Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Aport

Błażej Sarzalski14 czerwca 20127 komentarzy

Wpisałem właśnie w Wujka Google słowo “aport”.

Tak jak się spodziewałem. Na pierwszej stronie Google możemy znaleźć zakład szkolenia psów, gabinet weterynaryjny, psi hotel, gabinet dogoterapii, a wśród tego wszystkiego parę zdawkowych linków do Wikipedii oraz jakichś innych biznesowych stron. Podczas gdy dla większości osób słowo “aport” zawsze już  będzie kojarzyło się z rzucaniem patykiem i oczekiwaniem, że pies przyniesie nam ten patyk, o tyle dla prawników i specjalistów od rachunkowości, a także dla Ciebie, jeżeli interesujesz się spółką z o.o. jako formą prowadzenia działalności gospodarczej, słowo to będzie synonimem wyrażenia “wkład niepieniężny”.

Jak już może wiesz, najczęściej wkładem do spółki z o.o. jest gotówka. Są jednak sytuacje kiedy gotówki nie mamy, możemy jednak wnieść jakiś wkład niepieniężny do spółki.

Co nie może być takim wkładem? Mamy dwa generalne zakazy. Nie możemy wnieść do spółki prawa niezbywalnego, co jest absolutnie zrozumiałe, jeżeli czegoś nie da się zbyć, to nie można tego też wnieść do spółki, wnoszenie wkładów do spółek kapitałowych jest bowiem formą ich zbywania. Przykładów takiego prawa niezbywalnego jest kilka i najczęściej wymienia się tutaj prawo użytkowania rzeczy, prawo dożywocia, służebność osobista, większość dóbr osobistych, prawo pierwokupu lub odkupu.

Nie możemy wnieść do spółki także własnej pracy lub usług na rzecz spółki, ani wynagrodzenia za świadczenie usług przy powstaniu spółki, obok tego, zakazane jest także obejmowanie udziałów w zamian za wkład polegający na zobowiązaniu do przyszłego świadczenia na rzecz spółki.

Co zatem wnieść do spółki możemy? Ano, wszystko to co jest zbywalne, ma wartość ekonomiczną i zdolność bilansową (możliwość umieszczenia w bilansie). Z szerokiego katalogu możemy wybierać 🙂 Nieruchomości? Jak najbardziej. Samochody, komputery, urządzenia? Też. Weksle? Także, ale zapraszam tutaj aby poznać bliżej ten temat. Możemy wnieść także prawa autorskie, znaki towarowe, patenty, know-how, wierzytelności, a nawet całe przedsiębiorstwo (to ostatnie zresztą jest najkorzystniejsze pod kątem podatkowym).

Z aportem, jeżeli nie jest on przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią wiąże się jednak pewien haczyk. Otóż trzeba opodatkować jego wniesienie – podatek obciąża wnoszącego go wspólnika. Dzieje się tak dlatego, że ustawy o podatkach dochodowych za przychody z kapitałów pieniężnych uznają m.in. nominalną wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  dr Dariusz Bucior | Umowa-agencyjna.pl 14 czerwca, 2012 o 08:54

  Wieloznaczność słowa aport potrafi pobudzić wyobraźnię prawnika. Kiedyś na teście dla studentów dałem pytanie:

  Spośród kilku znaczeń wyrazu „aport” dla prawa spółek najważniejsze jest to, zgodnie z którym za aport należy uważać: a) wołanie na psa tresowanego oznaczające: przynieś, podaj, b) zbieranie i przynoszenie przez psa zwierzyny ubitej lub postrzelonej albo żądanego przedmiotu, c) przedmiot przenoszony przez siły nadprzyrodzone na seansach spirytystycznych, d) wkład niepieniężny do spółki, e) żadna z powyższych odpowiedzi nie jest prawidłowa.

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 14 czerwca, 2012 o 09:00

  Ciekaw jestem czy zdobył się ktoś na nieprawidłową odpowiedź? 🙂

  Odpowiedz

  dr Dariusz Bucior | Umowa-agencyjna.pl 14 czerwca, 2012 o 09:03

  Zawsze ktoś się znajdzie, kto zaznaczy nieprawidłową odpowiedź – zakładam, że dla żartu, choć kto wie… 🙂

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 14 czerwca, 2012 o 09:04

  Ze studentami nigdy nic nie wiadomo 🙂

  Odpowiedz

  była studentka 15 czerwca, 2012 o 14:55

  pamiętam to pytanie:)
  i pamiętam także pytanie dotyczące prokury łącznej: i jedna z odpowiedzi brzmiała prokura ustanowiona na łące:) i jedna z moich koleżanek studentek przez pomyłkę (jak sama stwierdziła) zaznaczyła tą właśnie odpowiedź:)
  pozdrawiam pana dr. D. Buciora:)

  Odpowiedz

  Błażej Sarzalski 15 czerwca, 2012 o 15:07

  Haha 🙂 A było pytanie czy komplementariusz to osoba, która otrzymuje dużo komplementów? 🙂

  Odpowiedz

  dr Dariusz Bucior | Umowa-agencyjna.pl 15 czerwca, 2012 o 15:13

  Dziękuję “byłej studentce” za pozdrowienia! 🙂

  To z prokurą łączną nawiązywało do anegdoty, którą na jakiejś konferencji opowiedział Prof. Z. Radwański, jak to student na pytanie, co to jest hipoteka łączna, odpowiedział właśnie, że to hipoteka ustanowiona na łące… 🙂

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: