Zgodnie z obietnicami z poprzedniego posta wybieram jeden z ciekawszych tematów przedstawionych przez moich czytelników. Temat praktyczny i interesujący dla każdego, kto rozważa otwarcie spółki przez internet.
Oto co napisał pan Robert:
(…) Urząd Skarbowy do rejestracji podatnika chce ode mnie umowę podpisana przez notariusza. Co powinienem przedstawić jeżeli spółka była rejestrowana przez internet? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Robert (…)
Otóż, mając już pewne doświadczenie z rejestracją spółek przez internet, nie byłem zaskoczony pytaniem 🙂 Kłopoty pojawiają się zresztą nie tylko w przypadku uzyskiwania dla tego typu spółek numeru NIP, ale także numeru REGON i wynikają one po prostu z niewiedzy urzędników na temat nowego trybu e-rejestracji spółki z o.o.
Cieszy mnie jednak, że urzędnicy otwarci są na nowości i za każdym razem, kiedy wyjaśniałem o co chodzi i jak to działa, wszelkie problemy nagle znikały. Przechodząc jednak do odpowiedzi: wysyłając wniosek NIP-2 oraz RG-1 powinniśmy załączyć do niego wydruk postanowienia właściwego sądu rejestrowego o wpisie do rejestru, w przypadku zaś Urzędu Skarbowego (chociaż brak jest wyraźnych podstaw prawnych dla tej praktyki) wiele ułatwić może także dołączenie umowy najmu. Najlepiej dodać także pismo wyjaśniające w czym problem oraz od razu umowę spółki (wydruk z systemu S24).
W przypadku numeru REGON wystarczyło gdy po telefonie z delegatury Urzędu Statystycznego nadałem na e-maila plik pdf z postanowieniem sądu, który w urzędzie sobie samodzielnie wydrukowali.
13 comments on “Problemy z uzyskaniem NIP dla spółek tworzonych w trybie S24”
Warto dodać, że wydrukowaną z systemu S24 umowę spółki wspólnicy powinni podpisać i zaparafować każdą stronę. Przynajmniej w Rybniku w Urzędzie Skarbowym są takie wymagania. 🙂
Witam,
Mam pytanie ze spółką rejestrowaną on-line.
Czy za datę powstania spółki uznaje się datę, która widnieje na umowie spółki czy datę wpisu do KRS?
Mam z 2 urzędów skarbowych 2 interpretacje, ponieważ 9 lipca spółka została zarejestrowana, a 10 wpisana do KRS.
Pozdrawiam.
Datą powstania jest data podpisania umowy w formie elektronicznej.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.Urząd Skarbowy zażyczył sobie, aby przedłożyć mu umowę spółki opatrzoną podpisami Zarządu :-
Czyli Urząd ma prawo żądać umowy???
Tak.
Dziękuję za informację.
Rozumiem że po pozytywnej weryfikacji wniosku w KRS należy drogą pocztową wysłać dokumenty do urzędu skarbowego i statystycznego ?
@Paula: Pocztą lub osobiście.
Mam pytanie w „starym” trybie, jak założyłam spółkę w trybie S24 mogę jednocześnie wystąpić o REGON i NIP, bo w NIP-2 dwa jest obowiązek wpisania REGON? Czy najpierw muszę uzyskać REGON a dopiero potem złożyć NIP-2
Należy wręcz złożyć te wnioski, bo w „starym” trybie S24 nie było tzw. jednego okienka. Zaczynamy od wniosku o REGON, a potem o NIP.
Przy rejestracji s24 nie obowiązuje jedno okieno (niestety) w związku z tym należy najpier złożyć wniosek o nadanie regon, a dopiero po jego uzyskaniu o NIP . Na szczęście nadanie regonu to maksymalnie kilka dni 🙂
Panie Błażeju,
Jeśli dobrze rozumiem to co napisano w poniższym artykule nie muszę się osobno starać o NIP i REGON. To sąd powinien przesłać dane do US i GUS, a numery nadawane są automatycznie, z dniem podpisania umowy spółki, czyli z dniem wypełnienia internetowego wniosku w systemie EMS.
Czy dobrze to rozumiem? Pytam, ponieważ z powyższych komentarzy chyba wynika, że nie.
http://www.zakladamyfirme.pl/artykul_narzedziowa,682,682,683,rejestracja-spolki-w-krs.html
Tu fragment:
„Nadanie numeru NIP i REGON dla spółki handlowej następować ma teraz automatycznie, bezpośrednio po zamieszczeniu w CRP KEP bądź rejestrze REGON danych przekazanych z KRS. Po nadaniu NIP i REGON informacja o nich ma być elektronicznie przekazywana z urzędowych rejestrów do KRS i wpisana do niego. Przy czym przekazanie do KRS informacji o NIP/REGON w wyjątkowych przypadkach może następować w terminie 3 dni.”
Panie Tomaszu, zachęcam do czytania aktualnych wpisów.