Problemy z uzyskaniem NIP dla spółek tworzonych w trybie S24

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Zgodnie z obietnicami z poprzedniego posta wybieram jeden z ciekawszych tematów przedstawionych przez moich czytelników.  Temat praktyczny i interesujący dla każdego, kto rozważa otwarcie spółki przez internet.

Oto co napisał pan Robert:

(…) Urząd Skarbowy do rejestracji podatnika chce ode mnie umowę podpisana przez notariusza. Co powinienem przedstawić jeżeli spółka była rejestrowana przez internet? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Robert (…)

Otóż, mając już pewne doświadczenie z rejestracją spółek przez internet, nie byłem zaskoczony pytaniem 🙂 Kłopoty pojawiają się zresztą nie tylko w przypadku uzyskiwania dla tego typu spółek numeru NIP, ale także numeru REGON i wynikają one po prostu z niewiedzy urzędników na temat nowego trybu e-rejestracji spółki z o.o.

Cieszy mnie jednak, że urzędnicy otwarci są na nowości i za każdym razem, kiedy wyjaśniałem o co chodzi i jak to działa, wszelkie problemy nagle znikały. Przechodząc jednak do odpowiedzi: wysyłając wniosek NIP-2 oraz RG-1 powinniśmy załączyć do niego wydruk postanowienia właściwego sądu rejestrowego o wpisie do rejestru, w przypadku zaś Urzędu Skarbowego (chociaż brak jest wyraźnych podstaw prawnych dla tej praktyki) wiele ułatwić może także dołączenie umowy najmu. Najlepiej dodać także pismo wyjaśniające w czym problem oraz od razu umowę spółki (wydruk z systemu S24).

W przypadku numeru REGON wystarczyło gdy po telefonie z delegatury Urzędu Statystycznego nadałem na e-maila plik pdf z postanowieniem sądu, który w urzędzie sobie samodzielnie wydrukowali.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  13 comments on “Problemy z uzyskaniem NIP dla spółek tworzonych w trybie S24”

  1. Witam,
   Mam pytanie ze spółką rejestrowaną on-line.
   Czy za datę powstania spółki uznaje się datę, która widnieje na umowie spółki czy datę wpisu do KRS?
   Mam z 2 urzędów skarbowych 2 interpretacje, ponieważ 9 lipca spółka została zarejestrowana, a 10 wpisana do KRS.

   Pozdrawiam.

  2. Bardzo dziękuję za odpowiedź.Urząd Skarbowy zażyczył sobie, aby przedłożyć mu umowę spółki opatrzoną podpisami Zarządu :-
   Czyli Urząd ma prawo żądać umowy???

  3. Rozumiem że po pozytywnej weryfikacji wniosku w KRS należy drogą pocztową wysłać dokumenty do urzędu skarbowego i statystycznego ?

  4. Mam pytanie w „starym” trybie, jak założyłam spółkę w trybie S24 mogę jednocześnie wystąpić o REGON i NIP, bo w NIP-2 dwa jest obowiązek wpisania REGON? Czy najpierw muszę uzyskać REGON a dopiero potem złożyć NIP-2

   1. Należy wręcz złożyć te wnioski, bo w „starym” trybie S24 nie było tzw. jednego okienka. Zaczynamy od wniosku o REGON, a potem o NIP.

  5. Przy rejestracji s24 nie obowiązuje jedno okieno (niestety) w związku z tym należy najpier złożyć wniosek o nadanie regon, a dopiero po jego uzyskaniu o NIP . Na szczęście nadanie regonu to maksymalnie kilka dni 🙂

  6. Panie Błażeju,

   Jeśli dobrze rozumiem to co napisano w poniższym artykule nie muszę się osobno starać o NIP i REGON. To sąd powinien przesłać dane do US i GUS, a numery nadawane są automatycznie, z dniem podpisania umowy spółki, czyli z dniem wypełnienia internetowego wniosku w systemie EMS.

   Czy dobrze to rozumiem? Pytam, ponieważ z powyższych komentarzy chyba wynika, że nie.

   http://www.zakladamyfirme.pl/artykul_narzedziowa,682,682,683,rejestracja-spolki-w-krs.html

   Tu fragment:
   „Nadanie numeru NIP i REGON dla spółki handlowej następować ma teraz automatycznie, bezpośrednio po zamieszczeniu w CRP KEP bądź rejestrze REGON danych przekazanych z KRS. Po nadaniu NIP i REGON informacja o nich ma być elektronicznie przekazywana z urzędowych rejestrów do KRS i wpisana do niego. Przy czym przekazanie do KRS informacji o NIP/REGON w wyjątkowych przypadkach może następować w terminie 3 dni.”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc