Przesunięty rok obrotowy

Prawo podatkowe

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Rok obrotowy (i powiązany z nim rok podatkowy) jest podstawowym okresem wyznaczającym ramy dla prowadzenia ksiąg rachunkowych spółki oraz rozliczania się z fiskusem. Trwa on 12 miesięcy. To za ten okres wyliczamy sobie zyski (lub straty), za ten okres płacimy podatki.

W większości, ba… pewnie w 95% umów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Niewielu jednak wie, że zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jak i ustawy o rachunkowości pozwalają na przesunięcie roku obrotowego w stosunku do roku kalendarzowego.

Chodzi więc o taką sytuację, że przyjmujemy poprzez odpowiednią regulację w umowie spółki, że rok obrotowy rozpoczyna się i kończy w innych dniach niż rok kalendarzowy.

Po co robi się taką operację?

Najogólniej mówiąc, chodzi o to, aby ułatwić życie sobie..

Powiedzmy sobie szczerze, że koniec roku obrotowego nie jest zawsze najlepszym momentem na zamykanie ksiąg rachunkowych. Jeżeli korzystasz z księgowości zewnętrznej to w tym momencie najpewniej Twój księgowy ma kilkanaście innych spółek, w których trzeba zamknąć księgi. W dodatku może chciałby się wybrać na jakieś ferie świąteczne?

To jednak pół biedy… zapytajcie księgowych i doradców podatkowych o najgorętszy i najbardziej pracowity okres w roku, z jakichś tajemniczych powodów będzie to z pewnością okres marzec – kwiecień. Wtedy nie tylko rozlicza się większość spółek, ale także wszystkie osoby fizyczne. Zastanów się co by było gdyby końcem roku obrotowego był czerwiec? 🙂 Spodziewasz się, że Twój księgowy miałby tyle samo pracy co w marcu? 🙂

Dlaczego jeszcze warto rozważyć przesunięcie roku obrotowego? Niektórzy mówią, że także po to aby utrudnić życie fiskusowi. Spece od planowania podatkowego widzą w tym narzędzie optymalizacji podatkowej, pozwalające rozplanować na jeden rok obrotowy koszty oraz przychody. Przykład? Wielu przedsiębiorców rzuca się w wir optymalizacji poprzez ponoszenie wysokich kosztów w listopadzie każdego roku, czasami naturalny cykl działalności gospodarczej jest taki, że jakiś miesiąc jest miesiącem inwestycyjnym, dobrze by było aby przypadał on na koniec roku obrotowego.

Przedyskutuj to koniecznie ze swoim księgowym albo doradcą podatkowym 🙂

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Przesunięty rok obrotowy”

  1. Beata Marek | cyberlaw.pl napisał:

   Świetny pomysł – bardzo praktyczny.

  2. Błażej Sarzalski napisał:

   Dzięki za komentarz Beato 🙂 Przepisy dotyczące spółki z o.o. są kopalnią takich praktycznych pomysłów, trzeba tylko wiedzieć, które złoża można eksploatować 🙂

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat