Ostatnio umówiłem się z klientem, który poprosił o moją pomoc przy zakładaniu fundacji.
Fundacja, zarówno w rozumieniu prawnym, jak i potocznym, może być opisana jako osoba prawna, stworzona na bazie majątku, celem realizacji celów społecznie użytecznych. Ogólnie przyjęło się, że podstawowymi formami prowadzenia działalności społecznie użytecznej są fundacje i stowarzyszenia. Te drugie jednak bardziej niż na funduszu, kapitale – opierają się na osobistym zaangażowaniu osób, które w nich uczestniczą.
Tymczasem nie może nam umknąć, że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy stworzyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym. A więc także takim, który nie jest zorientowany na generowanie zysku.
Nie może też nam umknąć fakt, że nie tak dawną nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (2010 r.) ustawodawca rozwiał wszelkie wątpliwości co do tego czy spółka z o.o. może uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Może i upoważnia ją to do korzystania z ofiarności publicznej na preferencyjnych zasadach oraz korzystania z ulg i zwolnień podatkowych.
Co jest zaletą takiej formy dla prowadzenia działalności użytecznej społecznie?
Jak sądzę jest to przede wszystkim fakt, że spółka z o.o. jest bytem dosyć dobrze opisanym w przepisach, mamy bogate orzecznictwo sądowe i sprawdzone poglądy doktryny w wielu sprawach związanych z funkcjonowaniem spółek – w przypadku zaś np. fundacji, jakość i rzetelność jej funkcjonowania częstokroć zależy od rzetelności twórców statutu i świadomości etycznej członków jej zarządu.
Z praktycznych przykładów luk normatywnych dotyczących fundacji, które są rozwiązane w spółkach z o.o. mógłbym wskazać niedawny przypadek, gdy musiałem oceniać ważność umowy podpisanej między członkami zarządu fundacji a samą fundacją… ????
15 comments on “Spółka z o.o. to alternatywa dla fundacji?”
Witam, Czy do roku 2016 stan prawny się nie zmienił, tzn. czy w dalszym ciągu spółka z o.o. może uzyskać status OPP? Będę wdzięczna za odpowiedź. W moim przypadku chodzi o spółkę będącą organem prowadzącym szkoły niepublicznej korzystającej z dotacji oświatowej z Urzędu Miasta.
Pozdrawiam
Nie śledzę jakoś specjalnie zmian w tym temacie, bo i spółek tego typu raczej mało się robi, ale z tego co pamiętam to nadal może być tego typu spółka OPP.
Szanowny Panie,
czy Fundacja mająca charakter sp. z o.o. ma obowiązek zgłoszenia danych wolontariuszy do GIODO?
Pozdrawiam.
Do GIODO nigdy nie zgłasza się bezpośrednio danych, ale informacje o prowadzonych zbiorach danych. Poza tym fundacja i spółka z o.o. to inne osoby prawne, które mogą służyć podobnym celom, dlatego aby odpowiedzieć na pytanie musiałbym zerknąć w ustawę, a to jest kwestia komercyjnej porady prawnej 🙂
I tak już mi Pan w tym momencie dużo pomógł. Dziękuję 🙂
Dzień dobry ,
Posiadam Spółkę z o.o czy mogę ja przekształcić i czy jest taka potrzeba w celową tzn. chodzi o zebranie środków na leczenie zwierzęcia – konkretnie psa .
Będę wdzięczna za odpowiedź ,
Dzień dobry ,
Posiadam Spółkę z o.o czy mogę ja przekształcić i czy jest taka potrzeba w celową tzn. chodzi o zebranie środków na leczenie zwierzęcia – konkretnie psa .
Będę wdzięczna za odpowiedź ,
Polecałbym jednak fundację.
Witam,czy można fundacje prowadzącą działalność przekształcić w spółkę z o.o?
Nie ma takiej bezpośredniej formy przekształcenia, są natomiast rozwiązania częściowo realizujące takie scenariusze jak przeniesienie przedsiębiorstwa z fundacji na spółkę.
ok dziekuje za odpowiedź,ostanie pytanie czy w tej sytuacji nadal możemy utrzymać status organizacji pożytku publicznego i czy liczy nam się staż oraz jakie sa koszty,gdyby pan nam pomógł
Pani Grażyno, zapraszam do prywatnego kontaktu.
ok zadzwonie jutro,pozdrawiam
a ja na odwrót;)
Czy można przekształcić Spółkę z.o.o. w Fundację prowadzącą działalność gospodarczą?
Nie ma bezpośredniej procedury na przekształcenie spółki z o.o. w fundację, ale można rozważać różne formy darowizny.