Czy spółka z o.o. to forma prawna dla każdego?

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Czy spółka z o.o. nadaje się dla każdego biznesu i dla każdej działalności?

Czy jest to forma działalności odpowiednia dla każdego?

 

 

 

 

Jak uważasz?

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  10 comments on “Czy spółka z o.o. to forma prawna dla każdego?”

  1. W ciemno można założyć, że nie jest 😉

   Ale czy każdy o tym wie? Przykładowo mój, nazwijmy go kolaborant biznesowy ;), miał już dość płacenia ZUSu i uwidział sobie założenie spółki z o.o. I założył. Tylko nijak nie mogę sobie wyliczyć, jak on w skali roku wyjdzie na tym finansowo in plus. A może? Kiedyś ktoś w komentarzach pytał się, czy opłaca się zakładać sp. z o.o., aby nie płacić ZUSu, to go zbyłeś 😉

   Co ciekawsze, znajomek ten chyba nie zdaje sobie sprawy, że to co spółka zarobi, to nie jest jego i będzie musiał opodatkować to potem drugi raz lub w inny sposób szukać ujścia tych pieniędzy ze spółki.

  2. No cóż, liczyłem, że dyskusja wcześniej się rozwinie, ale…

   Do zadania tego pytania zainspirowała mnie wiadomość, od jednego z klientów, który wyczytał, że sp. z o.o. to spółka dla każdego. Naprawdę?

   No jasne, że nie!

   Nie każdy ma zdolność do prowadzenia biznesu, nie każdy ma odpowiednie środki by zaczynać w ten sposób, nie każde przedsiębiorstwo musi być prowadzone w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Niektórym wręcz zakazuje się wykonywać zawodu w takiej formie (np. adwokatom czy radcom prawnym), inni nie będą podejmowali ryzyka finansowego tworzenia spółki z o.o. bo ich działalność nie jest na tyle duża by pozwalała na utrzymanie takiej spółki (np. osoby wykonujące swój zawód w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej), inne, większe podmioty natomiast muszą być prowadzone w formie spółki akcyjnej (np. banki, organizacje odzysku, niektóre kluby sportowe, towarzystwa ubezpieczeniowe).

   Faktem natomiast jest, że spółka z o.o. jest bardzo elastycznym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw opartych na pracy najemnej co najmniej kilku osób. Nie jest tak ryzykowna jak jednoosobowa działalność gospodarcza (przypominam, jeżeli prowadzisz takową to odpowiadasz całym swoim majątkiem za zobowiązania!), jednocześnie zaś pozwala na unikanie płacenia przez właściciela składek na ubezpieczenia społeczne, a przy dobrym księgowym, pozwala całkiem rozsądnie zoptymalizować kwestie podatkowe. Wiele większych firm także może swobodnie działać w formie spółki z o.o. – bo jest to jedna z najbardziej elastycznych form prowadzenia działalności.

   Przykład?

   Okej, w małych spółkach z o.o. nikt nie powołuje rady nadzorczej, aby nie mnożyć kosztów, ale jednocześnie przepisy pozwalają (a w spółkach o dużym kapitale, z dużą ilością wspólników wręcz nakazują) utworzenie takiego organu i ograniczenie prawa kontroli indywidualnej każdego wspólnika. W małej spółce wspólnik więc może sam nadzorować działalność spółki, w dużej przepisy stwarzają mu możliwość kontroli poprzez organ kontroli.

   Inny przykład?

   W małych spółkach wspólnicy często chcą aby skład wspólników był stały. Nic prostszego, można zastrzec w umowie spółki ograniczenia w możliwości sprzedaży udziałów.

   W dużych spółkach można tego nie robić i pozwolić na całkowitą swobodę obrotu udziałami i zmian wśród wspólników.

   Spółka z o.o. jest więc nie dla każdego, ale może sprostać wymaganiom wielu, choć czekam tylko na kogoś kto zaraz powie, że w sumie to i tak najlepsza jest odpowiednio zrobiona spółka komandytowa 🙂 Cóż, będę musiał mu chyba przyznać rację, ale do tej zabawy też potrzeba spółki z o.o.

  3. Darek: A jak to się ma do tej dyskusji?

   (Na marginesie: nie uważam, żeby Ksh trzeba było pisać od nowa – uważam, że można znaleźć kilka niedociągnięć, ale po to właśnie jest jeszcze coś takiego jak wykładnia prawa, orzecznictwo, czy zapatrywania doktryny, żeby jakoś starać się wybrnąć z sytuacji „niedoregulowanych”.)

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - Nie ma przepisów definiujących co to jest adres spółki. Natomiast jest definicja siedziby. Siedzibą
  • Kaja - Czy można zarejestrować adres spółki na działce która niezabudowanej? Działka posiada nr i korespond
  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.