Dopłaty (obok pożyczki) są najczęściej wykorzystywaną instytucją służącą dokapitalizowaniu spółki przez samych wspólników.

Niestety, w przeważającej większości spółek postanowienia umowne dotyczące dopłat są absolutnie nieżyciowe – chociaż zgodne z Kodeksem spółek handlowych.

Charakter ekonomiczny dopłaty do spółki zbliża ją do pożyczki. Chodzi o to, że wspólnicy uchwalając taki obowiązek dopłacają pieniądze do spółki, mogą jednak, pod określonymi warunkami doprowadzić do zwrotu tych środków.

Zwrot dopłaty, wedle przepisów Kodeksu spółek handlowych, może nastąpić pod warunkiem, że dopłata nie jest wymagana na pokrycie straty bilansowej, a sam zwrot nie następuje wcześniej niż po upływie trzymiesięcznego okresu od dnia ogłoszenia przez spółkę o zamierzonym zwrocie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W dodatku dopłaty muszą być zwracane proporcjonalnie wszystkim wspólnikom i tylko wtedy, gdy sprawozdanie finansowe wykazuje zysk.

Jak więc dostrzegasz, procedura zwrotu dopłat trwa i sama w sobie jest kosztowna – ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym kosztuje 0,70 zł za każdy opublikowany w nim znak (nie mniej jednak niż 60 zł) oraz mało elastyczna.

Na szczęście Kodeks spółek handlowych dopuszcza inne rozwiązanie tego problemu. Odpowiednia regulacja w umowie spółki może przewidywać, że dopłaty mogą być zwrócone bez ogłoszenia, nawet w przypadku gdy spółka za dany rok notuje stratę bilansową. 

Taka przydatna instytucja nie znalazła się niestety w domyślnej umowie spółki zawieranej w systemie informatycznym przy e-rejestracji spółki z o.o.

Szczęśliwie w modelowej umowie spółki z o.o., którą możesz kupić w dziale dotyczącym wzorów pism i umów znajdziesz bardzo elastyczne uregulowanie obowiązku dopłat wraz ze stosownym omówieniem.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Potrzebujesz mojej pomocy?

Skontaktuj się ze mną!

+48 (32) 764-15-80

kancelaria@opieka-prawna.eu

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Błażej Sarzalski

Błażej Sarzalski

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zostaw komentarz

19 odpowiedzi

 1. A jak powinien wyglądać taki zapis, żeby można było wypłacić dopłatę bez ogłoszenia?

 2. Rozmawiałem z notariuszem i twierdzi, że nie ma możliwości zmiany takiego zapisu. Twierdzi, że ten zapis został stożony w celu ochrony wierzycieli.
  Z czego wynika, że takie postanowienie można zawrzeć w umowie spółki?

 3. Z przepisów Kodeksu spółek handlowych 🙂 A konkretnie art. 178 par. 1 – jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej do zwrotu dopłat stosuje się art. 179 k.s.h., który mówi m.in. o obowiązku ogłoszenia.

  Zapis oczywiście stworzony został dla ochrony wierzycieli, ale może być zmieniony i notariusz powinien to zrobić, jeżeli tego nie robi to rozważyłbym zmianę usługodawcy 🙂

 4. A jakby miał brzmieć taki punkt umowy? Notariusz nie chce mi go napisać bo twierdzi, że artykuł (z tego co pamiętam) 5 mówi, że ogłoszenia muszą być Monitorze.
  Jakbym miał treść to znajdę notariusza, który u którego to podpiszę.

  Czy po takiej zmianie umowy będę mógł wg bez ogłoszenia zwrócić dopłaty, które były zrobione wcześniej?

 5. @Rafał: Punkt umowy nie musi mieć jakiejś specjalnej czy wyszukanej treści, każdy notariusz to zredaguje jeżeli się mu to zleci. Wystarczy po prostu napisać, że zwrot dopłat nie wymaga ogłoszenia. Jeżeli ten odmawia, proszę się udać do innego, albo zaskarżyć odmowę takiej czynności jako oczywiście bezzasadną.

  Jak sądzę będzie można bez ogłoszenia zwrócić także dopłaty, które wcześniej zostały dokonane.

 6. Temat co prawda stary, ale strona do dzisiaj jest wysoko w wyszukiwarce. Jest Pan pewien, że właściwie odczytał Pan przepisy? Zgodnie z art. 178 par. 1 do dopłat, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, stosuje się przepisy o zwrocie dopłat, a nie odwrotnie. Przepis o obowiązku ogłoszenia zwrotów nie jest dyspozytywny.

 7. @Zosia: Jestem pewien, że właściwie odczytałem przepisy i przepis o obowiązku ogłoszenia zwrotów jest jak najbardziej przepisem dyspozytywnym. Umieściłem tego typu postanowienia w kilkudziesięciu umowach spółek i nigdy ani żaden notariusz, ani żaden sąd nigdy nie wytknął tego typu braków.

  Do dopłat stosuje się przepisy o ich zwrocie, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej. Innymi słowy – w umowie spółki można odmiennie uregulować zasady zwrotu dopłat. Nie wiem co tutaj jest niezrozumiałego. Ja wiem, że profesor Strzępka uważa inaczej, ale nie uznaję tego stanowiska – szczególnie, że w komentarzu nie uzasadnia wcale tego stanowiska w odniesieniu do jakichkolwiek norm.

 8. Panie Mecenasie, mam takie pytania, byłabym zobowiązana za odpowiedzi chociażby naprowadzające

  1. Jednoosobowa spółka z o.o. Wspólnik podjął uchwałę o dopłatach określając termin jej wniesienia. Termin ten minął, a dopłat nie wniesiono. Czy ten Wspólnik może zmienić uchwałę o dopłatach lub ją uchylić?
  2. Czy jeden Wspólnik może np. tak sformułować uchwałę : „nałożyć dopłaty proporcjonalnie do posiadanych udziałów w łącznej kwocie 150 000 zł np.? Bo problem jest taki, że kapitał wynosi 300 000 zł wspólnik ma 100 000 udziałów i chce dopłat w wysokości 160 000 zł. Jak się przeliczy ile wychodzi na udział, to jest ułamek niekończący się 🙁

  z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

  1. 1. Tak.
   2. Musi być określona proporcja w stosunku do udziałów, tj. x zł na każdy udział albo x-krotność każdego udziału – chociaż akurat w spółce jednoosobowej nie uważam, aby było to szczególnie istotne.

 9. Dziękuję Panie Mecenasie. Bo ja zastanawiałam się nad kwestią ewentualnej szkody spółki. Bo spółka ma roszczenie o dopłaty i odsetki. Analizowałam to na wzgląd tej szkody.

  1. Jeżeli potraktujemy to jako nieodłączną część procedury zwrotowej to brak takiego ogłoszenia warunkuje zwrot dopłat. Jeżeli mimo tego dopłaty zwrócono to nie ma wprost sankcji w KSH, ale może to być traktowane jako działanie na niekorzyść spółki (potencjalnie przestępstwo kadry zarządzającej), może być też podstawą żądania zwrotu dopłat od wspólników.

 10. Witam Panie Błażeju,

  Jak to jest z tym zwrotem dopłat na dzień dzisiejszy? Jeśli dobrze interpretuję, to zwrot dopłat może nastąpić po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki.

  W kontekście pisma rozumiem, że jest to Monitor Sądowy i Gospodarczy, tak?

  Wspomniał Pan, że odpowiednie zapisy w umowie spółki mogą uchronić przed pewnymi formalnościami.

  Czy Pana zdaniem poniższe postanowienie w uchwale spółki jest wystarczające, aby móc dokonać zwrotu w okresie krótszym niż miesiąc od dnia ogłoszenia o zamierzonym zwrocie w piśmie przeznaczonym do ogłoszeń spółki?

  „Wysokość, termin oraz warunki wniesienia dopłat i ich zwrotu określa każdorazowo uchwała Zgromadzenia Wspólników, powzięta jednogłośnie przez Wspólników reprezentujących cały kapitał zakładowy Spółki , z zastrzeżeniem bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Poszukujesz gotowych rozwiązań prawnych?

Ostatnie wpisy

Przepisy

Tu się udzieliłem

Chcesz być ze mną na bieżąco?
Zapisz się na bezpłatny newsletter!