Leksykon spółek handlowych

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Wróciłem dzisiaj w nocy z wakacji, wchodzę do kancelarii, biurko zawalone aktami i korespondencją, która czekała na moją reakcję.

Wśród pism procesowych, odpowiedzi na wezwania do zapłaty i innych dokumentów ciekawa korespondencja z wydawnictwa C.H. Beck. – interesujący prezent w postaci Leksykonu spółek handlowych, obejmującego 100 podstawowych pojęć dotyczących prawa spółek. Redaktorem leksykonu jest  doktor Bartłomiej Gliniecki adiunkt w Katedrze Prawa Handlowego WPiA Uniwersytetu Gdańskiego.

Bartek znany jest z pewnością użytkownikom Goldenline, jako że aktywnie udziela się w grupach dotyczących prawa spółek.

Już tylko rzut oka na publikację spowodował, że musiałem o niej napisać. Solidna dawka wiedzy prawniczej w dosyć nowatorskim ujęciu – nie jest to bowiem klasyczny komentarz do przepisów Kodeksu spółek handlowych, ale coś w rodzaju Abecadła spółek handlowych, obejmującego nie tylko pojęcia należące do języka jakim posługują się ustawy czy też prawnicy, ale też do tego jak o spółkach mówią osoby, które je prowadzą.

Pojęcia pogrupowane są alfabetycznie i zawierają odnośniki do innych istotnych pojęć służących zrozumieniu tego co czytamy.

Dowiesz się więc m.in. co to jest absolutorium i jakie ma znaczenie praktyczne, czym zajmuje się biegły rewident w kontekście spółek handlowych, poznasz pojęcie czystego zysku, a także tak interesujące pojęcia jak agio, „złota akcja” (trochę baśniowe, jak „złote runo” 😉 ?), fuzja (czy tylko mnie to pojęcie kojarzy się z chemią?) oraz czym jest zasada lustra.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  6 comments on “Leksykon spółek handlowych”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc