Moja pierwsza spółka S24 utworzona

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, członek rady nadorczej oraz prezes zarządu spółki z o.o. Doradza w zakresie prawa spółek, tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Dzisiaj krótko, bo piszę jedną ręką, ze szpitala, jednak chciałem się Wam pochwalić, że udało mi się zarejestrować jedną z pierwszych sp. z o.o. w trybie elektronicznym rejestrowanych przez pełnomocnika.

Wspólnikom Zakładu Usług i Rachunkowości SKONTO Sp. z o.o. życzę powodzenia w dalszej działalności, a wszystkich pozostałych informuję, że bliżej moje perypetie (oj, nie obyło się bez obaw) z rejestracją sp. z o.o. w trybie elektronicznym opiszę zaraz po wyjściu ze szpitala.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    8 comments on “Moja pierwsza spółka S24 utworzona”

    1. Rafał Chmielewki | e-Marketing Prawniczy napisał:

      Gratuluję Błażeju! Wracaj do zdrowia! 🙂
      Rafał

    2. Darek napisał:

      Ale nie poległeś w walce z S24 😉 Jak wyzdrowiejesz to dopiero teraz będziesz rejestrował spółki na masową skalę, czego Ci życzę oczywiście 😉

      Pozdrawiam,
      Darek

    3. Lech napisał:

      Co z rachunkiem bankowym dla spółki? Nie chcieli notarialnej umowy? 🙂

    4. Błażej Sarzalski napisał:

      Jeszcze nie wiemy 🙂 Ale to raczej nie problem, jest przecież możliwość dania odpisu z KRS 🙂

    5. Przemysław napisał:

      Ciekaw jestem jak to jest możliwe. Ja próbowałem założyć spółkę, ale okazało się, że osoby z polskimi znakami w danych osobowych – mimo iż mogą zarejestrować się w systemie – nie mogą podpisać umowy. System generuje komunikat błędu.

    6. Błażej Sarzalski napisał:

      Hmm, u mnie nie było najmniejszego problemu z kodowaniem polskich znaków, a akurat rodzice niezłego psikusa zrobili mi i innym wprowadzając możliwie duże nagromadzenie polskich znaków w połączeniu z dosyć trudnym nazwiskiem 🙂

      Cały proces nagrywałem aby uzyskać pewność, że wszystko jest okej. Tymczasem dostałem zlecenie na stworzenie kolejnej spółki przez internet, ale tutaj tak różowo chyba już nie będzie, dlaczego? Opowiem o tym przy najbliższej okazji.

    7. Wojciech Włodarczyk napisał:

      Fajna strona – aczkowliek szukam kilku kwestii w necie i nawet tu nie mogę znaleźć – może mi pomożecie:
      2ie spółki już zarejestrowałem w krs i jestem na etapie regon (potem nip i zus) / jednoosobowe, właścicielem preze – jedyny czł zarz
      i) „postanowienie” o wpisie – nic takiego nie dostałem tylko w załączonych plikach do korespondencji pouczenia do nich *chyba”…, mam natomiast dostęp do wyciągu z KRS – czy to jest równoważne = nigdzie nie ma takiej informacji a np. na stronie GUS wyraźnie jest napisane, że do RG1 trzeba dołączyć postanowienie?
      ii) złożenie nip2 rg1 i kwitów do zus – w pouczeniu (ww) napisano, że mam je złożyć w sądzie i nie ma od tego opłaty sądowej a w odpowiedzi na moje pytanie (zanim przeczytałem to pouczenie) sekretariat sądu poinformował mnie, że robię to indywidualnie, odpowiednio w GUS, US, ZUS – no i zgłupieć można… jak to w końcu jest?
      iii) post factum odkryłem, że przy jednoosobowych spółkach powstaje obowiązek płacenia ZUS-zdrowotne od każdej ze spółek, każdej sztuki :)), wniosek stąd – sprzedać jeden udział np. żonie, i OK ale teraz pozostaje kwestia formy – doczytałem, że ok jest forma z poświadczonym podpisem, gdzi indziej znalazłem, że przy zmianie umowy spółki należy sporządzić jednolity tekst i zgłosić do KRS, no teraz – czy sprzedaż udziału to zmiana umowy spółki, czy faktycznie trzeba sprzedaż (samą) zgłaszać do sądu? – czy ZUS nie wystarczy informacja od spółki na podstawie księgi udziałów, że spółka mia więcej niż 1 szt wspólników
      iV) i na koniec najgorsze – prawo do lokalu dla spółki. Spółka czeka na regon, potem poprosi o nadanie NIP, zgłosi się w między czasie do ZUS, następnie będzie wnioskować do URE o koncesje na działanie i jeśli i kiedy ją otrzyma otworzy faktyczną działalność,prawdopodobnie otwierając faktyczną działalność zmieni siedzibę, siedzibą aktualnie wpisaną do KRS jest miejsce zamieszkania jedynego wspólnika (współwłasność z małżonką). zgłaszając do US NIP-2 (wniosek o nadanie nip) trzeba dać dowów prawa do lokalu (najem, lub użyczenie) i teraz:
      iv a) ponieważ firma nie działa to można bezpiecznie użyczyć zezkosztowo czy też ktoś będzie na siłe traktował to jako przychód wówczas sensowny jest wynajem za niską kwotę – umowę podpisać pomiędzy – żona jako współwłaściciel nieruchomości(a mąż nie wnosi sprzeciwu) i spółką reprezentowaną przez męża – prezesa?
      iv b – miejsce prowadzeia działalności (B11) US chce adresu a jest on jeszcze nieznany i co w tej sytuacji?

      byłby wdzięczny za komentzarz – przynajmniej częściowy

      Wojciech Włodarczyk

    8. Błażej Sarzalski napisał:

      @Wojciech Włodarczyk: Poruszył Pan tyle kwestii, że mam wrażenie, że podjął się Pan rejestracji spółki bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego.

      Rozumiem, że spółki są S24 – a więc krótko i po kolei:
      1) w systemie jest korespondencja z zaszyfrowanym postanowieniem ale dla GUS wyciąg z KRS powinien starczyć,
      2) w przypadku S24 robi się to indywidualnie,
      3) sprzedaż udziałów następuje w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi notarialnie – nie jest wymagana żadna zmiana umowy spółki,
      4) spółka zawsze będzie miała przychód jak będzie miała użyczenie lokalu (czyli bezpłatne oddanie w używanie), stąd lepszy jest wg mnie najem.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Jestem radcą prawnym, ale spółki z o.o. znam także z perspektywy wspólnika, członka rady nadzorczej oraz prezesa zarządu spółki z o.o. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić poradę

    KOMENTARZE

    • Błażej Sarzalski - W 2006 roku nie mogła Pani pisać na ten temat pracy magisterskiej, ponieważ procedura przekształceni
    • SR - a ja durna zrobiłam to szefowi za darmo, bo akurat pisałam z tego pracę magisterską w 2006 roku. Jed
    • Blazej Sarzalski - 13.00 w środę brzmi jakby dopiero co upłynęły 3 dni robocze :)Telefonu zawsze można spróbować,
    • Tomir - Czyli co atakować ich telefonicznie jeśli papiery wysłałem w środę o 13 w zeszłym tygodniu? Nie mam
    • Blazej Sarzalski - Sąd Rejonowy Katowice-Wschód jest dosyć nierównym sądem jeżeli chodzi o szybkość postępowania, zależ