Nabici w elektroniczny odpis z KRS

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Nie wiem czy pamiętacie jeszcze mój tekst o „kreatywnym” biznesie polegającym na wysyłaniu do przedsiębiorców wezwań do uiszczenia opłat za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wtedy pisałem o tym, że wielu dało się „nabić w monitor”.

Spójrzcie więc na to:

Pismo stylizowane na postanowienie z Sądu Rejestrowego. Bzdurne podanie podstawy prawnej. Brak jakichkolwiek bliższych danych podmiotu wzywającego i opłata w kwocie 250 złotych. Niektórzy niestety dają się nabierać, więc ostrzegam! Wszyscy moi klienci otrzymali takie pisma ostatnio. Nie będę przebierał w słowach – to wyjątkowe świństwo.

Dlatego też postanowiłem coś z tym zrobić.

Co takiego…? 🙂

Możecie zgadywać.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  50 comments on “Nabici w elektroniczny odpis z KRS”

  1. Brawo Błażej!dobrze że to wrzuciłeś. to ja pierwszy zgaduję: zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art 286 par. 1 kk, w związku z 304 par. 1 kpk?

  2. Nie wiem, co zrobiłeś, ale akurat ten dokument jak rzadko wypełnia znamiona art. 286 kk. Nie zapominajmy o fazie stadialnej usiłowania popełnienia przestępstwa. Myślę, że nawet opór materii prokuratorskiej udałoby się przełamać. Tylko darujmy sobie art. 304 kk – nie idźcie tą drogą…

   Odpisałeś im, że będziesz regularnie opisywał ich na blogu?

  3. odpisałeś im że z powodu braku podpisu pismo pozostawiasz bez rozpoznania, ponieważ nie jesteś w stanie stwierdzić czy oświadczenie woli zostało wyrażone przez uprawnioną do tego osobę?

  4. @Paweł: To też właśnie nie uważam, że doniesienie do prokuratury jest mało adekwatne w tym temacie. Jednak dokument ten ewidentnie narusza normę przepisu, który jest sankcjonowany w dosyć specyficzny sposób i wpadłem na pomysł, że można to wykorzystać 🙂

   @Gustaw: Nie 🙂 Ale to by było całkiem „jajcarskie” podejście do tematu 🙂

  5. @BS – jajcarskie ale możliwe;)
   kolejna opcja:
   naruszenie art 34 ust. 1 ustawy o KRS i art 16 ust. 1 ustawy SDG????

  6. To, że napisałem, że ciepło, gorąco to nie znaczy, że akurat chodziło mi o te przepisy 🙂 Ja podstawy do zdyscyplinowania spółki szukałbym w KSH i przepisach o grzywnach nakładanych przez sąd rejestrowy na prezesów, którzy dopuszczają do nieoznaczania pism obligatoryjnymi danymi 🙂

   Sąd rejestrowy, o ile znajdzie się ktoś, kto potraktuje to poważnie (a sądzę, że ze względu na rozmiar procederu, to się znajdzie), raczej zadziała tutaj szybciej niż prokuratura. Jakby każdy kto dostał takie pismo wniósł do SR właściwego dla spółki wysyłającej tego typu pisma uprzejmy wniosek o nałożenie 5000 zł grzywny na prezesa to po paru takich postanowieniach mogłoby im się odechcieć…

  7. Ja to na poważnie pisałem. Trzeba tylko wytypować jelenia do napisania zawiadomienia (czuję ten ciężki wzrok na sobie), a potem zebrać parę podpisów i puścić do prokuratury wg miejsca ujawnienia.
   A potem będzie prokurator wydzwaniał do Błażeja…

  8. Jako klasyczny przykład frajera jestem w stanie dać się wkręcić w pisanie zawiadomienia. Ale nie w tym tygodniu, bo raz, że będę się upubliczniał (słuchajcie Radia dla Ciebie 21/06/2012 o godz. 18), a dwa – rodzi mi się kolejne dziecko, więc mogę być nieco zajęty.
   A Kalina jak jest taka mądra, to niech się przyłączy do tego łańcuszka szczęścia.

  9. W 2011 r. Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez inny podmiot posługujący się podobnymi metodami. Kierował on do przedsiębiorców wnioski o wniesienie opłaty wraz z dołączonym drukiem przelewu z tytułu publikacji ogłoszeń na stronach tzw. „Internetowego Rejestru Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego” oraz „Centralnego Rejestru Ogłoszeń Monitora Sądowego i Gospodarczego”. Postępowanie jednak do tej pory nie zostało zakończone aktem oskarżenia.

  10. Wracam do tematu:

   Wniosek o nałożenie grzywien na podstawie ustawy o KRS oraz KSH poszedł, dam Wam znać co z tego wyjdzie, a Pawła będę trzymał za słowo co do napisania zawiadomienia, co więcej, mam nawet jedną osobę, która zapłaciła – więc to już nie tylko usiłowanie, ale dokonanie czynu.

  11. Właśnie odebrałam pocztę, a w niej nie wezwanie,lecz”informacja” wiadomej kancelarii:) Już na pierwszy rzut oka to pismo nie wzbudza zaufania więc postanowiłam to sprawdzić. Mam to czego oczekiwałam. Gdyby nie ta strona, napewno wykonałabym telefon do Sądu o potwierdzenie.

  12. Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego powstała na mocy uchwały podjętej przez Nadzwyczajne Zgromadzenie Wspólników Spółki Deliver o wyodrębnieniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa pod nazwą Kancelaria Odpisów z Monitora Sądowego i Gospodarczego i w żaden sposób nie uzurpuje sobie prawa do bycia czy naśladowania żądnej Instytucji Państwowej.
   Zarzuty kierowane pod naszym adresem wynikają, jak mniemamy, z niepoprawnego zrozumienia treści Informacji, jaką do Państwa kierujemy oraz z niewłaściwego zrozumienia zakresu naszych usług.

   Kancelaria Odpisów wysyła podmiotom zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym pismo handlowe dotyczącą uruchomienia aplikacji internetowej. Usługa polega na dostarczeniu Klientowi możliwości pobrania elektronicznej wersji odpisu (jest to skan oryginału wraz ze skanem niezbędnych pieczęci). Klient dokonując opłaty aktywacyjnej otrzymuje również oryginał w formie papierowej wysyłany pocztą a także możliwość dostępu do elektronicznych wersji odpisów innych podmiotów. Odpisy aktualne bezpłatnie pobierane ze strony rządowej różnią się od naszych brakiem pieczęci, które nasze odpisy posiadają.

   Oferta jest dobrowolna, a nie skorzystanie z niej nie skutkuje żadnymi konsekwencjami.
   Poza tym oferujemy też naszym Klientom możliwość dostępu do elektronicznej oraz papierowej wersji odpisu pełnego.

   Pytania i sugestie prosimy kierować na: wsparcie@eokrs.pl

   Kancelaria Odpisów z Krajowego Rejestru Sądowego

  13. @Tomasz Rogalski:

   Panie Tomaszu, te wyjaśnienia są naprawdę na żenującym poziomie. Każdy inteligentny człowiek widzi powiązanie tego pisma z realnym wyglądem postanowień sądowych – dla niezorientowanej osoby jest to mylące i może świadczyć o tym, że jest to celowe zagranie celem wydobycia pieniędzy od nieświadomych osób.

   W ww. piśmie nie ma nigdzie słowa o tym, że oferta jest dobrowolna, nie użyto nawet słowa oferta, nie wskazano kto jest podmiotem wysyłającym ofertę.

   Proszę więc zostawić te głodne kawałki na inne forum, albo dla prokuratora, choć nie mam wątpliwości, że on ma podobny pogląd jak ja i większość czytelników.

  14. To się nazywa metoda zdartej płyty. Wszyscy wokół doskonale wiedzą, że nikt w życiu nie skorzystałby z usług tej firmy, gdyby nie sądził, że ma do czynienia z oficjalnym pismem z sądu. Ciekaw jestem, jakie byłyby przychody firmy, gdyby zmieniła układ i czcionkę na nieprzypominające pism z KRS, podawała – zgodnie z prawem – wszystkie dane swoją firmy (jakoś zabrakło NIPu i nr KRS, nieprawdaż?) oraz informowała, że jest to oferta handlowa, a nie wezwanie do uiszczenia opłaty.

  15. Panie Błażeju, nie jestem prawnikiem ale dziś po otworzeniu koperty zjeżyłem się ze złości, Czy jako klient (wkurzony niedoszły klient) też mógłbym wnieść do prokuratury odpowiednie zawiadomienie czy do sądu rejestrowego o ukaranie ?

  16. Witam
   Ja też dzisiaj otrzymałam taką informację o konieczności wpłaty 300 zł. Jestem księgową i czytałam o takich wyłudzeniach dlatego nie nabrałam się ale uważam, że trzeba coś z tym zrobić bo jest to bezczelne podszywanie się celem czerpania zysku.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc