Miss Amber Gold usłyszała zarzuty popełniania przestępstw przeciwko prawu spółek

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Katarzyna P. – znana z firmowania swoim nazwiskiem swojego męża, Marcina, z domu Stefańskiego, założyciela Amber Gold usłyszała w końcu zarzuty. Nie są to jednak zarzuty związane bezpośrednio z aferą Amber Gold, ale z naruszeniem przepisów Kodeksu spółek handlowych, w tym przepisów o rejestracji spółki z o.o.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi wyjaśnił:

„Konkretnie chodzi o niewywiązywanie się z obowiązku polegającego na składaniu sprawozdań finansowych, a także o działania polegające na składaniu niezgodnych z rzeczywistością oświadczeń o pokryciu w całości kapitału zakładowego spółki, a następnie o podwyższeniu kapitału zakładowego. To skutkowało wprowadzeniem w błąd sądu, a następnie dokonaniem w KRS wpisów, które nie odpowiadały rzeczywistości”

Te pierwsze, to czyny związane z naruszeniem przepisów ustawy o rachunkowości, drugie zaś bezpośrednio związane są z procedurą rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz rejestracji podwyższeń kapitału zakładowego.

W toku tworzenia spółki, gdy mamy zawartą już umowę spółki i powołany zarząd, spółka zgłaszana jest do rejestru. Wtedy też kapitał zakładowy spółki powinien zostać w całości pokryty. W toku procedury rejestrowej sąd rejestrowy nie bada, czy wniesiono wkłady na pokrycie kapitału zakładowego, poprzestaje na odebraniu pisemnego oświadczenia od członków zarządu, które składa się pod groźbą odpowiedzialności karnej, że wkłady te wniesiono i pokryto w całości kapitał zakładowy. Sąd nie bada faktycznego wniesienia wkładów, gdyż nie ma do tego podstaw w przepisach prawa.

Efekt? Sąd bezproblemowo zarejestruje spółkę z o.o., która nie ma faktycznie żadnych pieniędzy.

Straszne? Może tak. Nie chcę jednak, aby powyższe brzmiało tak, jakbym był jakimś szczególnym zwolennikiem tego, aby przedstawiać sądowi potwierdzenia przelewów czy wyciągi z rachunków bankowych (tak obecnie trzeba robić w toku rejestracji spółki akcyjnej). Nie tędy droga, chociaż zwolennicy twardego kursu powiedzą, że gdyby tak było to nie byłoby sprawy Amber Gold.

Ja sądzę odmiennie. Uważam, że nie ważne jak restrykcyjne będzie prawo to zawsze będą ludzie, którzy będą je naruszać (choćby poprzez podrabianie potwierdzeń przelewów, zresztą, według doniesień prasy, w jednej ze spółek akcyjnych związanej z Amber Gold, był taki przypadek), wprowadzanie zaś większego rygoryzmu prawnego, spowodowałoby tylko niepotrzebne utrudnienia dla całej rzeszy uczciwych ludzi, którzy chcą szybko i sprawnie zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  6 comments on “Miss Amber Gold usłyszała zarzuty popełniania przestępstw przeciwko prawu spółek”

  1. Już chciałem odpisać, ale postanowiłem sprawdzić wcześniej. Okazało się, że jednak coś jest na rzeczy: „Dodatkowymi atrakcjami będą wybory Miss Amber Moto, sponsorowanych przez Amber Gold, a także możliwość wygrania atrakcyjnych nagród, takich jak skuter Moto Magnus Verso oraz bilety na przeloty linii lotniczych OLT Jetair.”
   http://forsal.pl/artykuly/547994,amber_gold_zaprasza_na_trojmiejskie_targi_motoryzacyjne_amber_gold_2011.html
   Jak widać, szerokim gestem wspierali gibony, film i klasztory 🙂
   Dodam jeszcze jako ciekawostkę, że u mnie na wydziale OLT „zasponsorowało” nagrody dla najlepszych absolwentów. Piszę w cudzysłowiu, bo ogłosiło upadłość bodaj 3 dni później…

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc