Moja pierwsza spółka S24 utworzona

Błażej Sarzalski        28 lutego 2012        8 komentarzy

Dzisiaj krótko, bo piszę jedną ręką, ze szpitala, jednak chciałem się Wam pochwalić, że udało mi się zarejestrować jedną z pierwszych sp. z o.o. w trybie elektronicznym rejestrowanych przez pełnomocnika.

Wspólnikom Zakładu Usług i Rachunkowości SKONTO Sp. z o.o. życzę powodzenia w dalszej działalności, a wszystkich pozostałych informuję, że bliżej moje perypetie (oj, nie obyło się bez obaw) z rejestracją sp. z o.o. w trybie elektronicznym opiszę zaraz po wyjściu ze szpitala.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Rafał Chmielewki | e-Marketing Prawniczy Luty 29, 2012 o 09:19

Gratuluję Błażeju! Wracaj do zdrowia! 🙂
Rafał

Odpowiedz

Darek Luty 29, 2012 o 15:55

Ale nie poległeś w walce z S24 😉 Jak wyzdrowiejesz to dopiero teraz będziesz rejestrował spółki na masową skalę, czego Ci życzę oczywiście 😉

Pozdrawiam,
Darek

Odpowiedz

Lech Marzec 5, 2012 o 08:48

Co z rachunkiem bankowym dla spółki? Nie chcieli notarialnej umowy? 🙂

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 5, 2012 o 08:52

Jeszcze nie wiemy 🙂 Ale to raczej nie problem, jest przecież możliwość dania odpisu z KRS 🙂

Odpowiedz

Przemysław Marzec 11, 2012 o 11:22

Ciekaw jestem jak to jest możliwe. Ja próbowałem założyć spółkę, ale okazało się, że osoby z polskimi znakami w danych osobowych – mimo iż mogą zarejestrować się w systemie – nie mogą podpisać umowy. System generuje komunikat błędu.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Marzec 11, 2012 o 15:09

Hmm, u mnie nie było najmniejszego problemu z kodowaniem polskich znaków, a akurat rodzice niezłego psikusa zrobili mi i innym wprowadzając możliwie duże nagromadzenie polskich znaków w połączeniu z dosyć trudnym nazwiskiem 🙂

Cały proces nagrywałem aby uzyskać pewność, że wszystko jest okej. Tymczasem dostałem zlecenie na stworzenie kolejnej spółki przez internet, ale tutaj tak różowo chyba już nie będzie, dlaczego? Opowiem o tym przy najbliższej okazji.

Odpowiedz

Wojciech Włodarczyk Listopad 2, 2012 o 09:00

Fajna strona – aczkowliek szukam kilku kwestii w necie i nawet tu nie mogę znaleźć – może mi pomożecie:
2ie spółki już zarejestrowałem w krs i jestem na etapie regon (potem nip i zus) / jednoosobowe, właścicielem preze – jedyny czł zarz
i) “postanowienie” o wpisie – nic takiego nie dostałem tylko w załączonych plikach do korespondencji pouczenia do nich *chyba”…, mam natomiast dostęp do wyciągu z KRS – czy to jest równoważne = nigdzie nie ma takiej informacji a np. na stronie GUS wyraźnie jest napisane, że do RG1 trzeba dołączyć postanowienie?
ii) złożenie nip2 rg1 i kwitów do zus – w pouczeniu (ww) napisano, że mam je złożyć w sądzie i nie ma od tego opłaty sądowej a w odpowiedzi na moje pytanie (zanim przeczytałem to pouczenie) sekretariat sądu poinformował mnie, że robię to indywidualnie, odpowiednio w GUS, US, ZUS – no i zgłupieć można… jak to w końcu jest?
iii) post factum odkryłem, że przy jednoosobowych spółkach powstaje obowiązek płacenia ZUS-zdrowotne od każdej ze spółek, każdej sztuki :)), wniosek stąd – sprzedać jeden udział np. żonie, i OK ale teraz pozostaje kwestia formy – doczytałem, że ok jest forma z poświadczonym podpisem, gdzi indziej znalazłem, że przy zmianie umowy spółki należy sporządzić jednolity tekst i zgłosić do KRS, no teraz – czy sprzedaż udziału to zmiana umowy spółki, czy faktycznie trzeba sprzedaż (samą) zgłaszać do sądu? – czy ZUS nie wystarczy informacja od spółki na podstawie księgi udziałów, że spółka mia więcej niż 1 szt wspólników
iV) i na koniec najgorsze – prawo do lokalu dla spółki. Spółka czeka na regon, potem poprosi o nadanie NIP, zgłosi się w między czasie do ZUS, następnie będzie wnioskować do URE o koncesje na działanie i jeśli i kiedy ją otrzyma otworzy faktyczną działalność,prawdopodobnie otwierając faktyczną działalność zmieni siedzibę, siedzibą aktualnie wpisaną do KRS jest miejsce zamieszkania jedynego wspólnika (współwłasność z małżonką). zgłaszając do US NIP-2 (wniosek o nadanie nip) trzeba dać dowów prawa do lokalu (najem, lub użyczenie) i teraz:
iv a) ponieważ firma nie działa to można bezpiecznie użyczyć zezkosztowo czy też ktoś będzie na siłe traktował to jako przychód wówczas sensowny jest wynajem za niską kwotę – umowę podpisać pomiędzy – żona jako współwłaściciel nieruchomości(a mąż nie wnosi sprzeciwu) i spółką reprezentowaną przez męża – prezesa?
iv b – miejsce prowadzeia działalności (B11) US chce adresu a jest on jeszcze nieznany i co w tej sytuacji?

byłby wdzięczny za komentzarz – przynajmniej częściowy

Wojciech Włodarczyk

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Listopad 5, 2012 o 09:18

@Wojciech Włodarczyk: Poruszył Pan tyle kwestii, że mam wrażenie, że podjął się Pan rejestracji spółki bez wcześniejszego przygotowania merytorycznego.

Rozumiem, że spółki są S24 – a więc krótko i po kolei:
1) w systemie jest korespondencja z zaszyfrowanym postanowieniem ale dla GUS wyciąg z KRS powinien starczyć,
2) w przypadku S24 robi się to indywidualnie,
3) sprzedaż udziałów następuje w formie pisemnej z podpisami poświadczonymi notarialnie – nie jest wymagana żadna zmiana umowy spółki,
4) spółka zawsze będzie miała przychód jak będzie miała użyczenie lokalu (czyli bezpłatne oddanie w używanie), stąd lepszy jest wg mnie najem.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: