Spółka z o.o. to alternatywa dla fundacji?

Błażej Sarzalski        13 marca 2012        5 komentarzy

Ostatnio umówiłem się z klientem, który poprosił o moją pomoc przy zakładaniu fundacji.

Fundacja, zarówno w rozumieniu prawnym, jak i potocznym, może być opisana jako osoba prawna, stworzona na bazie majątku, celem realizacji celów społecznie użytecznych. Ogólnie przyjęło się, że podstawowymi formami prowadzenia działalności społecznie użytecznej są fundacje i stowarzyszenia. Te drugie jednak bardziej niż na funduszu, kapitale – opierają się na osobistym zaangażowaniu osób, które w nich uczestniczą.

Tymczasem nie może nam umknąć, że zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością możemy stworzyć w każdym celu prawnie dopuszczalnym. A więc także takim, który nie jest zorientowany na generowanie zysku.

Nie może też nam umknąć fakt, że nie tak dawną nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (2010 r.) ustawodawca rozwiał wszelkie wątpliwości co do tego czy spółka z o.o. może uzyskać status organizacji pożytku publicznego. Może i upoważnia ją to do korzystania z ofiarności publicznej na preferencyjnych zasadach oraz korzystania z ulg i zwolnień podatkowych.

Co jest zaletą takiej formy dla prowadzenia działalności użytecznej społecznie?

Jak sądzę jest to przede wszystkim fakt, że spółka z o.o. jest bytem dosyć dobrze opisanym w przepisach, mamy bogate orzecznictwo sądowe i sprawdzone poglądy doktryny w wielu sprawach związanych z funkcjonowaniem spółek – w przypadku zaś np. fundacji, jakość i rzetelność jej funkcjonowania częstokroć zależy od rzetelności twórców statutu i świadomości etycznej członków jej zarządu.

Z praktycznych przykładów luk normatywnych dotyczących fundacji, które są rozwiązane w spółkach z o.o. mógłbym wskazać niedawny przypadek, gdy musiałem oceniać ważność umowy podpisanej między członkami zarządu fundacji a samą fundacją… 🙂

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna Grudzień 23, 2015 o 22:01

Witam, Czy do roku 2016 stan prawny się nie zmienił, tzn. czy w dalszym ciągu spółka z o.o. może uzyskać status OPP? Będę wdzięczna za odpowiedź. W moim przypadku chodzi o spółkę będącą organem prowadzącym szkoły niepublicznej korzystającej z dotacji oświatowej z Urzędu Miasta.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Grudzień 28, 2015 o 10:08

Nie śledzę jakoś specjalnie zmian w tym temacie, bo i spółek tego typu raczej mało się robi, ale z tego co pamiętam to nadal może być tego typu spółka OPP.

Odpowiedz

Agata Maj 6, 2016 o 21:08

Szanowny Panie,
czy Fundacja mająca charakter sp. z o.o. ma obowiązek zgłoszenia danych wolontariuszy do GIODO?
Pozdrawiam.

Odpowiedz

Błażej Sarzalski Maj 9, 2016 o 08:34

Do GIODO nigdy nie zgłasza się bezpośrednio danych, ale informacje o prowadzonych zbiorach danych. Poza tym fundacja i spółka z o.o. to inne osoby prawne, które mogą służyć podobnym celom, dlatego aby odpowiedzieć na pytanie musiałbym zerknąć w ustawę, a to jest kwestia komercyjnej porady prawnej 🙂

Odpowiedz

Agata Maj 9, 2016 o 11:17

I tak już mi Pan w tym momencie dużo pomógł. Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: