Problem z listą stawających w procedurze S24 w pytaniach czytelnika bloga

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Cieszę się, że czytacie mojego bloga, pobudza to moją kreatywność, cieszę też z każdej interakcji z czytelnikami, niestety niekiedy nie potrafię pomóc, bo sprawy, z którymi piszecie, wykraczają poza moje możliwości.

Czasami jednak mogę Was poinformować o mojej aktualnej wiedzy w pewnych tematach.

Napisał do mnie niedawno pan Krzysztof, który zadał mi następujące pytania:

Witam serdecznie. Po szczegółowym zapoznaniu się z Pana blogiem postanowiłem zwrócić się do Pana z prośbą o pomoc. Po założeniu konta w systemie i rozpoczęciu procesu wypełniania wniosku (na etapie uzupełniania listy stawających) cały czas wyskakuje informacja: „Użytkownik nie posiada aktywnego konta w systemie” (pomimo, iż uzupełniam pozycję swoimi danymi zgodnymi z założonym przeze mnie kontem). Czy spotkał się już Pan z takim błędem? Osoby z Minsterstwa od 3 tygodni nie są w stanie go zdiagnozować… ;/

Otóż tak, spotkałem się z nim w trakcie rejestracji jednej ze spółek. Najczęstszym powodem pojawiania się tego błędu w systemie S24 jest to, że konto użytkownika nie jest należycie wypełnione wszystkimi danymi, w niektórych przypadkach też osoby omyłkowo rejestrowały się jako osoby prawne, co powoduje, że nie mogą być stawającymi we własnym imieniu.

Niestety, problemem może być równie dobrze… nie wiadomo co. Miałem podobny problem z jednym ze wspólników, którym zakładałem ostatnio spółkę i trzeba było pana chwilowo „wykluczyć” ze spółki.

Problem jest tym większy, że w chwili obecnej, zgodnie z informacjami od anonimowego pracownika Ministerstwa Sprawiedliwości, aktualnie system nie pozwala na rejestrację drugiego konta z tym samym numerem PESEL (a numer PESEL trzeba też podać przy rejestracji osoby prawnej w systemie).

Przy okazji moich przygód z jedną z rejestracji okazało się, że system ma także dwie inne wady – nie przewiduje możliwości dwuosobowej reprezentacji osoby prawnej, a tym bardziej możliwej sytuacji, w której osoba prawna musi działać przez pełnomocnika powołanego uchwałą wspólników (umowa spółki między spółką a członkiem zarządu spółki).

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  14 comments on “Problem z listą stawających w procedurze S24 w pytaniach czytelnika bloga”

  1. W niektórych przypadkach (nie wiem czy akurat tym) problemem może być zbyt długie wypełnianie formularzy co powoduje wygaśnięcie sesji.

   Pozdrawiam,
   Darek

  2. W moim przypadku komunikat „Użytkownik nie posiada aktywnego konta w systemie” pojawił się w następujących okolicznościach: wspólnik był zarejestrowany w systemie s24 jako Justyna Anna M., natomiast podczas wpisywania wspólnika do spółki wpisaliśmy tylko Justyna M. (brakowało drugiego imienia). Wychodzi na to, że trzeba uzupełnić dokładnie te pola podczas rejestracji spółki i dodawaniu wspólników, które zostały wypełnione w ustawieniach konta systemu s24.

  3. Mnie natomiast zastanawiam, że wśród generowanych dokumentów brakuje „oświadczenia o adresach członków zarządu”, czy nie jest ono wymagane przy wnioskach online ? Pozdrawiam

  4. No tak, a jeszcze ostatnie pytanie, czy przelew może być zrealizowany tylko przez członka zarządu czy może również przez wspólnika (który nie zasiada w zarządzie) ? Na zasadzie analogii wydaje się, że skoro to zarząd zgłasza to zarząd powinien mieć wyłączone prawo „finalizacji” postępowania jakim jest przelew, jednak czy tak jest ? Pozdrawiam

  5. Witam. Mam pytanie. Rejestruję spółkę jako pełnomocnik w S 24. Czy w miejscu LISTA STAWIAJĄCYCH SIĘ wpisuje tylko wspólników np. 3 czy też siebie czyli 4 osoby?

  6. Dzień Dobry Panie Błażeju, czy jest problem jeżeli w dokumentach w S24 wpisuję dwa imiona (tak jak w rzeczywistości) a na profilu zaufanym mam jedno i będę tym profilem później podpisywał te dokumenty? Pozdrawiam

  7. Dzień dobry Panie Błażeju

   Moje pytanie odnośnie „stawających” w prostej spółce akcyjnej i systemu s24.
   Jest 3 akcjonariuszy i te same osoby są dyrektorami jednak tylko jedna z nich jest założycielem spółki. W takim przypadku tylko ta jedna osoba powinna oznaczyć siebie jako stawający czy może wszyscy trzej akcjonariusze?

   Pytam ponieważ tylko osoby stawające mogą podpisać dokument elektronicznie. Podpisane osoby widnieją na dokumencie jako akcjonariusze, jednak czy nie stają się one jednocześnie założycielami?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc