Rola wspólnika w spółce z o.o.

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wpis ten adresuję przede wszystkim do tych osób, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia ze spółką z o.o., które chciałyby lepiej zrozumieć istotę spółki z o.o. – niektórym może wydać się to zbyt proste, ale uwierzcie mi, w praktyce spotykam się z różnymi pytaniami, warto na niektóre odpowiedzieć.

Nie wiem czy pamiętasz jeden z moich pierwszych wpisów dotyczących różnic pomiędzy spółkami osobowymi, a kapitałowymi?

Chciałem dziś zaakcentować jedną istotną różnicę. W spółkach osobowych (przede wszystkim spółce jawnej) oraz w spółce cywilnej spółkę reprezentują bezpośrednio wspólnicy, natomiast spółkę kapitałową, jaką jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje zarząd.

Jeżeli jednak to zarząd kieruje bieżącą działalnością spółki to jaka jest tak naprawdę rola wspólników?

Wspólnik oczywiście ma szereg uprawnień, które w nauce prawa dzielone są na uprawnienia korporacyjne oraz uprawnienia majątkowe.

Do uprawnień korporacyjnych wspólników zaliczamy: prawo udziału w zgromadzeniu wspólników, prawo głosu na zgromadzeniu wspólników, prawo indywidualnej kontroli wyrażające się w możliwości przeglądania ksiąg i dokumentów oraz domagania się wyjaśnień od zarządu i żądania zbadania sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, prawo żądania wyłączenia innych wspólników ze spółki bądź rozwiązania spółki przez sąd, prawo zaskarżania uchwał zgromadzeń wspólników oraz prawo przeglądania księgi udziałów i protokołów.

Prawa korporacyjne wyznaczają status organizacyjnoprawny wspólnika w spółce, pozwalają mu wpływać na działalność spółki, trzeba bowiem pamiętać, że to zgromadzenie wspólników powołuje i odwołuje zarząd spółki, wyraża zgodę na niektóre czynności, rozpatruje sprawozdanie zarządu z działalności i udziela absolutorium członkom zarządu i przede wszystkim podejmuje decyzję o podziale zysku lub sposobie pokrycia strat.

Jeżeli zaś chodzi o prawa majątkowe to wspólnik jako „właściciel” lub „współwłaściciel” spółki zainteresowany jest przede wszystkim zyskiem, stąd posiada prawo do wypracowanego zysku, ale także do zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy ze spółki, a także prawo do udziału w masie likwidacyjnej.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

    2 comments on “Rola wspólnika w spółce z o.o.”

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Błażej Sarzalski Portret

    BŁAŻEJ SARZALSKI

    Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

    Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

    Poznaj moją historię!

    Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

    Wzory umów i dokumentów

    Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

    Skontaktuj się aby umówić porad

    KOMENTARZE

    • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
    • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
    • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
    • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc