Nazwisko w firmie spółki z o.o.

Spółka z o.o.
Nazwisko w firmie spółki z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy można umieścić nazwisko w firmie spółki z o.o.?

Dobre nazwisko to skarb, dobre nazwisko w firmie spółki z o.o. to także gigantyczna wartość marketingowa. Szczególnie, gdy kojarzymy je z czymś dobrym. Czasami więc także wspólnicy spółek kapitałowych chcieliby w jakiś sposób zdyskontować swoje dobre imię. Nazwisko w firmie spółki z o.o. nie jest czymś niespotykanym, jednak nie jest też zasadą. Spółka z o.o. jako spółka kapitałowa ma to do siebie, że niejako „odrywa się” ona od swoich wspólników, założycieli czy członków organów. Jest samodzielnym bytem prawnym. Opiera się na kapitale. Inaczej jest ze spółkami osobowymi, gdzie istnieje wręcz obowiązek ujawniania w ich firmach nazwisk wspólników.

Przepisy pozwalają jednak umieścić nazwisko osoby fizycznej w nazwie spółki z o.o. Okazuje się, że można więc umieszczać także w firmach spółek z o.o. nazwiska osób fizycznych  i czerpać z tego korzyści.

Pod jakim warunkiem można umieścić nazwisko w nazwie spółki z o.o.?

Nie jest natomiast tak, że możliwość użycia nazwisk w nazwie spółki z o.o. jest nieograniczona. Firma osoby prawnej, a więc spółki z o.o. może zawierać nazwisko lub pseudonim osoby fizycznej, jeżeli służy to ukazaniu związków tej osoby z powstaniem lub działalnością danego przedsiębiorcy. Umieszczenie w firmie nazwiska wymaga ponadto pisemnej zgody tej osoby, a w razie jej śmierci – zgody jej małżonka i dzieci.

Więc kiedy taki związek jest, a kiedy go nie ma? Oczywiście najczęstszym przykładem będzie powiązanie wspólnika z samą spółką ale nie ograniczajmy się tylko do tego. Związek uzasadniający zamieszczenie nazwiska osoby fizycznej w firmie osoby prawnej niekoniecznie musi łączyć się z posiadaniem udziałów w tej osobie prawnej. Może być to np. związek między pracownikiem spółki, a spółką. Może to być związek w postaci wykorzystania dorobku naukowego, artystycznego, czy wynalazczego danej osoby za jej zgodą w takiej spółce. Wydaje mi się, że powinniśmy podchodzić do tego elastycznie i zdroworozsądkowo.

Przykłady spółek z o.o. mających w firmie nazwisko osoby fizycznej

Przykłady? Ależ proszę…

W. Cejrowski Sp. z o.o., Grupa Gomułka Sp. z o.o., A. Blikle Sp. z o.o.

Sarzalski Consulting Sp. z o.o. 🙂

Tak, nawet ja pokusiłem się o założenie spółki z własnym nazwiskiem.

Czy sądy rejestrowe sprawdzają powiązania wspólnika ze spółką?

Przez wiele lat niektórzy prawnicy narzekali, że sądy rejestrowe nie stosują tzw. prawa firmowego i rejestrują firmy jak leci. Prawdę powiedziawszy w toku procedury rejestracji mojej spółki nikt mnie nie pytał, czy spółka ma pisemną zgodę na użycie mojego nazwiska. Jakby to powiedzieć – zależy od konkretnego decydenta. Znam jednak przypadki, gdy sądy faktycznie badają tego typu kwestie. Jeżeli więc rejestrujesz spółkę w której nazwie znajduje się nazwisko osoby fizycznej zadbaj o przedstawienie pisemnej zgody na jego wykorzystanie.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  6 comments on “Nazwisko w firmie spółki z o.o.”

  1. Lech napisał:

   Sądy prawa firmowego nie stosują
   🙂
   A poważniej: przy rejestrowaniu sp. z o.o. sąd bada z urzędu zasadność użycia nazwiska w firmie?

  2. Tomek napisał:

   @Lech: Oczywiście, nie bada tylko niekaralności 😉

  3. Paweł Judek | blog o prawie transportowym napisał:

   @ Lech

   Rejestrując spółkę sąd z urzędu niczego nie bada 🙂 A poważniej to masz 10-krotnie większą szansę braku rejestracji z uwagi na pomylony kod PKD niż wpisania sobie do nazwy spółki np. Barack Obama 🙂

  4. Marcin napisał:

   Błażej – Grupa Gumułka. Z tow. Władysławem oni nie mają nic wspólnego 🙂

  5. Janusz napisał:

   …Z tow Wiesławem

  6. gustaw napisał:

   @ Janusz – jeden czort;)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić poradę

  KOMENTARZE

  • aadfet - Dobry wpis.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W takim przypadku wspólnik wystawia spółce fakturę VAT, natomiast spółka nie ma obowiązku zapłaty kw
  • MS - Super artykuł. Bardzo dokładne wyjaśnienie. Chciałabym doprecyzować wniesienie aportem towarów do sp
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Dzięki za komentarze :) Pan Rafał słusznie zauważył, że podatki w spółce z o.o. są jedne z najniż
  • Rafał Chmielniak - Ciężko jest żyć, ale trzeba spojrzeć jednak na to tak, że spółka z o.o. ma jedne z najniższych podat