E-rejestracja spółki z o.o. okiem czasopisma komputerowego

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Niedawno skontaktowała się ze mną dziennikarka z czasopisma Computerworld, w którego najnowszym numerze (także w internecie) możecie przeczytać artykuł dotyczący informatyzacji polskiego wymiaru sprawiedliwości, w którym mam swój gościnny udział.

Muszę przyznać, że pytania tym razem nie dotyczyły stricte procedur sądowych, a wygody korzystania z rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To podejście trochę inne niż moje, ja ponad wygodę i intuicyjność systemu, stawiam jego zgodność z przepisami prawa, a z tym nie zawsze jest kolorowo. Rozumiem jednak, że branżę informatyczną interesują właśnie przede wszystkim aspekty techniczne i programowe, pytano się mnie także o kierunek rozwoju tego systemu.

Dla mnie też liczą się aspekty szeroko pojętej użyteczności, jednak najważniejsze jest aby system był w pełni zgodny z prawem i powtarzalny – dopiero wtedy można myśleć o jego rozwijaniu i np. obejmowaniu nim innych typów spółek.

W artykule mamy ciekawe statystyki dotyczące rejestracji spółek z o.o. w trybie S24.  Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, w styczniu w normalnym trybie zostało zarejestrowanych 1756 spółek, a w trybie S24 – 84 spółki, czyli 4,8%. Natomiast w lutym drogą tradycyjną zostało zarejestrowanych 1639 spółek, a w trybie S24 – 142 spółki, a więc już 8,7%.

Domyślam się, że prawnicy praktycy mogą chcieć krytykować ton tego artykułu – czy nie brzmi on troszeczkę propagandowo? Sam nie wiem. Wiem jednak, że kierunek na informatyzację jest właściwy… trzeba to tylko robić z głową 🙂

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc