Błażej Sarzalski

radca prawny

Radca prawny, wpisany na listę w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach, ekspert portalu Wyborcza.biz. Doradza w zakresie prawa spółek, a w szczególności tworzenia i przekształceń spółek handlowych oraz ich funkcjonowania.
[Więcej >>>]

Zdolność aportowa i specyficzne poczucie humoru prawników

Błażej Sarzalski10 stycznia 20133 komentarze

Moja żona nie do końca przepada za imprezami w towarzystwie prawniczym. Twierdzi, że spotkania często są monotematyczne, a prawnicy funkcjonują w “kąciku żartu hermetycznego”. Bezdyskusyjnie ma ona rację. Prawnicy, zresztą tak jak inne grupy zawodowe (lekarze!) mają swoje, specyficzne i branżowe poczucie humoru, oparte na znajomości pojęć języka właściwego danej grupie zawodowej.

Pamiętasz może jak pisałem o zdolności aportowej?

Jeżeli nie masz chwili, aby zerknąć, to pokrótce wyjaśnię to tutaj: aport to inaczej wkład niepieniężny do spółki, natomiast pojęcie “zdolność aportowa” to inaczej prawna możność wniesienia określonej rzeczy lub prawa do spółki. Jeżeli przedmiot lub prawo posiada ową zdolność aportową, to może stanowić wkład do spółki.

Postanowiłem więc trochę odhermetyzować prawniczy dowcip…

Przy okazji polecam źródło obrazka, czyli stronę  Człowieka Prawnika.

Pisząc jednak na poważnie… pies, jako zwierzę, posiada nie tylko zdolność aportowania, ale także zdolność aportową. Może być on wkładem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzieje się tak gdyż zwierzęta generalnie mogą być przedmiotem obrotu, co wynika z odpowiedniego stosowania wobec zwierząt, przepisów o rzeczach.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: (32) 764-15-80e-mail: kancelaria@opieka-prawna.eu

Jeżeli cenisz sobie treści, jakie umieszczam na tym blogu wesprzyj mnie na Patronite.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ja 10 stycznia, 2013 o 11:01

Prawnicy to, na ogół, smutasy (nie urażając wyjątków), chociaż krążą również opinie, że to inne …asy ;-))

Odpowiedz

Błażej Sarzalski 11 stycznia, 2013 o 11:13

Aż nie wiem co odpisać na taki komentarz… 😉

Odpowiedz

Mariusz Poślednik 10 stycznia, 2013 o 17:38

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Błażej Sarzalski z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kancelaria@opieka-prawna.eu.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: