Niejednolite standardy podpisywania postanowień w S24

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

W tej chwili mam doświadczenie w elektronicznej rejestracji spółek z o.o. w trzech sądach – najczęściej korzystam z usług Sądu Rejonowego Kraków-Śródmieście, dwa razy zdarzyło mi się też korzystać z uprzejmości referendarzy w Sądzie Rejonowym dla miasta stołecznego Warszawy, raz zaś w moim rodzimym Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w Katowicach.

Ze zdziwieniem odkrywam, jak różne są standardy dotyczące podpisywania kwalifikowanym podpisem elektronicznym postanowień sądowych o wpisie do rejestru (pewnie innych pism także, ale ja innych nie dostaję, więc nie wiem 😉 )

Dla odczytu plików otrzymanych od sądu, celem odczytu podpisu elektronicznego i jego weryfikacji, musiałem ściągnąć aplikację proCertum SmartSign, w Warszawie muszę korzystać z oprogramowania Sigillum Sign4, w Katowicach natomiast otrzymałem czysty plik pdf, nie zawierający żadnego zakodowanego podpisu elektronicznego!

Skąd tak różne standardy?

Oczywiście z radością i pożytkiem dla moich klientów zainstaluję nawet trzeci program, jeżeli zaistnieje taka potrzeba, niemniej – nie dałoby się ujednolicić trochę procedur? 🙂 Okazuje się, że problem niekompatybilności formatów podpisów elektronicznych w Polsce jest znany już co najmniej od 2005 r. o czym możecie przeczytać na stronie ipsec.pl

Autor wpisu (Paweł Krawczyk) wskazuje:

Jaki jest obecnie stan faktyczny? Skrzynki podawcze oferowane przez polskie centra i producentów zewnętrznych, oraz oferowane przez nich aplikacje, nadal posługują się odmiennymi formatami, nawet w podobnych lub identycznych zastosowaniach. Ale już zupełnie niezrozumiałe jest to, że część aplikacji oferowanych przez centra nawet jeśli posługuje się tym samym formatem to używa… innych rozszerzeń! To posunięcie zamyka drogę do jakiejkolwiek kompatybilności i interoperacyjności z punktu widzenia konsumenta.

Problem nie dotyczy tylko sądów rejestrowych, ale całej administracji publicznej. Dlatego jeżeli nie wiesz jakim programem weryfikować podpisy to zachęcam do obejrzenia tej tabelki kompatybilności formatów, może pomoże ona ustalić Ci odpowiednie oprogramowanie i przeczytać co sąd ma Ci do zakomunikowania.

Życzę oczywiście wyłącznie pozytywnych rozstrzygnięć 🙂

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  2 comments on “Niejednolite standardy podpisywania postanowień w S24”

  1. O tak! Rzeczywiście nie jest jednolicie, sama przekonałam się o tym w tym tygodniu. Przestestowałam dwa SądY i tak: Poznań przesyłam zwykłe pdf’y, natomiast Bydgoszcz – w formacie XAdES 🙂 pozdrawiam!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc