrabiam, ponieważ dzisiaj parę słów na temat przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o. Problematyka całkiem nowa i niewiele osób ma tutaj doświadczenie.

 

Powyżej masz graf z krótkim opisem procedury przekształcenia.

Wszystko zaczyna się od aktu notarialnego – planu przekształcenia, który służy przede wszystkim ustaleniu wartości majątku przedsiębiorcy przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej. Do planu przekształcenia załączamy m.in.  projekty dalszych oświadczeń (m.in. oświadczenia o przekształceniu, projekt aktu założycielskiego – błędnie nazywanego w ustawie umową spółki oraz sprawozdanie finansowe).

Jak więc widzisz będziesz musiał zatrudnić do tego tematu co najmniej notariusza i księgowego 🙂 Co więcej, plan ten powinien być poddany badaniu przez biegłego rewidenta wyznaczonego przez sąd rejestrowy, co według ustawy ma trwać 2 miesiące.

Po pozytywnej weryfikacji planu przychodzi czas na złożenie oświadczenia o przekształceniu, powołania organów spółki i podpisanie aktu założycielskiego. Wszystko kończy się przejściem procedury rejestracyjnej w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Podstawowe pytanie – po co się przekształcać? 🙂

Podstawowa odpowiedź – ponieważ da Ci to możliwość ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania związane z prowadzeniem działalności. O innych zaletach spółki z o.o. poczytasz tutaj.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  42 comments on “Przekształcenie przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z o.o.”

   1. I wszystko fajnie, tylko w moim przypadku sąd wydał postanowienie w kwestii usunięcia braków i zażyczył sobie uzupełnienia wniosku o plan przekształcenia oraz zażądał wpłacenia zaliczki na poczet wynagrodzenia biegłego (którą zwróci gdy rozliczę się z biegłym).

      1. Jaki to sąd?

       Trudno mi powiedzieć, dlaczego tak się stało. Oczywiście sąd nie ma nakazu wyznaczać „naszego” biegłego, ale powszechną praktyką jest jednak tego typu wyznaczenie.

  1. @Paweł: rozumiem, że chodzi bardziej tutaj o kwestie księgowo-rachunkowe – tym niemniej, możesz mi rozwiązać szaradę – jak biegły ma badać plan, którego nie ma 🙂 ?

   Bo z praktyki przekształcania spółek wiadomo, że sąd wyznacza często biegłego, którego sami wskażemy, czy chodzi o taką sytuację, czy jakiś sprytny wybieg tu wymyśliłeś?

  2. Ja mam pytańsko odnośnie ostatniego akapitu… Ograniczenie odpowiedzialności to podstawowa właściwość spółek ale czy poprzez przekształcenie 1-os. DG w spółkę z o.o. ta spółka staje się automatycznie spadkobiercą prawnym wszelkich zobowiązań nie istniejącej już DG? Przykładowo – jeśli po przekształceniu jakieś „ciała powołane do kontroli” 😉 wykryją zobowiązania zaległe nie istenijącej już 1-os. DG na swoją rzecz to czy windykować będą w takiej sytuacji spółkę – jako prawnego spadkobiercę zobowiązań do wysokości jej wkładu czy też na zasadach niestety bardziej ogólnych, tzn. istniejących w momencie zaistnienia zaległego zobowiązania kiedyś, kiedyś… Bo jeżeli odpowiedzialność jest nie w/g zasad funkcjonowania spółki w takiej sytuacji to trudno mówić tu o przekształceniu… Po prostu – coś się skończyło i powstało coś nowego. Tak ja odbieram sens słowa przekształcenie.

   1. Dziękuję za pytanie.

    Otóż tak, na nowo utworzoną spółkę przechodzą nie tylko prawa, ale też wszystkie obowiązki (zobowiązania, długi). Otóż jeżeli mówisz np. o kontroli z ZUS, która coś wykrywa to sytuacja będzie wyglądała tak, że przez okres trzech lat od powstania spółki przekształcona osoba fizyczna odpowiada solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania przedsiębiorcy przekształcanego związane z prowadzoną działalnością gospodarczą powstałe przed dniem przekształcenia, przez okres trzech lat, licząc od dnia przekształcenia. Dla oceny czy ZUS będzie mógł dochodzić należności od wspólnika decydujący będzie moment powstania zobowiązania – jeżeli np. kontrola wykaże, że coś powinno być uiszczane przez przedsiębiorcę, a nie było to niestety ale przez te trzy lata nie można się kryć za błogosławioną ograniczoną odpowiedzialnością 🙂

    Jeszcze inna sytuacja będzie miała miejsce w sytuacji zaległości podatkowych. Otóż na gruncie prawnopodatkowym nie uregulowano w ogóle kwestii przejścia praw i zobowiązań podatkowych. Posłużono się tylko takim zabiegiem, że jednoosobowa spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z tą osobą fizyczną za powstałe do dnia przekształcenia zaległości podatkowe przedsiębiorcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Spółka odpowiada więc za już powstałe zaległości, jednakże za jeszcze nieskonkretyzowane obowiązki podatkowe, albo za zobowiązania podatkowe nie będące jeszcze zaległościami odpowiada wyłącznie wspólnik.

    To w ogóle zabawna konstrukcja, o czym pisałem we wpisie z 2 grudnia. Bo ten brak przejścia praw i obowiązków podatkowych na spółkę uzasadniało się tym, że nie da się przekształcić osoby fizycznej w spółkę, bo ta osoba zawsze istnieje. Zabawne jednak, że uzasadnienie to znalazło się w tym samym projekcie ustawy, który wprowadzał instytucję przekształcenia. Innymi słowy przekształcenie jest, a jakoby go nie było 🙂

  3. Szczerze to nawet nie liczyłem na jakąś jednolitą, prostą wykładnię bo to w takich sytuacjach jest w warunkach krajowych często awykonalne… ale patrząc przez pryzmat mojej działalności – lekarskiej najbardziej interesują mnie zaległości które mogły powstać z tytułu nienależnych refundacji z tytułu „błędnie” (w mniemaniu NFZ) wystawionych recept. Jeżeli na tym gruncie istniałaby korzystniejsza wykładnia niż dla zaległości ZUS i skarbowych to sądzę, że przekształcenia wśród lekarzy, zwłaszcza w świetle tego co się teraz dzieje i jeszcze wydarzy… no mogły by po prostu stać się popularne, gdyby te przekształcenia dawały swoistą ochronę. Co o tym sądzisz? Będę pierwszy który wesprze ideę przekształceń przykładem jeżeli było by to prawnie dopuszczalne i przede wszystkim skuteczne.

  4. Arturze, szczerze Ci powiem, że musiałbym się bliżej zapoznać z możliwościami kwestionowania przez NFZ poprawności wystawianych recept (jak mniemam obecnie szczególnie w kontekście refundacji). Nie wykluczone, że miałbym do Ciebie parę pytań.

   Gdybyś był uprzejmy wysłać mi swojego maila na adres kancelaryjny to chciałbym kontynuować tą dyskusję na forum niepublicznym 🙂

   Ogólnie mogę tylko napisać, że spółki z o.o. są bardzo popularną formą prowadzenia niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej (przykładowo szpital, gdzie rodził się mój maluszek to spółka z o.o.), sam też uczestniczyłem w zakładaniu spółki z o.o. dla grupy znanych specjalistów z Katowic.

  5. Oczywiście, pewnie. Już podsyłam kontakcik. Może poważnie pomyślę o przekształceniu… na razie na prawdę mam mnóstwo wątpliwości.

  6. Witam, byc moze gdybym natrafiła na Panstwa strone nie mialabym problemu

   Problem moj wyglada nastepujaco, w planie prezkształcenie nie mamy wyceny bilansowej akcji, plan zostal zlozony do sadu, spolka jednososba wiec w formie aktu notarialnego,

   czy na tym etapie jak sie zorientoaliśmy ze nie mamy tego w planie, cos jeszcze mozemy zrobić.

   Prośba o jakiekolwiek podpowiedzi, super byłoby jakby nam notariusz sprostowal akt

  7. Witam serdecznie, nie rozumiem trochę jakiego przekształcenia Pani dokonuje – ze spółki z o.o. na s.a? 🙂 Jeżeli tak to dobrze byłoby już na początku zatrudnić do tego prawnika bo to nie są proste tematy. Przepraszam też, ale to chyba ciut wykracza poza temat bloga, ew. zapraszam do kontaktu poza blogiem 🙂

  8. dokładnie z z oo na sa
   Dziekuje za info 🙂 faktycznie przekracza, zatrudnimy w takim razie prawnika 🙂 plan nie zostal jeszcze przekazany biegłemu ani tez nie został on wyznaczony, tazke moze sie jeszcze cos uda.
   dziekuje i pozdrwaiam

  9. Witam. Jestem zainteresowany przekształceniem DG w Sp. z o.o. Prowadzę firmę transportową. Mam pytanie w związku z posiadaną licencją, czy po przekształceniu przechodzi ona na Sp. z o.o. ? I gdzie szukać osoby , która może pomóż w tym wszystkim. POzdrawiam

  10. Witam,
   Moje zapytanie dotyczy długów.
   Firma która kiedyś była jako jednoosobowa działalność przekształciła się w sp z o o.

   Wcześniej właścicielem jedno osobowej firmy był ojciec który przepisał firmę na syna i zrobili sp z o o.
   Kto ponosi odpowiedzialność za długi?

   Jeżeli sp z o o jest nie wypłacalna z majątku firmy czy można ?
   Zgodnie z treścią przepisu art. 299 § 1 KSH „członkowie zarządu spółki odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna”. Z brzmienia powyższego przepisu wynika, iż wierzyciel będzie mógł dochodzić zaspokojenia swoich roszczeń z majątku osobistego członków zarządu tylko wówczas, gdy egzekucja prowadzona przeciwko spółce okaże się bezskuteczna. Pierwszą i podstawową przesłanką odpowiedzialności jest, zatem bezskuteczność egzekucji prowadzonej przeciwko spółce.

   Czy w takim razie pisząc do Sądu wniosek o zabezpieczenie powództwa mogę wnosić że spółka może być nie wypłacalna i od razu zażądać spłacenia z majątku ojca i syna zobowiązania ?

  11. Niestety, ale ciężko mi udzielić odpowiedzi nie znając szczegółów. Niestety wyrażenie „przepisał firmę” oraz „zrobili spółkę z o.o.” jest na tyle nieprecyzyjne, że trudno ocenić kto konkretnie jest odpowiedzialny za długi. Ważny też jest moment powstania długów.

  12. Witam Pana,
   Opiszę to prościej.
   Ojciec prowadził firmę jednoosobową o nazwie X z którą miałem podpisaną umowę i wskutek czego wypisywałem faktury VAT były tam zamieszczone koszta za telefon,paliwo i pensja podstawowa.
   Po mimo braku należności za wystawione faktury rozwiązałem z firmą X umowę. Po roku czasu firmę X przeją jego syn i zrobił spółkę z o.o.
   Firma dodała do nazwy X-sp.z o.o. zmienił się właściciel gdzie prezesem został syn a ojciec został współwłaścicielem firmy.

   Moje zapytanie dotyczy kto ma uregulować długi które firma X zrobiła pomimo że firma X jak i X sp z o.o jest tą samą firmą .

   Czy w takim razie pisząc do Sądu wniosek o zabezpieczenie powództwa mogę wnosić że spółka może być nie wypłacalna i od razu zażądać spłacenia z majątku ojca i syna zobowiązania ?

  13. Witam,
   Opiszę inaczej
   Ja prowadziłem firmę jedno osobową miałem podpisaną umowę z firmą X jako przedstawiciel handlowy na terenie Polski.
   W zawartej umowie miałem pensje podstawową + koszty za paliwo i telefon na tej podstawie wypisywałem faktury VAT. Firma X nie regulowała należności za wystawione faktury.
   Z powodu braku płatności rozwiązałem umowę przedstawicielską i zażądałem płatności za wystawione faktury.
   Po mimo upływu czasu firma X którą prowadził np: pan Tomek zawiesiła działalność.
   Ale syn pana Tomka otworzył firmę taką samą o tej samej nazwie tylko że jest firma X-sp.z o.o.
   Wcześniej syn był pracownikiem firmy X a tera jest prezesem firmy X-sp.z o.o.
   Moje obawy dotyczą że firma X-sp.z o.o. może być nie wypłacalna dlatego że wyniku nowych faktów firma X-sp.z o.o. zalega z płatnościami innym firmą z którymi współpracowała.Zamawiała produkty od producentów ale nie regulowała należności.

  14. Witam Pana Serdecznie,

   Mam pytanie odnośnie odpowiedzi której Pan udzielił Panu Piotrowi na temat licencji transportowej. Mógłby Pan troszkę rozwinąć temat?
   Mam podobną sytuację chcę przekształcić DG na Sp. Z o.o. a nie chciałbym ponownie wyrabiać licencji.

   Dziękuję i pozdrawiam

  15. A ja mam pytanie dot zaleglości wobec US Pan K prowadziła dział. gospodarczą, ktora przekształcił w sp z o.o.. Jeszcze jako prowadził DG- powstały w trakcie zaległości podatkowe w zakresie podatku od towarów i usług ,których nie wpłacił, egekuzja okazała się bezskuteczna. Wobec tego US W związku z odpowiedzialnością na podstawie art. 112b o.p. w zakresie zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za okres do dnia przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę kapitałową.
   Egzekucja z majątku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością również okazała się – w toku prowadzonego względem niej postępowania egzekucyjnego – bezskuteczna. W związku z tym organ podatkowy orzekł – w związku z brakiem okoliczności egzoneracyjnych – że (członkowie zarzaądu ( w tyk przedsiębirca K)) jako członkowie zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odpowiadają solidarnie za należności, za które spółka ta ponosi odpowiedzialność na podstawie art. 112b o.p. Jako podstawę swojego orzeczenia organ podatkowy wskazał art. 116 o.p. czy organ postąpił prawidłowo?

   Pozdrawiam

  16. Witam, a ja mam takie pytanie. Pan X prowadził jednooosobową działalność gospodarczą, którą po pewnym czasie przekształcił w sp. z o.o. Ponieważ byłam winna panu X pieniądze, czy po przekształceniu w sp. z o.o. nadal będę mu winna? Czy należności pana X przechodzą automatycznie na należności w sp. z o.o.?

  17. Panie Błażeju, chodzi o problem, który moja córka ma ze swoją byłą szkołą, prowadzoną w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej przez pana X. Podpisała z nimi bardzo niekorzystną dla niej umowę, w której był zawarty taki punkt, że za czas nieobecności na zajęciach musi zwrócić im kwotę dotacji. Pisałyśmy do nich z prośbą o udokumentowanie akurat tej kwoty, którą żądają, ale bez rezultatu. Straszyli sądem. Córka zaczęła im spłacać ratalnie, ale z powodu pogorszenia się naszej sytuacji materialnej, zaprzestała spłacania. Po około pół roku od zaprzestania spłacania dostała wezwanie do zapłaty wystawione już przez sp. z o.o., tylko nazwa została zachowana (w nagłówku było napisane nazwa szkoły sp. z o.o., a dalej dawniej… i działalność pana X). Stąd moje pytanie, czy takie wierzytelności przechodzą automatycznie na sp. z o.o.?

  18. Pani Agnieszko ten problem jest złożony, bo zgodnie z przepisami prowadzenie szkoły nie jest działalnością gospodarczą, więc bez głębszej analizy nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć na to pytanie.

  19. Panie Błażeju, jest Pan pierwszą osobą, która w ogóle ze mną rozmawia na ten temat. Do tej pory każdy mnie zbywał, trzeba płacić i koniec. Jestem z Gdańska, gdzie mam szukać pomocy?

  20. Źle się zrozumieliśmy. Nie chodzi mi o to, że nie chcę zapłacić za poradę prawną, tylko o to, czy owa szkoła mogła zawrzeć taką klauzulę w umowie i czy teraz może domagać się zapłaty. Chętnie zapłacę za poradę prawną, tylko nie wiem, gdzie mam szukać specjalistów w tej dziedzinie, odnośnie umów ze szkołami…

  21. Panie Błażeju, jak długo może trwać postępowanie odwoławcze przed SO? Czy SO działa równie sprawnie co Sąd Rejonowy, czy będziemy czekali kilka miesięcy? Zastanawiamy się nad zaskarżeniem postanowienia.
   Dzisiaj zadzwonił do nas biegły i wystrzelił z kwotą za badanie planu prawie dwa razy wyższą niż umówiona z „naszym” biegłym…
   P.S. Informację o sądzie wysłałem mailem.

  22. „Po pozytywnej weryfikacji planu przychodzi czas na złożenie oświadczenia o przekształceniu” – proszę o wyjaśnienie jakie zdarzenie wyznacza moment, kiedy możemy złożyć to oświadczenie – czy z sądu dostaniemy jakąś informację o pozytywnej weryfikacji?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Kodeks spółek handlowych milczy na temat tego czy wynagrodzenie ma być z góry, czy z dołu. W teorii
  • Adam - Właśnie nie mamy innych źródeł przychodu poza tymi zryczałtowanymi.A czy nie można uznać, że jes
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Wynagrodzenie za powtarzające się świadczenia niepieniężne może być wypłacane w dowolnych interwałac
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma żadnego przepisu kodeksu spółek handlowych, który by to definiował, ale wynika to z wykładni
  • Adam - Czy wynagrodzenie za 176 KSH może być wypłacane tylko raz na rok ? Czy jest szansa teraz jeszcze zdą