Standardowa rejestracja, jakich wiele…

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Był zimowy, mroźny poranek. Gdy wychodziłem z domu lód chrzęścił pod stopami, a każdy oddech wysyłał w powietrze kłęby pary. Świat powoli się budził, skąpany w ostrych, oślepiających płomieniach zimowego słońca.

Umówiłem się z moimi klientami pod lokalną kancelarią notarialną. Choć istnieje świetna platforma e-rejestracji spółek to jednak część klientów zawsze woli garnitur „na miarę” – ja jestem od tego by im coś takiego zapewnić. To miało być zawarcie umowy spółki.

Nic nie zapowiadało, że teraz będzie jakoś inaczej. Fakt, ostatnie zmiany w przepisach wprowadzały pewne zmiany w zakresie rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, nie oczekiwałem jednak, że będzie to jakaś istotna nowa jakość. Wręcz przeciwnie, doświadczenie podpowiadało mi, że będzie jak zwykle.

Odczytanie przygotowanej przeze mnie umowy zabrało trochę czasu. Miałem wrażenie, że jeden ze wspólników usypia na siedząco. Kto normalny rozpoczyna czynności notarialne o 7.00 rano? Drugiemu ze wspólników jednak zależało na czasie. Chciał jeszcze tego samego dnia rozpocząć działalność. Gdy umawiałem ich do kancelarii, notariusz wzruszył tylko ramionami i rzekł: „Nasz klient, nasz Pan”.

Odczytywanie aktu powoli miało się ku końcowi. Te wszystkie formułki, sam je może znasz: odczytano, przyjęto, podpisano. Na koniec notariusz rzekł: Notariusz stwierdził, że niniejsza umowa zgodna jest z przepisami prawa co do formy i treści. Rejent kliknął myszką na ekranie swojego komputera. Wydano wypis umowy. Notariusz pogratulował nowym wspólnikom i życzył im wszystkiego dobrego na nowej drodze życia przedsiębiorców. I na tym koniec.

Już po pięciu minutach najważniejsze dane spółki: firma, siedziba i adres (podany według oświadczenia wspólników) oraz nadany automatycznie przez system numer NIP – będący jednocześnie numerem rejestrowym wraz z danymi dotyczącymi kapitału i wspólników, zostały ujawnione na internetowej platformie Ministerstwa Sprawiedliwości – urzędowym rejestrze przedsiębiorców.

Nic się nie popsuło, nic nie zadziałało źle. Standardowa rejestracja, jakich wiele. Nic co mogłoby spędzać sen z powiek.

Niestety, wtedy się właśnie obudziłem.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  8 comments on “Standardowa rejestracja, jakich wiele…”

  1. Notariusz tak, ale tylko jako pośrednik podobnie jak w księgach wieczystych i tak jak w Niemczech. Kiedyś ceniony profesor Kazimierz Korzan napisał znamienne słowa entuzjastom przekazania rejestracji spółek w ręce notariuszy – „ten argument nie błyszczy nowością tak już było w przypadku PBN-ów i się nie sprawdziło”. Ale zasadniczo kierunek dobry – notariusz powinien załatwić w pełni nieszczęsne „jedno okienko” przynajmniej poświadczyć podpisy pod wzorcową umową spółki, jednocześnie odebrać wzory podpisów i przesłać wniosek do sądu rejestrowego a i na dodatek założyć konto bankowe dla spółki. Wtedy wszystkie obowiązki rejestrowe zostaną wypełnione od razu i spółka po 24 godzinach może faktycznie rozpocząć działalność. Jednoczesnie nie będzie żadnych problemów z Peselami bo takie zabezpieczenie nie będzie już potrzebne skoro notariusz poświadczy tożsamość założycieli i członków organów spółki.

  2. @Katarzyna: kiedyś pisałem powieść, niestety zginęła ona w czeluściach awarii twardego dysku… 🙂 Nie jestem zresztą jedynym prawnikiem, który pisuje – jeden z członków Prezydium OIRP Katowice w latach osiemdziesiątych wydał dwie świetne książki kryminalne 🙂

   @Łukasz: pozwól, że podejmę dyskusję z Twoim postem ale pod kolejnym wpisem, będzie mniej bajkowo, a bardziej merytorycznie 🙂 Teraz chciałem tylko zasygnalizować w taki zawoalowany sposób, co myślę na temat tego jak ten system powinien wg mnie funkcjonować 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc