Zdolność aportowa i specyficzne poczucie humoru prawników

Spółka z o.o.

Błażej Sarzalski

Radca prawny, od 2011 roku wpisany na listę radców prawnych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach pod numerem KT-2946, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.

Moja żona nie do końca przepada za imprezami w towarzystwie prawniczym. Twierdzi, że spotkania często są monotematyczne, a prawnicy funkcjonują w „kąciku żartu hermetycznego”. Bezdyskusyjnie ma ona rację. Prawnicy, zresztą tak jak inne grupy zawodowe (lekarze!) mają swoje, specyficzne i branżowe poczucie humoru, oparte na znajomości pojęć języka właściwego danej grupie zawodowej.

Pamiętasz może jak pisałem o zdolności aportowej?

Jeżeli nie masz chwili, aby zerknąć, to pokrótce wyjaśnię to tutaj: aport to inaczej wkład niepieniężny do spółki, natomiast pojęcie „zdolność aportowa” to inaczej prawna możność wniesienia określonej rzeczy lub prawa do spółki. Jeżeli przedmiot lub prawo posiada ową zdolność aportową, to może stanowić wkład do spółki.

Postanowiłem więc trochę odhermetyzować prawniczy dowcip…

Przy okazji polecam źródło obrazka, czyli stronę  Człowieka Prawnika.

Pisząc jednak na poważnie… pies, jako zwierzę, posiada nie tylko zdolność aportowania, ale także zdolność aportową. Może być on wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzieje się tak gdyż zwierzęta generalnie mogą być przedmiotem obrotu, co wynika z odpowiedniego stosowania wobec zwierząt, przepisów o rzeczach.

Zainteresował Cię ten wpis? Potrzebujesz mojej pomocy albo konsultacji? Skontaktuj się ze mną!

Na wiadomości e-mail odpowiadam jeszcze tego samego dnia.

  3 comments on “Zdolność aportowa i specyficzne poczucie humoru prawników”

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Błażej Sarzalski Portret

  BŁAŻEJ SARZALSKI

  Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Od 2007 roku doradzam w zakresie prawa spółek, a w szczególności rejestracji spółek, przekształceń przedsiębiorców i spółek handlowych oraz ich bieżącego funkcjonowania.

  Przygodę z blogiem o rejestracji spółek z o.o. zacząłem we wrześniu 2011 roku. Był to dla mnie szalony rok, pełen wyzwań osobistych i zawodowych. Chcesz dowiedzieć się dlaczego?

  Poznaj moją historię!

  Zerknij na wzory umów i dokumentów niezbędnych dla Twojej spółki z o.o.

  Wzory umów i dokumentów

  Umów się na poradę w sprawie Twojej spółki z o.o.

  Skontaktuj się aby umówić porad

  KOMENTARZE

  • radca prawny Błażej Sarzalski - W S24 potrafią być naprawdę szybcy. Natomiast coraz więcej sądów radzi sobie dobrze także ze standar
  • Robert - IX Wydział Gospodarczy Wrocław: wniosek złożony przez S24 (sp. z o.o.) - środa godz. 14-15, wpis do
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Prawo wekslowe nie wymaga nigdzie postawienia pieczęci firmowej przed podpisem i pieczątką prezesa.
  • radca prawny Błażej Sarzalski - Najprawdopodobniej nie dodał Pan oświadczenia do wniosku albo system coś pomieszał. Najłatwiej spraw
  • Jakub - Czytałem wszystkie komentarze i nie znalazłem swojego przypadku;) otóż złożyłem i załączyłem oświadc