Spółka z o.o. to alternatywa dla fundacji?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Ostatnio umówiłem się z klientem, który poprosił o moją pomoc przy zakładaniu fundacji.

Fundacja, zarówno w rozumieniu prawnym, jak i potocznym, może być opisana jako osoba prawna, stworzona na bazie majątku, celem realizacji celów społecznie użytecznych. Ogólnie przyjęło się, że podstawowymi formami prowadzenia działalności społecznie użytecznej są fundacje i stowarzyszenia. Te drugie jednak bardziej niż na funduszu, kapitale – opierają się na osobistym zaangażowaniu osób, które w nich uczestniczą.

Tymczasem nie może nam umknąć, że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy stworzyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym. A więc także takim, który nie jest zorientowany na generowanie zysku.

Nie może też nam umknąć fakt, że nie tak dawną nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (2010 r.) ustawodawca rozwiał wszelkie wątpliwości co do tego czy spółka z o.o. może uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Może i upoważnia ją to do korzystania z ofiarności publicznej na preferencyjnych zasadach oraz korzystania z ulg i zwolnień podatkowych.

Co jest zaletą takiej formy dla prowadzenia działalności użytecznej społecznie?

Jak sądzę jest to przede wszystkim fakt, że spółka z o.o. jest bytem dosyć dobrze opisanym w przepisach, mamy bogate orzecznictwo sądowe i sprawdzone poglądy doktryny w wielu sprawach związanych z funkcjonowaniem spółek – w przypadku zaś np. fundacji, jakość i rzetelność jej funkcjonowania częstokroć zależy od rzetelności twórców statutu i świadomości etycznej członków jej zarządu.

Z praktycznych przykładów luk normatywnych dotyczących fundacji, które są rozwiązane w spółkach z o.o. mógłbym wskazać niedawny przypadek, gdy musiałem oceniać ważność umowy podpisanej między członkami zarządu fundacji a samą fundacją… 🙂

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  15 comments on “Spółka z o.o. to alternatywa dla fundacji?”

  1. Witam, Czy do roku 2016 stan prawny się nie zmienił, tzn. czy w dalszym ciągu spółka z o.o. może uzyskać status OPP? Będę wdzięczna za odpowiedź. W moim przypadku chodzi o spółkę będącą organem prowadzącym szkoły niepublicznej korzystającej z dotacji oświatowej z Urzędu Miasta.
   Pozdrawiam

   1. Nie śledzę jakoś specjalnie zmian w tym temacie, bo i spółek tego typu raczej mało się robi, ale z tego co pamiętam to nadal może być tego typu spółka OPP.

  2. Szanowny Panie,
   czy Fundacja mająca charakter sp. z o.o. ma obowiązek zgłoszenia danych wolontariuszy do GIODO?
   Pozdrawiam.

   1. Do GIODO nigdy nie zgłasza się bezpośrednio danych, ale informacje o prowadzonych zbiorach danych. Poza tym fundacja i spółka z o.o. to inne osoby prawne, które mogą służyć podobnym celom, dlatego aby odpowiedzieć na pytanie musiałbym zerknąć w ustawę, a to jest kwestia komercyjnej porady prawnej 🙂

   2. Dzień dobry ,

    Posiadam Spółkę z o.o czy mogę ja przekształcić i czy jest taka potrzeba w celową tzn. chodzi o zebranie środków na leczenie zwierzęcia – konkretnie psa .
    Będę wdzięczna za odpowiedź ,

  3. Dzień dobry ,

   Posiadam Spółkę z o.o czy mogę ja przekształcić i czy jest taka potrzeba w celową tzn. chodzi o zebranie środków na leczenie zwierzęcia – konkretnie psa .
   Będę wdzięczna za odpowiedź ,

  4. ok dziekuje za odpowiedź,ostanie pytanie czy w tej sytuacji nadal możemy utrzymać status organizacji pożytku publicznego i czy liczy nam się staż oraz jakie sa koszty,gdyby pan nam pomógł

  5. a ja na odwrót;)
   Czy można przekształcić Spółkę z.o.o. w Fundację prowadzącą działalność gospodarczą?

   1. Nie ma bezpośredniej procedury na przekształcenie spółki z o.o. w fundację, ale można rozważać różne formy darowizny.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.